Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stie cineva ? s-a modif. Codul muncii ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stie cineva ? s-a modif. Codul muncii ?


7 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2007 - 04:03 PM

dragilor,
cumva s-a mai modificat Codul muncii din august incoace ?? eu m-am uitat prin site-uri, dar nu am vazut asa ceva... ult. actualizare e cea din iulie 2007, corect ??

multumesc anticipat pt. rasp. :smile:



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2007 - 04:26 PM

Ultima modificare codului munci e legea 237/12-07-2007
Ulterior nu au mai aparut modificari.




#3 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 22 November 2007 - 04:47 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Nov 22 2007, 06:26 PM, a spus:

Ultima modificare codului munci e legea 237/12-07-2007
Ulterior nu au mai aparut modificari.
nu s-a modificat din august incoace



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2007 - 05:15 PM

Eu nu stiu ce se tot intampla pe la ITM, parca ar fi alta tara, alte legi...de vreo 2 luni merg cu contracte sa le inregistrez. Nu spun ca nu am reusit pana acum dar la cel putin 3 inspectori am intampinat aceeasi problema: numarul minim de zile in cazul preavizului la concediere...eu am pus 15 zile lucratoare. Unul din cei 3 :smile: m-a intors din drum cu contractul resp. si tare m-am suparat, ca era si ultima zi in care il puteam declara. Lasand povestirea deoparte, acesti inspectori au invocat modificarea codului muncii, fara ca vreunul sa-mi spuna exact care este actul si cand s-a produs evenimentul. Dupa opinia lor, trebuia sa pun 20 zile(fara a specifica - daca sunt lucratoare sau calendaristice).
Voi stiti ceva de treaba asta?

PS Am studiat codul si contractul colectiv dar degeaba, am urmarit, zic eu, cu atentie noutatile...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 November 2007 - 05:16 PM

Madalina



#5 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 November 2007 - 05:42 PM

au dreptate domnii inspectori...20 zile calendaristice pentru preaviz daca firma concediaza.... :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 11:04 PM




#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2007 - 06:04 PM

da, anaderol...nu am fost suficient de atenta si m-am suparat degeaba pe bietii inspectori. Intr-adevar se prevad 20 de zile lucratoare in Contractul colectiv de munca. :smile:

ART.74. - (1) Incetarea CIM poate avea loc - in conditiile prevazute de lege - printr-unul din urmatoarele moduri:
a) de drept;
b) ca urmare a conventiei partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si conditiile limitative prevazute de lege.
(2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.

Madalina



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 March 2009 - 11:52 AM

Postez aici CM actualizat pana la 13.11.2008 cu modificarile aduse.

Dana




#8 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2009 - 12:05 PM

In data de 5 feb a.c, domnul Boc spunea:

"De asemenea în ceea ce privește persoanele care se află în șomaj tehnic avem următoarea măsură pentru acele categorii de persoane. Pentru veniturile din șomaj tehnic timp de 3 luni de zile nu se plătesc contribuții și impozite la bugetul de stat și bugetul asigurărilor sociale de stat. O persoană care se află în șomaj tehnic la o anumită întreprindere pe o perioadă de maxim 3 luni de zile nu se plătesc la bugetul de stat contribuțiile de asigurări sociale, acestea fiind suportate de către stat. Evident că nici întreprinzătorul nu are foarte multe dorințe ca să țină o persoană în șomaj tehnic pentru că plătește 75% din salariu, dar în acest efort vine și statul și îl ajută cu scutirea plății acestor contribuții la asigurările sociale și a impozitelor pe care le are de plătit la bugetul de stat și bugetul asigurărilor sociale de stat".

au aparut in Monitorul Oficial aceste randuri sau au fost "taiate" ???






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL