Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
verificare si avizare bilant 12.2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


verificare si avizare bilant 12.2007


11 replies to this topic

#1 bianca32

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 November 2007 - 07:06 PM

Buna,
Sunt expert contabil momentan inactiv (sunt angajata la o singura societate). Am aflat toate bilanturile pentru decembrie 2007, trebuie vizate de catre un expert contabil.
In ultima perioada am fost asaltata cu tot felul ce oferte de la cunostinte pentru a semna bilanturile si chiar pentru a ma asocia intr-o societate de contabilitate.
Va rog sa-mi spuneti unde gasesc legislatia care reglementeaza aceasta situatie si daac stiti exact ce raspundere revine unui expert care semneaza si verifica bilanturile, eventual tarife pentru asa ceva.
O seara placuta,

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 September 2008 - 06:57 PM




#2 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 23 November 2007 - 09:57 AM

incercati sa cititi legea contabilitatii (L82/1991, modif prin L 259/2007, art 10) si codul fiscal, ca si acolo au aparut o gramada de modificari de cand n-ati mai lucrat.

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 23 November 2007 - 10:06 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 04:14 PM

Vezi postareabianca32, la Nov 22 2007, 07:06 PM, a spus:

Buna,
Sunt expert contabil momentan inactiv (sunt angajata la o singura societate). Am aflat toate bilanturile pentru decembrie 2007, trebuie vizate de catre un expert contabil.
In ultima perioada am fost asaltata cu tot felul ce oferte de la cunostinte pentru a semna bilanturile si chiar pentru a ma asocia intr-o societate de contabilitate.
Va rog sa-mi spuneti unde gasesc legislatia care reglementeaza aceasta situatie si daac stiti exact ce raspundere revine unui expert care semneaza si verifica bilanturile, eventual tarife pentru asa ceva.
O seara placuta,


scuza-mi nedumerirea, dar .... esti expert contabil si nu stii asa ceva ?????????? :smile:
raspunsul il gasesti in legea contabilitatii actualizate ... si, ca fapt divers, nu este obligatoriu sa fie un expert cel care semneaza bilantul, poate fi si o persoana incadrata cu contract de munca si care are studii superioare.....



#4 bianca32

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 December 2007 - 10:49 AM

Buna,
OG 17/2007, precizeaza ca contabilul autorizat poate doar sa pregateasca lucrarile in vederea intocmirii sitiatiilor financiare fara a avea posibilitatea sa le intocmeasca, atributie care ii revine exclusiv expertului contabil.


Sunt expert contabil dar inactiv .............adica am lucrat altceva pana acum. Deci nu mai stiu toate modificariel aparute intre timp.



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 06 December 2007 - 11:00 AM

intradevar, multe sunt modificaile legislative. Dar un lucru este cert: a deveni expert contabil este o optiune! Iar tu ai ales sa devi expert contabil. De aceea, si prestatia depusa ca si expert contabil, pentru firme este o optiune. Asta inseamna ca daca firma nu doreste sa colaboreze cu un expert, poate sa n-o faca, pur si simplu. Isi angajeaza un economist pe functia de contabil sef sau director economic (acesta poate fi la fel de bine si expert contabil, dar devine inactiv in aceasta situatie) si ii face toate lucrarile de inchidere.

Intradevar, ceea ce spun colegii, este perfect adevarat. Deci citeste legea contabilitatii actualizata si vei redescoperi ceea ce este deja stiut. Succes.

p.s. ceea ce stii tu, cred ca tine de zvonistica ceccar.....no other comment!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 September 2008 - 06:58 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 bianca32

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 December 2007 - 11:42 AM

Multumesc , Robert
Eu momentan sunt director agentie de turism si nu prea m-au interesat modificarile legislative din contabilitate si fiscalitate.
Insa stiind ca sunt expert contabil am fost asaltata de oferte de a intocmi situatii financiare pentru 12.2007.
Bineinteles ca cei de la CECAR mi-au spus ca e obligatoriu si mi-am facut cerere de activare.

Am inteles de la tine ca singurul meu ,, avantaj,, e ca pana acum plateam taxa pt. inactiv care e 50 lei si acum voi plati taxa de activ adica 400 lei!!!

Sper totusi sa-mi recuperez intr-un fel taxa..................

O zi buna,



#7 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 06 December 2007 - 05:25 PM

Un lucru este sigur: la fel ca orice alta organizatie care promoveaza un mecanism, si ceccarul cauta in toate felurile sa castige de pe urma acestui mecanism. In situatia ta de inactiv, cecarul se afla doar in situatia de a pierde bani multi, pt ca tu nu-i faci si nici cotizatia lor nu o incaseaza de pe urma muncii tale. Acesta este adevarul. Si e valabil pt orice alt mecanism care TREBUIE SA FUNCTIONEZE !! Tu n-ai de ales: o data ce ai intrat in "casa lor", nu mai ai alta optiune, decat sa functionezi . Si functionarea te costa atat pe tine cat si pe colaboratorii tai. Am spus-o si o mai repet: consider ca acum, numai economistii contabili mai au optiuni. Dar acest lucru e stiut FOARTE BINE de ceccar si considera ca acestia din urma strica piata si preturile. Dar lucrurile nu stau tocmai asa....

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 September 2008 - 06:58 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#8 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 24 December 2007 - 11:18 AM

Ai dreptate Robert.
Cati experti contabili exista inactivi? Cati dintre acestia isi mai pot aduce o contributie benefica intr-o firma?
Oare semnatura pe un bilant reflecta aprofundarea specificului activitatii de catre expertul contabil?
Nu cumva aceasta semnatura ascunde de fapt "mecanismul" de care vorbeai tu?
Unde se aplica deontologia profesionala in astfel de cazuri?
De ce un expert contabil trebuie sa semneze o situatie de sinteza iar cel care intocmeste si pregateste aceasta situatie nu are acest drept? De cine este conditionat acest drept? Ce pregatire profesionala ulterioara ofera CECCAR-ul unui membru al sau care a absolvit sa zicem in 1996 cand era cu totul alta legislatie? Ce garantie am eu ca patron de firma ca un astfel de expert este bine pregatit si ca situatiile semnate de acesta sunt corecte?
Lasand la o parte faptul ca el poarta raspunderea cine ma protejeaza impotriva intocmirii defectuoase a unor situatii contabile care imi sunt necesare la diverse alte institutii, ca de pilda bancile?



#9 Guest_f1cvb_*

  • Guests

Postat 26 December 2007 - 12:38 AM

Eu sunt contabil autorizat cu studii medii ,sunt si membru CECCAR ,si cred ca certificarea bilantului de catre o alta persoana,decat cea care il intocmeste ,desi,este cea mai in masura sa faca acest lucru ,nu este necesara.Intocmirea pe parcursul unui intreg exercitiu financiar a evidentei contabile,iti da atat imaginea de ansamblu,cat si analitica,a firmei respective .M-am intrebat de multe ori,cum poate o persoana sa 'certifice' un bilant ,la o firma, a carei activitate nu o observa
macar,pe parcursul anului ,daca nu ....aproape mecanic.Refuz sa cred ,ca trece la verificat analitice ,modul de incadrare a cheltuielilor si veniturilor,masura deductibilitatii acestora ....s.a. Daca am suparat pe cineva,imi cer scuze...dar ma gandesc la faptul ca Bill Gates a avut un mare noroc ,ca nu a trait in Romania.
SARBATORI FERICITE !



#10 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 18 February 2008 - 11:57 PM

pt a putea semna un bilant tb sa respecti norma profesionala 22 care iti va spune cum se procedeaza iar pt tarif ai regulamentul pt disciplina onarariilor

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 September 2008 - 07:08 PM




#11 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 May 2008 - 02:13 PM

Vezi postareabianca32, la Dec 6 2007, 12:49 PM, a spus:

Buna,
OG 17/2007, precizeaza ca contabilul autorizat poate doar sa pregateasca lucrarile in vederea intocmirii sitiatiilor financiare fara a avea posibilitatea sa le intocmeasca, atributie care ii revine exclusiv expertului contabil.


Sunt expert contabil dar inactiv .............adica am lucrat altceva pana acum. Deci nu mai stiu toate modificariel aparute intre timp.
Stiti ca la Oradea nu e nicio problema chiar daca bilanturile sunt semnate de contabili autorizati cu studii medii? cunosc o persoana care a depus peste 60! cei de la ceccar spun ca nu e nicio problema pt ca ei oricum incaseaza procentul! De asemenea cei de la finante spun ca nu e treaba lor, deci cine raspunde pentru nerespectarea Legii contabilitatii? Administratorii societatilor carora li s-a depus bilantul de persoane necompetente poarta vreo vina?



#12 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 08 May 2008 - 01:41 PM

eu am doar 7 firme si cei de la CECCAR mi-au spus ca nu am drept de a semna bilanturi! S-au oferit ei sa ma ajute, contra unui comision gras.Nici la Finate nu a m putut depune doar cu semnatura mea

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 September 2008 - 07:02 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL