Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Declaratii fiscale

157 replies to this topic

#141 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2008 - 12:54 PM

Roxi, :frusty: ,
nu e rau ca ai intrebat (in sine) ci e rau ca nu ai intrebat la locul potrivit - asa cum ti-am aratat. apoi, intrebarea ta avea deja rasp. pe forum, ai vazut, nu era necesar sa mai intrebi inca o data, folosirea fct. de cautare stii ca e obligatorie .

IN GENERAL, eu cred ca ar fi f bine daca nu am mai da curs mesajelor postate gresit, poate asa cei care gresesc vor intelege ca trebuie sa fie mai atenti unde posteaza si astfel va fi mai bine pt. toata lumea.
daca primesc raspunsuri oriunde ar posta, asta nu face decat sa le incurajeze felul nepotrivit de a folosi forumul, nu ii forteaza in nici un fel sa respecte regulam. privind postarea (regulament facut pt toata lumea, nu-i asa ? ) si acest mod de lucru nu ne ajuta nicicum, Roxi :thumbup:

dragilor,
e f. bine ca raspundeti, eu va multumesc mult pt. asta :frusty: , insa ar fi f. bine sa ne si ajutati sa pastram forumul cat mai organizat posibil. daca multi dintre noi am face front comun in dorinta si vointa de a mentine si chiar creste gradul de organizare a forumului, sunteti, desigur, constienti ca ne va fi mai bine tuturor.

apoi, stit f. bine ca munca de contabil cere multa rigoare si disciplina. orice contabil cu ceva experienta va va confirma 100% ca intr-o contabilitate bine organizata, munca e pe 1/2 facuta deja. suntem cu totii in acesta breasla si f. important e sa ne formam acest stil organizat de a lucra fiindca el ne defineste meseria si ne ajuta extrem de mult in activitatea de zi cu zi.
mai mult ca la alte meserii, eu cred ca e chiar rusinos sa lucram cum apucam, fiecare "lucru" trebuie sa fie la locul lui, altfel iese bulibaseala naibii, stiti si voi asta. de aceea trebuie sa fim, mai mult ca altii, meticulosi, rigurosi si extrem de bine organizati, dragilor :thumbup:

va doresc o zi frumoasa.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 June 2008 - 01:11 PM




#142 marylen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2008 - 01:20 PM

mi se pare un pic deplasata afirmatia "sa platesc un contabil ca sa-mi arate unde sa pun un x pe hartie"
si nu-l pot acuza pe contabilul ala ca nu mai da nici un semn de viata daca dupa ce ca nu-l platesti, mai si gandesti in felul asta...
spui ca ai terminat contabilitatea, sper ca intr-o zi sa realizezi si tu ce inseamna a fi contabil si sa inveti sa pretuiesti ca-ti arata unde sa pui X-ul, mai ales ca daca nu stii unde sa-l pui s-ar putea sa platesti mult mai mult... :frusty:




#143 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 June 2008 - 03:27 PM

Vezi postareamarylen, la Jun 30 2008, 02:20 PM, a spus:

mi se pare un pic deplasata afirmatia "sa platesc un contabil ca sa-mi arate unde sa pun un x pe hartie"
si nu-l pot acuza pe contabilul ala ca nu mai da nici un semn de viata daca dupa ce ca nu-l platesti, mai si gandesti in felul asta...
spui ca ai terminat contabilitatea, sper ca intr-o zi sa realizezi si tu ce inseamna a fi contabil si sa inveti sa pretuiesti ca-ti arata unde sa pui X-ul, mai ales ca daca nu stii unde sa-l pui s-ar putea sa platesti mult mai mult... :frusty:
Nu inteleg de ce va pierdeti vremea cu acesti oameni al caror tupeu si lipsa de bun simt este de neimaginat .Gratis este un cuvant care ar trebui scos din vocabular .



#144 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 30 June 2008 - 06:36 PM

Draga marylen cel mai corect este sa citesti lg 82/1991 actualizata art.10-vezi ce zice acolo despre cine rapsunde de contabilitate.



#145 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 11 August 2008 - 02:06 PM

imi puteti spune va rog ce declaratii se depun lunar si trimestrial pt
-o firma neplatitoare de tva si impozit pe venit
-platitoare de tva si impozit pe venit
-platitoare de tva si impozit pe profit,in cazul unui bar
daca am pus prea multe intrebari imi cer scuze;as fi recunoscatoare daca mi-ati da un link ajutator.
multumesc mult



#146 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 August 2008 - 02:49 PM

Nu sunt multe intrebarile dar sunt grele raspunsurile.
Poti afla multe prin functia de cautare in forum. Incearca aici:
http://www.conta.ro/forum/index.php?act=Se...e=%2Bdeclaratii
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#147 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 11 August 2008 - 02:52 PM

multumesc mult



#148 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 17 October 2008 - 06:56 PM

as vrea daca se poate sa-ma ajute cineva cu declaratiile care se depun pt o soc micro,plat de imp pe venit si plat de tva,inclusiv cele de sf de an.
multumesc mult



#149 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2008 - 10:22 PM

Danuta, ai revenit cu aproape aceeasi intrebare pe care ai adresat-o in urma cu aprox 2 luni. Inteleg ca nu te-a ajutat prea mult cautarea in forum, ba mai mult: de data aceasta ai deschis topic nou. Ideea este urmatoarea: este foarte important sa cauti ceea ce ai nevoie si atunci cand pui o intrebare sa o faci intr-o maniera cat mai explicita.
Si nopris a avut dreptate cand ti-a raspuns ca este greu raspunsul pentru ca, pe langa faptul ca dureaza ceva pana insiri tot mormanul de declaratii - despre care s-a vorbit fff mult aici pe forum, mai apare problema obiectului de activitate al firmei/domeniului in care activeaza, in functie de care apar declaratii specifice.
Iti dau mai jos un link care iti este de folos, cu siguranta:
http://www.conta.ro/...hp?showforum=88
Daca mai ai intrebari legate de lucruri care nu au fost dezbatute sau este ceva ce nu intelegi te asteptam cu mare drag. Pana atunci, spor la lecturat.
Numai bine.
Madalina



#150 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 19 October 2008 - 05:50 PM

ok,am inteles.merci

am inteles,merci



#151 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 November 2008 - 06:33 PM

Buna seara,

O firma micro care plateste drepturi de proprietate intelectuala in luna octombrie, impozit dividende si impozitul pe dobanda la ce luna declara aceste impozite? Tot trimestrial?
Imi cer scuze daca s-a discutat subiectul asta pe forum, dar nu am gasit ( sau n-am cautat cum trebuie! :thumbup: )
oare unde o sa ajungem?



#152 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 24 November 2008 - 10:07 AM

Impozitele mentionate mai sus se declara si se platesc lunar indiferent de forma de organizare a societatii.



#153 ana_daniela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 November 2008 - 02:00 PM

am o microintreprindere neplatitoare de tva cu 3 angajati.vreau sa stiu ce declaratii trebuiesc depuse si in ce termene.stiu doar k terbuiesc depuse trimestrial



#154 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 27 November 2008 - 02:46 PM

declaratia 100 si 102 la finante trimestrial si lunar declaratiile aferente salarizarii: la itm, cas, cass, somaj



#155 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2008 - 05:33 PM

Ana_daniela, te rog sa vizualizezi acest topic si sa fii mai atenta la urmatoarele postari.
http://www.conta.ro/...showtopic=32516
Intre timp, voi uni topicul tau deschis acum cu unul deja existent. La urmatoarea abatere vei primi sanctiune si mesajele vor fi sterse.
Multumesc pt intelegere.
Madalina



#156 Anklex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 May 2009 - 01:22 PM

Helloo, va rog mult sa ma ajutati si pe mine intr-o situatie. In decontul 120 rubrica pentru autoturisme nu mai exista, in cazul acesta ce fac? nu ma mai declar ? specific ca decontul nu merge completat cu 0. Am platit accize in 2008 pentru accize la autoturisme(firma leasing) dar nu mai exista rubrica de autoturime pe decont. Ce fac in cazul asta? Astept raspuns foarte urgent. Multumesc anticipat!!



#157 mirelathc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 August 2009 - 08:44 AM

Buna ziua
rog cine ma poate lamuri referiror la obligatiile declarative la 25 august 2009 pentru 3 societati aflate in urmatoarele situatii:
- una in curs de lichidare ( s-a publicat in monitorul oficial, insa Adm financiara nu a emis derogarea declarativa), platitoare de TVA, impozit pe profit, deschisa septembrie 2008, nu mai are salariati, perioada fiscala: trimestru;
- una in curs de suspendare ptr 3 ani, depusa cerere la ORC cu 01.07.2009, Adm financiara nu a emis derogarea declarativa, platitoare de TVA, fara salariati de la 01.07.2009, perioada fiscala : trimestru, platitoare de impozit pe profit;
- societate noua ( aprilie 2009), platitoare de TVA, fara salariati declarati prin vector fiscal, platitoare de impozit pe profit, perioada fiscala trimestru.
Pentru 30.06.2009 au fost depuse bilanturile ptr toate 3 , inclusiv toate declaratiile necesare la 25.07.2009. Acum, aflandu-se in aceasta situatie nu stiu sigur ce declaratii ar mai trebui depuse.
Multumesc pentru orice sfat ...spor la treaba tuturor contabililor si nu numai in aceasta perioada!!!! :lostit (13):



#158 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2009 - 09:41 AM

Mirela, banuiesc ca stii care este procedura obtinerii regimului derogatoriu la fisc, in nici un caz nu se face fara cererea contribuabilului. Din cele expuse de tine poti obtine acest regim doar pt firma la care s-a suspendat activitatea.
Altfel, urmatoarele declaratii le vei depune pana la 25.10.2009 pentru trimestrul III. Pentru firma in lichidare se depun toate declaratiile pana la radierea ei.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL