Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 28

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#541 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 December 2007 - 12:37 PM

Lista pe care am zis eu sa o facem e cu oamenii siguri cu net, e altceva decat lista facuta initial unde s-au inscris multi dar raspunsuri nu am primit chiar de la toti.
Mai e de raspuns pt iunie la intrebarile:
294-311
330-347
382-390
400-410
420-428
438-456
484-500
Ce a fost mai nasol, la partea de TVA e rezolvat, insa daca sunt date rezolvarile cu art din lege chiar si la intrebari teoretice e ok, cred. Nu stiu daca are rost sa ne pierdem vremea cu detalii, dar cat de cat. Ce ziceti?



#542 lumi78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:40 PM

Buna, am trimis o parte din raspunsurile primite dumincia, iar dimineata am centralizat din nou si am lui pe iulie2006 si pe consultantdecembrie. Astept o confirmare daca s-a primit de la grupa 4

Merci

Vezi postareamihaela_b, la Dec 4 2007, 02:25 PM, a spus:

Vezi postareadimalexia, la Dec 4 2007, 12:10 PM, a spus:

Buna! Ma inscriu si eu in noul grup.10. dimalexiaSefii de grupa, de la 3.4.5 ... dati un semn de viata... puteti centraliza ce ati primit pana acum... cum au facut cei de la grupa 1 si 2.




#543 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:40 PM

hai ca iau eu
294-311
330-347
insist sa le facem bine pe toate, ca din cate am observat cu totii in iunie s-au repetat multe din martie. daca avem deja jumatate facute se scurteaza timpul. eu sunt optimista, sunt sigura ca vor aparea intrebari. :smile:



#544 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 04 December 2007 - 12:43 PM

1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic
6. mandrud
7. Ronaldo
8. mihaela.ela
9.lili.
10. mariusoana



#545 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:46 PM

Buna! Am o informatie care cred ca va va interesa: cineva a sunat la ccf si i-a intrebat despre eventuale intrebari baca vor fi postate si raspunsul a fost afirmativ, dar nu au precizat cu cat timp inainte si nu au spus nici gradul de dificultate daca va fi ca cel de la finante, lasand acest lucrul sa il analizam noi. si nu au mentionat nici daca se va da din aceste intrebari, dar cu siguranta vor fi orientative.
Voi incerca sa atasez ce am eu intrebarile din iunie si din martie. Spor la treaba si multa bafta.

si pentru martie

si incerc ceva si pt martie, macar orientativ.....

Fisiere atasate





#546 anamanole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:47 PM

382-390
400-410 le iau eu



#547 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:47 PM

Vezi postareamariusoana, la Dec 4 2007, 12:43 PM, a spus:

1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic
6. mandrud
7. Ronaldo
8. mihaela.ela
9.lili.
10. mariusoana
11.mariamarin

sunt din bucuresti si am acces la net



#548 malabs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:As vrea sa fiu in UE. Cu adevarat.

Postat 04 December 2007 - 12:48 PM

Vezi postareamariusoana, la Dec 4 2007, 12:43 PM, a spus:

1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic
6. mandrud
7. Ronaldo
8. mihaela.ela
9.lili.
10. mariusoana


Ai pierdut membrii
eu + altii...



#549 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 04 December 2007 - 12:54 PM

1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic
6. mandrud
7. Ronaldo
8. mihaela.ela
9.lili.
10. mariusoana[/quote]


Ai pierdut membrii
eu + altii...

Actualizati de fiecare data lista su puneti in continuare 11 , 12 , .... ca asa nu se mai pierd


1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic
6. mandrud
7. Ronaldo
8. mihaela.ela
9.lili.
10. mariusoana[/quote]
11. mariamarin
12. malabs



#550 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 01:10 PM

Vezi postareasasha, la Dec 4 2007, 12:46 PM, a spus:

Buna! Am o informatie care cred ca va va interesa: cineva a sunat la ccf si i-a intrebat despre eventuale intrebari baca vor fi postate si raspunsul a fost afirmativ, dar nu au precizat cu cat timp inainte si nu au spus nici gradul de dificultate daca va fi ca cel de la finante, lasand acest lucrul sa il analizam noi. si nu au mentionat nici daca se va da din aceste intrebari, dar cu siguranta vor fi orientative.
Voi incerca sa atasez ce am eu intrebarile din iunie si din martie. Spor la treaba si multa bafta.

si pentru martie

si incerc ceva si pt martie, macar orientativ.....

Intrebare pentru cei care au dat examen in iunie - cand s-au afisat pe site cele 500 intrebari si cand s-au afisat cele 6 variante de chestionare si grile de rezolvare ?



#551 dco1buc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 December 2007 - 01:11 PM

Buna,

Imi puteti transmite si mie cele 500 de grile la adresa cod2ana@yahoo.com?

Multumesc mult.

Pentru cele cu raspunsuri neclare - pot sa le confirm ...



#552 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 04 December 2007 - 01:14 PM

Vezi postareamariamarin, la Dec 4 2007, 01:10 PM, a spus:

Vezi postareasasha, la Dec 4 2007, 12:46 PM, a spus:

Buna! Am o informatie care cred ca va va interesa: cineva a sunat la ccf si i-a intrebat despre eventuale intrebari baca vor fi postate si raspunsul a fost afirmativ, dar nu au precizat cu cat timp inainte si nu au spus nici gradul de dificultate daca va fi ca cel de la finante, lasand acest lucrul sa il analizam noi. si nu au mentionat nici daca se va da din aceste intrebari, dar cu siguranta vor fi orientative.
Voi incerca sa atasez ce am eu intrebarile din iunie si din martie. Spor la treaba si multa bafta.

si pentru martie

si incerc ceva si pt martie, macar orientativ.....

Intrebare pentru cei care au dat examen in iunie - cand s-au afisat pe site cele 500 intrebari si cand s-au afisat cele 6 variante de chestionare si grile de rezolvare ?
Chestionarele, dupa examen, la vreo doua zile.
cele 500 intrebari s-au afisat vineri, si concursul a fost duminica, parca asa, oricum, era vorba de 24 de ore, dat fiind ca era weekend s-au mai castigat 48.



#553 clasimar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 04 December 2007 - 01:16 PM

Intrebare pentru cei care au dat examen in iunie - cand s-au afisat pe site cele 500 intrebari si cand s-au afisat cele 6 variante de chestionare si grile de rezolvare ?
[/quote]

cele 500 - vineri seara - examenul a fost duminica
chestionarele - dupa examen



#554 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 04 December 2007 - 01:19 PM

Vezi postareamariamarin, la Dec 4 2007, 01:10 PM, a spus:

Vezi postareasasha, la Dec 4 2007, 12:46 PM, a spus:

Buna! Am o informatie care cred ca va va interesa: cineva a sunat la ccf si i-a intrebat despre eventuale intrebari baca vor fi postate si raspunsul a fost afirmativ, dar nu au precizat cu cat timp inainte si nu au spus nici gradul de dificultate daca va fi ca cel de la finante, lasand acest lucrul sa il analizam noi. si nu au mentionat nici daca se va da din aceste intrebari, dar cu siguranta vor fi orientative.
Voi incerca sa atasez ce am eu intrebarile din iunie si din martie. Spor la treaba si multa bafta.

si pentru martie

si incerc ceva si pt martie, macar orientativ.....

Intrebare pentru cei care au dat examen in iunie - cand s-au afisat pe site cele 500 intrebari si cand s-au afisat cele 6 variante de chestionare si grile de rezolvare ?
Din cate am citit eu pe conta cei care au dat examen in iunie au avut grilele afisate demiercuri-joi ora 17, in martie au fost vineri afisate pe la ora 19. Deci avantaj iunie.Bafta!



#555 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 01:20 PM

o noua provocare :
70. Ce elemente se includ in cota forfetară de cheltuieli de 40% deductibilă din venitul brut realizat de artiști
a) contributia de membru al asociatiei profesionale din care face parte;
b) contributia de asigurari sociale de sanatate;
c) contributia individuala de asigurari sociale ;
d) contributia de asigurari pentru somaj;
e) impozitul pe venit suportat de platitorul venitului in contul beneficiarilor de venit;
f) ratele aferente creditelor angajate.

Avem asa : venitul brut realizat de artisti = venituri din drepturi de proprietate intelectuala - art 50 Cod fiscal.
Din Venitul brut se scad cheltuielile sociale si cota forfetara de 40%. Deci, raspunsurile corecte posibile pot fi doar a si f.
Prin variantele de pe net circula raspunsul corect f), dar priviti ce zic normele : Cheltuielile forfetare includ comisioanele și alte sume care revin organismelor de gestiune colectivă sau altor plătitori de venituri drept plată a serviciilor prestate pentru gestiunea drepturilor de către aceștia din urmă către titularii de drepturi.

Cu alte cuvinte, se includ in cheltuielile forfetare sumele revenind asociatiei din care face parte artistul, considerat ca gestioneaza drepturile acestuia.

Deci, raspuns corect a).



#556 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 04 December 2007 - 01:20 PM

Intrebare pentru cei care au dat examen in iunie - cand s-au afisat pe site cele 500 intrebari si cand s-au afisat cele 6 variante de chestionare si grile de rezolvare ?
[/quote]
Din cate am citit eu pe conta cei care au dat examen in iunie au avut grilele afisate demiercuri-joi ora 17, in martie au fost vineri afisate pe la ora 19. Deci avantaj iunie.Bafta!
[/quote]

exact invers a fost, avantaj martie, ca atunci a fost 1 martie, si nu toata lumea s-a uitat de martisor pe net, si ele erau deja afisate, de joi seara.



#557 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 04 December 2007 - 01:21 PM

Vezi postareadco1buc, la Dec 4 2007, 01:11 PM, a spus:

Buna,

Imi puteti transmite si mie cele 500 de grile la adresa cod2ana@yahoo.com?

Multumesc mult.

Pentru cele cu raspunsuri neclare - pot sa le confirm ...
Iti trimit eu, si daca ai ceva completari le asteptam cu interes. Bafta si tie.



#558 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 December 2007 - 01:22 PM

mihavesa corect a)



#559 clasimar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 04 December 2007 - 01:48 PM

vizitati adresa - intrebari consultant
http://www.contabilul.ro/a/2299/Sesiunea-d...mbrie-2007.html



#560 csilly

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 December 2007 - 02:03 PM

Dragi colegi, as dori sa ma alatur grupului de lucru pentru examen consultant fiscal.
csilly






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL