Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu full-time - part-time - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu full-time - part-time

3 replies to this topic

#1 hubabuba

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 November 2007 - 07:23 PM

Buna ziua!
Am o neclaritate...stiu ca, indiferent de norma de lucru(part-time ori full-time), un angajat are dreptul la 21 de zile de concediu de odihna.
Eu am fost angajat full-time pentru o perioada de 5luni, dupa care am trecul part-time.Mentionez ca mai aveam 7zile de concediu din perioada full time,si lucram de 2luni part-time.
In ultima luna mi am luat concediu de 4zile(part-time).concediul mi s-a calculat in felul urmator:7 zile de concediu full-time + (2luni de part-time=1luna de full time=1.75) =9zile de concediu din care mi s-au scazut cele 4 zile de concediu = 5zile de concediu ramase.
Unde este problema...trebuia sa am 14zile part-time + 2zile part-time =16zile ...sau 7zile full-time + 2zile part time =9 zile...si cate zile de concediu mi au ramas?
Undeva ceva e gresit sigur.

Va multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de hubabuba: 26 November 2007 - 07:32 PM




#2 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 27 November 2007 - 04:28 PM

Part-time... full-time... am ametit. Eu zic ca ai dreptul la 21 zile lucratoare indiferent cum lucrezi. Nu se reduce concediul pentru lunile in care ai lucrat part-time.




#3 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 27 November 2007 - 05:25 PM

Eu am intrebat la ITM si mi s-a raspuns ca nr zilelelor de concediu nu are legatura cu tipul contractului-full/part time.
Anais



#4 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 12:17 PM

Cu siguranta ca nu are legatura CO cu part-time/ full time. In definitiv vorbim de ZILE de concediu, nu de ore. In cazul part-time pt tine o zi inseamna alea 2 ore, la fel cum in cazul full time insemna 8 ore. Deci nu se proportioneaza cele 21 de zile anual cu cate ore lucrezi pe zi.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL