Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!


14 replies to this topic

#1 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 04 December 2007 - 03:42 PM

In lunile octombrie si noiembrie societatea a inregistrat plati restante la bugete si am trecut la nedeductibile cheltuiala cu tichetele de masa aferenta acestor luni.Daca la sfarsitul lunii decembrie societatea nu mai are plati restante la bugete, la calculul impozitului pe prof anual pot considera ca fiind deductibile si cheltuielile cu tichetele aferente lunilor octombrie si noiembrie? :biggrin: Ca doar la sf de an, in balanta nu am plati restante ...Ce ziceti?



#2 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 05 December 2007 - 10:47 AM

chiar nu are nimeni o parere?




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 02:35 PM

Eu unul le-as considea tot nedeductibile.
Dragos



#4 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 05 December 2007 - 08:20 PM

Vezi postareafivefell, la Dec 4 2007, 03:42 PM, a spus:

In lunile octombrie si noiembrie societatea a inregistrat plati restante la bugete si am trecut la nedeductibile cheltuiala cu tichetele de masa aferenta acestor luni.Daca la sfarsitul lunii decembrie societatea nu mai are plati restante la bugete, la calculul impozitului pe prof anual pot considera ca fiind deductibile si cheltuielile cu tichetele aferente lunilor octombrie si noiembrie? :biggrin: Ca doar la sf de an, in balanta nu am plati restante ...Ce ziceti?


eu stiu ca tb indeplinite 2 conditii la sf an pt deductibilitatea ch cu tichetele de masa : sa ai profit si sa nu ai datorii la buget; deci in cazul tau eu zic ca le poti considera deductibile !



#5 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 05 December 2007 - 10:30 PM

Parerea mea : deductibile daca indeplinesti conditiile la sf. de an.
Impozitul pe profit final se calculeaza la sf. anului. E aceeasi situatie ca si la protocol. De exemplu, daca in Octombrie ai protocol 1000 lei, dar ai pierdere, ce faci? Le consideri nedeductibile chiar daca la sf. de an ai profit mare? Am avut situatii asemanatoare (cu protocol) si nu a fost problema la control.
Mai ales ca este in cursul aceluiasi trimestru.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 10:35 AM

Art. 15. - (1) Angajatorii care înregistrează obligații bugetare neachitate la scadență, dar pentru care au obținut înlesniri la plata acestora de la Ministerul Finanțelor Publice, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale și celelalte autorități ale administrației publice centrale sau ale administrației publice locale, după caz, pot acorda salariaților tichete de masă, în condițiile legii, începând cu luna următoare celei în care și-au achitat obligațiile bugetare restante sau au obținut înlesniri la plata acestora.
(2) Începând cu luna în care înregistrează obligații bugetare restante sau pierd înlesnirile la plata acestora angajatorii nu mai pot acorda tichete de masă salariaților pe perioada în care înregistrează obligații bugetare restante, în condițiile legii.

Mai exista si o alta norma legala privitoare la deductibilitatea tichetelor ?
Eu unul raman la parerea mea (in articolul de mai sus se face referire la luna, nu trimestru sau exercitiu financiar).
Dragos



#7 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 10:53 AM

http://www.contabilu...?pag=a&aid=1161
Aici veti gasi un raspuns care sustine spusele voastre, dar eu nu inteleg de unde chestia cu "sfarsitul anului".
Dragos



#8 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 06 December 2007 - 01:49 PM

Vreau sa vad si eu firma aia care-si permite sa le spuna angajatilor: "datorita faptului ca m-a durut in cot de voi, nu am achitat datoriile catre bugetul de stat, drept pentru care nu primiti bonuri de masa pentru luna aceasta".
In cat timp va fi linsat patronul?



#9 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 December 2007 - 05:36 PM

Vezi postareafivefell, la Dec 4 2007, 03:42 PM, a spus:

In lunile octombrie si noiembrie societatea a inregistrat plati restante la bugete si am trecut la nedeductibile cheltuiala cu tichetele de masa aferenta acestor luni.Daca la sfarsitul lunii decembrie societatea nu mai are plati restante la bugete, la calculul impozitului pe prof anual pot considera ca fiind deductibile si cheltuielile cu tichetele aferente lunilor octombrie si noiembrie? :biggrin: Ca doar la sf de an, in balanta nu am plati restante ...Ce ziceti?

Buna ziua,

Iata si raspunsul nostru:
OUG nr.79/2001 prevede la art.15 al.2 urmatoarele:
,,Începând cu luna în care înregistrează obligații bugetare restante sau pierd înlesnirile la plata acestora angajatorii nu mai pot acorda tichete de masă salariaților pe perioada în care înregistrează obligații bugetare restante, în condițiile legii.’’
Aceasta prevedere, coroborata cu prevederile privind deductibilitatea tichetelor din codul fiscal, ma determina sa afirm ca nu poate fi dedusa cheltuiala cu tichetele in perioada in care se inregistreaza restante la buget, chiar daca ulterior acestea au fost achitate.



#10 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 10 December 2007 - 12:31 PM

Haideti sa va spun raspunsul dat de d-na Lector Stoianoff la un curs de instruire din weekend: nu se pot considera ca si deductibile aceste chelt ptr ca in cursul anului s-au inregistrat dobanzi si majorari de intarziere.Asa ca...



#11 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2008 - 07:46 PM

Vezi postareaAccorServices, la Dec 7 2007, 06:36 PM, a spus:

Vezi postareafivefell, la Dec 4 2007, 03:42 PM, a spus:

In lunile octombrie si noiembrie societatea a inregistrat plati restante la bugete si am trecut la nedeductibile cheltuiala cu tichetele de masa aferenta acestor luni.Daca la sfarsitul lunii decembrie societatea nu mai are plati restante la bugete, la calculul impozitului pe prof anual pot considera ca fiind deductibile si cheltuielile cu tichetele aferente lunilor octombrie si noiembrie? :biggrin: Ca doar la sf de an, in balanta nu am plati restante ...Ce ziceti?

Buna ziua,

Iata si raspunsul nostru:
OUG nr.79/2001 prevede la art.15 al.2 urmatoarele:
,,Începând cu luna în care înregistrează obligații bugetare restante sau pierd înlesnirile la plata acestora angajatorii nu mai pot acorda tichete de masă salariaților pe perioada în care înregistrează obligații bugetare restante, în condițiile legii.’’
Aceasta prevedere, coroborata cu prevederile privind deductibilitatea tichetelor din codul fiscal, ma determina sa afirm ca nu poate fi dedusa cheltuiala cu tichetele in perioada in care se inregistreaza restante la buget, chiar daca ulterior acestea au fost achitate.

Draga AccorServices,
OUG 79/2001 este pt societati numite agenti economici la care statul e actionar nu si pt cele private. Deci la societatile comerciale private nu se aplica. Este corect?



#12 rook

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 July 2008 - 02:57 PM

O nelamurire am si eu, cum sunt considerate datorii si restante la bugetul statului, adica in conditiile in care eu am inregistrat in contabilitate contributii mai mare decat cele declarate in Declaratia 100 si 102, in fisa de la finante nu apar cu restante, este corect ca pentru o restanta de cativa lei sa nu mai poti deduce cheltuieli cu tichete restaurant, de exemplu am o restanta la fondul de mediu de 45 lei si cativa lei restante la contributii la salarii in balantele lunare, in conditiile in care eu platesc lunar 30000 leisa nu pot deduce de la impozit 100.000 lei
Ca sa nu ai nici un fel de restanta niciodata, nu trebuie sa gresesti niciodata, ceea ce mie unul mi se pare imposibil
Asta cred ca pune o presiune enorma pe contabili, sa nu gresesti niciodata... si daca gresesti se imputa, mai bine ne lasam de meserie...

Aceasta postare a fost editata de rook: 18 July 2008 - 02:58 PM




#13 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 03:28 PM

Va rog, ajutati-ma si pe mine cu articolul, sau aliniatul, sau litera care spune ca tichetele de masa nu sunt deductibile cand exista pierdere sau datorii la buget. eu stiam ca au deductibilitate limitata, adica nu poti acorda decat 1 tichet pe zi lucratoare(full time).multumesc



#14 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 05:09 PM

OUG 79/2001 s-a abrogat prin OUG 79/2008 si nu se mai pomeneste niimic de tichete de masa. In plus, revin cu precizarea ca se refera doar la societati unde este statul actionar.



#15 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 05:45 PM

multumesc mult, ulterior am observat oug 79 in context






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL