Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum procedez cu banii primiti via paypal/moneybookers? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum procedez cu banii primiti via paypal/moneybookers?

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 18 November 2007 - 07:30 PM

salutari,

ma chinui si eu sa inteleg cum procedez in situatia asta mai ciudata (momentan sunt PFA, dar la anul candva o sa trec pe SRL. daca sunt diferente intre cele 2 va rog sa le mentionati).

sunt inscris pe cateva site-uri gen rentacoder.com, unde primesti bani pe proiectele pe care le faci pentru cumparatori de pe acel site. dupa o vreme iti vin banii acasa intr-un fel sau altul. e vorba de proiecte IT, in general de programare.

din cate am inteles eu, ca sa pot lua niste bani, trebuie sa fac (la modul general):
- o factura
- o chitanta
(daca ma insel, completati/corectati va rog :) )

dar
1) bani sunt pentru niste servicii cumulate
2) pe siteu respectiv il doare undeva de factura/chitanta mea (si nu prea imi suna legal sa emit factura si sa n-o trimit). mai ales ca eu ar trebui sa generez documentul respectiv la 5-6 zile dupa ce mi s-au trimis banii (ca abia atunci stiu exact cati bani mi s-au trimis si pe care proiecte, explic imediat)

ceea ce ridica a doua problema: cum contabilizez banii astia? pentru ca:
- site-ul ma taxeaza cu o suma X, din care la retragere, ia un comision (procentual sau fix, depinde de site)
- in functie de modalitatea de plata, se mai "pierd" niste bani pe parcurs (comisioane interbancare, comisioane WU, etc)
- daca banii ajung intr-un cont paypal de ex, atunci se mai ia un comision si acolo, automat, procentual
- dupa ce imi trimit banii dintr-un cont gen paypal, se mai iau niste comisioane, atat de catre servicul paypal/moneybookers cat si de bancile prin care trec banii, si apoi la final, eventual de banca mea

ceea ce face imposibila calcularea dinainte a sumei care va ajunge defapt in cont ca si disponibil. deci, cum fac? generez un document pe suma initiala si apoi trec la cheltuieli toate comisioanele? daca da, pe baza a ce documente? listez pagina de pe site pe care apare informatia respectiva? sau "pe proprie raspundere"?
mai mult, ce fac daca e vorba de un contract cu o persoana (fizica/juridica) in care se mentioneaza de la bun inceput suma, eu fac factura, o trimit, el trimite banii si la mine in cont vor ajunge evident mai putin, pentru ca el defapt trimite X in paypal de ex, paypal trage un procent si imi trimite restul si la mine pe extrasu de cont va aparea ce mi-a trimis paypal, care va fi mai putin decat ce mi-a trimis clientul si deci ce era pe factura. ce fac cu diferenta?
o alta problema este cu plata prin Western Union. sistemul respectiv permite doar trimitere catre persoana fizica si nu juridica. am primit deja o astfel de plata. am factura, am hartia de la WU. suma de pe factura=suma de pe hartia wu, deci aici nu-s probleme. dar cum le contabilizez, hartia de la wu nefiind pe denumirea pfa?

sper ca poate sa ma ajute cineva pt ca contabila cu care am vorbit e paralela cu chestiile astea.

multumesc.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL