Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
premii distribuite angajatilor la o firma in pierdere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


premii distribuite angajatilor la o firma in pierdere

8 replies to this topic

#1 sebip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 November 2007 - 12:46 AM

Cat de legala este distribuirea de premii catre angajatii unei firme la finele anului in situatia in care firma respectiva incheie anul in peirdere?



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2007 - 10:11 AM

mi se pare anormal, sa existe o premiere atata timp cat soc. are pierderi !!

sa asteptam si parerea altor colegii , care au avut situatii asemanatoare !!

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 26 November 2007 - 11:36 AM

Nu exista premii lunare si premii de sfarsit de an. Premiile sunt considerate venituri salariale in orice moment al acordarii lor. Ramane la latitudirea conducatorului societatii momentul acordarii lor si in ce cuantum.



#4 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2007 - 12:25 PM

Mie nu mi se pare corect sa fie "pedepsiti " salariatii ..ce daca are firma pierdere? premiile se dau ca urmare a muncii salariatului nu ca urmare a faptului ca are firma profit...mai ales ca multe isi diminueaza veniturile pt a plati impozite mai mici..



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 26 November 2007 - 06:04 PM

Vezi postareasebip, la Nov 26 2007, 12:46 AM, a spus:

Cat de legala este distribuirea de premii catre angajatii unei firme la finele anului in situatia in care firma respectiva incheie anul in peirdere?
Legal este, doar deductibile în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.
%%%




***



#6 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 November 2007 - 06:35 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Nov 26 2007, 06:04 PM, a spus:

Legal este, doar deductibile în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.
Chiar asa!
Premii = Ch.sociale ?



#7 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 26 November 2007 - 07:51 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Nov 26 2007, 06:35 PM, a spus:

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Nov 26 2007, 06:04 PM, a spus:

Legal este, doar deductibile în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.
Chiar asa!
Premii = Ch.sociale ?
Ia paragraful:
c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare. Intră sub incidența acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru naștere, ajutoarele pentru înmormântare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile și protezele, precum și cheltuielile pentru funcționarea corespunzătoare a unor activități sau unități aflate în administrarea contribuabililor; grădinițe, creșe, servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale și al accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de nefamiliști, precum și pentru școlile pe care le au sub patronaj. În cadrul acestei limite, pot fi deduse și cheltuielile reprezentând: tichete de creșă acordate de angajator în conformitate cu legislația în vigoare, cadouri în bani sau în natură oferite copiilor minori și salariaților, cadouri în bani sau în natură acordate salariatelor, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul, pentru salariații proprii și pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariații care au suferit pierderi în gospodărie și contribuția la fondurile de intervenție ale asociației profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din școli și centre de plasament;
%%%




***



#8 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 November 2007 - 08:16 PM

Nici cu lupa nu gasesti cuvantul "premii" prin paragraful ala.
Nu cred ca e bine sa amestecam lucrurile.


O fi ea limba romana cu multe sensuri ... dar nici chiar asa ...

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 26 November 2007 - 08:17 PM




#9 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 November 2007 - 10:27 AM

CCM unic la nivel national 2007-2010
art.42- Adaosurile la salariul de baza sunt:
a) sporul de acord;
b) premiile acordate din fd.de premiere, calculate intr-o proportie de minimum 1,5% din fondul de salarii realizate lunar si cumulat;
c)adaosuri convenite la nivelul unitatilor si institutiilor.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL