Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxare inversa vanzare-cumparare imobil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


taxare inversa vanzare-cumparare imobil

7 replies to this topic

#1 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 29 November 2007 - 12:11 PM

Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema : urmeaza a se perfecta un ante-contract de vanz-cump a unui imobil intre doua SRL platitoare TVA. Daca la achitarea avansului (pana la 31.12.2007) se intocmeste factura pt. acesta aplicandu-se taxarea inversa si restul se achita la perfectarea contractului in 2008 cand se elimina masurile simplificate inseamna ca va trebui sa se factureze cu TVA valoarea ramasa? Si in acest caz cum se va proceda : se va storna avansul (implicit taxarea inversa) si toata valoarea va fi calculata cu TVA? Ati citit , ati auzit pe undeva ceva ?
Multumesc.



#2 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 30 November 2007 - 09:57 AM

Nu stiu exact ce sa spun. E cam ambigua intr-adevar legea in acest sens si nu iti spune clar ce se intampla cu astfel de operatii. dar hai sa o luam logic. Daca faceai operatiunea anul asta integral, la perfectarea contractului se stabileste valoarea finala a cladirii, prin contractul notarial, si atunci emiti factura finala si stornezi avansul. Normal atunci asa ar fi si anul viitor. Eu ma gandesc ca se va storna facura de avans - pe o factura separata. Daca aia a fost cu TI atunci si stornarea va fi cu TI si se face factura finala, integral cu TVA. In contractul facut la data de x.2008, valoarea cladirii va fi A. Si pe tot A se va aplica TVA, ca nu poti altfel

De ce nu faceti altfel? Daca vrei sa nu il pui pe cumparator sa plateasca TVA-ul. Daca exista posibilitatea efectiva de a face demersurile anul asta, sa faceti contractul de vanzare anul asta, cu clauze suplimentare referitoare la plata la termen de xx zile. Atunci contractul e in 2007, factura e in 2007, vinzi cu TI, si o sa ai sold la client pana la data incasarii. Care poate fi si peste 2 ani, daca pentru tine ca vanzator e in regula

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 02:40 AM




#3 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 30 November 2007 - 10:55 AM

Multumesc pt raspuns. Eu sunt firma care cumpara. Ii propun asta vanzatorului care poate sa nu aiba incredere ca in x luni ii voi plati si restul. Dreptul de proprietate nu apare cand platesti toata valoarea?



#4 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 November 2007 - 01:08 PM

Dreptul de proprietate se transfera la data emiterii facturii.



#5 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 30 November 2007 - 03:25 PM

Vezi postareasdnr, la Nov 30 2007, 01:08 PM, a spus:

Dreptul de proprietate se transfera la data emiterii facturii.


Multumesc mult.



#6 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 07 December 2007 - 01:38 PM

Eu cred ca se poate specifica in contract ca transferul proprietatii se va face la data platii integrale si atunci nu sunt probleme. Cel mai sigur consultati-va cu un jurist si/sau cu notarul care va redacta contractul, ca sa va confirme.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 02:41 AM




#7 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 07 December 2007 - 02:23 PM

vezi art 141 al 6 lit f din codul fiscal cu privire la livrarea constructiilor. operatiunea este scutita de taxa, dar se poate opta pentru taxare.
Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#8 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 12 December 2007 - 04:21 PM

Vezi postareaana.stancu, la Dec 7 2007, 02:23 PM, a spus:

vezi art 141 al 6 lit f din codul fiscal cu privire la livrarea constructiilor. operatiunea este scutita de taxa, dar se poate opta pentru taxare.

Da, ai dreptate, este scutita. Insa scutita fara drept de deducere. iar daca tu esti in situatia vanzatorului si ai cumparat (candva) cladirea, cu TVA, ai fi de acord sa ajustezi acum TVA-ul, daca vinzi cu scutire de TVA? Adica sa stornezi deducerea, asta insemnand ca dai banii de TVA de la achizitie la stat. In cele mai multe din cazuri asta se intampla. Cei mai multi nu sunt de acord, asa ca se notifica la Finante, si mai bine incaseaza un TVA de la client, ca sa aiba din ce plati TVA. Decat sa ajusteze si sa nu incaseze. Cam asta e rationamentul general, si clientul are mai putin de zis legat de optiunea vanzatorului de a se notifica.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL