Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul de casa in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

registrul de casa in valuta

9 replies to this topic

#1 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 November 2007 - 05:44 PM

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma indrumati si pe mine in urmatoarea situatie:

Administratorul firmei a luat un avans in valuta de 5000 euro cash. Intrebare: ii scot din registrul de casa pe dispozitie de plata cu toata suma? nu exista plafon? Asa mi s-a spus, dar as vrea sa stiu ce act normativ reglementeaza acest lucru.


Va multumesc foarte mult.
georgi30



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1727 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2007 - 06:37 PM

In norma metodologica din 30.11.2004 se precizeaza, la final:13. Operațiunile de încasări și plăți în valută nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.
Gasesti pe forum mai multe detalii daca este nevoie.

Madalina



#3 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 November 2007 - 09:07 AM

Madalina, multumesc frumos...Daca imi poti da si un link unde gasesc pe forum detalii...iti sunt recunoascatoare...

Operațiunile de încasări și plăți în valută nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.

Poti sa-mi spui mai explicit ce inseamna asta??
georgi30



#4 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 26 November 2007 - 09:44 AM

Poti plati, ai grija sa nu depasesti 10.000 euro intr-o singura zi.Art.13 din legea mentionata de Madalina nu plafoneaza platile la 10.000 ron pe zi la furnizori daca sunt incasati in valuta, asa cum este la lei.

Aceasta postare a fost editata de claudiaionela: 26 November 2007 - 09:44 AM




#5 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 November 2007 - 10:08 AM

Deci pot sa-i dau pe dispozitie de plata 5000 euro intr-o zi? Poti sa-mi dai ujn link unde scrie asta cu max 10.000 euro intr-o zi?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:49 PM

georgi30



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1727 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2007 - 10:26 AM

Este vorba de prevederile legii 656/2002 privind combaterea evaziunii si spalarii banilor. Incearca tu cautare pe forum.
Madalina



#7 haiducul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:zalau

Postat 19 January 2010 - 03:39 PM

Buna.
Daca administratorul a creditat, in zile diferite, firma cu 1500, 1900 si 1920 euro pentru plata in numerar a 3 facturi, dispozitia de incasare se completeaza cu suma in euro sau lei echivalent la cursul din ziua creditarii ? (5314=462.01; 401 = 5314 )
Restituirea sumelor catre administrator prin dispozitie de plata, se face in euro sau lei echivalent ?
Multumesc.
Ciao.



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2010 - 11:49 PM

Incasarea se face in euro si se vede echivalentul in lei.
Restituirea se face in functei de ce scrie in contractul de creditare a firmei, ( si cum banuiec ca ori nu sa facut , ori sa facut unul uzual ), restituirea se face la cursul bnr din ziua restituiri.



#9 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 02 March 2011 - 01:23 PM

Buna ziua. Am citit pe forum raspunsurile referitoare la intrebarea mea si as vrea doar sa ma conving ca am inteles corect. Firma x livreaza intracomunitar bunuri catre firma y ( ambele au cod valid TVA - VIES). Firma x poate incasa numerar de la firma y orice suma in valuta - preferabil pana in 10.000 Euro zilnic- atat timp cat se tine evidenta separata in registrul de casa pe valuta. Valuta poate fi depusa la banca, schimbata in lei sau pastrata in casierie ( in acest caz nu exista limita de suma pentru registrul de casa in valuta). Intrebarea mea este daca factura emisa catre firma y este mai mare si se incaseaza partial in zile diferite este vre-o problema?
Multumesc



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 March 2011 - 12:13 AM

Operatiunile de incasari (si plati ) in valuta nu intra sub incidenta Ordonantei 15/1996.

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL