Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 25

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#481 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:13 AM

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 12:12 AM, a spus:

O persoana impozabila stabilita in Romania si inregistrata in scopuri de tva realizeaza lucrari de reparatii pentru un bun expediat din Ungaria in Romania.Be neficiarul lucrarilor de reparartii comunica prestatorului romana codul de inreg in scopuri de tva din Ungaria.Dupa reparare bunurile sunt expediate de prestator,la solicitarea beneficiarului,in afara Comunitatii.Din punct de vedere al TVA ,prestarea de servicii constand in repararea bunurilor ,este:.....
impozabila in ungaria, statul membru unde se afla codul de inregistrare comunicat de client



#482 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 December 2007 - 12:16 AM

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 01:26 AM, a spus:

in documentul trimis raspunsul este:la data livrarii bauturilor spirtoase catre un operator economic comerciant din RO -a
dar ce ziceti de d) cf art 189.1 : - Dacă o persoană care a expediat un produs accizabil în regim suspensiv nu primește documentul administrativ de însoțire certificat, în termen de 45 de zile de la data expedierii produsului, are datoria de a înștiința în următoarele 5 zile autoritatea fiscală competentă cu privire la acest fapt și de a plăti accizele pentru produsul respectiv, în termen de 7 zile de la data expirării termenului de primire a acelui document.

deci, raspunsul corect este d) - parerea mea.
art. 89 se refera la faptul ca nu s-a primit documentul administrativ asa ca nu poate fi raspuns d)
sustin varianta a)




#483 anamanole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:19 AM

Ceea ce am trimis rezolvat s-a dus tot in bulk .
O noapte buna sa aveti si spor la invatat pentru cine nu are somn!



#484 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:21 AM

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 02:13 AM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 12:12 AM, a spus:

O persoana impozabila stabilita in Romania si inregistrata in scopuri de tva realizeaza lucrari de reparatii pentru un bun expediat din Ungaria in Romania.Be neficiarul lucrarilor de reparartii comunica prestatorului romana codul de inreg in scopuri de tva din Ungaria.Dupa reparare bunurile sunt expediate de prestator,la solicitarea beneficiarului,in afara Comunitatii.Din punct de vedere al TVA ,prestarea de servicii constand in repararea bunurilor ,este:.....
impozabila in ungaria, statul membru unde se afla codul de inregistrare comunicat de client

cica-i neimpozabila in Romania - pentru ca sunt livrate intr-o tara terta :smile:
ar mai fi varianta : locul unde prestatorul e stabilit sau are sediu fix- Romania => impozabil in R
varianta 3 - statul membru care a transmis codul valabil tva => neimpozabil in Romania, ci in Ungaria



#485 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:41 AM

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 12:21 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 02:13 AM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 12:12 AM, a spus:

O persoana impozabila stabilita in Romania si inregistrata in scopuri de tva realizeaza lucrari de reparatii pentru un bun expediat din Ungaria in Romania.Be neficiarul lucrarilor de reparartii comunica prestatorului romana codul de inreg in scopuri de tva din Ungaria.Dupa reparare bunurile sunt expediate de prestator,la solicitarea beneficiarului,in afara Comunitatii.Din punct de vedere al TVA ,prestarea de servicii constand in repararea bunurilor ,este:.....
impozabila in ungaria, statul membru unde se afla codul de inregistrare comunicat de client

cica-i neimpozabila in Romania - pentru ca sunt livrate intr-o tara terta :smile:
ar mai fi varianta : locul unde prestatorul e stabilit sau are sediu fix- Romania => impozabil in R
varianta 3 - statul membru care a transmis codul valabil tva => neimpozabil in Romania, ci in Ungaria
ART. 143
(1) Sunt scutite de taxa:
e) prestările de servicii efectuate în România asupra bunurilor mobile achiziționate sau importate în vederea prelucrării în România și care ulterior sunt transportate în afara Comunității de către prestatorul serviciilor sau de către client, dacă acesta nu este stabilit în România, ori de altă persoană în numele oricăruia dintre aceștia;



#486 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 04 December 2007 - 06:53 AM

Vezi postarealili nicula, la Dec 4 2007, 01:37 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 3 2007, 11:26 PM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 3 2007, 11:13 PM, a spus:

gata si astea, mai vedem maine cum mai stam.
la intrebarea
253. Pentru un antrepozit fiscal din Romania autorizat pentru productia de bauturi spirtoase, exigibilitatea accizei ia nastere:
a. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator economic comerciant din România;
b. la data livrării băuturilor spirtoase către un antrepozit fiscal de depozitare;
c. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator înregistrat de produse accizabile dintr-un alt stat membru;
d. la data primirii documentului administrativ de însoțire certificat;
e. la data livrării băuturilor spirtoase către un comerciant dintr-o țară terță;
f. la data recepției băuturilor spirtoase de către antrepozitul fiscal de depozitare de băuturi spirtoase.

in documentul trimis raspunsul este:la data livrarii bauturilor spirtoase catre un operator economic comerciant din RO -a
dar ce ziceti de d) cf art 189.1 : - Dacă o persoană care a expediat un produs accizabil în regim suspensiv nu primește documentul administrativ de însoțire certificat, în termen de 45 de zile de la data expedierii produsului, are datoria de a înștiința în următoarele 5 zile autoritatea fiscală competentă cu privire la acest fapt și de a plăti accizele pentru produsul respectiv, în termen de 7 zile de la data expirării termenului de primire a acelui document.

deci, raspunsul corect este d) - parerea mea.
dar e)?

Faptul generator
Art.164 produsele prevazute la art.162 sunt supuse accizelor in momentul producerii lor pe teritoriul comunitar sau la momentul importului lor in acest teritoriu.

Art.165. Acciza este exigibila in momentul eliberarii pentru consum.....

art.165(3) Nu se considera eliberare pentru consum miscarea produselor accizabile din antrepozitul fiscal, in conditiile prevazute la sectiunea a 5-a din prezentul capitol si conform prevederilor din norme, catre:...d) o tara din afara teritoriului comunitar.

Raspunsul corect este a) - Art.166(1) ...eliberarea pentru consum reprezinta: a) orice iesire, inclusiv ocazionala a produselor accizabile din regimul suspensiv.



#487 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 04 December 2007 - 07:56 AM

Scuze ca nu are legatura cu intrebarile. O rugaminte la bucuresteni. In afara de taxi cu ce ajungem la Politehnica din Gara Nord? Mersi



#488 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 08:03 AM

Vezi postarealyv, la Dec 4 2007, 07:56 AM, a spus:

Scuze ca nu are legatura cu intrebarile. O rugaminte la bucuresteni. In afara de taxi cu ce ajungem la Politehnica din Gara Nord? Mersi
metrou: politehnica, semanatoarea sau grozavesti
ratb: 61,62,336
(61 sau 62 se ia din fata garii, nu mai stiu care dintre ele)
daca mai stie cineva altele...

Aceasta postare a fost editata de maneadn: 04 December 2007 - 08:05 AM




#489 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 08:17 AM

consultantfiscalgroup@yahoogroups.com
http://finance.group...antfiscalgroup/
am creat grup, cred ca e mai bine sa salvam fisierele aici

Aceasta postare a fost editata de maneadn: 04 December 2007 - 08:20 AM




#490 csilly

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 December 2007 - 09:03 AM

Vezi postareaflorens, la Nov 27 2007, 11:52 PM, a spus:

17. florens
18.csilly



#491 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 09:20 AM

buna dimineata. cel mai simplu mijloc de transport e metroul. in Bucuresti se circula infernal.
http://www.metrorex.ro/index.php?p=9



#492 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 09:30 AM

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 12:21 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 02:13 AM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 12:12 AM, a spus:

O persoana impozabila stabilita in Romania si inregistrata in scopuri de tva realizeaza lucrari de reparatii pentru un bun expediat din Ungaria in Romania.Be neficiarul lucrarilor de reparartii comunica prestatorului romana codul de inreg in scopuri de tva din Ungaria.Dupa reparare bunurile sunt expediate de prestator,la solicitarea beneficiarului,in afara Comunitatii.Din punct de vedere al TVA ,prestarea de servicii constand in repararea bunurilor ,este:.....
impozabila in ungaria, statul membru unde se afla codul de inregistrare comunicat de client

cica-i neimpozabila in Romania - pentru ca sunt livrate intr-o tara terta :smile:
ar mai fi varianta : locul unde prestatorul e stabilit sau are sediu fix- Romania => impozabil in R
varianta 3 - statul membru care a transmis codul valabil tva => neimpozabil in Romania, ci in Ungaria
pai si eu ce am zis ? este impozabil in Ungaria pt ca a emis codul de tva .....



#493 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 04 December 2007 - 09:31 AM

pt contasoft


trimite-mi te rog adresa ta de mail pe gruplucrudecembrie@yahoo.com....



#494 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 09:38 AM

a citit cineva regulamentul vamal ? ca deja nu ma mai tin nervii .... cateva idei simplificate .......



#495 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 December 2007 - 09:54 AM

m-am inscris si eu pe grupul creat
Pana la urma cum ramane daca apara cele 500 de intrebari?
Le rezolvam care cum poate sau ne organizam?
Putem vedea care am fost cei care au rezolvat acum cele 500 si sa ne bazam pe oamenii astia, dar bineinteles va fi nevoie si de altii pt ca nu ne putem descurca doar cativa. Ideea cu cate 10 intrebari rezolvate e buna, pt ca ar merge repede.
Ma gandesc sa spuna fiecare daca are sau nu acces la net joi vineri inainte de examen, da stim pe ce ne bazam.
Am intrebat si mai sus, e cineva care e cazat la Ibis?



#496 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 04 December 2007 - 09:55 AM

din cate stiu a fost in mare parte abrogat (regulamentul vamal)prin h.g nr 946/2007,la postat cineva la un alt topic .



#497 GEOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 04 December 2007 - 10:04 AM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 4 2007, 11:54 AM, a spus:

m-am inscris si eu pe grupul creat
Pana la urma cum ramane daca apara cele 500 de intrebari?
Le rezolvam care cum poate sau ne organizam?
Putem vedea care am fost cei care au rezolvat acum cele 500 si sa ne bazam pe oamenii astia, dar bineinteles va fi nevoie si de altii pt ca nu ne putem descurca doar cativa. Ideea cu cate 10 intrebari rezolvate e buna, pt ca ar merge repede.
Ma gandesc sa spuna fiecare daca are sau nu acces la net joi vineri inainte de examen, da stim pe ce ne bazam.
Am intrebat si mai sus, e cineva care e cazat la Ibis?
Propun o noua repartizare in functie de persoanele care au participat in 24 ore. Subiectele va trebuisa le rezolvam in cel mult 2 ore.



#498 niki_miki1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 December 2007 - 10:11 AM

pina la urma sint ca si grupuri....si grupulete

1)gruplucrudecembrie@yahoo.com
2)consultant.decembrie@yahoo.com
3)consultantfiscalgroup@yahoogroups.com

si cite mai sunt??



Cu rezolvatul in doua ore de la afisare pe site a intrebarilor nu prea stiu cum o sa fie pt. ca vineri multi dintre noi vor fi pe drumurile"Patriei" pentru ca nu toti sunt din Bucuresti !!
Asa ca nu stiu cum va fi !
De exemplu eu am avut posibilitatea sa particip in ultimele 24 ore pe acest forum ,dar nu as vrea sa se spuna ca nu raspund la "obligatia" mea in timp util ....adica vineri(sau poate joi noapte!!)



#499 d_valah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Jocuri de strategie

Postat 04 December 2007 - 10:14 AM

Uite Regulamentul Cod Vamal act. la 12.10.2007. L-a postat cineva pe la inceputul nebuniei asteia!

Fisiere atasate


Adevarul poate fi "ajustat"!(Michael Clayton)



#500 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 10:17 AM

e si asta o problema cu deplasatul ca nu stim sigur cand or sa apara si multi poate sunt pe drum. eu propun asa:
1. sa confirme inca odata cei care vor participa, cati o sa fim vedem
2. facem o noua repartizare, de data asta cu cate doua persoana pe aceleasi intrebari, chiar daca ne revin doua seturi, macar le face cineva.
daca apar prea tarziu sa le puna macar unul dintre noi.
eu de exemplu sunt din bucuresti, n-ar fi o problema chiar daca apar vineri, dar sigur sunt multi care or sa fie pe drum. oricum din cate am vazut pe aici au fost destui, nu chiar toti 50 de la inscrierea initiala, dar suntem multi. si eu cred ca o sa mearga repede.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL