Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mijloace fixe

4 replies to this topic

#1 clau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Sibiu, HOME

Postat 12 March 2005 - 12:38 PM

Am si eu o nelamurire. S-a schimbat suma de incadrare la mijloace fixe, acum fiind 15 milioane. Ce se intampla cu MF deja inregistrate care acum nu se mai incadreaza la MF ci la obiecte de inventar? La fel ce se intampla daca durata de amortizare s-a modificat?Recalculez amortizarea?

multumesc

PS: am cautat pe forum dar nu am gasit ce cautam



#2 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 28 March 2005 - 04:21 PM

Citeste hotararea nr. 2139 din 30 noiembrie 2004.




#3 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 30 March 2005 - 10:55 AM

ti-am copiat raspunsul meu la o intrebare asemanatoare:
% = 2132
2813 - valoarea amortizata
6583 - valoarea ramasa de amortizat

Art 6 din HG 1533 spune ca valoarea ramasa neamortizata a mijl. fixe cu val inte 8 si 15 milioane se va recupera conf. prev. legale in vigoare.In noul Cod Fiscal nu-i nimic clar in sensul asta, dar mai este un act ramas in vigoare si anume HG 909/97.
Un raspuns de pe mfinante suna in felul urmator:
Prin sintagma "...[..] se va recupera conform reglementarilor legale in vigoare" din HGR 1553/2004, in opinia mea, sunt prevederile pct 12 din Normele date prin HGR909/1997 in aplicarea Lg 15/1994(rep) a amortizarii, in vigoare si la data aparitiei HGR 1553/2004, respectiv:

"Ca urmare a actualizarii valorii de intrare a mijloacelor fixe în baza prevederilor art. 3 alin. 2 lit. a) din lege, mijloacele fixe a caror valoare de intrare este mai mica decat limita stabilita prin hotarare a Guvernului vor fi mentinute în evidenta contabila ca mijloace fixe de natura obiectelor de inventar. Valoarea ramasa neamortizata se va recupera prin includerea în cheltuielile de exploatare într-o perioada de maximum 3 ani, cu aprobarea consiliului de administratie, respectiv a responsabilului cu gestiunea patrimoniului.
Dupa amortizarea completa, aceste mijloace fixe se scot din evidenta mijloacelor fixe si se trec la categoria de obiecte de inventar."

Asadar, valoarea neamortizata se poate trece pe costuri reprezentand amortizarea chiar si in prima luna integral, daca administratorii aproba.

Cat despre schimbarea duratei de amortizare citeste HG 2139/2004 aparuta in Monitorul Oficial nr.46/13.01.2005
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#4 EUGENIA DIACONU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 14 April 2005 - 01:27 PM

Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema: am achizitionat o linie de montaj din export si am urmatoarele documente:factura pentru linia de montaj in valoare de 76800 EUR , decl vamala cu tva in val de 537350400 lei , fact de transport 1815 eur . Dar societatea a mai efectuat si alte cheltuieli pentru a achizitiona acest mijloc fix- chelt cu deplasarea delegatului (biletele de avion); chelt de protocol pentru delegatii care au montat linia,precum si cazare si masa delegatilor .
As dori sa stiu daca procedez coret inregistrand aceste chelt. in cont cu mijloace fixe tinand cont ca nu am pus inca in functiune linia achizitionata
consider ca trebuie sa fac urmatoarele inregistrari:
% =404
2312 76800 eur cval linie cf fact
2312 1815 eur transport
4426=446 537.350.400 tva in vama

% =404
2312 cval bilete de avion
2312 c.val chelt cazare si masa
4426 =404 tva af fact de cazare si masa
multumesc anticipat.



#5 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 April 2005 - 05:36 PM

la valoarea mijl. fix se aduna doar valoarea transportului si taxe vamale, daca ai. celelalte cheltuieli se tratazea ca niste cheltuieli obisnuite.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL