Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitii de la persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


achizitii de la persoana fizica


35 replies to this topic

#21 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2009 - 10:41 PM

Da puteti cumpara.
Faceti un contract de vanzare cumparare de mana in baza caruia cumparatati laptopul.



#22 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 28 March 2009 - 08:56 AM

Si faci dispozitie de plata catre persoana respectiva, sa semneze pe verso ca a primit banii, ca sa iti inchizi datoria

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#23 dd2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 March 2009 - 11:36 AM

Persoana fizica trebuie sa plateasca impozit pe suma primita?



#24 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 21 April 2009 - 03:09 PM

Vezi postarealiliana77, la Oct 21 2008, 11:57 AM, a spus:

in cazul unei achizitie de la o pf, se plateste impozit? retine si plateste firma? plateste vanzatorul imp pe venit?
Si eu am aceeasi nelamurire...Tot caut pe net si tot ce am gasit este legat de imobiliare, oare se aplica si la alte bunuri?

Citeaza

Prima categorie de operațiuni pentru care persoana fizică nu devine persoană impozabilă, și prin urmare operațiunea nu se cuprinde în sfera de aplicare a TVA, este vânzarea de construcții și de terenuri, dacă persoanele fizice vând bunuri pe care le-au utilizat în scopuri personale. Indiferent de valoarea clădirilor sau terenurilor care aparțin persoanei fizice și nu au fost cumpărate în vederea revânzarii, ci se poate demonstra că au fost utilizate în scopuri personale (locuințe proprietate personală, case de vacanță, suprafețe de terenuri moștenite sau aferente clădirilor), tranzacțiile privind vânzarea acestora nu intră în sfera de aplicare a TVA.

A doua categorie de operațiuni pentru care persoana fizică nu devine persoană impozabilă sunt operațiunile imobiliare realizate ocazional. Conform prevederilor pct. 3 alin. (1 ) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificările și completările ulterioare, pentru alte operațiuni decât vânzarea de bunuri utilizate în scopuri personale, persoana fizică devine persoană impozabilă dacă activitatea desfășurată are caracter de continuitate.

b) Operațiuni pentru care persoana fizică devine persoană impozabilă, dar operațiunile sunt scutite de TVA conform art. 141 alin.(2) lit. f) din Codul fiscal.

În general, dacă o persoană fizică realizează în cursul unui an calendaristic mai mult de o operațiune imobiliară constând în vânzări de terenuri și construcții, altele decât cele utilizate în scopuri personale care nu intră în sfera de aplicare a taxei pe valoarea adăugată, devine persoană impozabilă indiferent dacă operațiunea este sau nu scutită de TVA conform art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal.

c) Operațiuni pentru care persoana fizică devine persoană impozabilă și operațiunile sunt taxabile

Problema persoanelor fizice care trebuie să se înregistreze în scopuri de TVA se restrânge la un sector foarte limitat și anume acela al vânzărilor de clădiri noi și de terenuri construibile, atunci când aceste bunuri nu au fost utilizate în scopuri personale și în cazul în care operațiunile au caracter de continuitate. Având în vedere perioada foarte limitata de timp în care o clădire este considerată nouă, rezultă cu certitudine că numai cu totul întâmplător este posibil ca persoana fizică să vândă astfel de clădiri în alte scopuri decât cele comerciale.




#25 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 21 April 2009 - 03:20 PM

Vezi postareadd2, la Mar 29 2009, 12:36 PM, a spus:

Persoana fizica trebuie sa plateasca impozit pe suma primita?
Observ ca nimeni de pe acest forum nu cunoaste vreun raspuns la intrebarea asta...



#26 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 21 April 2009 - 05:19 PM

Vezi postareadd2, la Mar 29 2009, 12:36 PM, a spus:

Persoana fizica trebuie sa plateasca impozit pe suma primita?
Nu trebuie sa plateasca nici un impozit, pentru ca nu este considerat venit impozabil conf.art.42 lit. g din codul fiscal.



#27 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 21 April 2009 - 06:38 PM

Vezi codul fiscal art.de la 39 la 42, si vei gasi veniturile neimpozabile si toate celelalte.



#28 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 27 April 2009 - 05:31 PM

Si pe mine ma intereseaza un raspuns...

Deci daca am inteles bine: contract de v-c, borderou, dispozitie de plata. Declaratie pe propria raspundere de la pers. fizica precum ca bunul este personal, mai trebuie?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 April 2009 - 06:39 PM




#29 72lia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 July 2009 - 10:42 PM

In cazul achizitiei de animale vii pentru abatorizare... care sunt documentele insotitoare? In 2003 am lucrat cu borderou de achizitie( cod 14-4-13/b), certificat sanitar-veterinat, bi proprietar, "bilet" eliberat de medicul veterinar din localitatea de provenienta a animalului.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 05:36 AM




#30 ewe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 05 September 2009 - 11:46 AM

Am si eu o intrebare in legatura cu achizitiile de la persoane fizice. Societatea la care lucrez a achizitionat europaleti de la persoane fizice cu Borderou de achizitie (4-5-6 buc/pers., nu s-au intocmit contracte de vanzare -cumparare,iar persoanele fizice nu au nici o legatura cu prelucrarea lemnului).
Intrebare:1. societatea este obligata la calcularea si retinerea impozitului la sursa, declararea acesteia si virarea sau neavand un contract, cade in sarcina peroanei fizice de a-si declara veniturile din alte surse? 2. Se considera venit pentru persoana fizica daca este o vanzare ocazionala?



#31 Neia23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 September 2009 - 02:45 PM

Buna ziua,
am si eu o mare nelamurire.
Saptamana trecuta colegii mei de la productie au avut nevoie de serviciile unui domn cu o macara. Acesta le-a spus ca ii costa 400 ron fara factura si 600 ron cu factura. Decizia luata a fost plata fara factura.:lostit (13):
Intrebarea mea e cum pot eu sa justific acest numerar iesit din casa? Exista vreo solutie?

Va rog sa ma ajutati cu orice sugetii.
N-am nici cea mai mica idee cum as putea rezolva aceasta problema.

Va multumesc!



#32 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 September 2009 - 07:17 PM

Da. Sa plateasca cei care au luat decizia.
Sau din dividendele asociatilor, sau o alta justificare.



#33 GyGeo_1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 01 January 2010 - 10:58 AM

aceiasi problema o am si io cu o masina

eu am facut in felul urmator

2133=462 10000 lei
462=5311 10000 lei

da problema este ce fac mai departe ..... o bag la amortizari de luna urmatoare .... si in cat timp o amortizez ....



#34 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 January 2010 - 07:23 PM

Geo, aceeasi problema o ai si tu ca si "cine" ? S-a achizitionat o masina fara factura ? In cazul prezentat de Neia este vorba de servicii fara factura. Sau te referi la achizitia de la PF ? Fii mai explicit, te rog !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 02 January 2010 - 07:23 PM

Dana




#35 roby_is

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 April 2011 - 02:20 PM

Am si eu o problema o persoana juridica vrea sa faca un schimb cu o persoana fizica de mijloace fixe mai exact :
In urma contractarii unui credit de la banca presoana juridica "x" a achizitionat un buldoexcavator.
Valoarea creditului a fost de 17.000e ramas de plata 10.000e.
Persoana juridica X a gasit o persoana fizica cu o dubita si vrea sa faca schimb cu ea (la valoarea de 10.000e)
Persoana fizica doreste factura pe buldoexcavator , valoarea facturii depaseste 5.000 lei iar persoana fizica nu v-a achita acesta factura facand acel schimb cu masina. CUM SA FAC?
poate sa ii faca factura pe 10.000e si sa ii taie chitanta? si apoi sa faca dispozitie de plata pentru 10.000e ca si cum ar plati masina?
Valoarea contabila a excavatorului este de 60750 lei din care amortizarea 16032 diferenta ramasa e mai mare de 10.000e poate sa vanda acest bun la valoare mai mica? adica 41000 in loc de 44718.



#36 akiro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 April 2011 - 11:43 AM

Buna ziua!
Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.
Societatea la care sunt colectaza deseuri nepericuloase (folie, carton, pet, etc).
Urmeaza sa colectam contra cost de la o scoala, materialele aduse de copii.
Nu stiu ce formalitati trebuiesc intocmite :thumbup:
Ma puteti ajuta???
Multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL