Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensare in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


compensare in valuta

14 replies to this topic

#1 miha33

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2005 - 02:58 PM

:cry:
se pot face compensari pt datorii in valuta?
am urmatoarea situatie:
firma x are sa dea firmei y 100 usd ca urmare unui export in comision.firma x nu mai are usd in schim are acum lei, stiu ca nu se pot schimba leii in valuta pt achitare datorie insa nu stiu baza legala-ma poate ajuta cineva?sau se poate?
daca firma x incheie cu y un nou contract de comision in care y va fi comisionar, deci y ii va da lui x cf.acestui ctr de comision 100 usd.
se pot face compensarile?sau x ii da lui y si y ii da lui x ca sa inchida?
o baza legala pt acest lucru se poate?



#2 miha33

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2005 - 03:10 PM

miha33 a spus:

:cry:  
se pot face compensari pt datorii in valuta?
am urmatoarea situatie:
firma x are sa dea firmei y 100 usd ca urmare unui export in comision.firma x nu mai are usd in schim are acum lei, stiu ca nu se pot schimba leii in valuta pt achitare datorie insa nu stiu baza legala-ma poate ajuta cineva?sau se poate?
daca firma x incheie cu y un nou contract de comision  in care y va fi comisionar, deci y ii va da lui x cf.acestui ctr de comision 100 usd.
se pot face compensarile?sau x ii da lui y si y ii da lui x ca sa inchida?
o baza legala pt acest lucru se poate?

intrebare:se prescrie o datorie pe care o are un partener extern la tine dupa 3 ani?




#3 corina147

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:......

Postat 16 March 2005 - 08:55 AM

cred ca poti face. eu lucrez la o firma de transport international, si fac ordin de de compensare in valuta. in cazul meu, o firma din anglia ne da bilete de feribot, iar noi facem transpot marfa pt ei. ne factureaza si ei, facturam si noi. cand dorim (pentru sumele nu coincid) facem ordin de compensare - formular tipizat- in care se noteaza facturile compensate, valori, data emiterii, si pe care le semnam+ stamiplam si noi, si ei.
pe baza acestui ordin eu fac compensare in ctb.
401=581
581=411
diferentele de curs 665/765=581.
baza legislativa nu stiu, asa am preluat de la fostul ctb, si la cate controale am avut, nimeni nu a zis nimic. :oops:



#4 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 16 March 2005 - 09:59 AM

Te rof sa nu te superi pe mine ca ti-o zic asa Corina dar ai un noroc chior ... ca sa nu zic orb... nu stiu ce controleaza cei de la Alba dar crede-ma pe cuvant ca o incurcati destul de rau daca vei gasi vreodat pe cineva de la control care sa cunoasca legislatia mai bine ca tine !!
In primul rand NU AI VOIE SA FACI COMPENSARI CU PARTENERII EXTERNI DACA NU AI AUTORIZATIE DE CLEARING. Dupa care ar mai fi alte probleme minore cu adunarea merelor cu perele si evidentiere corect a unei compensari in conditiile in care tu mai inregistrezi si diferente de curs :twisted:
Este doar parerea mea ca ar trebui sa te informezi mai bine inainte sa dai sfaturi care pe altii i-ar putea costa mai mult ...
Ajutam cum / cand putem....



#5 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 16 March 2005 - 10:01 AM

DECRET NUMAR: 167 DIN 10/04/58
privitor la prescriptia extinctiva
EMITENT : MAREA ADUNARE NATIONALA
APARUT IN MONITORUL OFICIAL Nr. 19 DIN 21/04/58



Pentru intreberea legata de prescriere...
Ajutam cum / cand putem....



#6 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2005 - 08:45 PM

AdiSSb a spus:

DECRET NUMAR: 167 DIN 10/04/58
privitor la prescriptia extinctiva
EMITENT : MAREA ADUNARE NATIONALA  
APARUT IN MONITORUL OFICIAL Nr. 19 DIN 21/04/58

ce bine ca avem oameni informati printre noi!



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 17 March 2005 - 03:49 AM

Banca Nationala a României

Norma nr. 4/2004 din 23/06/2004

privind raportarea statistica a datelor pentru elaborarea balantei de plati a României

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 615 din 07/07/2004

Art. 1. - În sensul prezentei norme, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:

g) operatiuni de natura balantei de plati - tranzactii economice si financiare între rezidenti si nerezidenti de natura celor mentionate la lit. a), implicând încasari sau plati, compensari în natura sau valorice si alte asemenea operatiuni;

l) operatiuni nemonetare - operatiuni de natura balantei de plati, care se desfasoara fara transferarea de fonduri, în totalitate sau partial, cum ar fi bartere, compensari ("netting"), aranjamente de cliring si altele asemenea.

Art. 5. - Rezidentii care realizeaza operatiuni nemonetare au obligatia sa raporteze letric aceste tranzactii la Banca Nationala a României - Directia statistica, pâna la data de 20 a lunii urmatoare celei pentru care se face raportarea, prin completarea si transmiterea anexei nr. 5.

Deci se pot face compensari in valuta, cu obligatia completarii anexei 5 si trimiterii ei la BNR.
Anexa 5 se gaseste la www.bnro.ro -> statistica ->RAPORTÃRI STATISTICE CÃTRE BNR ->NORMA nr. 4 din 2004 privind raportarea statisticã a datelor pentru elaborarea balanþei de plãþi a României detalii...
-> Anexa 5 - pdf - 94K



#8 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 17 March 2005 - 08:23 AM

Postul tau spune doar ca sunt posibile si ca trebuie sa completezi acele documente. Eu as zice ca nu sunt convins, dar fiecare face cum crede de cuviinta si suporta consecintele....
Ajutam cum / cand putem....



#9 corina147

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:......

Postat 17 March 2005 - 08:51 AM

nu am de ce sa ma supar pana la urma, MERSI DE SFAT. :(
nu stiu multe ca am inceput de foarte putin timp, si accept orice sfat constructiv. pentru asta sunt si pe site-ul asta.
incerc sa ma pun la punct cu multe, atat cat reusesc.
asa ca inca o data multumesc.
se pare ca am dat cu bata in balta... scuze! :lol:



#10 corina147

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:......

Postat 17 March 2005 - 11:16 AM

am mai intrebat si eu referitor la legalitatea compensarii, si tin sa mentionez ca ordinele de compensare respective sunt cu regim special, cu serie si numar, care se elibereaza doar cu anumite acte, si au avut control (inainte sa vin eu la firma) chiar si de la BNR, Curtea de Conturi, polita economica... nu mai spun de garda financiara si NU AU FOST PROBLEME. oricum cand clarific situatia revin cu un raspuns.



#11 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 22 March 2005 - 10:58 PM

AdiSSb a spus:

Postul tau spune doar ca sunt posibile si ca trebuie sa completezi acele documente. Eu as zice ca nu sunt convins, dar fiecare face cum crede de cuviinta si suporta consecintele....

Mesajul meu spune ca cine face operatii nemonetare are obligatia sa raporteze la BNR. Din textul circularei rezulta ca aceste operatii pot fi facute. Mi se pare normal ca asemenea operatii sa fie reglementate de BNR, singura autoritate in materie de reglementari valutare.
Daca ai stiinta de alte obligatii sau reglementari (de ex.referitoare la autorizatia de clearing) legate de compensarile in valuta, fii bun si impartaseste-ni-le si noua, ca sa evitam suportarea consecintelor ignorantei noastre.
Dupa stiinta mea, HG 1491/2002, care prevedea obligatia obtinerii unei licente pt.operatiuni de compensare, a fost abrogata de HG 1527/2003.



#12 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 23 March 2005 - 01:46 PM

Iti promit ca , cu proxima ocazie cand reusesc sa am niste timp mai liber o sa ma interesez inca odata si o sa va transmit rezultatul.
Ajutam cum / cand putem....



#13 corina147

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:......

Postat 23 March 2005 - 03:40 PM

revin... am intrebat la banca care au spus ca sunt interzise compensarile (mi-au dat si regulamentul valutar dar inca nu l-am citit... ) .. am discutat si cu un expert contabil care la fel mi-au spus clar ca sunt interzise compensarile ...in 3.
in cazul meu (aceeasi firma este si furnizor si client) deci compenasare in 2 , mi-a spus ca pot sa fac, si imi da dreptate (colaboratorul meu NU plateste toata suma) . alta SOLUTIE NU AM.
totuis problema asta ramane pentru mine cu un semn de intrebare.sper sa o solutionez cat mai repede. :?: :!:



#14 clujean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj napoca
  • Interests:multe

Postat 08 April 2005 - 04:50 PM

Intrebarea mea e urmatoarea: Exista sanctiuni la normele bnr? nu.
In cazul unui control, de unde o fi el, care pot fi urmarile? Care este articolul de lege incalcat si care este sanctiunea?
Atata vreme cat conditiile economice se schimba mai rapid decat legislatia(si asta e ceva normal), vor fi si cazuri de genul asta. Sau poate vrem sa asteptam sa ne zica partidul cand si und putem sa exportam si cand trebuie sa o facem. Eu zic ca problema era sensibila cand trebuia incasata valuta pentru cota 0 de tva sau pentru 5% profit. Inregistreaza ce s-a intamplat in realitate.



#15 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 March 2006 - 06:12 PM

Conform raspunsului pe care l-am primit de la DGFP Timis se poate face compensare in valuta:

[i]"Va comunicam raspunsul DGFP Timis, Structura de Administrare Fiscala - Activitatea Metodologie si Administrarea Veniturilor Statului - Serviciul metodologie si asistenta contribuabil, la solicitarea dumneavoastra adresata Ministerului Finantelor Publice.
Realizarea compensarii cu furnizorul extern, se face cu acordul partilor printr-un proces verbal de compensare.
Aceasta adresa nu este act administrativ de autoritate, in sensul art. 1 din Legea nr. 29/1990 si nu este opozabila tertilor."[/i]

“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL