Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu)


91 replies to this topic

#41 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 14 July 2005 - 08:26 AM

ce inseamna bilantz functional???



#42 ileana.nichita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 18 August 2005 - 09:45 PM

Daca am lucrat 2 ani si 9 luni intr-o firma de expertiza (inainte de a ma inscrie la examenul de admitere la profesia de expert contabil), ma pot inscrie la examen?




#43 Mihaela DD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 August 2005 - 08:53 AM

Teoretic, se acorda derogari de la stagiu, pe baza unei cereri depuse la CECCAR. In mod normal , nu ar tb. sa ai probleme.



#44 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2005 - 06:37 PM

e foarte interesant subiectul!!!!!!!!!!!!!!!!
:!:
elenacca



#45 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2005 - 09:38 PM

Mihaela DD a spus:

Teoretic, se acorda derogari de la stagiu, pe baza unei cereri depuse la CECCAR. In mod normal , nu ar tb. sa ai probleme.



Te rog spune-mi si mie exact ce derogari se acorda. Eu sunt contab.aut.cu studii medii de 10 ani si am multe bilanturi semnate. Anul asta termin facultatea si vreau sa stiu daca pot sa sar peste stagiul de expert. Ai vreo idee????? Multumesc mult!
elenacca



#46 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 22 November 2005 - 10:50 PM

[quote]Te rog spune-mi si mie exact ce derogari se acorda. Eu sunt contab.aut.cu studii medii de 10 ani si am multe bilanturi semnate. Anul asta termin facultatea si vreau sa stiu daca pot sa sar peste stagiul de expert. Ai vreo idee????? Multumesc mult!

Da... Poti sa-ti echivalezi stagiul cu anii de experientza , dar trebuie sa aduci dovada : copie dupa cartea de munca unde sa scrie CONTABIL.
Iti zic sigur pt ca prietena mea a dat examenul la cateva luni dupa licentza: in septembrie 2004 a avut licentza, noiembrie 2004 examenul de acces pt expert si in mai 2005 (sau cand a fost ca m-a lasat memoria) a dat examenul final- cel care trebuia sa il dea dupa stagiu. Ea a lucrat in timpul facultatii la firma de contabilitate.
Felis



#47 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2005 - 08:02 PM

[quote=FELIS][quote]Te rog spune-mi si mie exact ce derogari se acorda. Eu sunt contab.aut.cu studii medii de 10 ani si am multe bilanturi semnate. Anul asta termin facultatea si vreau sa stiu daca pot sa sar peste stagiul de expert. Ai vreo idee????? Multumesc mult!

Da... Poti sa-ti echivalezi stagiul cu anii de experientza , dar trebuie sa aduci dovada : copie dupa cartea de munca unde sa scrie CONTABIL.
Iti zic sigur pt ca prietena mea a dat examenul la cateva luni dupa licentza: in septembrie 2004 a avut licentza, noiembrie 2004 examenul de acces pt expert si in mai 2005 (sau cand a fost ca m-a lasat memoria) a dat examenul final- cel care trebuia sa il dea dupa stagiu. Ea a lucrat in timpul facultatii la firma de contabilitate.[/quote]

Multumesc mut!!!!!!
elenacca



#48 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 24 November 2005 - 12:48 PM

Daca in contractul individual de munca, functia e "economist", iar la obiectul contractului e trecut "evidenta contabila", e vreo problema?



#49 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 November 2005 - 04:13 PM

ca si profesor se considera vechime?



#50 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2006 - 12:24 PM

Are cineva adresa site-ului de la ceccar?
Va rog mult sa ma ajutati... Sun la telefonul lor de m-am saturat



#51 angeliq

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Petrosani
  • Interests:contabilitate

Postat 16 February 2006 - 07:26 PM

www.ceccar.ro

Simplu, nu? :lol:
relatiile cu statul roman sunt intotdeauna "cordiale....."



#52 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 17 February 2006 - 10:37 AM

stie cineva cum a fost examenul de aptitudini pentru experti contabili anul trecut si cam ce subiecte s-au dat? a cazut cineva la examen e greu? daca se paote sa primesc un raspuns va multumesc foarte mult



#53 Cristinanok

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 September 2006 - 09:49 AM

Pleeeease, trimite-mi si mie informatiile legate de CECCAR pe adresa cristinanok@yahoo.com.


Multumiri din suflet si salutari tuturor.


Cu stima,
Cristina



#54 mariana_99

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 October 2006 - 05:15 PM

de unde pot sa fac si eu rost de cartea de teste pentru examenul de expert contabil!!!! cine stie raspundeti va rog pe adresa de mail davitoiumonalisa@yahoo.com



#55 mika21

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 10:45 AM

"Dupa examen, daca l-ai luat se fac 3 ani de stagiu SAU daca ai lucrat in firma de expertiza, SAU aduci bilanturi semnate timp de 3 ani in urma nu mai trebuie sa faci stagiul si poti da examenul final"

Buna ziua dragi colegi!

vreau sa ma inscriu si eu in 2007 la examenul pt expert (am fac. de studii econ, 7 ani vechime - contabil pe carte si de 4 ani semnez bilantul organizatiei unde lucrez - ONG) si as vrea sa stiu daca scrie undeva despre faptul ca daca aduci bilanturi semnate pe 3 ani in urma nu mai faci stagiul si poti da direct examenul de final?
Mihaela



#56 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 10:57 AM

Cartea o cumperi de la CECCAR



#57 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 14 November 2006 - 11:42 AM

mika, imi pare rau sa te dezamagesc dar nu mai e valabila faza cu bilanturile. Si umbla zvonul ca de la anul locurile vor fi limitate.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#58 mika21

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 November 2006 - 08:41 AM

Vezi postareaRaisa, la Nov 14 2006, 11:42 AM, a spus:

mika, imi pare rau sa te dezamagesc dar nu mai e valabila faza cu bilanturile. Si umbla zvonul ca de la anul locurile vor fi limitate.
mersi. speram si eu dar... :angry:
Mihaela



#59 C_Cristiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 29 November 2006 - 09:16 PM

Stie cineva daca nu am avut carte de munca, ci contract indiviual cu timp partial cu 2h/zi cu functia de contabil pot sa dau examen de acces la expert contabil? Sau imi trebuie obligatoriu carte de munca? Mentionez ca am terminat finante-contabilitate iar contractul are o vechime de peste 3 ani?
Multumesc anticipat!



#60 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 30 November 2006 - 06:36 AM

draga mea, tu nu stii ce inseamna carte de munca cred.
cartea de munca contine toate contractele individuale de munca ale tale
deci daca ai contract individual de munca ai automat si carte de munca, probabil ca nu e completata.
daca ai vechime de 3 ani si studii superioare poti da si de "expert" contabil nu conteaza cate ore are contracul tau de munca. poti citi og 95/94 o gasesti pe ceccarbuc.ro la legislatie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL