Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitii de la persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitii de la persoana fizica


35 replies to this topic

#1 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 04 December 2007 - 10:30 PM

buna,am si eu o nelamurire.firma la care lucrez este nou infiintata iar patronul a cumparat de la diverse persoane fizice bunuri ca sa mai scada din numerar.a facut un contrat cu persoanele respective cum ca,cumpara cu diverse sume diverse chestii pentru firma(masina de spalat,calculator etc.).Este corect din punct de vedere legal? si daca da eu cum sa contabilizez aceste achizitii? va multumesc



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 December 2007 - 08:47 AM

Borderou de achizitii si dispozitie de plata, DP pt plata din casa, borderoul pentru inreg. ob. de inv(ca vad ca mai mult din astea sunt). Contare 303 - 461 si 461 - 5311.

iuliana



#3 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 December 2007 - 12:43 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Dec 5 2007, 10:47 AM, a spus:

Borderou de achizitii si dispozitie de plata, DP pt plata din casa, borderoul pentru inreg. ob. de inv(ca vad ca mai mult din astea sunt). Contare 303 - 461 si 461 - 5311.


multumesc mult de tot,am inteles. :smile:



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 December 2007 - 02:40 PM

.....in cazul folosirii borderoului de achizitie, trebuie anexata copia dupa C.I. a persoanei respective - de la care s-a facut achizitia....Eu mai cumpar diverse chestii din piata, si nu am copie dupa buletin, insa ma gandesc ca la valori mai mari...ar fi bine s-o ai....



#5 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 December 2007 - 03:18 PM

Vezi postareamirela 0702, la Dec 5 2007, 04:40 PM, a spus:

.....in cazul folosirii borderoului de achizitie, trebuie anexata copia dupa C.I. a persoanei respective - de la care s-a facut achizitia....Eu mai cumpar diverse chestii din piata, si nu am copie dupa buletin, insa ma gandesc ca la valori mai mari...ar fi bine s-o ai....


ok,multumesc mult



#6 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 08:30 PM

Contarea corecta a cestei operatiuni este urmatoarea:
achizitie 303=462
plata 462=5311
Nu vad rostul folosirii contului 461
Numai bine



#7 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 06 December 2007 - 11:29 AM

Vezi postarealilianarodica, la Dec 5 2007, 08:30 PM, a spus:

Contarea corecta a cestei operatiuni este urmatoarea:
achizitie 303=462
plata 462=5311
Nu vad rostul folosirii contului 461
Numai bine
Corecta sesizarea, nici eu nu vad ce cauta debitorii, viteza e de vina!
iuliana



#8 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2007 - 06:25 PM

De multe ori graba strica treaba.....



#9 mariana2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:iasi
  • Interests:contabilitate

Postat 15 December 2007 - 02:35 PM

Oare merge aceasi metoda daca o persoana fizica imi face un serviciu? De exemplu o pagina de Web!



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2007 - 01:37 AM

da , dar cred ca in acest caz e necesar un contract de prestari servicii



#11 miguela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 February 2008 - 03:16 PM

Vezi postareamirela 0702, la Dec 5 2007, 04:40 PM, a spus:

.....in cazul folosirii borderoului de achizitie, trebuie anexata copia dupa C.I. a persoanei respective - de la care s-a facut achizitia....Eu mai cumpar diverse chestii din piata, si nu am copie dupa buletin, insa ma gandesc ca la valori mai mari...ar fi bine s-o ai....

Buna. Stiti cumva daca in cazul in care bunurile pe care le cumpar de la persoane fizice sunt destinate revanzarii, cum procedez? De ex: cumpar un calc second si vreau sa il vand? TVA-ul il aplic la intreaga valoare de vanzare?Sau doar la valoarea adaugata(respectiv valoarea de vanzare-valoarea de cumparare)???



#12 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 July 2008 - 01:57 PM

am cumparat o masina de la pers fizica in valoare de 14 950.00 cu tot cu tva
plata pot sa o fac cu dispoz de plata pe toata val.,sau este o limita si la DP.
mentionez ca plata as vrea sa o fac din 542.
astept un rasp urgent
multumesc



#13 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 24 July 2008 - 11:24 PM

Cum adica ia cumparat de la o persoana fizica masina cu TVA? Ti-a emis vreun document anume? Sau poate valoarea contractului incheiat cu persoana fizica stipuleaza ca valoarea masinii este de 14950 lei (conform contract de vanzare - cumparare incheiat intre parti) :frusty:
Daca este persoana fizica nu are cum sa iti emita factura, deci de unde ai tras tu concluzia ca valorea de 14.950 este cu TVA? :frusty:
Daca valoarea contractului este de 14.950 lei, atunci inregistarea in contabilitate o faci in baza acelui contract.
Inregistrari contabile:
2124 = 462 14.950 lei
462 = 542 14.950 lei
542 = 5311 14.950 lei
Poti sa emiti o dispozitie de plata in valoare de 14.950 lei [care sa fie semnata de catre vanzatorul masinii, si care sa contina datele sale de identificare (B.I. / C.I. cu serie si numar)]. Deoarece este o tranzactie care implica o persoana juridica si una fizica atunci este permisa si plata unor sume ce depasesc valoarea de 5.000 lei pe zi. :thumbup:



#14 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 July 2008 - 04:01 PM

merci f. mult,
mi s-a mai spus 2133=404, pt ca e mijloc de transport pe care il amortizez
da am doar contract de vanz-cump



#15 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 17 September 2008 - 12:05 PM

O firma en-gros cumpara de la mici producatori din piata sute de kg de zarzavaturi.
Intocmeste borderoul de achizitii si le revinde la soc comerciale. Intrebarea mea este, pot descarca in mod obisnuit gestiunea? Cheltuiala este deductibila?

Pana acum nu am intalnit o situatie asemanatoare.
Multumesc anticipat.



#16 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2008 - 01:09 PM

Dupa parerea mea cheltuiala este deductibila, dar cred ca este necesar sa aveti o dovada a certificatului de producator de la producatorii individuali...o copie a certificatului.
Madalina



#17 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 October 2008 - 10:05 AM

daca cumpar de la persoana fizica marfa destinata revanzarii, si am contract de cumparare si copie buletin, plata cu DP, NIR, mai trebuie si borderou? ca pe ce tip de borderou am cumparat eu scrie ca de la producatori individuali, ori nu am nici in producator....si tva aplic la toata suma de vanzare?



#18 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 October 2008 - 10:57 AM

in cazul unei achizitie de la o pf, se plateste impozit? retine si plateste firma? plateste vanzatorul imp pe venit?



#19 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 January 2009 - 01:30 AM

Dintr-o eroare, la achizitia unor produse destinate vanzarii, factura de cumparare s-a facut pe persoana fizica in loc sa se faca pe firma. (nu se mai poate anula/storna si reface corect )
Ce solutii am pentru a aduce cumva marfa pe firma?

Se poate ca persoana fizica, pe numele careia s-a facut factura sa "vanda" firmei produsele?
Ce acte trebuie intocmite, si ce implicatii decurg pentru persoana respectiva ?

edit: in urma consultarii altor discutii de pe forum pe teme asemanatoare am cosntatat ca se poate cumpara de la pf in baza unui borderou de achizitii etc, insa nu am gasit despre implicatiile persoanei care vinde.

Adica, daca plateste impozit pe suma provenita din vanzari, daca se retine la sursa, declara undeva....

Aceasta postare a fost editata de John2008: 10 January 2009 - 01:39 AM




#20 dd2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 March 2009 - 10:36 PM

Am o microintreprindere. Vreau sa cumpar un laptop de la o persoana fizica. Cum procedez?
Persoana fizica trebuie sa plateasca impozit pe suma incasata?
Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL