Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
subiecte redactate gresit decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


subiecte redactate gresit decembrie 2007


106 replies to this topic

#1 b_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 08 December 2007 - 03:58 PM

fratilor, depunem contestatie? ca era gresit subiectul cu dividendele: trebuia scris minim 15%din capitalul social si 2 ani consectiv, nu 15%(din mere crete) si 2 ani.



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:11 PM

asa este, si au fost multe grile interpretabile, neterminate, de ex, se presteaza servicii de pregatire profesionala catre clienti persoane juridice si.... atat. Nu se spunea daca sunt impozabile, neimpozabile .... si toata lumea le-a considerat impozabile ....


si mai mi-am amintit o greseala : la grila cu asocierea fara personalitate juridica - enuntul spunea "cat este cota in cazul unei asocieri ... ". Cota de ce ?????????




#3 briana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:19 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 06:11 PM, a spus:

asa este, si au fost multe grile interpretabile, neterminate, de ex, se presteaza servicii de pregatire profesionala catre clienti persoane juridice si.... atat. Nu se spunea daca sunt impozabile, neimpozabile .... si toata lumea le-a considerat impozabile ....


si mai mi-am amintit o greseala : la grila cu asocierea fara personalitate juridica - enuntul spunea "cat este cota in cazul unei asocieri ... ". Cota de ce ?????????



Poti depune, dar eu garantez ca nu ai sanse de reusita....
:(( ei din ce isi luau primele de Craciun daca nu organizau si ei un examen pentru prostii de noi?



#4 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:16 PM

Vezi postareab_simona, la Dec 8 2007, 03:58 PM, a spus:

fratilor, depunem contestatie? ca era gresit subiectul cu dividendele: trebuia scris minim 15%din capitalul social si 2 ani consectiv, nu 15%(din mere crete) si 2 ani.
cica grila asta a fost facuta la deruta ... mai era un raspuns doar cu 15%, cel corect. Ei cereau in enunt cat e cota nu altceva .... mi-a zis cineva ....



#5 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:29 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 07:16 PM, a spus:

Vezi postareab_simona, la Dec 8 2007, 03:58 PM, a spus:

fratilor, depunem contestatie? ca era gresit subiectul cu dividendele: trebuia scris minim 15%din capitalul social si 2 ani consectiv, nu 15%(din mere crete) si 2 ani.
cica grila asta a fost facuta la deruta ... mai era un raspuns doar cu 15%, cel corect. Ei cereau in enunt cat e cota nu altceva .... mi-a zis cineva ....

Da, am vazut grila la final.Raspunsul corect era doar 15 %
eu am scris 15 % 2 ani si asa a scris toata lumea.ne0au tras0o si de data asta.



#6 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 08 December 2007 - 06:02 PM

este cineva care vrea sa depuna contestatie, poate ne consultam aici pe forum si gasim ceva intrebari cu enunturi gresite



#7 cruceruniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 123 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 06:09 PM

Vezi postareab_simona, la Dec 8 2007, 01:58 PM, a spus:

fratilor, depunem contestatie? ca era gresit subiectul cu dividendele: trebuia scris minim 15%din capitalul social si 2 ani consectiv, nu 15%(din mere crete) si 2 ani.


Eu cred ca varianta corecta era min 15% din capitalul social.
Varianta cu minim 15% si 2 ani consecutiv a fost la deruta.
Pentru ca intrebarea se referea strict la procentul din capital social.



#8 abeona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 08 December 2007 - 07:16 PM

Va rog, daca puteti exemplifica o parte din intrebarile date astazi. Multumesc.



#9 almeida

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 December 2007 - 08:03 PM

Enunt gresit >>>>

O societate din Germania A livreaza un utilaj catre o societate din Romania B....
Societatea A se angajeaza sa instaleze utilajul care a fost livrat in Romania catre societatea A...>>>>

Care era societatea care instala utilajul ???

Corect insa ..... prestarea are locul de impozitare acolo unde are loc instalarea....

Si enuntul cu dividendele a fost cu scirtiiala....
Si cel cu prestarea de servicii de formare profesionala, care nu specifica ce statut aveau societatile comerciale din Romania ( impozabile sau neimpozabile )............ numite de ei generic: clienti......



#10 katerinka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 December 2007 - 08:05 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 06:11 PM, a spus:

asa este, si au fost multe grile interpretabile, neterminate, de ex, se presteaza servicii de pregatire profesionala catre clienti persoane juridice si.... atat. Nu se spunea daca sunt impozabile, neimpozabile .... si toata lumea le-a considerat impozabile ....


si mai mi-am amintit o greseala : la grila cu asocierea fara personalitate juridica - enuntul spunea "cat este cota in cazul unei asocieri ... ". Cota de ce ?????????


Intrebare: Cumva una din variantele de raspuns era "cota de participare in asociere"?



#11 b_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 08 December 2007 - 10:10 PM

eu am raspun min 15% din capitalul social si a fost gresit, tocmai din acest motiv vreau sa fac contestatie.sa asteptam sa apara subiectele si apoi le analizam pe cele gresite



#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 10:12 PM

Vezi postareaalmeida, la Dec 8 2007, 08:03 PM, a spus:

Si cel cu prestarea de servicii de formare profesionala, care nu specifica ce statut aveau societatile comerciale din Romania ( impozabile sau neimpozabile )............ numite de ei generic: clienti......
asta am remarcat si eu si m-am contrazis cu multi .... zicea clienti romani, persoane juridice .... si atat. Ori tocmai natura impozabila sau nu o incadra sau nu la exceptie................



#13 as consult

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 December 2007 - 11:09 PM

Dar intrebarea cu mijlocul de transport ce a vrut sa spuna cu 2000cm3? Ce legatura era?
Ca sa fie mijloc de transport nou trebuia sa fie vandut in termen de 6 luni de la prima punere in functiune si sa nu fi facut mai mult de 6000 km. Nici din enuntul asta nu reuseai sa iti dai seama unde sa o incadrezi.



#14 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 11:26 PM

Vezi postareaas consult, la Dec 8 2007, 11:09 PM, a spus:

Dar intrebarea cu mijlocul de transport ce a vrut sa spuna cu 2000cm3? Ce legatura era?
Ca sa fie mijloc de transport nou trebuia sa fie vandut in termen de 6 luni de la prima punere in functiune si sa nu fi facut mai mult de 6000 km. Nici din enuntul asta nu reuseai sa iti dai seama unde sa o incadrezi.
treaba cu 2000 cm3 era la deruta .... asta e capacitatea cilindrica, nu km parcursi :smile: e adevarat, grila era confuza, ca si cea din cele 500 de grile care s-a mai tot dezbatut ... nu reiesea ca mijlocul e nou pt ca nu aveam km parcursi sau data darii in folosinta, cum spune legea. Aveam doar data achizitiei si a vanzarii.



#15 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 December 2007 - 12:02 AM

Eu sunt din Timisoara si am facut 30 - din pacate imi lipsesc 2. Sunt de acord cu voi si mi se pare ca sunt cateva subiecte care au gresit enuntul sau enuntul nu poate duce la nici un raspuns. As vrea sa-mi zica daca stie cineva daca pot face contestatie de aici din Tm, pt. ca nu mai doresc sa mai merg la Bucuresti. Imi pare rau pt. toti care au studiat si au fost batjocoriti asa cum ma simt eu acum...

Aceasta postare a fost editata de Ronaldo: 09 December 2007 - 12:03 AM

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#16 Mirelabv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 December 2007 - 10:52 AM

Vezi postareaRonaldo, la Dec 9 2007, 02:02 AM, a spus:

Eu sunt din Timisoara si am facut 30 - din pacate imi lipsesc 2. Sunt de acord cu voi si mi se pare ca sunt cateva subiecte care au gresit enuntul sau enuntul nu poate duce la nici un raspuns. As vrea sa-mi zica daca stie cineva daca pot face contestatie de aici din Tm, pt. ca nu mai doresc sa mai merg la Bucuresti. Imi pare rau pt. toti care au studiat si au fost batjocoriti asa cum ma simt eu acum...


Buna ziua,

..si eu am facut 30 si am mers la comisia centrala impreuna cu o colega care a facut 31, sa intrebam cum putem face constestatie;ni s-a raspuns ca,in termen de 48 de ore , personal sau prin posta.Trebuie sa stabilim insa clar...ce contestam
:)mai precis..cum redactam contestatia.



#17 AdiM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 December 2007 - 10:52 AM

Vezi postareaRonaldo, la Dec 9 2007, 12:02 AM, a spus:

Eu sunt din Timisoara si am facut 30 - din pacate imi lipsesc 2. Sunt de acord cu voi si mi se pare ca sunt cateva subiecte care au gresit enuntul sau enuntul nu poate duce la nici un raspuns. As vrea sa-mi zica daca stie cineva daca pot face contestatie de aici din Tm, pt. ca nu mai doresc sa mai merg la Bucuresti. Imi pare rau pt. toti care au studiat si au fost batjocoriti asa cum ma simt eu acum...


Si eu sunt din TM, am fost la "examen" si am facut 31, sper ca vor publica nenorocitii maine grilele pentru ca sunt total nelamurit la care am gresit si vreau sa depun contestatie. Nu mai merg la Buc nici mort pentru depunere. Parerea mea este ca trebuie sa se ia in calcul o contestati trimisa cu posta (sau Cargus)



#18 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2007 - 11:01 AM

Vezi postareaMirelabv, la Dec 9 2007, 10:52 AM, a spus:

Vezi postareaRonaldo, la Dec 9 2007, 02:02 AM, a spus:

Eu sunt din Timisoara si am facut 30 - din pacate imi lipsesc 2. Sunt de acord cu voi si mi se pare ca sunt cateva subiecte care au gresit enuntul sau enuntul nu poate duce la nici un raspuns. As vrea sa-mi zica daca stie cineva daca pot face contestatie de aici din Tm, pt. ca nu mai doresc sa mai merg la Bucuresti. Imi pare rau pt. toti care au studiat si au fost batjocoriti asa cum ma simt eu acum...


Buna ziua,

..si eu am facut 30 si am mers la comisia centrala impreuna cu o colega care a facut 31, sa intrebam cum putem face constestatie;ni s-a raspuns ca,in termen de 48 de ore , personal sau prin posta.Trebuie sa stabilim insa clar...ce contestam
:)mai precis..cum redactam contestatia.
48 ore de cand ? de cand se afiseaza sau de cand ni se comunica rezultatul in sala ? daca e de la data comunicarii, mai avem doar 24 ore



#19 Mirelabv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 December 2007 - 02:34 PM

Vezi postareaAdiM, la Dec 9 2007, 12:52 PM, a spus:

Vezi postareaRonaldo, la Dec 9 2007, 12:02 AM, a spus:

Eu sunt din Timisoara si am facut 30 - din pacate imi lipsesc 2. Sunt de acord cu voi si mi se pare ca sunt cateva subiecte care au gresit enuntul sau enuntul nu poate duce la nici un raspuns. As vrea sa-mi zica daca stie cineva daca pot face contestatie de aici din Tm, pt. ca nu mai doresc sa mai merg la Bucuresti. Imi pare rau pt. toti care au studiat si au fost batjocoriti asa cum ma simt eu acum...


Si eu sunt din TM, am fost la "examen" si am facut 31, sper ca vor publica nenorocitii maine grilele pentru ca sunt total nelamurit la care am gresit si vreau sa depun contestatie. Nu mai merg la Buc nici mort pentru depunere. Parerea mea este ca trebuie sa se ia in calcul o contestati trimisa cu posta (sau Cargus)


Se iau in calcul si contestatiile trimise prin posta;am fost la comisia centrala si am intrebat.



#20 malabs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:As vrea sa fiu in UE. Cu adevarat.

Postat 09 December 2007 - 02:37 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 9 2007, 11:01 AM, a spus:

Vezi postareaMirelabv, la Dec 9 2007, 10:52 AM, a spus:

Vezi postareaRonaldo, la Dec 9 2007, 02:02 AM, a spus:

Eu sunt din Timisoara si am facut 30 - din pacate imi lipsesc 2. Sunt de acord cu voi si mi se pare ca sunt cateva subiecte care au gresit enuntul sau enuntul nu poate duce la nici un raspuns. As vrea sa-mi zica daca stie cineva daca pot face contestatie de aici din Tm, pt. ca nu mai doresc sa mai merg la Bucuresti. Imi pare rau pt. toti care au studiat si au fost batjocoriti asa cum ma simt eu acum...


Buna ziua,

..si eu am facut 30 si am mers la comisia centrala impreuna cu o colega care a facut 31, sa intrebam cum putem face constestatie;ni s-a raspuns ca,in termen de 48 de ore , personal sau prin posta.Trebuie sa stabilim insa clar...ce contestam
:)mai precis..cum redactam contestatia.
48 ore de cand ? de cand se afiseaza sau de cand ni se comunica rezultatul in sala ? daca e de la data comunicarii, mai avem doar 24 ore


Atentie: PENTRU CEI DE IERI REZULTATELE SUNT AFISATE LA AVIZIER LA POLITEHNICA...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL