Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu)


91 replies to this topic

#21 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 28 May 2005 - 08:25 PM

carmen.a. a spus:

Buna Felis!  
Te rog da-mi cateva detalii referitoare la aceasta carte de teste (nume, editura, an de aparitie, eventual de unde o pot cumpara- para malaiatza in gura lui natafleatza  :D ). Multumesc frumos,  
Carmen

"TESTE GRILA pt examenul de acces la profesia de expert contabil si de contabil autorizat" - Editura CECCAR, Bucuresti.
Eu am si editzia 2003 (am vrut sa dau examenul da nu l-am mai dat in 2003) si 2004, dar continutul e identic. Doar la fiscalitate are vreo 5 intrebari din codul fiscal. De obicei apare la CECCAR cam la sfarsitul lui iulie- inceputul lui august si in fiecare an creste pretul : in 2003 -250.000 lei, in 2004 - 300.000 lei.... :roll:
Bafta... http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
Felis



#22 viulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 29 May 2005 - 04:58 PM

Te rog mult sa-mi spui daca ai mai aflat ceva legat de examenul de aptitudini din iunie. Ai aflat in ce consta proba scrisa?

Merci muuuuult.

Iulia

iulia



#23 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 31 May 2005 - 04:35 AM

Merg la curs de miercuri saptamana trecuta: e f bun cursul, dar epuizant, bine ca se termina repede (vineri)... (s-a tinut si in week-end, sambata 10 ore - 8 curs + pauze si duminica 4 ore)
Parerea generala e ca trebuie sa inveti, sa stii sa raspunzi la ce ai la scris sau oral, dar ca nu va fi f greu, adica raspunsul trebuie sa fie succint, sa vada ca stii despre ce e vorba. E adevarat ca la contabilitate si audit sunt studii de caz, dar am inteles ca se puncteaza chiar daca nu duci rezolvarea pana la capat.
La scris va predomina doctrina, contabilitate si audit, dar ca proportie la nota: 10 pct doctrina, 10 pct contabilitate si audit (acestea 2 au impreuna 10 pct).
Felis



#24 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 01 June 2005 - 12:12 PM

Am revenit cu completari. Examenul se va da pe numere la scris si spre ex la un nr poate sa cada studiu de caz de audit si la alt numar sa cada evaluare.
Doctrinas insa va fi jumatate de punctaj din cate am inteles: 10 pct la doctrina si 10 pct la celelalte. Am mai fost lamuriti ieri la curs deoarece in regulament scrie ca examenul se va da la alegere: audit, evaluare, expertiza... Am inteles ca in nici un an nu s-a dat in acest fel (la alegere).
Sper ca am inteles bine. Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare, deoarece sunt unele persoane care dau examenul si nu sunt din Bucuresti si poate nu au reusit sa ajunga la curs.
Eu va doresc BAFTA la toata lumea care dati acest examen.
Felis



#25 AndreeaL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Interests:Domeniul economic

Postat 02 June 2005 - 10:35 PM

anagruion a scris:

Pentru a scapa de stagiu -trebuie sa fi angajat cu 8 ore la un -Cabinet de expertiza contabila.[/quote]

Mai este valabil? Din cate stiu eu in regulamentul CECCAR scrie clar ca nu se admit reduceri de stagiu!



#26 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 03 June 2005 - 10:14 PM

Pt a nu mai face stagiu, trebuie sa fi lucrat 3 ani la firma de contabilitate.

Eu am dat primul examen in noiembrie si saptamana viitoare am al 2-lea examen (de aptitudini)... Nu am facut stagiu, deci e valabil...
Felis



#27 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 05 June 2005 - 03:26 PM

nu stiti, oare se da diferentiat intrebarile la cei care vor sa fie expert contabil fata de cei care merg la contabil autorizat ?
multumesc



#28 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 07 June 2005 - 08:47 PM

cezara, cam tarziu iti cer dar imi trimiti si mie discheta danidorca@yahoo.com



#29 gavrosche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:SB

Postat 13 June 2005 - 12:35 PM

buna,
dintre cei care au dat examen expert (dupa stagiu) in acest week-end, va rog frumos, imi poate spune cineva cum a fost ,cum s-au desfasurat probele, in ce a constat acest examen?
astept un raspuns, va multumesc mult.



#30 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 13 June 2005 - 07:42 PM

La scris au fost 2 parti: A si B . Partea A a fost studiu de caz: 3 probleme- 2 contabilitate (IAS-uri) si 1 audit. Partea B a fost teorie din deontologie: 5 intrebari!...
Examenul scris a durat 5 ore!...
Mie personal mi s-a parut f greu!... :cry: Ma asteptam sa fie ceva asemanator cu ce am facut la curs: n-a fost asa!...
Avantajul a fost ca am mai putut vorbi intre noi... si mai multe idei dau pana la urma ceva bun... Auzisem zvonuri ca nu ar pica nimeni!... Nici asa n-a fost... Pe listele cu rezultatul la scris pe care m-am uitat, doar pe 2 din ele erau vreo 5-6 picati. Pe o alta lista era 1 pers respinsa si in loc de nota scria FRAUDA...
S-a trecut insa si cu note de genul 4.50 conta si audit, 9.50 deontologie... Media trebuia sa fie 7 ... In schimb a picat cel care a avut 5 conta si 8 deontologie... :roll:
A doua zi la oral au intrat numai cei care au luat scrisul .. Aici am inteles ca a fost lejer... Biletele la oral au fost din deontologie... , audit... (teorie numai) Mie mi-a picat ceva ce stiam f bine , da tot am avut emotii :oops:
A... daca am zis ca a fost f greu scrisul sa nu va inchipuiti ca am luat la limita si de asta zic acum ca a fost greu... Eu am luat 9.50 la scris ( Conta 9... dar eu zic ca am facut de 8... cred ca au mai dat ei ceva in plus... la deontologie chiar am facut de 10)...
Bafta la cine mai vrea sa il dea...
Felis



#31 gavrosche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:SB

Postat 14 June 2005 - 10:33 AM

iti multumesc mult Felis pt.raspuns si ...FELICITARI!
Ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre studiile de caz?
multumesc inca o data. :)



#32 DUMITRESCUGD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:BUC
  • Interests:AFACERI

Postat 18 June 2005 - 08:05 AM

FELIS a spus:

Este cineva care poate sa-mi spuna si mie in ce consta examenul de expert contabil , cel care se da dupa terminarea stagiului?...
Eu credeam ca va fi ceva mai simplu, dar de la CECCAR zic ca iar se tine curs (obligatoriu plata lui) si examen...
Deci daca a dat cineva examenul sa-mi zica si mie:
- merita sa merg la curs?
- cum e examenul comparativ cu examenul de acces, in ce consta?
- tot la aceleasi materii se da examenul? (sau: mai multe, mai putine?)
Va multumesc!...

examenul de acces la profesie s-a sustinut anul acesta in per.11-12 iunie, si a fost extrem de urat.Nu stiu daca a fost extrem de greu neaparat, dar mai sigur "urat"Adica, s-au dat 3 probleme cu cate 6 subpuncte, sau 3 subpuncte, si un punct de teorie cu 5 intrebari pe care puteai sa le dezvolti cam pe o jumatate de pagina sau chiar si o pagina intreaga, din deontologia profesionala a exp.ctb.si cont.aut.
Pentru prima problema s-a cerut intocmirea de bilant functional si calculele indicatorilor pe baza acelui bilant(fr. nfr. trez.neta, etc), se mai cerea intocmirea de bilant financiar...
la a doua problema nu au fost probleme, ptr.ca a fost din cartea de grile care s-a dat in iarna si s-a stiut.A treia problema era despreevaluarea patrimoniului si a actiunilor unei societati, calculandu-se anumiti inicatori ...
La ex.de contabil autorizat am inteles ca au picat aprox.30 de persoane din 80!!!!
pentru exp.contabil rezultatul a fost mai bun in sensul ca au picat tot cam 30-40 dar din vreo 700 de candidati.
cam asta este despre acest examen de acces, trebuie totusi sa inveti temetica ceruta si multa bafta!
iespertu' "conteaza" (117=457analitic EU 1.000.000 eur)



#33 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 19 June 2005 - 11:15 AM

DUMITRESCUGD a spus:

FELIS a spus:

Este cineva care poate sa-mi spuna si mie in ce consta examenul de expert contabil , cel care se da dupa terminarea stagiului?...
Eu credeam ca va fi ceva mai simplu, dar de la CECCAR zic ca iar se tine curs (obligatoriu plata lui) si examen...
Deci daca a dat cineva examenul sa-mi zica si mie:
- merita sa merg la curs?
- cum e examenul comparativ cu examenul de acces, in ce consta?
- tot la aceleasi materii se da examenul? (sau: mai multe, mai putine?)
Va multumesc!...

examenul de acces la profesie s-a sustinut anul acesta in per.11-12 iunie, si a fost extrem de urat.Nu stiu daca a fost extrem de greu neaparat, dar mai sigur "urat"Adica, s-au dat 3 probleme cu cate 6 subpuncte, sau 3 subpuncte, si un punct de teorie cu 5 intrebari pe care puteai sa le dezvolti cam pe o jumatate de pagina sau chiar si o pagina intreaga, din deontologia profesionala a exp.ctb.si cont.aut.
Pentru prima problema s-a cerut intocmirea de bilant functional si calculele indicatorilor pe baza acelui bilant(fr. nfr. trez.neta, etc), se mai cerea intocmirea de bilant financiar...
la a doua problema nu au fost probleme, ptr.ca a fost din cartea de grile care s-a dat in iarna si s-a stiut.A treia problema era despreevaluarea patrimoniului si a actiunilor unei societati, calculandu-se anumiti inicatori ...
La ex.de contabil autorizat am inteles ca au picat aprox.30 de persoane din 80!!!!
pentru exp.contabil rezultatul a fost mai bun in sensul ca au picat tot cam 30-40 dar din vreo 700 de candidati.
cam asta este despre acest examen de acces, trebuie totusi sa inveti temetica ceruta si multa bafta!
Multumesc... am avut bafta... ca l-am luat... :lol: Eu intrebam pt ca il dadeam pe 11-12 iunie...(deci aveam nevoie de un raspuns pana in acea data :lol: ) Acum pot si eu sa raspund la ce am intrebat la inceput... (de fapt am si raspuns pe pagina anterioara... :lol: )....
Felis



#34 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 29 June 2005 - 07:15 AM

gavrosche a spus:

iti multumesc mult Felis pt.raspuns si ...FELICITARI!
Ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre studiile de caz?
multumesc inca o data. :)

Pt ca am primit asemenea solicitari si pe mesaje private am sa dau raspunsul aici pt toata lumea.

Reluand: Examenul scris a avut 2 parti:
:arrow: A. studiu de caz - 3 probleme= 10 pct
:arrow: B. teorie - 5 intrebari din deontologie = 10 pct

A. Studiu de caz
I. Se dadea un bilantz si se cerea :
.... 1. Sa se specifice care sunt activele fictive
.... 2. Sa se specifice care sunt imobilizarile necorporale
.... 3. Sa se faca bilantul functional. Care sunt resursele stabile si utilizarile stabile
.... 4. Sa se faca bilantul financiar si sa se calculeze FR, NFR, TN
II. (din analiza) In cursul auditarii contului de vanzari ati constatat un nr de erori in valoare neta de 10.000 dintr-un esantion de 80.000 extras dintr-o populatie de 800.000. Care este eroarea totala pe care o veti retine stiind ca eroarea de esantionare ati apreciat-o la 25%?
III. Se dadea un bilantz si se cerea sa se calculeze printre altele: valoarea matematica, valoarea contabila... (si alte 2 subpuncte pe care nu mi le mai amintesc)...
B. Teorie
Nu-mi mai amintesc bine cum sunau subiectele, dar ca idee era:
1. Continutul juramantului
2. Structura codului etic national (nu IFAC!)
3. Atributii si functiile comisiilor de disciplina
4. Ce se intelege prin obiectivitate in profesia contabila.
5. ..... ?...(Nu mai imi amintesc ...)

La oral au fost 2 subiecte pe bilet. Puteau fi amandoua din doctrina, putea fi unul din doctrina si unul din audit, unul din doctrina si unul din evaluare...
Mie mi-a picat din doctrina - componentza Tabloului Corpului.
Felis



#35 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 29 June 2005 - 10:50 AM

Eu m-am ametit de tot!in iunie s-a dat examenul de acces la profesie sau examenul de aptitudini?



#36 anka_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Galati
  • Interests:contabilite, fiscalitate

Postat 29 June 2005 - 12:08 PM

In iunie a fost examenul de aptitudini.



#37 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 29 June 2005 - 12:34 PM

FELIS,m-ai speriat de moarte!am crezut ca l-am ratat pe cel de acces la profesie!Oricum FELICITARI si toata stima din partea mea!



#38 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 04 July 2005 - 09:15 AM

cum se numeste cartea respectiva?O gasesc la sediu CECCAR?



#39 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 14 July 2005 - 07:32 AM

FELIS a spus:

La scris au fost 2 parti: A si B . Partea A a fost studiu de caz: 3 probleme- 2 contabilitate (IAS-uri) si 1 audit. Partea B a fost teorie din deontologie: 5 intrebari!...  
Examenul scris a durat 5 ore!...
Mie personal mi s-a parut f greu!... :cry:  Ma asteptam sa fie ceva asemanator cu ce am facut la curs: n-a fost asa!...  
Avantajul a fost ca am mai putut vorbi intre noi... si mai multe idei dau pana la urma ceva bun... Auzisem zvonuri ca nu ar pica nimeni!... Nici asa n-a fost... Pe listele cu rezultatul la scris pe care m-am uitat, doar pe 2 din ele erau vreo 5-6 picati. Pe o alta lista era 1 pers respinsa si in loc de nota scria FRAUDA...
S-a trecut insa si cu note de genul 4.50 conta si audit, 9.50 deontologie... Media trebuia sa fie 7 ... In schimb a picat cel care a avut 5 conta si 8 deontologie...  :roll:  
A doua zi la oral au intrat numai cei care au luat scrisul .. Aici am inteles ca a fost lejer... Biletele la oral au fost din deontologie... , audit... (teorie numai) Mie mi-a picat ceva ce stiam f bine , da tot am avut emotii :oops:  
A... daca am zis ca a fost f greu scrisul sa nu va inchipuiti ca am luat la limita si de asta zic acum ca a fost greu... Eu am luat 9.50 la scris ( Conta 9... dar eu zic ca am facut de 8... cred ca au mai dat ei ceva in plus... la deontologie chiar am facut de 10)...
Bafta la cine mai vrea sa il dea...

Ce acte ai depus ca sa poti da examenul de definitivat?
Parerea mea...



#40 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 14 July 2005 - 07:34 AM

DUMITRESCUGD a spus:

FELIS a spus:

Este cineva care poate sa-mi spuna si mie in ce consta examenul de expert contabil , cel care se da dupa terminarea stagiului?...  
Eu credeam ca va fi ceva mai simplu, dar de la CECCAR zic ca iar se tine curs (obligatoriu plata lui) si examen...
Deci daca a dat cineva examenul sa-mi zica si mie:  
- merita sa merg la curs?
- cum e examenul comparativ cu examenul de acces, in ce consta?
- tot la aceleasi materii se da examenul? (sau: mai multe, mai putine?)
Va multumesc!...

examenul de acces la profesie s-a sustinut anul acesta in per.11-12 iunie, si a fost extrem de urat.Nu stiu daca a fost extrem de greu neaparat, dar mai sigur "urat"Adica, s-au dat 3 probleme cu cate 6 subpuncte, sau 3 subpuncte, si un punct de teorie cu 5 intrebari pe care puteai sa le dezvolti cam pe o jumatate de pagina sau chiar si o pagina intreaga, din deontologia profesionala a exp.ctb.si cont.aut.
Pentru prima problema s-a cerut intocmirea de bilant functional si calculele indicatorilor pe baza acelui bilant(fr. nfr. trez.neta, etc), se mai cerea intocmirea de bilant financiar...
la a doua problema nu au fost probleme, ptr.ca a fost din cartea de grile care s-a dat in iarna si s-a stiut.A treia problema era despreevaluarea patrimoniului si a actiunilor unei societati, calculandu-se anumiti inicatori ...
La ex.de contabil autorizat am inteles ca au picat aprox.30 de persoane din 80!!!!
pentru exp.contabil rezultatul a fost mai bun in sensul ca au picat tot cam 30-40 dar din vreo 700 de candidati.
cam asta este despre acest examen de acces, trebuie totusi sa inveti temetica ceruta si multa bafta!

Ce acte sunt necesare pt a putea da examenul de definitivat?
Parerea mea...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL