Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutoooor! Pls..... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutoooor! Pls.....

2 replies to this topic

#1 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 November 2007 - 02:33 PM

Buna....am la o societate, o factura inregistrata de 2 ori: odata in decembrie si odata in ianuarie. Valoarea facturii este mica, la TVA voi face regularizare, iar furnizorul il voi inchide probabil cu un venit, intrucat s-a inregistrat eronat, si poate voi face asta chiar prin 117, deoarece este greseala care-mi influienteaza exercitiul incheiat. Problema este alta: societatea este de productie, iar factura contine materii prime, pe care deja le-am folosit in baza retetarelor in perioada aceaa. Are cineva o sugestie???? Pls......Poate cineva cu mai multa experienta mai ales in productie, sa-mi dea o mana de ajutor????



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 November 2007 - 08:19 AM

....scuze....nu ma poate ajuta nimeni????




#3 clasimar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 15 November 2007 - 08:34 AM

Vezi postareamirela 0702, la Nov 14 2007, 02:33 PM, a spus:

Buna....am la o societate, o factura inregistrata de 2 ori: odata in decembrie si odata in ianuarie. Valoarea facturii este mica, la TVA voi face regularizare, iar furnizorul il voi inchide probabil cu un venit, intrucat s-a inregistrat eronat, si poate voi face asta chiar prin 117, deoarece este greseala care-mi influienteaza exercitiul incheiat. Problema este alta: societatea este de productie, iar factura contine materii prime, pe care deja le-am folosit in baza retetarelor in perioada aceaa. Are cineva o sugestie???? Pls......Poate cineva cu mai multa experienta mai ales in productie, sa-mi dea o mana de ajutor????


stornezi inregistratrea facturii din ianuarie - si diminuezi stocul de materii prime - in retetare nu puteai consuma ceva ce nu aveai (faptic).
la un control cine iti gaseste factura inregistrata de 2 ori nu va lua in calcul doar TVA-ul ci si cheltuiala ocazionata de consumul de materie prima........






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL