Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
subiecte redactate gresit decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


subiecte redactate gresit decembrie 2007


106 replies to this topic

#21 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 December 2007 - 05:00 PM

Deci pana acum de pe forum nu a luat absolut nimeni ??? INCREDIBIL. Asteptam si pe membrii ramasi care inca nu ne-au impartasit din experienta lor. Sper sa se gaseasca cineva careva de pe aici care sa-l fi luat. Eu avand 30 si luand in considerare intrebarile puse eronat sau ambiguu SUNT DECIS sa fac contestatie. Din pacate nu sunt 100% sigur care sunt cele 10 pe care le-am gresit, dar am cateva in minte care sunt eronate sau ambigue sau incompolte:
1. persoana A din marea Britanie care face o prestatie in favoarea persoanei A - aici e gresit 100% enuntul si nu poate fi in nici un caz vreun raspuns corect din cele 6
2. asocierea fara personalitate juridica aia - nu zice cota de CE
3. mijlocul fix vandut in POLONIA - nu zice daca e nou sau nu
4. Situatiile financiare - eu am pus 10 ani - cum e corect (Legea 259/200&)- dar am o vaga impresie ca la ei in grila corect e 50 !!!
5. serviciile pregatire profesionala catre persoane juridice - nu se zice daca sunt ers juridice impozabile sau NU.
6. procentul de detinere - raspunsul corect este 15% si asta l-am pus pt. ca nu intreaba si de perioada de detinere in INTREBARE. Daca la ei in grila e corect 15% si 2 ani e GRESIT IN GRILA LOR !!!

Daca mai isi aduce aminte cineva de vreo alta intrebare eronata sau incompleta VA ROG sa spuneti, pt. ca printr-un efort unit cred ca putem face niste contestatii foarte relevante. Raman oricum deschis si la orice alta forma de protest, dar daca e asa cum spunea malabs si deja pt examenul de sambata s-au afisat undeva la Politehnica rezultatele cele 48 ore pt contestatie expira LUNI (Pt. malabs - ESTI SIGUR CA AFISAREA A FOST DEJA FACUTA ?). In cazul asta cel tarziu maine ar trebuie sa trimitem (pt cei din afara Bucurestiului) plicul prin posta - ma gandesc ca cel mai bine ar fi cu nota de inevntar, PRIORIPOST si cu confirmare de primire.
Astept raspunsurile voastre cu mare interes.

Pentru b-Simona - esti 100% sigura ca tu ai pus minim 15% si ca ti l-au incadrat ca fiind gresit ?
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#22 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2007 - 05:51 PM

Vezi postareaRonaldo, la Dec 9 2007, 05:00 PM, a spus:

5. serviciile pregatire profesionala catre persoane juridice - nu se zice daca sunt ers juridice impozabile sau NU.
recunosc ca nu mentiona ca erau persoane juridice impozabile, dar nu cred ca grila asta era gresita dpdv asta de vedere. Eu am gandit si altfel : sunt serviciile de pregatire profesionala prevazute la exceptie ???? este prevazut doar serviciul de selectie de personal ..... nu e tot aia....
m-am gandit mult la grila asta. Cel mult clientii persoane juridice ar trebui sa faca taxare inversa pt acest serviciu, dar sa plateasca tva .... nu mi se pare corect in nici un caz




#23 andruski

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 09 December 2007 - 06:19 PM

Vezi postareaRonaldo, la Dec 9 2007, 07:00 PM, a spus:

Deci pana acum de pe forum nu a luat absolut nimeni ??? INCREDIBIL. Asteptam si pe membrii ramasi care inca nu ne-au impartasit din experienta lor. Sper sa se gaseasca cineva careva de pe aici care sa-l fi luat. Eu avand 30 si luand in considerare intrebarile puse eronat sau ambiguu SUNT DECIS sa fac contestatie. Din pacate nu sunt 100% sigur care sunt cele 10 pe care le-am gresit, dar am cateva in minte care sunt eronate sau ambigue sau incompolte:
1. persoana A din marea Britanie care face o prestatie in favoarea persoanei A - aici e gresit 100% enuntul si nu poate fi in nici un caz vreun raspuns corect din cele 6
2. asocierea fara personalitate juridica aia - nu zice cota de CE
3. mijlocul fix vandut in POLONIA - nu zice daca e nou sau nu
4. Situatiile financiare - eu am pus 10 ani - cum e corect (Legea 259/200&)- dar am o vaga impresie ca la ei in grila corect e 50 !!!
5. serviciile pregatire profesionala catre persoane juridice - nu se zice daca sunt ers juridice impozabile sau NU.
6. procentul de detinere - raspunsul corect este 15% si asta l-am pus pt. ca nu intreaba si de perioada de detinere in INTREBARE. Daca la ei in grila e corect 15% si 2 ani e GRESIT IN GRILA LOR !!!

Daca mai isi aduce aminte cineva de vreo alta intrebare eronata sau incompleta VA ROG sa spuneti, pt. ca printr-un efort unit cred ca putem face niste contestatii foarte relevante. Raman oricum deschis si la orice alta forma de protest, dar daca e asa cum spunea malabs si deja pt examenul de sambata s-au afisat undeva la Politehnica rezultatele cele 48 ore pt contestatie expira LUNI (Pt. malabs - ESTI SIGUR CA AFISAREA A FOST DEJA FACUTA ?). In cazul asta cel tarziu maine ar trebuie sa trimitem (pt cei din afara Bucurestiului) plicul prin posta - ma gandesc ca cel mai bine ar fi cu nota de inevntar, PRIORIPOST si cu confirmare de primire.
Astept raspunsurile voastre cu mare interes.

Pentru b-Simona - esti 100% sigura ca tu ai pus minim 15% si ca ti l-au incadrat ca fiind gresit ?
Am fost la examen astazi. Au citit la inceputul examenului din regulamentul de desfasurare a examenului. Termenul de contestatie este de 48 de ore "lucratoare". Asa s-a exprimat cel care ai citit.

Aceasta postare a fost editata de andruski: 09 December 2007 - 06:20 PM




#24 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2007 - 06:28 PM

Vezi postareaandruski, la Dec 9 2007, 06:19 PM, a spus:

Am fost la examen astazi. Au citit la inceputul examenului din regulamentul de desfasurare a examenului. Termenul de contestatie este de 48 de ore "lucratoare". Asa s-a exprimat cel care ai citit.
:smile: cred ca e o greseala :thumbup:



#25 andruski

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 09 December 2007 - 06:36 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 9 2007, 08:28 PM, a spus:

Vezi postareaandruski, la Dec 9 2007, 06:19 PM, a spus:

Am fost la examen astazi. Au citit la inceputul examenului din regulamentul de desfasurare a examenului. Termenul de contestatie este de 48 de ore "lucratoare". Asa s-a exprimat cel care ai citit.
:smile: cred ca e o greseala :thumbup:

... cred ca se referea la 2 zile lucratoare, de la afisarea rezultatelor la locul examenului. Deci, termenul ar fi marti.



#26 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 December 2007 - 06:50 PM

Asa este. 2 zile lucratoare (48 de ore) de la afisarea oficiala a rezultatelor.
Faptul ca noi stim rezultatul pt ca ne-au pus grila pe loc asta nu este rezultat oficial.

Tot ceea ce inseamna oficial in Romania si peste tot pe unde veti merge inseamna afisare oficiala ori sub forma tiparita intr-unul din publicatiile de mare impact ori in locuri publice, ori cum este acuma cu electronica asta pe site-uri oficial inregistrate, etc



#27 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 09 December 2007 - 06:58 PM

[quote name='almcomp' date='Dec 9 2007, 06:50 PM' post='154958']
Pt Ronaldo si ceilalti care vreti sa faceti contestatie. Ma alatur si eu . Eu am facut 31 . Propun ca maine dimineata sa ne mai consultam toti odata la prima ora(daca ar afisa rezultatele) si sa trecem in contestatie fiecare aceleasi intrebari dubioase . Poate daca le-or vedea de la mai multi .... daca sunteti de acord....



#28 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 December 2007 - 07:09 PM

Eu cred ca trebuie sa ramanem lucizi (chiar daca e destul de greu) si sa ne concentram (cel mai bin evident dupa ce avem grilele cu cele 40 intreb) sa dovedim intrebarile ERONATE si AMBIGUE CARE VOR TREBUI ANULATE. In plus am inteles ca ar mai exista posibilitatea unor raspunsuri gresite in grilele d corectare. Incerc sa exemplific toate 3 categoriile :
1. ENUNT ERONAT : Ex : Soc A din Marea Britanie presteaza cev pt. soc A - scrrind aici tot A in loc de B enuntul este 100% GRESIT, pt ca nici una din cele 6 variante de raspuns nu este corecta in acest caz si astfel intrebarea respectiva TREBUIE ANULATA
2. ENUNT AMBIGUU - Ex : nu se precizeaza daca mijlocul de trasnport este sau nu nou, neprecizandu-se putand exista mai multe variante de raspuns - ASTFEL SI IN ACEST CAZ INTREBAREA RESPECTIVA TREBUIE ANULATA !
3. RASPUNS GRESIT : Ex. cu durata depunerii situatiilor financiare - raspunsul corect (pe care l-am pus si eu este 10 ani), dar se pare ca in grila lor raspunsul era de 50 ani. In acest caz cred ca ar trebui sa se corecteze si sa se puna raspunsul corect.

IMPORTNAT : Fiecare ar trebui sa-si formuleze contestatia astfel incat sa-l avantajeze (sa mentioneze intrebarile care il ajuta), pt. ca daca se va anula o intrebare la care el a raspuns corect nu-l va ajuta la nimic. Bine, pana la urma daca se va dovedi ca intrebarile X, Y si Z sunt eronate sau ambigue tot vor trebui anulate dar trebuie sa fim constienti ca asta va schimba semnificativ rezultatele examenului.
Sper ca am fost cat de cat coerent, pt. ca sunt un pic obosit si inca destul de suparat. :smile:
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#29 saminoza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 December 2007 - 07:30 PM

Ma alatur celor care vor sa conteste.Nu putem ceda asa usor ! Propun sa se scada baremul pentru "admis" ,avand in vedere intrebarile gresite sau incomplete.Daca va hotarati sa faceti o contestatie colectiva,contati pe semnatura mea din Oradea.

Saminoza



#30 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 December 2007 - 07:39 PM

Vezi postareaRonaldo, la Dec 9 2007, 07:09 PM, a spus:

Eu cred ca trebuie sa ramanem lucizi (chiar daca e destul de greu) si sa ne concentram (cel mai bin evident dupa ce avem grilele cu cele 40 intreb) sa dovedim intrebarile ERONATE si AMBIGUE CARE VOR TREBUI ANULATE. In plus am inteles ca ar mai exista posibilitatea unor raspunsuri gresite in grilele d corectare. Incerc sa exemplific toate 3 categoriile :
1. ENUNT ERONAT : Ex : Soc A din Marea Britanie presteaza cev pt. soc A - scrrind aici tot A in loc de B enuntul este 100% GRESIT, pt ca nici una din cele 6 variante de raspuns nu este corecta in acest caz si astfel intrebarea respectiva TREBUIE ANULATA
2. ENUNT AMBIGUU - Ex : nu se precizeaza daca mijlocul de trasnport este sau nu nou, neprecizandu-se putand exista mai multe variante de raspuns - ASTFEL SI IN ACEST CAZ INTREBAREA RESPECTIVA TREBUIE ANULATA !
3. RASPUNS GRESIT : Ex. cu durata depunerii situatiilor financiare - raspunsul corect (pe care l-am pus si eu este 10 ani), dar se pare ca in grila lor raspunsul era de 50 ani. In acest caz cred ca ar trebui sa se corecteze si sa se puna raspunsul corect.

IMPORTNAT : Fiecare ar trebui sa-si formuleze contestatia astfel incat sa-l avantajeze (sa mentioneze intrebarile care il ajuta), pt. ca daca se va anula o intrebare la care el a raspuns corect nu-l va ajuta la nimic. Bine, pana la urma daca se va dovedi ca intrebarile X, Y si Z sunt eronate sau ambigue tot vor trebui anulate dar trebuie sa fim constienti ca asta va schimba semnificativ rezultatele examenului.
Sper ca am fost cat de cat coerent, pt. ca sunt un pic obosit si inca destul de suparat. :smile:


Cea cu 50 de ani gresit cade. Este corect 50 de ani. Ia cititi aici:

Art. 34. - (1) Persoanele juridice care organizeaza contabilitatea in partida dubla trebuie sa publice situatiile financiare anuale. Fac obiectul publicarii situatiile financiare anuale, raportul administratorilor si raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, dupa caz. Aceste prevederi se aplica si sucursalelor inregistrate in Romania, care apartin unor persoane juridice cu sediul in strainatate, precum si societatilor-mama care intocmesc situatii financiare consolidate.
(2) Actionarii si angajatii unei societati au dreptul sa se informeze in legatura cu situatiile financiare anuale la sediul social al societatii sau al societatii-mama, fara nici o discriminare.
(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.



#31 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 December 2007 - 07:47 PM

NU E ADEVARAT !

A fost modificat a legea 82 prin Legea 259. iata extrasul din legislatie.

(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.
(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 10 ani.
Modificat de art. I pct.18 din Legea 259/2007
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#32 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 December 2007 - 07:55 PM

Nu spun ca nu ai dreptate. Numai putin sa ma uit si eu. Si pe urma iti voi da dreptate

Sa stii ca ai dreptate Ronaldo. Asa este...



#33 elenaion

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 December 2007 - 08:04 PM

pentru b simona, eu am raspuns la acea intreb. 15 si 2 ani, si a fost gresit, daca tu ai raspuns min 15 si a fost gresit sigur este o problema, as vrea sa mai vorbim pentru ce vreau sa depun contestatie ,



#34 saminoza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 December 2007 - 08:20 PM

Sa facem o contestatie colectiva si sa cerem reducerea baremului pentru "admis" avandu-se in vedere intrebarile gresite sau incomplete. Suntem bataia lor de joc?

Saminoza



#35 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 09 December 2007 - 08:45 PM

Deci, in grilele lor de corectare care raspunsuri sunt considerate corecte:
-15% si 2 ani sau minim 15%
-termenul de pastrare a sit fin 10 sau 50 ani?
Va rog sa-mi raspundeti daca stiti pentru ca vreau sa fac contestatie( am 31 raspunsuri corecte).
Multumesc mult.


Daca se face o contestatie colectiva semnez si eu.



#36 irina2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 December 2007 - 09:16 PM

Vezi postareab_simona, la Dec 8 2007, 05:58 PM, a spus:

fratilor, depunem contestatie? ca era gresit subiectul cu dividendele: trebuia scris minim 15%din capitalul social si 2 ani consectiv, nu 15%(din mere crete) si 2 ani.


care era raspunsul considerat de ei corect minim 15% sau 15% si doi ani consecutiv ?



#37 Mirelabv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 December 2007 - 09:24 PM

Vezi postareaelenaion, la Dec 9 2007, 10:04 PM, a spus:

pentru b simona, eu am raspuns la acea intreb. 15 si 2 ani, si a fost gresit, daca tu ai raspuns min 15 si a fost gresit sigur este o problema, as vrea sa mai vorbim pentru ce vreau sa depun contestatie ,


Esti sigur ca raspunsul lor era min 15% la intrebarea cu detinerea?pt ca si au am raspuns 15% si 2 ani si voi face contestatie insa nu sunt sigura ca in grila rasp.era min 15%.



#38 irina2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 December 2007 - 09:28 PM

Vezi postareaMirelabv, la Dec 9 2007, 11:24 PM, a spus:

Vezi postareaelenaion, la Dec 9 2007, 10:04 PM, a spus:

pentru b simona, eu am raspuns la acea intreb. 15 si 2 ani, si a fost gresit, daca tu ai raspuns min 15 si a fost gresit sigur este o problema, as vrea sa mai vorbim pentru ce vreau sa depun contestatie ,


Esti sigur ca raspunsul lor era min 15% la intrebarea cu detinerea?pt ca si au am raspuns 15% si 2 ani si voi face contestatie insa nu sunt sigura ca in grila rasp.era min 15%.


nu am nici o indoiala, m-am gandit mult cum sa raspund si am citit cu atentie toate variantele de raspuns



#39 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 09 December 2007 - 09:53 PM

Insist cu intrebarea : stiti care era raspunsul lor in grila de verificare la intrebarea cu durata pastrarii situatiilor financiare 50 sau 10 ani?
Eu am raspuns 10 ani, dar nu stiu daca mi s-a considerat ca raspuns corect.



#40 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 December 2007 - 10:33 PM

Nu sunt sigur care a fost raspunsul lor corect din grila, dar corect la cele 2 e in felul urm :
1. la sit financiare - 10 ani - am explicat intr-un post mai sus
2. la detinerea de procent - minim 15% - ATAT - pt ca intrebarea este cat e procentul - NU INTREABA NIMIC DE DURATA DE detinere.
Astea 2 sunt logic si legal 100% corecte. Nu stiu cum a fost la ei in grila.

Aceasta postare a fost editata de Ronaldo: 09 December 2007 - 10:34 PM

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL