Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu)


91 replies to this topic

#1 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 14 March 2005 - 09:10 AM

Este cineva care poate sa-mi spuna si mie in ce consta examenul de expert contabil , cel care se da dupa terminarea stagiului?...
Eu credeam ca va fi ceva mai simplu, dar de la CECCAR zic ca iar se tine curs (obligatoriu plata lui) si examen...
Deci daca a dat cineva examenul sa-mi zica si mie:
- merita sa merg la curs?
- cum e examenul comparativ cu examenul de acces, in ce consta?
- tot la aceleasi materii se da examenul? (sau: mai multe, mai putine?)
Va multumesc!...
Felis



#2 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 09:31 AM

Te rog mult spune mi si mie toti acesti pasi pr expert.Si inca ceva ce poate fii trecut in cartea de munca,ca sa fie considerata experienta?!?!?
merci mult




#3 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 14 March 2005 - 10:05 AM

alin stanciu a spus:

Te rog mult spune mi si mie toti acesti pasi pr expert.Si inca ceva ce poate fii trecut in cartea de munca,ca sa fie considerata experienta?!?!?
merci mult

Pt a da examenul de acces la profesiunea de expert contabil trebuie sa ai 3 ani experientza daca ai terimat specialitatea finante-contabilitate si 5 ani daca ai terminat o facultate cu profil economic, dar alta specialitate decat finante banci.
Daca in caretea de munca scrie economist, trebuie sa aduci adeverinte de la toate locurile de munca de pe perioada care iti e necesara ca experientza ca ai lucrat ca si contabil.
Inainte de examen se tine un curs, dar care nu e obligatoriu (costa -aici in Bucuresti- in jur de 3 mil). La examen te inscrii pe baza unui dosar la care trebuie sa ai copii legalizate (obligatoriu) dupa cartea de munca si diploma de licentza, sa ai 2 poze fornat buletin, cazier, adeverinta de la medic neurolog ca poti exercita profesiunea de expert contabil.
Pt examen ai o carte de teste grila pe care daca o faci cap-coada de vreo 4 ori iei examenul (nu e doar parerea mea ci a mai multor persoane care au dat si au luat examenul de 5 ani incoace) La curs se zice ca doar 60 % din intrebari sunt din carte... nu e asa- 95% sunt din carte)
Examenul e grila si se tine in 2 zile.
Dupa examen, daca l-ai luat se fac 3 ani de stagiu SAU daca ai lucrat in firma de expertiza, SAU aduci bilanturi semnate timp de 3 ani in urma nu mai trebuie sa faci stagiul si poti da examenul fianl.
Acum, daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns atat de amanuntit cu ce se petrece in continuare!.... Va rog mult. Referitor la examen!
Felis



#4 cezara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 March 2005 - 12:41 PM

Dupa ce ai fost admis, faci stagiu 3 ani. In fiecare an se organizeaza cursuri (spre toamna) platite bineinteles si cate un examen. Anual se depun cate 4 lucrari practice. La sf. celor trei ani, examen scris si de aptitudini. Daca vreti va trimit pe e-mail informatiile luate de mine de la CECCAR Cluj pe discheta cu instructiunile si temele pentru lucrarile practice. Dati-mi pe privat adresele de e-mail.



#5 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 12:54 PM

Trimite mi si mie ce ai legat de CECAR la alin_mihail_stanciu@yahoo.com
merci



#6 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 12:58 PM

Despre ce carte este vorba?



#7 zolly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 March 2005 - 01:01 PM

zollydelia@yahoo.com



#8 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 14 March 2005 - 02:15 PM

CEZARA ... cred ca nu s-a inteles ce am intrebat: in ce consta examenul, nu stagiu. Eu nu mai fac stagiu!...
Felis



#9 cezara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 March 2005 - 02:18 PM

Pt. accesul la profesia de expert contabil disciplinele din care se dau intrebari grila sunt: Contabilitate, fiscalitate, drept, audit, evaluare economica si financiara a intreprinderilor, Control financiar si expertiza contabila.
pentru accesul la profesia de contabil autorizat nu se dau intrebari din Expertiza contabila.



#10 Lucia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2005 - 03:17 PM

ART. 31
(1) Examenul de aptitudini constã în probe scrise ºi orale.
(2) Proba scrisã constã din:
- un caz practic, la alegere, din domeniul expertizei contabile, monografiei contabile sau auditului financiar, cu durata de 4 ore;
- o lucrare cuprinzând întrebãri din legislaþia privind activitatea de expertizã contabilã ºi de contabil autorizat, cu durata de 3 ore.
(3) Proba oralã constã din:
- câte o întrebare din materia juridicã ºi fiscalã;
- câte o întrebare din domeniile financiar, contabilitate ºi audit financiar.
(4) La proba scrisã fiecare lucrare primeºte o notã de la 1 la 10. Pentru promovarea probei scrise ºi pentru continuarea examenului cu proba oralã este necesarã obþinerea mediei de cel puþin 7.
(5) Tematica examenului de aptitudini este prezentatã în anexa nr. 12 ºi poate fi modificatã sau completatã de Consiliul Superior al Corpului cu cel puþin 3 luni înainte de data de organizare a examenului de aptitudini.
(HOTÃRÂRE Nr. 00/33 din 17 februarie 2000)

Gasesti hotararea (cu anexa 12 cu tot) si pe site-ul CECCAR-ului: www.ceccar.ro, la acces profesie, regulament stagiu si examen aptitudini.

Succes!



#11 raipol2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2005 - 08:33 PM

Pt. Felis examenul consta int-un test grila din Doctrina deontologica a contabililor autorizati si experti, daca nu faci cursurile exista probabilitate foarte mare sa nu iei examenul



#12 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 20 March 2005 - 06:05 PM

raipol2000 a spus:

Pt. Felis examenul consta int-un test grila din Doctrina deontologica a contabililor autorizati si experti, daca nu faci cursurile exista probabilitate foarte mare sa nu iei examenul

Multumesc f mult de raspunsul la ceea ce am intrebat. Asta ma interesa. Deci sa inteleg ca nu se mai da iar examen la 7 materii.

Sper sa nu schimbe ceva cei de la CECCAR. Au sedintza saptamana viitoare si s-ar putea hotara sa nu se mai echivaleze experientza (am 6 ani in firma de contabilitate si in plus bilanturi semnate in ultimii 4 ani) asa ca pt sigurzanta mi-au zis sa ma inscriu si la stagiu si sa le mai dau si niste bani. :roll:
Felis



#13 gavrosche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:SB

Postat 01 April 2005 - 03:46 PM

La proba scrisa, cazul practic in ce consta? :oops: Iti dau ei o tema pe care trebuie sa o dezbati? sau...
Daca stie cineva , va rog sa-mi dati mai multe amanunte despre subiect.
Multumesc



#14 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 12 April 2005 - 10:45 AM

ma intereseaza si pe mine daca ma poate ajuta cineva cu un model de lucrare practica pentru perioada de stagiu cu titlul ''Intocmirea si analiza bilantului''
iahimda@yahoo.com
multumesc anticipat



#15 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2005 - 02:34 PM

raipol2000 a spus:

Pt. Felis examenul consta int-un test grila din Doctrina deontologica a contabililor autorizati si experti, daca nu faci cursurile exista probabilitate foarte mare sa nu iei examenul

Si eu vreau sa dau examenul se aptitudini acum in iunie.
Daca se da numai din doctrina deontologica atunci ce rost mai are tematica care cuprinde 6 materii (inclusiv drept, matematici aplicate...) ?



#16 gavrosche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:SB

Postat 17 May 2005 - 11:21 AM

cezara a spus:

Dupa ce ai fost admis, faci stagiu 3 ani. In fiecare an se organizeaza cursuri (spre toamna) platite bineinteles si cate un examen. Anual se depun cate 4 lucrari practice. La sf. celor trei ani, examen scris si de aptitudini. Daca vreti va trimit pe e-mail informatiile luate de mine de la CECCAR Cluj pe discheta cu instructiunile si temele pentru lucrarile practice. Dati-mi pe privat adresele de e-mail.
te rog frumos ,imi trimiti si mie instructiunile si lucrarile practice:gavrosche@hotmail.com . Multumesc



#17 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 20 May 2005 - 07:32 AM

Buna dimineata!!!

Cezara te rog din suflet , sa-mi trimiti si mie tot ce tine de examnenul din iunie. Voi face si cursul obligatoriu- dar sincer "am mari emotii"
Daca ai dat examenul - A FOST GREU???
Intrebarile din examen sunt exact din tematica predata la curs- ca sa stiu cat de bine trebuie invatat tot ce preda la curs. Adresa mea :ana.gruion@simbol.ro
Multumesc Cezara- ma gandesc ca nu voi face drumul degeaba de la Timisoara la Bucuresti. Astept si alte incurajari.



#18 scrasmariu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 May 2005 - 12:57 PM

FELIS a afirmat:

:Dupa examen, daca l-ai luat se fac 3 ani de stagiu SAU daca ai lucrat in firma de expertiza, SAU aduci bilanturi semnate timp de 3 ani in urma nu mai trebuie sa faci stagiul si poti da examenul fianl. "


Eu nu sunt lamurit. Stiu ca nu aceasta e intrebarea cu care s-a inceput discutia, insa tema este apropiata si nu as vrea sa deschid alta sesiune.
Nu am gasit in OG 65/1994- modificata faptul ca: daca o persoana a semnat bilanturi timp de 3 ani nu mai este obligata sa faca stagiul de 3 ani. De asemenea mentionez ca nu am gasit nici o legatura la acest act normativ din care sa reiasa aceast lucru. Camera expertilor spune ca nu este adevarata o asemenea afirmatie.
Sunt interesat pt. ca astfel as putea evita stagiul.



#19 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 26 May 2005 - 08:15 AM

Buna dimineata!

"treaba" cu semnarea a 3 bilanturi a fost " o raza de soare in ploaie" Nu mai tin minte exact- acum 2 ani a fost o derogare in acest sens. Dar gata! Pe tru a scapa de stagiu -trebuie sa fi angajat cu 8 ore la un -Cabinet de expertiza contabila.



#20 carmen.a.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 May 2005 - 11:39 AM

FELIS a spus:

Pt examen ai o carte de teste grila pe care daca o faci cap-coada de vreo 4 ori iei examenul (nu e doar parerea mea ci a mai multor persoane care au dat si au luat examenul de 5 ani incoace) La curs se zice ca doar 60 % din intrebari sunt din carte... nu e asa- 95% sunt din carte)

Buna Felis!
Te rog da-mi cateva detalii referitoare la aceasta carte de teste (nume, editura, an de aparitie, eventual de unde o pot cumpara- para malaiatza in gura lui natafleatza :D ). Multumesc frumos,
Carmen






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL