Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inventariere clienti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inventariere clienti

12 replies to this topic

#1 ionik1976

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 November 2007 - 10:41 AM

Buna ziua,
am si eu o intrebare, avand in vedere numarul mare de clienti cu sold, trebuie trimise confirmari de sold la toti, fiindca eu auzisem ca se pot trimite confirmari pentru doar pentru clientii a caror suma depaseste 1% din cifra de afaceri, dar nu am gasit nimic concret in legislatie.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu legea unde apare ( sau nu) acest lucru?

Multumesc anticipat :smile:



#2 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 26 November 2007 - 11:12 AM

Trebuie inventariati TOTI.
Pana la aceasta data, Ordinul 1753 din noiembrie 2004, care reglementeaza aceasta inventariere nu este nici abrogat nici modificat.




#3 CLEO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 November 2007 - 08:28 PM

Trebuie inventariati toti, dar confirmarea de sold trebuie doar la cei ce depasesc 1% din total sold clenti, nu 1% din capital social !!!
Dai cautare pe google inventariere si gasesti si Ordinul 1753, si multe detalii despre inventarierea tuturor conturilor , tb facuta inventariere la toate conturile cu sold la sf anului:
- pt capital social tr luat certificat de la Reg Com la data de 31.12
- pt conturile de stocuri tb sa ai fise de magazie, semnate si barate de comisia de inventariere,
- pt ct de clienti, furnizori, tb luate extrase cu confirm de sold (cei ce depasesc acel 1%),
daca dai cautare gasesti amanunte f multe, mai ales ca ne pregatim de inventarierea de sf de an......



#4 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 27 November 2007 - 12:18 PM

Vezi postareaCLEO, la Nov 26 2007, 08:28 PM, a spus:

Trebuie inventariati toti, dar confirmarea de sold trebuie doar la cei ce depasesc 1% din total sold clenti,
Unde scrie asa ceva?
Vrei sa zici ca daca am un sold la clienti de 100.000 lei format din facturi sub 1.000 de lei am scapat de trimis confirmari? :smile:

Trebuie confirmat si un ban!!!



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2007 - 12:28 PM

asa stiu si eu !!
in OMF 1753, nu scrie nimic de cei 1% ???
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 CLEO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 27 November 2007 - 06:49 PM

OMF 1753/2004
ANEXA
................................................................................
.............................................................................
29. Creantele si obligatiile fata de terti sunt supuse verificarii si confirmarii pe baza extraselor soldurilor debitoare si creditoare ale conturilor de creante si datorii care detin ponderea valorica in totalul soldurilor acestor conturi, potrivit "Extrasului de cont" (cod 14-6-3), prezentat ca model in anexa la prezentele norme, sau punctajelor reciproce, in functie de necesitati. Nerespectarea acestei proceduri, precum si refuzul de confirmare constituie abateri de la prezentele norme.
In situatia unitatilor care efectueaza decontarea creantelor si obligatiilor pe baza de conturi sau deconturi externe periodice confirmate de catre partenerii externi, aceste documente tin locul extraselor de cont confirmate.
................................................................................
...............................................................................


cam asta scrie in Ordin, eu gasisem undeva scris acel procent de 1%, dar acum chiar ca nu mai gasesc de unde am luat aceea interpretare :smile: , in tot cazul, este clar ca trebuiesc absolut TOTI inventariati, era vorba de confirmare extras de cont, daca cerem/nu de la toti !



#7 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 November 2007 - 09:14 PM

Buna seara. Poate cineva sa posteze acest ordin, va rog? Multumesc mult.



#8 CLEO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 29 November 2007 - 05:38 PM

Salve ,

Citeaza

Buna seara. Poate cineva sa posteze acest ordin, va rog? Multumesc mult.


Mirela , dai cautare pe google, si ....spor la descarcat !



#9 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 November 2007 - 07:37 PM

merci

mi l-am descarcat azi la serviciu de pe b.e.l.a.



#10 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 11 December 2007 - 03:05 PM

Poate il mai vrea cineva! :smile:

Fisiere atasate





#11 DRAGON

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2008 - 12:38 PM

Buna ziua tuturor,

Stie cineva ce sa intampla in situatia in care clientul refuza cu buna stiinta confirmarea sumei din extrasul de cont intocmit si trimis in conf. cu OMF 1753/2004?
Acest extras a fost trimis pe fax clientului si din motive stiute doar de el, refuza confirmarea sumei.



#12 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2008 - 08:45 AM

Pai nu ai scris ca neprimirea confirmarii in termen de 5 zile (sau cate vrei tu), inseamna acceptarea soldului pe care l-ai trimis? Ca daca ai scris.... tu esti OK.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2009 - 04:29 PM

ia sa-i dam un pin (pt. actualizare in lista) :thumbup: ca tot e subiect de actualitate

vedeti ca mai sunt topicuri despre inventariere si pe la contabilitate stocuri, mijl. fixe si ob. de inventar ...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL