Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA RENT-A-CAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA RENT-A-CAR

4 replies to this topic

#1 ovidiu1969

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 March 2005 - 12:47 AM

In cazul unei firme care are ca principal obiect de activitate inchirierea de autovehicule (rent-a-car), pentru serviciile de inchiriere facturate unor straini (persoane nerezidente), care platesc prin banca cu CARD, se colecteaza TVA sau aceste servicii sunt scutite de TVA? (prestarea de servicii are loc pe teritoriul Romaniei, autoturismul nu paraseste teritoriul tarii)
Multumesc tuturor celor care imi vor da un raspuns! :lol: [/b]



#2 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 13 March 2005 - 11:17 PM

Art.133 din CF: ... LOCUL PRESTARII SERVICIULUI ESTE :

.....................................
c) sediul activitãþii economice sau sediul permanent al beneficiarului pentru care sunt prestate serviciile sau, în absenþa acestora, domiciliul sau reºedinþa obiºnuitã a beneficiarului în cazul urmãtoarelor servicii:

Deci, consider ca trebuie sa facturezi cu tva, ca doar nu ai facut declaratie vamala etc..




#3 bogdan74

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 March 2005 - 10:10 AM

Salut Ovidiu!
Eu vreau sa incep o activitate de rent a car in bucuresti. sunt foarte multe lucruri neclare si incerc sa le dau de cap (la TVA sunt de aceeasi parere ca poti factura TVA).daca vrei putem vorbi la telefon 0723258798, pentru un eventual schimb de informatii.



#4 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2005 - 04:17 PM

buna bogdan74
eu am alta problema am un amic care a lucrat intr-o afacere de genul asta ca sofer are multa experienta in deplasari,lucrul cu clientii (chiar si clienti straini) dar acum vrea sa plece de acolo din motive financiare. Ai nevoie de asa ceva? Este o persoana de cea mai mare incredere. Poti sa-mi scrii la mihavesa@yahoo.com daca te intereseaza. Lucreaza pentru o firma de cazare in regim hotelier. Eu doar vreau sa-l ajut. Este si disponibil imediat si pe un salariu zic eu modest. Vrea doar sa plece de acolo. Multumesc tare mult.



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2005 - 04:20 PM

iar pentru intrebarea lui Ovidiu.... se factureaza si se colecteaza TVA indiferent daca se plateste cu cardul sau cash. Problema este daca ai un sistem de plata cu cardul on-line pe internet, rezervare se numeste si atunci plata este considerata avans (pt ca clientul plateste inaintea prestarii serviciului efectiv). In acest caz trebuie sa facturezi in termen de 5 zile de la data incasarii avansului respectiv.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL