Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu de odihna

3 replies to this topic

#1 dana2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 December 2007 - 03:10 PM

am o salariata care a intrat incepand din luna octombrie in concediu de maternitate. Problema este ca ea are 9 zile de concediul de odihna pentru anul 2007 neefectuate. Cum se face cu aceste zile de CO neluate? se platesc? se recuperaza peste 2 ani cand vine din ingrijire copil?
multumesc
:smile:



#2 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 05 December 2007 - 08:14 PM

eu stiam ca nu prea poti sa te lungesti cu CO cat vrei tu ; daca de ex ti-au ramas zile de co din anul anterior poti sa le iei in anul curent si atat, nici vorba sa astepti dupa 2 ani ,,,, cand se intoarce din cresterea copilului ; dara daca nu se mai intoarce ????
ceea ce cred ca ai putea sa faci este sa platesti cele 9 zile de co neefectuat ( este de fapt ca si cazul in care se lichideaza si nu si-a efectuat zilele de co aferente perioadei lucrate ; esti obligat prin lege sa-i platesti co neefectuat proprotional cu timpul lucrat ), partea mai proasta este ca zici ca a intrat in C maternitate din oct , iar acum suntem deja in dec ! mai poti reveni la oct cu stat suplimentar..... si de aici cu toate consecintele de rigoare (rectificative la somaj , cas, sanat , itm si 100 ).... nu stiu daca este o idee buna .... mai astepata pareri..... sau intreaba la ITM..... ar trebui sa te lamureasca , pt ca de ei tine chestia cu CO neefectuat ( in cazul unui control ITM-ul urmareste si acest aspect ....co neefectuat )

multa bafta

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 31 October 2008 - 09:27 AM




#3 dana2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 06 December 2007 - 09:56 AM

multumesc pentru raspuns

ar in octombrie angajata este in concediu de lauzie si intra in decembrie in cel de ingrijire copil, n-as putea sa-i dau atunci inainte de actul aditional privind suspendarea contractului de munca, plata pentru cele 9 zile de CO neefectuat?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 31 October 2008 - 09:27 AM




#4 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 12:11 PM

Nu poti sa platesti CO neefectuat decat la rezilierea contractului de munca.
In cazul tau as zice ca da, ramane sa si le efectueze cand se intoarce din concediul de crestere copil.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL