Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somajul tehnic - contributii salarii, legislatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


somajul tehnic - contributii salarii, legislatie


77 replies to this topic

#21 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 April 2009 - 06:23 PM

Vezi postarearamona.m, la Apr 29 2009, 05:16 PM, a spus:

Buna.
As avea niste nelamuriri in legatura cu cele 3 luni specificate in OU 28/18.03.2009:
- sunt considerate luni calendaristice?
CORECT

Vezi postarearamona.m, la Apr 29 2009, 05:16 PM, a spus:

- se aplica la nivel de unitate sau la nivel de salariat?
LA NIVEL DE UNITATE

Vezi postarearamona.m, la Apr 29 2009, 05:16 PM, a spus:

- conteaza ordinea lor (consecutive sau nu) daca se acorda somaj tehnic in unitate lunar?
NU CONTEAZA ORDINEA - CONTEAZA SA FIE REALA

:sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 April 2009 - 04:47 PM




#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 May 2009 - 07:15 PM

Vezi postareaRADUIZOL, la Apr 6 2009, 08:41 AM, a spus:

Textul din ordonanta spune asa:
''Pentru anul 2009, pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului, dar nu mai mult de 3 luni, pentru indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, angajatorul si salariatii sunt scutiti de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate atat de angajatori cat si de salariatii''.
Versiune noua v9.03 a programului de CAS pentru angajatorii care au si personal care beneficiaza de prevederile OUG 28/2009-somaj tehnic. Pentru acestia se completeaza o declaratie separata. Modul de selectare a machetei si instructiunile de completare le gasiti pe site-ul cnpas.ro aici




#23 domjanm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 May 2009 - 12:13 PM

Am depus o decizie suspendare cu somaj tehnic la ITM, de la 01.04.2009 pana la 30.06.2009, mi-a preluat-o, pana aici este OK.
Acum ar trebui sa fac primul stat de plata, dar nu stiu daca indemnizatia de somaj tehnic se inregistreaza prin articolul 641 = 421, dat fiind faptul ca in ordonanta scrie asa:

"Art. 2. - (2) Indemnizațiile de care beneficiază salariații, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, plătite din fondul de salarii, pe durata întreruperii temporare a activității angajatorului prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, pentru o perioadă de cel mult 3 luni în anul 2009, în înțelesul impozitului pe venit prevăzut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare."

Ce parere aveti? Care ar fi inregistrarea, daca nu cea de sus?



#24 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 May 2009 - 06:58 AM

domjanm , imi poti trimite si mie un formular de decizie suspendare cu somaj tehnic pentru ca am si eu o soc care vrea sa intre in somaj tehnic

multumesc !
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#25 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2009 - 08:41 AM

Vezi postareaZlatov D., la Dec 9 2008, 03:34 PM, a spus:

Conform codului muncii, ai putea sa-i treci in ceea ce se numea "somaj tehnic".

referitor la incetarea activitate (somaj tehnic) - am avut ianuarie si februarie 2009 somaj tehnic, iar luna martie concediu fara salariu pentru toti angajatii -
intrebare- 1. cat pot sa-i mai tin fara salariu in acest an?
2. i-am platit 75 % din salariu brut , am depus la ITM statele de plata fara comision , iar administratia financiara 102 cu zero- acum vreau sa stiu daca mai trebuia sa instiintez somajul, sanatatea si cas-ul?
3. daca da-cum se trebuie sa o fac?


multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 05:23 PM




#26 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2009 - 08:54 AM

Vezi postareaLexiroxi, la May 7 2009, 08:15 PM, a spus:

Versiune noua v9.03 a programului de CAS pentru angajatorii care au si personal care beneficiaza de prevederile OUG 28/2009-somaj tehnic. Pentru acestia se completeaza o declaratie separata. Modul de selectare a machetei si instructiunile de completare le gasiti pe site-ul cnpas.ro aici
eu am incercat sa descarc versiunea 9.03, dar modul tip angajat nu este valid, in plus , aceasta varianta a aparut acum in aprilie , iar eu am avut suspendare in ianuarie si februarie 2009, ideea este ce fac - retroactiv- imi primeste- ma amendeaza?

multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2010 - 04:14 PM




#27 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2009 - 11:40 AM

Descarcati inca o data programul (eu nu am avut asemenea probleme de loc). Poate a fost o aglomerare pe Internet sau pe serverul lor.

Ordonanță de urgență nr. 28 din 18/03/2009 care se refera la somajul tehnic nu cred ca se poate aplica retroactiv.
Oricum situatia mi se pare neclara (ce o fi clar in legile nostre nu stiu, ca la orice act emis fiecare interpreteaza cum vrea sau cat stie sau cum se simte in acel moment).
In ordonanta scrie ca acele sume de 75% nu sunt de natura salariala. Asta inseamna ca acele persoane nu mai apar pe stat si nu apar in raportari (sau apar dar cu 0 fiind contract suspendat ?). Cei de la CAS au modificat in prgramul lor ceva de genul acesta dar cei de la Somaj sau de la Sanatate ? Acele sume de 75% din salar se inscriu in fisele fiscale (de vreme ce nu sunt impozabile ar insemna ca nu) ? Ce se intimpla daca somajul tehnic este doar 10 zile din luna de ex. apare angajatul si intr-o si in cealalta declaratie ?
A avut cineva deja somaj tehnic conform OUG 28 (nu somaj tehnic de pina la aceasta ordonanta) ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 05:23 PM




#28 danimihaita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 June 2009 - 10:21 PM

imi poate trimite si mie cineva un model de decizie pentru suspendarea CM cu somaj tehnic, decizia care trebuie depusa la ITM : danimihaita@yahoo.com

Multumesc anticipat



#29 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 June 2009 - 07:01 AM

iti trimit un model de decizie si unul de informare salariat

Fisiere atasate


RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#30 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 02 June 2009 - 07:50 AM

Se poate acorda somaj tehnic numai pentru o parte a unei societati ? , o sectie, un atelier
In caz afirmativ, se poate prin rotatie ? ex 3 luni sectia 1, alte 3 luni sectia 2



#31 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2009 - 08:14 AM

model de decizie suspendare CM

Fisiere atasate





#32 walentina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 June 2009 - 03:30 PM

la somaj mai trebuie sa duc ceva pentru somaj tehnic?



#33 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 June 2009 - 05:58 PM

si em fost in situatia de suspendare a activitatii pentru 2 luni, la momentul de atunci (ianuarie si februarie 2009) nu am stiut mare lucru si nu am depus declaratia la somaj - pentru somaj ii treci pe toti dar cu ore suspendate in luna, la sanatate ii poti trece in tablel normal ca si cand ar fi prezenti- dar la cotizatie treci zero-, la pensii exte acum varianta 9.3 de unde poti sa selectezi butonul ptr somaj -

eu - pentru toate unde nu am depus declaratie am facut o adresa scrisa prin care am anuntat ca nu am depus declaratie din motive de... somaj, cf. decizie, hotarare AGA

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 10:52 AM




#34 alice27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 July 2009 - 08:51 PM

Am citit si eu CM si ordonanta de urgenta dar nici mie nu imi sunt clare cateva lucruri:
- daca un angajat sta in 75% sa zicem o zi dintr-o luna, trebuie suspendat contractul pentru o zi ? (si trebuie depuse actele nesecare la ITM? )
- pentru aceasta zi atat angajatorul cat si angajatul nu-si platesc contributiile??
- ce se intampla daca sunt trei zile dintr-o luna : - sa zicem 4, 15, 27 - suspend contractul pentru fiecare din cele trei zile si la fel nu se platesc contributiile sociale ???



#35 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 July 2009 - 10:42 AM

Desi nici mie nu-mi sunt toate foarte clare (celor de la ITM, Somaj si Sanatate nici atat, parca le-ai povesti despre legile din alta tara) noi am procedat astfel:
1. Se face o decizie pentru somaj tehnic OUG28, cu personalul respectiv si zilele aferente (nu conteaza nr.de zile)
2. Se calculeza salariul normal pt. zilele lucrate iar pentru zilele de somaj tehnic proportional i se adauga la restul de plata 75% din incadrare (culmea este ca in acest fel angajatul primeste mai multi bani decat ar lucra normal)
3. Pentru sumele de somaj tehnic nu se calculeza contributiile nici impozitul atat la angajat cat si la angajator
4. La ITM se duce tabelul cu persoanele in somaj tehnic (pe linga celelate declaratii)
5. La Somaj in declaratii zilele de somaj tehnic apar ca zile nelucrate (suspendate). Atentie aceste zile nu i se vor considera angajatului la stabilirea celor 12 luni lucrate in eventualitatea intrarii in somaj.
6. La sanatate apar doar sumele din zilele lucrate (sau 0 daca este toata luna in somaj tehnic) Angajatul este in schimb asigurat in continuare.
7. La CAS se intocmesc doua declaratii (seturi de declaratii): prima normala pentru zilele lucrate si una speciala pentru zilele de somaj tenhic. Atentie daca folositi programul de la CAS (sau altul) deorece declartiile electronice poarta aceasi denumire la ambele variantae (A11,A12) copiatile pe dischete diferite. la CAS pentru zilele de somaj tehnic sumele pentru pensie i se calculeaza la nivelul salariilul minim.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 10:52 AM




#36 Iael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 August 2009 - 02:16 PM

Pentru somaj tehnic , in afara de decizie mai se depun alte acte ? Decizia trebuie sa faca referire si la OUG 28 sau doar la art 52 lit.d si art 53 din Codul Muncii ?
m



#37 mufy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 August 2009 - 03:50 PM

Am salariul tarifar pe luna de 1848 ia venitul brut pe o luna este de 2704 .Cat reprezinta valoarea pe care o sa o incasez pe o luna de somaj tehnic si cum se calculeaza ? Intr-o reclama a unui CD cu probleme de legislatie a muncii supliniau ca unul dintre avantajele angajatului aflat in somaj tehnic ar fi ca ar incasa cam aceeasi bani sau mai multi in functie de persoanele aflate in intretinere! Cam la ce se refereau sau este doar o iluzie?



#38 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 August 2009 - 10:08 PM

Conform art. 2 al OUG 28/2009 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala, pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea 53/2003 - Codul muncii, salariatii beneficiaza de indemnizatie de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat. Indemnizatia nu este impozabila, suma rezultata prin aplicarea coeficientului de minimum 75% este suma finala de plata pentru luna in care sunteti in somaj tehnic, nu se mai scade impozitul pe venitul din salarii, deci nu conteaza persoanele aflate in intretinere. Aceasta prevedere se aplica in anul 2009, dar nu mai mult de 90 zile, peste aceasta perioada indemnizatia de somaj tehnic se impoziteaza.
Perioada de maxim 90 de zile de somaj tehnic constituie stagiu de cotizare fara plata contributiei la asigurarile sociale.



#39 ioanheredea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 August 2009 - 10:47 AM

se poate ca procentul de somaj tehnic sa fie 100%



#40 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 August 2009 - 01:04 PM

Nu se poate! Ce interes are patronul sa dea 100% cand el si asa e nemultumit ca trebuie sa dea 75% la niste oameni care nu muncesc. Daca vreti sa le platiti 100% nu-i mai puneti in somaj tehnic: trimiteti-i acasa si pontati-i ca prezenti.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL