Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum inregitrez 10 lei nejustificati cu acte ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum inregitrez 10 lei nejustificati cu acte ?

18 replies to this topic

#1 Iuliaa81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 November 2007 - 04:37 PM

Salut!

Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Lucrez la o companie mare... asa ca fiecare leut trebuie justificat. Viram in banca tot soldul din casa zilnic... dar cum se regleaza o suma de 10 lei care a fost virata in banca in plus? Mai exact, soldul meu la sfarsitul zilei este x, am virat in banca x (foaie de varsamant), iar banca a inregistrat x + 10, adica 10 lei in plus fata de soldul meu in casa, astfel eu nu am contul 581 in zero.
581 = 5311 - 1000 ron
5121 = 581 - 1010 ron
Reiese ca s-au virat in banca mai mult cu 10 lei fata de soldul meu din casa in ziua respectiva.
Cum justific cei 10 lei? Actele toate sunt inchise, iar banca nu face nicio modificare, deci problema ramane a mea. Cum inchid contul 581? Se poate folosi 473 (sume in curs de lamurire)? Daca da, va rog sa-mi spuneti cum.
Multumesc!



#2 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 16 November 2007 - 05:07 PM

Scuze dar nu inteleg! Ai o foaie de varsamant (depunere in banca) cu o valoare de x ron iar in extrasul de cont apare depunere de x+10 ? Nu cred ca este posibil asa ceva sau nu am inteles eu corect.




#3 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 16 November 2007 - 05:30 PM

[quote name='Iuliaa81' date='Nov 16 2007, 05:37 PM' post='150922']
Salut!

crediteaza firma in casa cu 10 lei . Si gata



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2007 - 05:31 PM

E posibil ca cei 10 lei(ce apar in plus in extrasul de banca fata de foaia de varsamant) sa fie de fapt un comision bancar. Am intalnit aceasta situatie la un client(societate) - m-am dumirit singura ca era vorba de comisionul bancar. Te sfatuiesc sa vorbesti la banca respectiva pentru lamurirea situatiei si daca nu este vorba de situatia prezentata de mine, se poate sa fie o eroare la ei si trebuie sa o remedieze.
Madalina



#5 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 16 November 2007 - 05:41 PM

Nu poate fi "comision bancar"; in acest caz valoarea din extrasul de cont ar fi mai mica si nu mai mare.



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2007 - 06:02 PM

:thumbup: da, corect...am gresit. oricum, propun lamurirea situatiei cu cei de la banca. :smile:
Madalina



#7 Iuliaa81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 November 2007 - 06:37 PM

Scuze dar nu inteleg! Ai o foaie de varsamant (depunere in banca) cu o valoare de x ron iar in extrasul de cont apare depunere de x+10 ? Nu cred ca este posibil asa ceva sau nu am inteles eu corect.

Da, exact asa... Noi avem contract cu o firma de securitate care ridica banii, deci nu suntem la fata locului atunci cand banca numara banii. Si se pare, ca in sac au fost cu 10 lei mai mult (plus care noua la numarat nu ne-a iesit) decat suma inscrisa in foaia de varsamant. Si virarea in contul bancii s-a facut cu suma numarata (mai mult cu 10 lei), nu cu cea scrisa de noi pe monetar (care era soldul in registrul de casa). Asadar, eu in ziua respectiva, conform chitantei de depunere data de banca, am in casa sold -10 ron, lucru imposibil. Si in urma acestui fapt contul meu 581 nu e zero. Cum as putea scapa de cei 10 lei? Sa nu mai apara in 581, sa nu modific registrul de casa, incheiat cu ceva zile in urma si sa exclud si rezolvarea din partea bancii.... care spune ca nu a facut altceva decat sa ne ajute (a gasit 10 lei in plus si i-a virat in cont, nu i-a "bagat in buzunar").

Multumesc!



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2007 - 07:01 PM

Inseamna ca acei 10 lei nu ar fi trebuit sa-i ai in casa...Lyv a propus sa faci creditare cu 10 lei, este o solutie potrivita pt a acoperi ''minusul''. Apoi restitui creditarea cand crezi de cuviinta. Sau, daca sunt alte solutii...
Madalina



#9 Iuliaa81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 November 2007 - 07:52 PM

Inseamna ca acei 10 lei nu ar fi trebuit sa-i ai in casa...Lyv a propus sa faci creditare cu 10 lei, este o solutie potrivita pt a acoperi ''minusul''. Apoi restitui creditarea cand crezi de cuviinta. Sau, daca sunt alte solutii...

Mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati spune exact conturile pe care sa le folosesc.
Solutia ideala ar fi sa nu modific registrul de casa care e in data de 13, iar extrasul de banca iese din calcul pentru ca nu poate fi modificat... Cumva sa inchid contul 581.... "Sume in curs de lamurire" se poate folosi in acest caz?



#10 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 16 November 2007 - 08:40 PM

In primul rand NU pot crede ca exista cu adevarat o asemenea situatie !
Foaia de depunere eliberata de casera bancii la momentul efectuarii operatiunii are valoare egala cu suma inscrisa in extrasul de banca.

In fine, daca totusi vrei o solutie, eu asi face urmatoarea inregistrare:

581 = 768 cu 10 lei



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2007 - 10:09 PM

Eu am o nedumerire legat de ce suma scrie exact pe chitanta eliberata de banca la depunerea banilor, fiindca daca pe acea chitanta scrie X+10 inseamna ca atat am trimis la banca si am gresit la numarare, iar daca scrie X ma uit atent pe extras sa vada daca nu cumva am vreo indicatie legata de suma depusa si comisionul bancar ( mi sa intamplat la multe banci sa mi arate pe extras suma cu comision cu tot iar la data operatiei sa vad ca am suma corecta si comisionul aferent )



#12 Iuliaa81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 November 2007 - 10:32 PM

Eu am o nedumerire legat de ce suma scrie exact pe chitanta eliberata de banca la depunerea banilor, fiindca daca pe acea chitanta scrie X+10 inseamna ca atat am trimis la banca si am gresit la numarare, iar daca scrie X ma uit atent pe extras sa vada daca nu cumva am vreo indicatie legata de suma depusa si comisionul bancar ( mi sa intamplat la multe banci sa mi arate pe extras suma cu comision cu tot iar la data operatiei sa vad ca am suma corecta si comisionul aferent )

Pe foaia mea de versamant in banca scrie exp: 1000 ron, care este chiar soldul meu in registru de casa. Cei din banca, la numararea efectiva a banilor au gasit cu 10 lei in plus, adica 1010. Asadar au inregistrat operatiunea de virare a soldului in banca cu suma de 1010, astfel mi-au dat totul peste cap. Cei 10 ron erau pur si simplu niste bani iesiti in plus la numarare, bani care conform documentelor de casa nu sunt justificati, era un "bacsis", ca sa zic asa, iar acesti bani au ajuns in contul din banca. Asadar, la sfarsitul zilei respective, am sold final -10 ron (sold final casa 1000, virat catre banca 1010).
As putea sa refac registrele de casa pana in prezent si ca scap de sold negativ sa fac o incasare de 10 ron.... dar ce reprezinta acesti 10 ron? Prin dispozitie de incasare se poate? Dar ce incasez? Ca nu prea as avea ce...



#13 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2007 - 10:45 PM

Sa inteleg ca sa depus bani la banca iar ulterior banca a sesizat ca a gasit 10 lei in plus la renumarare.
Eu as inregistra acei 10 lei in 473 la data depuneri conf. extrasului,(asta ca sa-mi dea soldul zilei ) iar cand imi vine extrasu si vad suma as face o dispozitie de plata din caserie de 10 lei si as storna inregistrarea 5121=473.
Daca ai depus toti bani , iar acesti 10 lei te duce in minus poti credita casa cu 10 lei



#14 Iuliaa81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 November 2007 - 11:15 PM

In momentul acesta prin scoaterea din casa a 1000 ron si depunere in banca a 1010 ron, contul meu 581 are 10 ron sold creditor.
Asta se intampla in data de 13.11.
E corect sa fac: 5311 = 473 10 ron
581 = 5311 10 ron
Prin asta, imi ramane si soldul la registru corect si mie se inchide si 581, extrasul de banca e corect si am rezolvat situatia.
Dar ce fac cu cei 10 lei din 473, care trebuie rezolvati pana la sf anului?



#15 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 17 November 2007 - 11:56 AM

581 = 5311 - 1000 ron(valoarea foii de varsamant)
5121 = 581 - 1000 ron
5121=473 10 ron(unde trebuie lamurita problema cu banca)
De ce sa faci tu imprumut ca sa ai cei 10lei in casa sau mai stiu eu ce alte artificii, doar pt. ca operatorul de la banca a bagat un deget gresit in tastatura?
%%%




***



#16 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2007 - 04:20 PM

Vezi postareaIuliaa81, la Nov 16 2007, 06:37 PM, a spus:

Si se pare, ca in sac au fost cu 10 lei mai mult

Vezi postareaIuliaa81, la Nov 16 2007, 10:32 PM, a spus:

Cei 10 ron erau pur si simplu niste bani iesiti in plus la numarare, bani care conform documentelor de casa nu sunt justificati, era un "bacsis", ca sa zic asa, iar acesti bani au ajuns in contul din banca.

Deci, treaba asta cu cei 10 lei in plus s-a lamurit. Nu este greseala bancii, ci a casierului.

Vezi postareaIuliaa81, la Nov 16 2007, 11:15 PM, a spus:

contul meu 581 are 10 ron sold creditor.Asta se intampla in data de 13.11.

in aceasta situatie, care ar fi solutia corecta - dpdv al inreg. contabile?...Pai, daca inregistram suma ca venit din exploatare, inseamna ca trebuie colectat TVA...nu e ok, ca venit financiar - nu se ia in discutie...Deci nu merge varianta aceasta. Daca alegi varianta cu 473, la sfarsit de an il vei inchide prin ce? Prin 7588? Cred ca s-ar pune aceeasi problema, a TVA-ului...
Eu as vedea ca solutie urmatoarea:
- creditare 462/casier cu 10 lei/13.11.2007, sold casa = 0
- sold casa in 19.11.2207: 1000 lei, depunere la banca: 990 lei, restituire creditare 462/casier - 10 lei, sold casa - 0//462 - 0// 10 lei in casa - ''bacsis''

Vezi postareaHappy, la Nov 16 2007, 08:40 PM, a spus:

In fine, daca totusi vrei o solutie, eu asi face urmatoarea inregistrare:581 = 768 cu 10 lei

In reglementarile contabile - agenti economici - 581 nu are corespondent cont de venit...parerea mea

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Nov 17 2007, 11:56 AM, a spus:

5121=473 10 ron(unde trebuie lamurita problema cu banca)doar pt. ca operatorul de la banca a bagat un deget gresit in tastatura?

Se lamurise treaba cu cei 10 lei in postarea anterioara a Iuliei81. :smile:
Madalina



#17 Iuliaa81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 November 2007 - 05:46 PM

Va multumesc mult de tot pentru ajutor, o sa iau in considerare raspunsurile voastre.



#18 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 17 November 2007 - 07:00 PM

EU AM CU TOTUL ALTA VARIANTA:

581 = 462 10 RON CA SI CUM TU AI DEPUS BANII LA BANCA

SI MAI TARZIU CAND ITI VINE TIE BINE,

462 = 5311 10 RON



#19 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2007 - 02:24 PM

581 = 462...sa-nteleg ca tu inregistrezi o cheltuiala direct prin 121 si la fel, un venit...de exemplu...pai ce rost are sa mai folosim conturile intermediare daca tot acolo se ajunge, nu?...

581 se debiteaza/crediteaza prin 5311/5121. Sau poate sunt eu prea limitativa la o amarata de carte verde, de reglemetari contabile.
Daca tot ai propus treaba asta, poate mai potrivit ar fi: 5121 = 462
parerea mea.
Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL