Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce program de contabilitate imi recomandati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ce program de contabilitate imi recomandati

3 replies to this topic

#1 rodi2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 November 2007 - 09:23 AM

as dori sa folosesc un program de contabilitate care sa faca tot. ce imi recomandati. am incercat saga dar sar putea sa nu stiu exact cum sa lucrez. daca lucrati pe acest program si puteti sa imi descrieti putin pasii pentru a ma descurca apoi si eu. cu ordonantarile e mai greu.
multumesc.



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 30 November 2007 - 11:01 PM

Eu lucrez cu SAGA contabilitatea comerciala si cu SICOB contabilitatea publica.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 30 November 2007 - 11:01 PM




#3 CLEO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 01 December 2007 - 12:00 AM

salve,

Citeaza

as dori sa folosesc un program de contabilitate care sa faca tot. ce imi recomandati. am incercat saga dar sar putea sa nu stiu exact cum sa lucrez. daca lucrati pe acest program si puteti sa imi descrieti putin pasii pentru a ma descurca apoi si eu. cu ordonantarile e mai greu.

Rodi2007
De ce nu intri pe situl programului respectiv, gasesti orice informatie acolo!
Eu, cand am inceput lucrul cu saga, miam listat mai intai tot ce era la *AJUTOR*, din bara de meniu,acolo ai tot felul de amanunte despre lucrul cu ac program!



#4 firekharma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 December 2007 - 01:09 PM

Vezi postarearodi2007, la Nov 30 2007, 09:23 AM, a spus:

as dori sa folosesc un program de contabilitate care sa faca tot. ce imi recomandati. am incercat saga dar sar putea sa nu stiu exact cum sa lucrez. daca lucrati pe acest program si puteti sa imi descrieti putin pasii pentru a ma descurca apoi si eu. cu ordonantarile e mai greu.
multumesc.
buna, eu folosesc contabsql. daca ai de tinut contabilitate la maxim 5 firme si nu doresti sa cumperi licenta ( sau nu inca) este ideal. Poti sa faci salariile ( practic introduci doar orele de lucru in fiecare luna si iti genereaza totul automat), ai gestiune, clienti furnizori, si cred ca este destul de complet. Genereaza automat fisa mijlocului fix, iti caluleaza amotrtizarea, genereaza nota contabila, inchide conturile din clasele 6 si 7, conturile de tva. eu nu am nevoie de toate optiunile lui, dar din cate am vazut este estul de complex. ce imi place este ca multe operatii se fac automat si poti verifica corectitudinea datelor din luna si din an, iti printezi statele de salarii, toate rapoartele, deci ti se reduce mult timpul de lucru. Nu am lucrat cu alte programe asa ca nu as putea sa iti spun daca e mai bun sau mai rau. Cert este ca ai acolo toate informatiile sa te descurci, este foarte simplu de invatat iar o data ce ai introdus unele date, iti usureaza munca foarte mult in lunile urmatoare. La fel este si cu partea de salarii. Nu ai de facut mare lucru la statul de plata decat sa introduci orele lucratoare din luna si cat a lucrat fiecare angajat. Pe statul de plata ce il listezi ai valorile contributiilor pe care trebuie sa le platesti ( se genereaza automat si te poti verifica cu el). Nu mai intru in detalii prea multe, daca te intereseaza poti saintri sa il descarci de pe site-ul firmei producatoare aici: contabsql .
poti sa optezi si pentru varianta cu licenta in care poti lista facturi si chitante, ai asistenta gratuita si mai multe optiuni. Sa nu uit:se poate actualiza de pe net, poti salva datele din el prin simpla copiere a unui folder si apoi poti sa copiez folderul in porgramul instalat nou si din cauza asta poti sa iti pui pe mail acel folder in forma arhivata si sa iti salvezi datele constant , iar daca apare vreo problema reinstalezi programul copiez folderul respectiv si nu ai porbleme cu pierderea dateleo; in momentul introducerii unui client sau furnizor nou, trebuie sa introduci oblogatoriu codul fiscal sau cnp si iti si verifica corectitudinea CUI / CNP, iar la varianta cu licenta mi se pare ca iti face verificarea daca este platitor de TVA sau nu.

Daca mai ai intrebari, spune si te ajut cu cea mai mare placere.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL