Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 19

Salt la continut


REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007


367 replies to this topic

#361 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2007 - 08:22 AM

Vezi postareaCLASSCONTA, la Dec 10 2007, 09:54 PM, a spus:

Daca doriti sa va jucati: luati lista cu admisi si dati cautare pe google.ro. O sa descoperiti conexiuni interesante. Mai ales cand sunt doua nume identice.

eu stiu o persoana care a luat pe bune, a invatat si a luat. stiu si multe persoane care nu au luat.



#362 anca_21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 December 2007 - 08:48 AM

Vezi postareaalmcomp, la Dec 10 2007, 05:59 PM, a spus:

Este pacat ca nu au mai zis nimic. Probabil ca s-au convins ca au gresit destul cat sa nu faca contestatia.
Insa eu am dubii la cel putin trei subiecte, daca nu chiar patru.
Poate ma lamuresc intre timp... de eu nu am gasit nimic referitor la livrarea de en electrica cum ca ar fi livrare neimpozabila in Romania. Am gasit doar ca locul livrarii este in statul care importa energia electrica. De ce as deduce eu de aici ca este livrare neimpozabila tinand cont ca en electrica, gazul natural sunt trate ca si bunuri de codul fiscal?

pentru ca o operatiune sa fie impozabila in RO trebuie sa indeplineasca 3 cond. cumulative:
1. sa fie livrare dr bunuri sau prestare de servicii
2. persoana impozabila sa fie inreg in Ro
3. locul livrarii sa fie in RO

Aceasta este regula generala cu care incepe TVA-ul in codul fiscal si de aici urmeaza exceptiile




#363 gabibogdan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 December 2007 - 10:37 AM

Dragii mei,
eu am fost simbata si am facut contestatie la 2 intrebari : cea cu pastrarea situatiilor financiare care ei zic in grila 10 ani si e de fapt 50 ani, dar n-au citit toata legea contabilitatii s-au oprit la mijloc.A doua e cea cu dividendele la persoane juridice in care ei zic doar 15% iar corect e 15% si 2 ani impliniti. In gintrebare zic 2 ani consecutivi.Pate la ei consecutivi si impliniti sunt doua lucruri diametral opuse. In leghislatia romana NU. Sunt niste LABARI HABARNISTI .Nu astept nimic, adica nu astept sa ma promoveze( mai aveam nevoie de 2 raspunsuri corecte - cele pe care le-am gasit) dar macar sa le arate cineva ca-s AFONI.Iar eu nu am ce cauta intre astfel de imbecili pentru ca se ia.
Va pup si DAI DRACULUI. :smile:

Vezi postareamaneadn, la Dec 11 2007, 10:22 AM, a spus:

Vezi postareaCLASSCONTA, la Dec 10 2007, 09:54 PM, a spus:

Daca doriti sa va jucati: luati lista cu admisi si dati cautare pe google.ro. O sa descoperiti conexiuni interesante. Mai ales cand sunt doua nume identice.

eu stiu o persoana care a luat pe bune, a invatat si a luat. stiu si multe persoane care nu au luat.
AM VAZUT SI EU UNUL DE DOUA ORI CU DOUA NUMERE DE DOSARE DIFERITE .ASTA E CLONAT .



#364 gabibogdan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 December 2007 - 10:42 AM

Vezi postarealyv, la Dec 10 2007, 08:03 PM, a spus:

Ai dreptate cu intrebarile. La majoritatea am vazut unde am gresit si eu. Dar avand in vedere ca-mi mai trebe doar una valida o sa contest intrebarea cu Marea Britanie, ea cu autoturismul de unde nu deduc nicaieri ca este nou din enunt, si eventual aia cu Ucraina cu energia. Desi nu trag mari sperante de izbanda , la dimineata voi formula contestatia si o sa o trimit prin posta.
Vezi la dividende persoane juridice si la situatii financiare: corect e 15% cu 2 ni si pastrare 50 ani.Eu le-am verificat si le-am contestat.Cu Ucraina e export ( Ucraina cred ca nu e UE) si atunci e neimpozabila in Ro e impozabila la Ucraina -tva in vama.La cea cu masina masina putea fi amortizata puna la vinzare pentru ca auto se poate amortiza si dupa nr.de km parcursi, iar in 9 luni putea parcurge km din cartea de identitate ca sa fie amortizata integral si atunci nu mai e noua e buna de casat.SUCCES!



#365 gabibogdan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 December 2007 - 10:49 AM

CATRE,
Camera Consultantilor Fiscali




Subsemnata BOGDAN MARIA GABRIELA, cu dosarul inregistrat sub nr.101.803/1/15.11.2007.

Examenul a fost sustinut sambata in data de 08.12.2007 si am primit spre rezolvare grila variata A.

Precizez ca in urma corectarii punctajul obtinut de mine este de 75 puncte, adica mai putin doua raspunsuri corecte pentru a putea fi admisa.

In urma afisarii pe pagina de internet a Camerei Consultantilor Fiscali in data de 10.12.2007 a grilelor de examen si a rezolvarilor am sesizat cateva erori la rezolvarea a doua intrebari, fapt ce ma face sa depun urmatoarea

CONTESTATIE

Ma refer la intrebarea nr.22 si intrebarea nr.37 din grila mai sus amintita la care consider ca am fost depunctata in mod eronat, raspunsurile corecte le prezent mai jos asa cum le-am trecut si in grila de examen.

Intrebarea nr.22: “Pentru ce nivel de participare la capitalul social al unei persoane juridice dintr-un stat membru UE, dividendele primite de o persoana juridica romana, contribuabil platitor de impozit pe profit, sunt neimpozabile la determinarea profitului impozabil: a)minim 25% din capitalul social ; b) 100% din capitalul social; c) minim 15% din capitalul social; d) 15% si detinere de 2 ani consecutivi; e) minim 5% din capitalul social; f) peste 20% din capitalul social”.
Conform variantelor date de dumnevoastra raspunsul este c).
In conformitate cu Codul Fiscal Titlul 2, Capitolul VI , Art. 36, alin. (4) “Prevederile prezentului articol nu se aplica in cazul dividendelor platite de o persoana juridica romana unei alte personae fizice romane, daca beneficiarul dividendelor detine minim 15%, respective 10% incepind cu anul 2009, din titlurile de participare ale acesteia la data platii dividendelor, pe o perioada de 2 ani… “.



Prin urmare raspunsurile la aceasta intrebare este indeplinirea cumulativa a doua conditii si anume, atit cota de minim 15% cat si conditia de detinere a titlurilor de participare timp de 2 aniconsecutivi sau neintrerupti.Daca persoana juridical beneficiara a dividendelor detine 15% din partile sociale iar perioada de detinere nu e de 2 ani consecutive sau neintrerupti (de exemplu 1 an si 9 luni) nuse incadreaza in prevederile art.36 alin(4), urmind ca dividendele cuvenite sa fie impozitate cu cota de 10% asa cum prevede art.36, alin.(2) din Codul Fiscal.Asadar, conform Codului Fiscal raspuns corect lit.d).

Intrebarea 37:” Potrivit prevederilor Legii contabilitatii nr.82/1991, cu modificarile si completarile ulterioare, situatiile financiare anuale se pastreaza timp de :
a) 50 ani; b) 15 ani; c) 25 ani; d) 20 ani; e) 10 ani; f )5 ani.”
Raspunsul dat de dumneavoastra in grila de corectare este lit. e) care din punctual meu de vedere este gresit.
In Conformitate cu Legea contabilitatii 82/1991 - republicata la 10 octombrie 2007, care a fost actualizata cu ultimele modificari aduse de OUG nr. 102/2007, publicata in Monitorul Oficial nr. 689 din 10.octombrie.2007.LEGEA nr. 82 din 24 decembrie 1991 a contabilitatii la CAPITOLUL IV: Situatii financiare anuale, Art. 34 , alin (3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.Termenul de pastrare a situatiilor financiare , de 50 ani, este in vigoare de la data aparitiei si pina in present a Legii contabilitatii nr.82 /1991. Asadar conform Legii 82/1991 cu modificariel si completarile ulterioare raspuns corect lit.a).


Avind in vedere cele prezentate mai sus si atitudinea corecta a institutiei dumneavoastra astept solutionarea prezentei contestatii.

Va multumesc.


Timisoara la Bogdan Maria Gabriela

10.12.2007



#366 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 December 2007 - 02:36 PM

Vezi postareagabibogdan, la Dec 11 2007, 10:42 AM, a spus:

Vezi postarealyv, la Dec 10 2007, 08:03 PM, a spus:

Ai dreptate cu intrebarile. La majoritatea am vazut unde am gresit si eu. Dar avand in vedere ca-mi mai trebe doar una valida o sa contest intrebarea cu Marea Britanie, ea cu autoturismul de unde nu deduc nicaieri ca este nou din enunt, si eventual aia cu Ucraina cu energia. Desi nu trag mari sperante de izbanda , la dimineata voi formula contestatia si o sa o trimit prin posta.
Vezi la dividende persoane juridice si la situatii financiare: corect e 15% cu 2 ni si pastrare 50 ani.Eu le-am verificat si le-am contestat.Cu Ucraina e export ( Ucraina cred ca nu e UE) si atunci e neimpozabila in Ro e impozabila la Ucraina -tva in vama.La cea cu masina masina putea fi amortizata puna la vinzare pentru ca auto se poate amortiza si dupa nr.de km parcursi, iar in 9 luni putea parcurge km din cartea de identitate ca sa fie amortizata integral si atunci nu mai e noua e buna de casat.SUCCES!
Gresesti: Pastrarea situatiilor financiare obligatoriu 10 ani (s-a modificat legea contabilitatii in 2007 parca L259/2007. Art.34 alin.3). Corect este minim 15%. Pentru ca intrebarea nu era formulata si cat timp trebuie sa aibe participarea. De altfel problema timpului de 2 ani se refera numai la pers juridice romanesti. Ori aici era vorba de o pers juridica straina unde asociat era o pers juridica romana. Raspuns corect minim 15%.
La export nici eu nu sunt inca convins. Stiu doar ca vorba despre energie electrica si gaze care sunt tratate separat de celelalte bunuri in codul fiscal. Problema este ca la sectiunea dedicata exportului nu le-am gasit si le-am gasit doar la locul livrarii care se pare ca este statul unde se vinde acest produs. Ori daca locul livrari este in statul cumparator si nu al celui vanzator se deduce ca este neimpozabila in Romania. Pentru ca in primul rand ca o operatiune sa fie impozabila in Romania trebuie ca aceasta sa aiba locul livrarii sau prestari aici. Binenteles ca si aici sunt exceptii insa aceasta cu gazul si en electrica nu este printre ele.

Deci...



#367 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 11 December 2007 - 04:09 PM

http://forum.realitatea.net/opennewsdrupal...#comment-210877

ca sa vedem si ce gandesc cei din afara sistemului despre asta...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#368 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2007 - 06:12 PM

Dragi colegi,
Limbajul folosit de unii dintre Dvoastra este incceptabil.Daca au sustinut acest examen si cei care pun intrebari de doi bani pe forum este normal sa pice cu brio. Incercati sa fiti obiectivi cu propriile Dvoastra persoane si veti vedea ca nu este cazul sa va revoltati si sa faceti furtuna intr-un pahar cu apa.Consider ca v-ati varsat amarul si voi inchide acest topic , care nu duce nicaieri.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL