Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incasare avans din export - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


incasare avans din export

6 replies to this topic

#1 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 14 November 2007 - 02:38 PM

sunt in "ceata" cu subiectul urmator :

- incasez valuta ca avans la exportul pe care urmeaza sa-l fac;
- partenerul de export este membru UE
-nu stiu daca trebuie sa procedez ca si in cazul avansurilor in lei ??? adica tb sa emit fact pe avans in 15 zile de la incasare ?, fara TVA si asta dupa ce partenerul mi-a trimis codul de inreg in scop TVA si dupa ce am facut verificarea in baza UE????
- fact se editeza intr-o lb de circulatie univ? sa zicem engleza....? pe formular special ????

fac export pt prima oara si chiar nu stiu....ce tb sa fac :smile:
astept deci sa ma invatati si pe mine din tainele exportului .... :sad:
daniela



#2 clasimar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 14 November 2007 - 03:40 PM

Vezi postareamamadana, la Nov 14 2007, 02:38 PM, a spus:

sunt in "ceata" cu subiectul urmator :

- incasez valuta ca avans la exportul pe care urmeaza sa-l fac;
- partenerul de export este membru UE
-nu stiu daca trebuie sa procedez ca si in cazul avansurilor in lei ??? adica tb sa emit fact pe avans in 15 zile de la incasare ?, fara TVA si asta dupa ce partenerul mi-a trimis codul de inreg in scop TVA si dupa ce am facut verificarea in baza UE????
- fact se editeza intr-o lb de circulatie univ? sa zicem engleza....? pe formular special ????

fac export pt prima oara si chiar nu stiu....ce tb sa fac :smile:
astept deci sa ma invatati si pe mine din tainele exportului .... :sad:

Nu e export este livrare comunitara.
- nu trebuie facuta factura - decat daca partenerul comunitar iti cere asta - sa aiba pe baza cui plati avansul.
- factura se poate face in engleza - dar trebuie sa fie tradusa si in limba romana(eventual in paranteza trebuie scrisa explicatia in romana) - vei factura in euro(cred) dar trebuie specificata si valoarea in RON. Pe factura vei face mentiunea Neimpozabil in Romania (dpdv al TVA). Vezi Codul Fiscal - facturarea




#3 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 14 November 2007 - 03:47 PM

In primul rand daca clientul tau este membru U.E., nu este vorba de un export, ci de o livrare intracomunitara.
Intr-adevar, clientul trebuie sa iti trimita codul sau de TVA, il verifici si daca este valid, intocmesti factura de avans scutita cu drept de deducere pana in data de 15 a lunii urmatoare fata de luna in care ai incasat efectiv avansul.
Factura o intocmesti in EUR limba romana in original, eventual atasezi traducerea in limba engleza sau in ce limba straina doresti (specificand pe traducere ca este TRADUCERE REFERITOARE LA FACTURA NR. ... / ......). NU se pune problema de utilizarea unor formulare cu regim special, dar trebuie sa iti definesti seriile de facturi folosite printr-o decizie pe care o faci la inceputul fiecarui an.

Aceasta postare a fost editata de Ronaldo: 14 November 2007 - 03:49 PM

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#4 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 14 November 2007 - 04:05 PM

va multumesc, clasimar si ronaldo :smile:
-intradevar m-a luat valul , in ceea ce priveste exprimarea cu exportul , stiam doar ca numai pt statele non UE se foloseste termenul, dar ....graba strica treaba !
-cat priveste facturarea , am intelesce tb sa fac ( nu eram sigura daca pot folosi acelasi tip de facturi pe care le folosesc la intern..... )
-acum parca ma simt ceva mai bine.....( ca am habar de ce trebuie sa fac )

multumesc inca o data
daniela



#5 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 16 November 2007 - 02:27 PM

mai am o intrebare legata tot de livr intracomunitare...
1. contractul, trebuie tradus si in lb romana, asta este clar , dar trebuie legalizat ? ( la notar ???? ) sau este suficienta "viza " unui traducator autorizat?
daniela



#6 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 16 November 2007 - 02:51 PM

Nu trebuie legalizat. Trebuie sa ai sa le arati la astia de la Finante contractul sau comanda in limba romana (deci da contractul la tradus la un traducator autorizat).
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#7 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 17 November 2007 - 10:04 AM

Vezi postareaRonaldo, la Nov 16 2007, 02:51 PM, a spus:

Nu trebuie legalizat. Trebuie sa ai sa le arati la astia de la Finante contractul sau comanda in limba romana (deci da contractul la tradus la un traducator autorizat).



multumesc Ronaldo :smile:
daniela






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL