Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Declaratii fiscale

157 replies to this topic

#41 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 10:28 AM

in instructiunile de depunere a lui 120 pe anul trecut , termenul era 30.04 !!
mi - a sarit inima cand ai zis 25.01 !!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:14 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#42 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 23 January 2008 - 11:18 AM

Ai dreptate!... M-am ratacit in atatea!...




#43 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 02:26 PM

este de inteles !! :lostit (13):
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#44 adcont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 January 2008 - 05:40 PM

declaratia 392 se mai depune? in ce format? are cineva un program care nu e afisat pe site la mfinante?
instructiunile se refera la cifra de afaceri la 31.12.2006



#45 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 23 January 2008 - 06:19 PM

Vreti sa faceti declaratii innaite sa apara programele lor?! :lostit (13): Aveti rabdare, ca daca e sa fie de depus or sa dea programul pentru anul 2007.

Vezi postareaIaro, la Dec 9 2007, 10:53 PM, a spus:

Se depune declaratia pentru emisiile de poluanti in atmosfera de la surse mobile, pentru perioada cuprinsa intre data de 01 iulie 2007 si pana la data intrarii in vigoare a actului in care se abroga plata acesteia (10 noiembrie 2007). :cool:
Apoi mai urmeaza Declaratii la ITM, CAS, CASS, Somaj.
Va rog, sa-mi spuneti voi cum ati facut D-ptr.emisie carb.de la surse mobile? Ati dat luna Nov.2007, ca eu am dat Dec.2007 si-mi zice programul,ca cel putin o decl pe an.2007 nu este :sad:Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:14 PM




#46 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 02:01 PM

declaratia cu CA pana pe ce data se depune?

Multumesc



#47 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 24 January 2008 - 02:20 PM

Vezi postareamihael@, la Jan 24 2008, 03:01 PM, a spus:

declaratia cu CA pana pe ce data se depune?

Multumesc
30.01.2007



#48 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 24 January 2008 - 02:26 PM

Vezi postarealucis, la Jan 24 2008, 12:52 PM, a spus:

Vezi postareaIaro, la Dec 9 2007, 10:53 PM, a spus:

Se depune declaratia pentru emisiile de poluanti in atmosfera de la surse mobile, pentru perioada cuprinsa intre data de 01 iulie 2007 si pana la data intrarii in vigoare a actului in care se abroga plata acesteia (10 noiembrie 2007). :cool:
Apoi mai urmeaza Declaratii la ITM, CAS, CASS, Somaj.
Va rog, sa-mi spuneti voi cum ati facut D-ptr.emisie carb.de la surse mobile? Ati dat luna Nov.2007, ca eu am dat Dec.2007 si-mi zice programul,ca cel putin o decl pe an.2007 nu este :sad:Multumesc
eu am transmis pe programul ala vechi, luna dec si am considerat ca e ok, am si platit. am bifat si surse mobile.



#49 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2008 - 02:51 PM

Vezi postareamihael@, la Jan 24 2008, 02:01 PM, a spus:

declaratia cu CA pana pe ce data se depune?
Persoanele impozabile care in cursul anului calendaristic precedent au realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere care nu a depasit plafonul de 100.000 euro au obligatia depunerii deconturilor de TVA trimestrial si depunerii unei notificari in care sa menționeze cifra de afaceri din anul precedent, obținuta sau, dupa caz recalculata. Notificarea se depune la Adm.financiara pana la data de 25 ianuarie inclusiv- alin.(6) art.1561 Cod fiscal.
Termenul este 25.01.2008



#50 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 24 January 2008 - 03:20 PM

Termenul nu este 31.01.2008?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:15 PM




#51 alia_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 24 January 2008 - 09:05 PM

Sunt contabil incepator - si pe deasupra administratorul firmei mi-a dat azi la 16 dosarul cu actele firmei.
Pe scurt: firma a fost infiintata in martie 2007, nu a avut activitate, a fost luata in evidenta ca platitor de TVA in august 2007, este impozitata ca micro, in septembrie este vanduta altei persoane, se schimba deci certificatul de inmatriculare. Noul asociat nu a tinut evidenta contabila pana acum.
obiect de activitate:import masini SH.
As avea cateva intrebari, va rog mult sa ma ajutati, ca nu stiu ce sa fac:
1. poate semna administratorul firmei declaratiile? Din anumite motive nu pot semna eu.
2. cu ce ar trebui sa incep, avand in vedere ca nu stiu daca doamna contabila care a completat 010 de infiintare a depus vreo declaratie sau bilantul in iunie 2007...? din cate am inteles, doamna a zis ca incepe sa tina evidenta contabila in mom in care firma va avea activitate, dupa aceea firma a fost vanduta si contabilitatea a ramas in aer...
3. daca au intervenit modificari ar trebui depusa o noua declaratie 010? Care este termenul, in caz afirmativ?
4. ce as putea eu sa fac pana maine?
5. ce declaratii ar trebui depuse maine? firma nu are nici un angajat...100 pe 0, 300, 390 vies, 394, mai sunt?
6. cum se poate remedia situatia in care asociatul a achitat masinile cu bani proprii, sume ce depasesc 10.000 euro?
7. Se face imprumut asociat firma si se da chitanta apoi se da avans spre decontare in momentul cand se duce sa ia masina?

AR mai fi, dar sunt confuza si nu-mi mai vine nimic in minte...

Va multumesc anticipat



#52 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 09:56 PM

Persoanele impozabile care in cursul anului calendaristic precedent au realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere care nu a depasit plafonul de 100.000 euro au obligatia depunerii deconturilor de TVA trimestrial si depunerii unei notificari in care sa menționeze cifra de afaceri din anul precedent, obținuta sau, dupa caz recalculata.
Notificarea se depune la Adm.financiara pana la data de 25 ianuarie inclusiv


- alin.(6) art.1561 Cod fiscal.



#53 cracker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 25 January 2008 - 12:01 AM

Arunca o privire aici >>>>http://www.astonsoftware.ro/index.php/ultima-ora/1-latest-news/1063-calendarul-obligatiilor-fiscale-pe-2008



#54 Larisa.L

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 January 2008 - 05:28 AM

Vezi postareakate5, la Dec 4 2007, 04:17 PM, a spus:

Declaratia 100
Declaratia 300
Declaratia 101
Declaratia 390
Declaratia 394
Declaratia privind fondul de mediu

Cam atatea stiu....mai cunoaste cineva si altele?
Asteptam completari! :lostit (13):
:thumbup:
La Constanta si cifra de afaceri :lnr (21):



#55 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 25 January 2008 - 09:02 AM

Vezi postareaAndreea`, la Jan 24 2008, 09:56 PM, a spus:

Persoanele impozabile care in cursul anului calendaristic precedent au realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere care nu a depasit plafonul de 100.000 euro au obligatia depunerii deconturilor de TVA trimestrial si depunerii unei notificari in care sa menționeze cifra de afaceri din anul precedent, obținuta sau, dupa caz recalculata.
Notificarea se depune la Adm.financiara pana la data de 25 ianuarie inclusiv


- alin.(6) art.1561 Cod fiscal.
Pentru un PFA platitoare de TVA de depune aceasta notificare? (PFA nu are cifra de afaceri..... are venituri)
ada



#56 susana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 January 2008 - 10:54 AM

Vezi postareaKatyca, la Jan 7 2008, 06:38 PM, a spus:

As dori sa stiu ce declaratii se depun la inceput de an pentru ONGuri?
Am o asociatie nou infiintata, dar inca nu am avut activitate. Nu sunt contabila de meserie, dar as dori sa incerc sa depun declaratiile necesare. Cineva mi-a spus, ca pe langa declaratia de inactivitate mai trebuie depus declaratia 100. ???V-as multumi pt ajutor!
100 trebuie depus daca ai salariati, sau in 010 la vectorul fiscal ai bifat viramentele dupa salarii(somaj,sanatate,impozit...) dar trebuie depus cel tarziu pe 25, adica azi.010 trebuie depus pentru ca sa modificat perioada fiscala pentru viramentele salariale de la anual, la semestrial si trebuie depusa pana 31.01.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:15 PM




#57 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 25 January 2008 - 04:11 PM

quote name='susana' date='Jan 25 2008, 10:54 AM' post='159838']
[ eu mi=am trimis notificarile prin posta, sper sa fie ok. Uitasem de ele si nici nu imi era prea clar....Merci Andreea si merci ceilalti pentru informatii, lexiroxi.....Cat despre.. ong, asa este, asa am procedat si eu



#58 alia_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 25 January 2008 - 04:48 PM

Multumesc!
AM REUSIT! Am depus tot ce trebuia, mai putin notificarea, dar oricum eram pe 0. Cu putin efort reusesti!
La sectorul 6 a mers repede...cam 15 min.



#59 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 06 February 2008 - 10:57 AM

Am si eu o problema, de fapt 2, si nu mai inteleg..
Bunica-mea tine contab la 2 firmulite mici si eu ii fac pe calculator declaratiile.
Are asa:
FIRMA 1 - Microintreprindere cu 1 salariat si platotoare de TVA, asta mai are cate ceva activitate.
Am facut decl in ian 100,300, 394, decl cifra afaceri<100.000 eur, decl la AFM si restul de sanatate, somaj, itm, pensii.
Mai depun 010? Si daca da, cu ce modif? Iar decl 100, 300, si plata la buget de stat, impozit venit raman tot trimestriale?

FIRMA 2 - IMM cu impozit pe profit, TVA, accize, fara niciun angajat (nu are trecut in 010 nimic de salariat), nu a avut deloc activitate in 2007
Am facut in ian 100,300,101,120 (toate pr programul vechi si goake, ca programul nu ia "0"), declaratie CA, decl bilant ca n-a avut activitate.
Mai depun 010? Si daca da, cu ce modif? S-a modificat perioada fiscala (pana acum la trimestru bagam si imp profit 0 in decl 100) de la trimestru la luna? Imp profit ramane tot la trimestru?

Mai am de depus in feb acum pentru FIRMA 1 decl 392 si fisele fiscale.

Mai e ceva de care nu stiu?
Multumesc din suflet.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:16 PM




#60 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 08 February 2008 - 03:53 PM

Am inteles ca e termen si la declaratia la fond risc..legat de noile coduri CAEN.Stie cineva ceva?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL