Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cerere de chemare in judecata a camerei consultantilor fiscali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


- - - - -

cerere de chemare in judecata a camerei consultantilor fiscali

186 replies to this topic

#141 sylvyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 January 2008 - 12:19 PM

Vezi postareab_simona, la Dec 11 2007, 06:40 PM, a spus:

Am vorbit cu o firma de avocatura ,despre tot ce s-a intamplat la acest examen. In cazul in care CCF nu recunoaste grilele gresite si le puncteaza la toti candidatii indiferent de raspuns putem sa ii dam in judecata ,in civil si sa cerem recorectarea lucrarilor, recuperarea baniilor si daune morale.Sansele sa castigam sunt de 99%.Judecatoarul va cere o expertiza a subiectelor din partea unui expert al instantei. pe de alta parte putem si noi in civil si in privat sa ne aducem expertii nostrii care sa expertizeze subiectele. Fiind greseli mari, care pot fi dovedite usor pe baza legislatiei nu vor fi probleme.
Nu putem sa ne lasam calcati in picioare.
deja ne-am strans un grup care este dispus sa plateasca un avocat si in cazul in care ca urmarea a contestatiilor noastre nu se rezolva nimic si nu isi recunosc greselile, ii vom actiona in instanta.
cei care doresc sa ni se alature sa ne spuna si vom stabili o zi in care sa ne intalim cu totii si cu avocatul ca sa semnam cererea de chemare in judecata

CRED CA MAI BINE AR FI SA VA APUCATI SA CITITI SI SA INVATATI DECAT SA DATI IN JUDECATA.
NU STIU CATI DINTRE VOI ATI CITIT MACAR TOATA BIBLIOGRAFIA. (COD FISCAL, NORME, COD PROCEDURA, COD VAMAL)
NU TREBUIA SA AJUNGETI SA STATI IN DOUA SAU TREI INTREBARI.
ATI ASTEPTAT CU O SEARA INAINTE SA POSTEZE 500 DE INTREBARI PE CARE SA LE INVATATI PESTE NOAPRE.
CEI CARE INTR-ADEVAR AU INVATAT AU LUAT EXAMENUL PANA ACUM, CEILALTI TOT O TIN CU DATUL IN JUDECATA.
NORMAL CA AVOCATUL SPUNE CA AVETI CASTIG DE CAUZA, DOAR PRIMESTE SI EL UN ONORARIU...
INVATATI, INVATATI, INVATATI SI DUPA ACEEA MAI DATI EXAMEN.... MAI PLATI O TAXA....
NU POT SA PRICEM DE CE VRETI BANII INAPOI (TAXA DE INSCRIERE LA EXAMEN) CAND VOI VA DUCETI LA EXAMEN DOAR CU INTREBARILE DIN SESIUNILE PRECEDENTE PENTRU CARE ATI LUAT RASPUNSURILE DE PE NET.
DACA NU STII MAI BINE STAI ACASA.
:lostit (13):



#142 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 09 January 2008 - 12:44 PM

Vezi postareasylvyana, la Jan 9 2008, 02:19 PM, a spus:

Vezi postareab_simona, la Dec 11 2007, 06:40 PM, a spus:

Am vorbit cu o firma de avocatura ,despre tot ce s-a intamplat la acest examen. In cazul in care CCF nu recunoaste grilele gresite si le puncteaza la toti candidatii indiferent de raspuns putem sa ii dam in judecata ,in civil si sa cerem recorectarea lucrarilor, recuperarea baniilor si daune morale.Sansele sa castigam sunt de 99%.Judecatoarul va cere o expertiza a subiectelor din partea unui expert al instantei. pe de alta parte putem si noi in civil si in privat sa ne aducem expertii nostrii care sa expertizeze subiectele. Fiind greseli mari, care pot fi dovedite usor pe baza legislatiei nu vor fi probleme.
Nu putem sa ne lasam calcati in picioare.
deja ne-am strans un grup care este dispus sa plateasca un avocat si in cazul in care ca urmarea a contestatiilor noastre nu se rezolva nimic si nu isi recunosc greselile, ii vom actiona in instanta.
cei care doresc sa ni se alature sa ne spuna si vom stabili o zi in care sa ne intalim cu totii si cu avocatul ca sa semnam cererea de chemare in judecata

CRED CA MAI BINE AR FI SA VA APUCATI SA CITITI SI SA INVATATI DECAT SA DATI IN JUDECATA.
NU STIU CATI DINTRE VOI ATI CITIT MACAR TOATA BIBLIOGRAFIA. (COD FISCAL, NORME, COD PROCEDURA, COD VAMAL)
NU TREBUIA SA AJUNGETI SA STATI IN DOUA SAU TREI INTREBARI.
ATI ASTEPTAT CU O SEARA INAINTE SA POSTEZE 500 DE INTREBARI PE CARE SA LE INVATATI PESTE NOAPRE.
CEI CARE INTR-ADEVAR AU INVATAT AU LUAT EXAMENUL PANA ACUM, CEILALTI TOT O TIN CU DATUL IN JUDECATA.
NORMAL CA AVOCATUL SPUNE CA AVETI CASTIG DE CAUZA, DOAR PRIMESTE SI EL UN ONORARIU...
INVATATI, INVATATI, INVATATI SI DUPA ACEEA MAI DATI EXAMEN.... MAI PLATI O TAXA....
NU POT SA PRICEM DE CE VRETI BANII INAPOI (TAXA DE INSCRIERE LA EXAMEN) CAND VOI VA DUCETI LA EXAMEN DOAR CU INTREBARILE DIN SESIUNILE PRECEDENTE PENTRU CARE ATI LUAT RASPUNSURILE DE PE NET.
DACA NU STII MAI BINE STAI ACASA.
:lostit (13):
sa stii ca nu am asteptat sa se posteze cele 500 de intrebari ci chiar am invatat pt examen. Stam in 2-3 intrebari pt ca oricum nota era destul de ridicata si ar fi mai bine sa nu faci pe desteapta pt ca nu cred ca esti in stare sa evaluezi tu cat am invatat noi. CCF ar fi trebuit sa recunoasca cele 2-3 intrebari gresite sau macar sa ne raspunda la contestatii. Sa stii ca eu am facut deja demersurile necesare pentru a castiga ceea ce consider ca mi se cuvine si nu voi renunta . Sunt sigura ca voi castiga acest proces. Probabil ca tu esti de la CCF, altfel nu vad de ce ti-ar pasa tie de ce spunem noi




#143 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 09 January 2008 - 12:56 PM

Vezi postareasylvyana, la Jan 9 2008, 12:19 PM, a spus:

Vezi postareab_simona, la Dec 11 2007, 06:40 PM, a spus:

Am vorbit cu o firma de avocatura ,despre tot ce s-a intamplat la acest examen. In cazul in care CCF nu recunoaste grilele gresite si le puncteaza la toti candidatii indiferent de raspuns putem sa ii dam in judecata ,in civil si sa cerem recorectarea lucrarilor, recuperarea baniilor si daune morale.Sansele sa castigam sunt de 99%.Judecatoarul va cere o expertiza a subiectelor din partea unui expert al instantei. pe de alta parte putem si noi in civil si in privat sa ne aducem expertii nostrii care sa expertizeze subiectele. Fiind greseli mari, care pot fi dovedite usor pe baza legislatiei nu vor fi probleme.
Nu putem sa ne lasam calcati in picioare.
deja ne-am strans un grup care este dispus sa plateasca un avocat si in cazul in care ca urmarea a contestatiilor noastre nu se rezolva nimic si nu isi recunosc greselile, ii vom actiona in instanta.
cei care doresc sa ni se alature sa ne spuna si vom stabili o zi in care sa ne intalim cu totii si cu avocatul ca sa semnam cererea de chemare in judecata

CRED CA MAI BINE AR FI SA VA APUCATI SA CITITI SI SA INVATATI DECAT SA DATI IN JUDECATA.
NU STIU CATI DINTRE VOI ATI CITIT MACAR TOATA BIBLIOGRAFIA. (COD FISCAL, NORME, COD PROCEDURA, COD VAMAL)
NU TREBUIA SA AJUNGETI SA STATI IN DOUA SAU TREI INTREBARI.
ATI ASTEPTAT CU O SEARA INAINTE SA POSTEZE 500 DE INTREBARI PE CARE SA LE INVATATI PESTE NOAPRE.
CEI CARE INTR-ADEVAR AU INVATAT AU LUAT EXAMENUL PANA ACUM, CEILALTI TOT O TIN CU DATUL IN JUDECATA.
NORMAL CA AVOCATUL SPUNE CA AVETI CASTIG DE CAUZA, DOAR PRIMESTE SI EL UN ONORARIU...
INVATATI, INVATATI, INVATATI SI DUPA ACEEA MAI DATI EXAMEN.... MAI PLATI O TAXA....
NU POT SA PRICEM DE CE VRETI BANII INAPOI (TAXA DE INSCRIERE LA EXAMEN) CAND VOI VA DUCETI LA EXAMEN DOAR CU INTREBARILE DIN SESIUNILE PRECEDENTE PENTRU CARE ATI LUAT RASPUNSURILE DE PE NET.
DACA NU STII MAI BINE STAI ACASA.
:lostit (13):

Eu zic ca ar trebui sa iti vezi lungul nasului, si daca nu iti convine ce facem noi este treaba ta direct si personala. Si sa stii, ca de citi toata legislatia, chiar am citit-o, dar modul de a pune intrebarile a fost cu totul deplasat. Si normal ca ne vrem macar banii pe care i-am aruncat pe apa sambetei cu acest examen pt ca a fost o mare bataie de joc.
Nu inteleg ce cauti pe acest forum...daca cu altceva nu te mai putem ajuta: Pa si La revedere!



#144 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 09 January 2008 - 01:21 PM

Nu trebuie sa renuntam pentru ca cei de la CCF chiar si-au batut joc de noi! Nici macar nu sunt in stare sa ne raspunda la contestatiile facute! Asta pentru ca stiu ca nu au dreptate. Nu au argumente pentru a ne spune de ce ne-au respins.
Cei care intra pe acest forum pentru a-i apara sunt de la ei si vor sa ne convinga sa renuntam. Daca renuntam acum se v-a mai intampla!
NU RENUNTATI SI NU VA LASATI INTIMIDATI! Nu trebuie sa fim bataia de joc a nimanui!



#145 sylvyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 January 2008 - 12:35 PM

Vezi postareajojoro, la Jan 9 2008, 02:44 PM, a spus:

Vezi postareasylvyana, la Jan 9 2008, 02:19 PM, a spus:

Vezi postareab_simona, la Dec 11 2007, 06:40 PM, a spus:

Am vorbit cu o firma de avocatura ,despre tot ce s-a intamplat la acest examen. In cazul in care CCF nu recunoaste grilele gresite si le puncteaza la toti candidatii indiferent de raspuns putem sa ii dam in judecata ,in civil si sa cerem recorectarea lucrarilor, recuperarea baniilor si daune morale.Sansele sa castigam sunt de 99%.Judecatoarul va cere o expertiza a subiectelor din partea unui expert al instantei. pe de alta parte putem si noi in civil si in privat sa ne aducem expertii nostrii care sa expertizeze subiectele. Fiind greseli mari, care pot fi dovedite usor pe baza legislatiei nu vor fi probleme.
Nu putem sa ne lasam calcati in picioare.
deja ne-am strans un grup care este dispus sa plateasca un avocat si in cazul in care ca urmarea a contestatiilor noastre nu se rezolva nimic si nu isi recunosc greselile, ii vom actiona in instanta.
cei care doresc sa ni se alature sa ne spuna si vom stabili o zi in care sa ne intalim cu totii si cu avocatul ca sa semnam cererea de chemare in judecata

CRED CA MAI BINE AR FI SA VA APUCATI SA CITITI SI SA INVATATI DECAT SA DATI IN JUDECATA.
NU STIU CATI DINTRE VOI ATI CITIT MACAR TOATA BIBLIOGRAFIA. (COD FISCAL, NORME, COD PROCEDURA, COD VAMAL)
NU TREBUIA SA AJUNGETI SA STATI IN DOUA SAU TREI INTREBARI.
ATI ASTEPTAT CU O SEARA INAINTE SA POSTEZE 500 DE INTREBARI PE CARE SA LE INVATATI PESTE NOAPRE.
CEI CARE INTR-ADEVAR AU INVATAT AU LUAT EXAMENUL PANA ACUM, CEILALTI TOT O TIN CU DATUL IN JUDECATA.
NORMAL CA AVOCATUL SPUNE CA AVETI CASTIG DE CAUZA, DOAR PRIMESTE SI EL UN ONORARIU...
INVATATI, INVATATI, INVATATI SI DUPA ACEEA MAI DATI EXAMEN.... MAI PLATI O TAXA....
NU POT SA PRICEM DE CE VRETI BANII INAPOI (TAXA DE INSCRIERE LA EXAMEN) CAND VOI VA DUCETI LA EXAMEN DOAR CU INTREBARILE DIN SESIUNILE PRECEDENTE PENTRU CARE ATI LUAT RASPUNSURILE DE PE NET.
DACA NU STII MAI BINE STAI ACASA.
:lostit (13):
sa stii ca nu am asteptat sa se posteze cele 500 de intrebari ci chiar am invatat pt examen. Stam in 2-3 intrebari pt ca oricum nota era destul de ridicata si ar fi mai bine sa nu faci pe desteapta pt ca nu cred ca esti in stare sa evaluezi tu cat am invatat noi. CCF ar fi trebuit sa recunoasca cele 2-3 intrebari gresite sau macar sa ne raspunda la contestatii. Sa stii ca eu am facut deja demersurile necesare pentru a castiga ceea ce consider ca mi se cuvine si nu voi renunta . Sunt sigura ca voi castiga acest proces. Probabil ca tu esti de la CCF, altfel nu vad de ce ti-ar pasa tie de ce spunem noi
DACA INTR-ADEVAR ATI FI CITIT SI ATI FI INVATAT NU AJUNGEATI SA ATARNATI DE 2-3 INTREBARI. CU 2-3 RASPUNSURI GRESITE SE IA EXAMENUL SI CHIAR CU PUNCTAJ MARE.
CHIAR NU SUNT DE LA CCF
EU IN MOMENTUL DE FATA SUNT CONSULTANT FISCAL ACTIV SI AM LUAT EXAMENUL CU 100 DE PUNCTE (LA A DOUA INCERCARE).
DUPA CE AM INVATAT DIN SCOARTA IN SCOARTA LEGISLATIA.
EU IMI MENTIN PAREREA DACA INTR-ADEVAR INVETI SAU MACAR CITESTI TOATA BIBLIOGRAFIA ESTE IMPOSIBIL SA NU IEI EXAMENUL IN CONDITIILE IN CARE 50%-60% DIN GRILELE CARE S-AU DAT LA ULTIMA SESIUNE AU FOST DATE SI IN SESIUNILE TRECUTE....
DUPA CUM V-AM SPUS NU VA ARUNCATI CU CAPUL INAINTE... AVIZ SI CELOR CARE AU DAT ADMITERE ANUL ACESTA LA CECCAR LA FEL S-A INTAMPLAT SI ACOLO.
:biggrin:



#146 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 10 January 2008 - 01:06 PM

Si eu sunt consultant activ si am luat examenul "la mustata". Pot sa depun marturie ca nu se putea lua examenul cu 100 de puncte DECAT daca esti un geniu (sau esti dintre cei ce elaboreaza legislatia) sau daca stiai ce intrebari se vor da. Este IMPOSIBIL sa stii sa raspunzi la toate intrebarile. Si eu am invatat de mi-au sarit ochii din cap.
Parerea mea personala este ca trebuie sa se faca ceva, sa se schimbe ceva. Poate sa se separe disciplinele, asa cum se "barfea" la un moment dat, adica sa se dea separat examen pentru consultant fiscal in domeniul vamal, in TVA, imp/profit etc. Sau sa apara carte cu grile asa cum face CECCAR-ul.
Inteleg ca primele trei examene au fost organizate de Ministerul Finantelor si din acest motiv au aparut modelele de grile. Examenul din decembrie a fost primul examen organizat de CCF. Din acest motiv au fost diferente in organizare. Pe de alta parte, daca va uitati pe rezultatele din iunie 2006 au fost sute de persoane care au luat 100 de puncte desi grilele nu au fost usoare, chiar deloc. Cred ca in iunie au dat examenul GENIILE din Ministerul de Finante care au avut idee de subiectele care se vor da. Intamplator cunosc cateva persoane care au luat in iunie 100 de puncte si care nu sunt deloc sclipitoare. Intelegeti ce vreti!



#147 sylvyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 January 2008 - 01:25 PM

Vezi postareaileanab, la Jan 10 2008, 03:06 PM, a spus:

Si eu sunt consultant activ si am luat examenul "la mustata". Pot sa depun marturie ca nu se putea lua examenul cu 100 de puncte DECAT daca esti un geniu (sau esti dintre cei ce elaboreaza legislatia) sau daca stiai ce intrebari se vor da. Este IMPOSIBIL sa stii sa raspunzi la toate intrebarile. Si eu am invatat de mi-au sarit ochii din cap.
Parerea mea personala este ca trebuie sa se faca ceva, sa se schimbe ceva. Poate sa se separe disciplinele, asa cum se "barfea" la un moment dat, adica sa se dea separat examen pentru consultant fiscal in domeniul vamal, in TVA, imp/profit etc. Sau sa apara carte cu grile asa cum face CECCAR-ul.
Inteleg ca primele trei examene au fost organizate de Ministerul Finantelor si din acest motiv au aparut modelele de grile. Examenul din decembrie a fost primul examen organizat de CCF. Din acest motiv au fost diferente in organizare. Pe de alta parte, daca va uitati pe rezultatele din iunie 2006 au fost sute de persoane care au luat 100 de puncte desi grilele nu au fost usoare, chiar deloc. Cred ca in iunie au dat examenul GENIILE din Ministerul de Finante care au avut idee de subiectele care se vor da. Intamplator cunosc cateva persoane care au luat in iunie 100 de puncte si care nu sunt deloc sclipitoare. Intelegeti ce vreti!

NU SUNT NICI GENIU SI NICI DIN MEF.
DAR SUNT O PERSOANA CARE MERG FRECVENT LA CURSURI CU LECTORI DIN MEF. APLIC LEGISLATIA PE CARE O CITESC. ADICA NU AM CITIT CEVA DE CARE NU MA LOVISEM IN PRACTICA. SI MAI MULT DECAT ATAT NU CITESC DIN AN IN PASTE LEGISLATIA. LA FIECARE MINUT GASESC CA ESTE NECESAR SA CAUT CATE CEVA IN LEGISLATIE.
ASA CA TE ROG MAI USOR CU JIGNIRILE.
:lostit (13):



#148 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 10 January 2008 - 01:41 PM

Daca ai fi o asemenea "cititoare" ai face un efort sa citesti si regulamentul si vei vedea ca nu se posteaza raspunsuri scrise cu majuscule."Nu postati mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline "
Intentia mea nu a fost sa te jignesc pe tine, dar...daca te simti vizata, ia-o ca pe o jignire.
Nu pot sa cred ca cei "multi" sunt prosti. Cei care au picat examenul sunt cei care, pana acum au calculat impozitele, au aplicat legislatia asta de rahat. Este imposibil sa fi gresit toti. Este ceva in neregula cu acest examen. uitati-va la rezultate. primul examen a fost promovat de 24 de insi, dintre care 2 sau 3 erau rude cu D-na Tudose Gabriela (s-a scris mult pe tema asta la vremea respectiva) Al doilea examen a fost promovat destul de bine, al treilea - neasteptat de bine, al patrulea- ne intoarcem la promovabilitate foarte scazuta. Nu este normal. Asta incerc sa spun. Nici eu nu sunt din MF sau geniu, dar nici 100 de puncte nu am luat. Si nici nu vad un motiv sa nu se traga de urechi CCF-ul.

cat despre practica...las-o moarta. Nimeni nu se intalneste cu tot in practica. Esti singura persoana pe care o aud spunand ca "nu a citit ceva de care nu se lovise in practica"

Nu vreausa lungesc aceasta disputa, dar sunt de partea celor multi, care s-au simtit nedreptatiti de modul de organizare al examenului. Si va urez multa bafta celor care incercati sa schimbati ceva. Chiar daca nu se materializeaza intr-un proces, sunt multe chestii care se pot obtine: de ex un curs pregatitor inainte (ca la CECCAR), o carte cu modele de grile, mai multa atentie in elaborarea subiectelor etc.



#149 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 10 January 2008 - 02:16 PM

Daca mai apare un flamer din asta, ar trebui introdus "moderator preview" macar aici, ca umplem forumul de balarii...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#150 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 10 January 2008 - 02:17 PM

Si eu le-am scris celor de la Camera. Nu mi-au raspuns. Este foarte evident ca acest organism a fost infiintat doar pentru ca asa se practica si in anumite tari din Uniunea Europeana. Insa ca multe legi din Romania date peste noapte aceasta meserie la acest moment nu isi are aplicabilitatea.
Ca exemplu avem Legea Pensiilor Private data in august 2004 si pusa in aplicare de abia cu anul acesta.

Iar noi cei care ne-am inscris am fost doar o "cash" pentru buzunarele lor. Atat si nimic mai mult.
Suntem multi economisti pe aici si stiti foarte bine ca la un astfel de venit obtinut in luna decembrie 2007 se constituie impozit care se duce direct la bugetul de stat. Deci, noi am contribuit din greu la rotunjirea bugetului.

Cu ce justifica ei atatia bani incasati. Carti nu exista, cursuri exista doar pt cei activi, un spatiu adecvat nu exista (inchiriaza salile celor din Politehnica, etc).



#151 DeliaMarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 10 January 2008 - 02:27 PM

S-o interzica cineva pe duduia cu insultele si minciunile ei. Cred ca nici macar n-a dat examenul, cu gogosile astea de 100 de puncte. Ar fi stiut despre ce e vorba daca l-ar fi dat.

A, si inca ceva, inspectati lista, nu a luat nimeni 100 de puncte. Criogenia, banii aia au intrat in buzunarul lor, doar micul impozit a plecat la buget..daca a plecat si ala.

Aceasta postare a fost editata de DeliaMarin: 10 January 2008 - 02:28 PM




#152 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 10 January 2008 - 03:37 PM

Eu cred ca duduia in cauza a gresit sit-ul, pt ca eu chiar nu o inteleg...spune ca noi nu am invatat...dar pe de alta parete spune ca cei de la ccf ar fi foarte corecti si oameni de treaba...ca noi suntem cei deplasati. Cum, stimata duduie este ccf nu inteleg care este problema ei...si inafara de acest lucru daca tot se duce la cursuri cu diferiti lectori poate invata si ceste colegialitatea, corectitudinea si mai ales legislatia, ca sa isi poata da seama si sigura cine este deplasat.



#153 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 10 January 2008 - 03:52 PM

Vezi postareasylvyana, la Jan 10 2008, 03:25 PM, a spus:

Vezi postareaileanab, la Jan 10 2008, 03:06 PM, a spus:

Si eu sunt consultant activ si am luat examenul "la mustata". Pot sa depun marturie ca nu se putea lua examenul cu 100 de puncte DECAT daca esti un geniu (sau esti dintre cei ce elaboreaza legislatia) sau daca stiai ce intrebari se vor da. Este IMPOSIBIL sa stii sa raspunzi la toate intrebarile. Si eu am invatat de mi-au sarit ochii din cap.
Parerea mea personala este ca trebuie sa se faca ceva, sa se schimbe ceva. Poate sa se separe disciplinele, asa cum se "barfea" la un moment dat, adica sa se dea separat examen pentru consultant fiscal in domeniul vamal, in TVA, imp/profit etc. Sau sa apara carte cu grile asa cum face CECCAR-ul.
Inteleg ca primele trei examene au fost organizate de Ministerul Finantelor si din acest motiv au aparut modelele de grile. Examenul din decembrie a fost primul examen organizat de CCF. Din acest motiv au fost diferente in organizare. Pe de alta parte, daca va uitati pe rezultatele din iunie 2006 au fost sute de persoane care au luat 100 de puncte desi grilele nu au fost usoare, chiar deloc. Cred ca in iunie au dat examenul GENIILE din Ministerul de Finante care au avut idee de subiectele care se vor da. Intamplator cunosc cateva persoane care au luat in iunie 100 de puncte si care nu sunt deloc sclipitoare. Intelegeti ce vreti!

NU SUNT NICI GENIU SI NICI DIN MEF.
DAR SUNT O PERSOANA CARE MERG FRECVENT LA CURSURI CU LECTORI DIN MEF. APLIC LEGISLATIA PE CARE O CITESC. ADICA NU AM CITIT CEVA DE CARE NU MA LOVISEM IN PRACTICA. SI MAI MULT DECAT ATAT NU CITESC DIN AN IN PASTE LEGISLATIA. LA FIECARE MINUT GASESC CA ESTE NECESAR SA CAUT CATE CEVA IN LEGISLATIE.
ASA CA TE ROG MAI USOR CU JIGNIRILE.
:lostit (13):
Se vede ca nu esti geniu! Daca ai fi nu ti-ai baga nasul unde nu-ti fierbe oala! Esti destul de redusa mintal de fapt! Incerci sa ne convingi ca noi suntem prosti si cei care nu sunt in stare sa ne raspunda la contestatii sunt corecti . Ti-ai facut un examen psihiatric? Daca nu iti recomand! Poate mai poti fi salvata!



#154 sylvyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 January 2008 - 04:08 PM

Vezi postareaileanab, la Jan 10 2008, 03:41 PM, a spus:

Daca ai fi o asemenea "cititoare" ai face un efort sa citesti si regulamentul si vei vedea ca nu se posteaza raspunsuri scrise cu majuscule."Nu postati mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline "
Intentia mea nu a fost sa te jignesc pe tine, dar...daca te simti vizata, ia-o ca pe o jignire.
Nu pot sa cred ca cei "multi" sunt prosti. Cei care au picat examenul sunt cei care, pana acum au calculat impozitele, au aplicat legislatia asta de rahat. Este imposibil sa fi gresit toti. Este ceva in neregula cu acest examen. uitati-va la rezultate. primul examen a fost promovat de 24 de insi, dintre care 2 sau 3 erau rude cu D-na Tudose Gabriela (s-a scris mult pe tema asta la vremea respectiva) Al doilea examen a fost promovat destul de bine, al treilea - neasteptat de bine, al patrulea- ne intoarcem la promovabilitate foarte scazuta. Nu este normal. Asta incerc sa spun. Nici eu nu sunt din MF sau geniu, dar nici 100 de puncte nu am luat. Si nici nu vad un motiv sa nu se traga de urechi CCF-ul.

cat despre practica...las-o moarta. Nimeni nu se intalneste cu tot in practica. Esti singura persoana pe care o aud spunand ca "nu a citit ceva de care nu se lovise in practica"

Nu vreausa lungesc aceasta disputa, dar sunt de partea celor multi, care s-au simtit nedreptatiti de modul de organizare al examenului. Si va urez multa bafta celor care incercati sa schimbati ceva. Chiar daca nu se materializeaza intr-un proces, sunt multe chestii care se pot obtine: de ex un curs pregatitor inainte (ca la CECCAR), o carte cu modele de grile, mai multa atentie in elaborarea subiectelor etc.

Ma intreb daca este macar unul dintre voi care poate raspunde la intrebarea: de ce vreau sa fiu consultant fiscal?
S-a intrebat cineva de ce?
Poate ca raspunsul a fost OUG 47/2007 si v-ati gandit ca o sa mai faceti niste bani...
Si daca nu a mers dam in judecata ccf.
Daca intr-adevar vrei sa fii consultant fiscal ar trebui sa visezi legislatia fiscala si vamala, deoarece cu asta se ocupa in mod normal un consultant fiscal. Nu tine contabilitatea la buticul din colt.


PS: tu pari a fi o contabila frustrata care nu stie decat mecanic sa faca inregistrari contabile si sa stea la cozi sa depuna declaratii.
Ei bine nu asta inseamna contabilitatea. Mai bine ai lua o pauza ca nu e de tine meseria asta.
:lostit (13):



#155 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 10 January 2008 - 05:06 PM

bravo natiune! ai ajuns ca jojoro sa te reprezinte! frumos ai mai ajuns! Bravo jojoro! Daca are alta parere, e impotriva noastra, nu? Chiar nu suntem in stare sa suportam o opinie contrara convingerii noastre? E o crima????Ca sa o jicnesti asa?! Urat din partea ta. Sunt extrem de scarbita. Ma intorc acum din oras si am fost martora la o scena oribila: o tiganca fuma in tramvai, cineva i-a facut observatie, tiganca a scuipat-o si a injurat-o pe respectiva. Si eram sa o incasez si eu si un baiat, amandoi am intervenit sa stingem scandalul. Si acum dau peste mesajul tau absolut necivilizat, d-na/d-le jojo
[[/quote]Se vede ca nu esti geniu! Daca ai fi nu ti-ai baga nasul unde nu-ti fierbe oala! Esti destul de redusa mintal de fapt! Incerci sa ne convingi ca noi suntem prosti si cei care nu sunt in stare sa ne raspunda la contestatii sunt corecti . Ti-ai facut un examen psihiatric? Daca nu iti recomand! Poate mai poti fi salvata!
[/quote]



#156 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 10 January 2008 - 05:32 PM

Ai dreptate Olguta...
Daca doamna asa percepe dumneai realitatea despre aceasta situatie nu este de condamnat.
Nimeni de aici nu cred ca este redus mintal. Asta este clar. O jignire atata.

Oricum doamna nu a luat acuma examenul. L-a luat in iunie cand toti cunoastem ca procentul de promovabilitate a fost de peste 80%. In locul dumneai mi-as pune intrebarea:"Oare eu de ce am promovat cu 100 de puncte iar cei care au dat in decembrie de abia au trecut in procent de 3,5% doar cu maxim 90 de puncte." C

A fost clar o departajare intre metodele de examinare si asta nu poate sa conteste nimeni. La examenul din iunie s-au dat 100% din intrebarile care au circulat. La examenul din decembrie procentul a fost de pana in 30%. Asa ca...

Eu i-as pune o intrebare doamnei care este consultant activ.

De ce te-ai facut consultant fiscal?



#157 DeliaMarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 10 January 2008 - 07:36 PM

Calmati-va, tipa nu stie pe ce lume traieste, are impresia ca e vreo capacitate daca l-a luat in iunie, cind au luat foarte multi care n-au invatat nimic.
Nici nu merita sa-i raspundem. Haideti sa vedem ce facem cu examenul nostru.



#158 sylvyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 January 2008 - 11:03 AM

Criogenia, daca erai un pic atenta aceeasi intrebare am adresat-o si eu tuturor celor de pe acest site: de ce vreau sa fiu consultant fiscal?

Eu cu asta ma ocup, consultanta fiscala.
Ceea ce nu prea inteleg multi de pe aici sunt urmatoarele:
1. trebuie facuta diferenta intre expert contabil - consultant fiscal - inspector resurse umane.
2. la noi se intampla in felul urmator: unele persoane sunt contabili autorizati (experti contabili) care se cred foarte despeti, desi nu fac decat niste operatii contabile mecanic fara sa inteleaga prea multe lucruri, si de multe ori fara sa le coreleze cu fiscalitatea, se mai apuca si de carti de munca, state, declaratii, etc.... vor sa le faca pe toate. Cred ca stiu multe dar nu stiu nimic.
3. Ar trebui sa invatam ca fiecare ar trebui sa se axeze pe o bucatica si pe aia sa se specializeze.
4. De aceea procentul de promovabilitate a fost asa "mare" la examen. Pentru ca s-au inghesuit toti contabilii de buticuri sa se faca consultanti fiscali, deoarece au auzit ca de la 01.01.08 trebuiesc certificate declaratiile anuale, si au zis ca asa mai scot si ei un ban.

Ei bine nu asa ar trebui sa stea lucrurile.
Cine e destept pricepe ce am vrut sa spun. Cine nu o sa ma jigneasca in continuare.


PS: pentru Jojoro eu nu gasesc un raspuns potrivit, deoarece nu vreau sa ma cobor la un astfel de nivel.



#159 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 11 January 2008 - 11:34 AM

Vezi postareasylvyana, la Jan 11 2008, 11:03 AM, a spus:

Criogenia, daca erai un pic atenta aceeasi intrebare am adresat-o si eu tuturor celor de pe acest site: de ce vreau sa fiu consultant fiscal?

Eu cu asta ma ocup, consultanta fiscala.
Ceea ce nu prea inteleg multi de pe aici sunt urmatoarele:
1. trebuie facuta diferenta intre expert contabil - consultant fiscal - inspector resurse umane.
2. la noi se intampla in felul urmator: unele persoane sunt contabili autorizati (experti contabili) care se cred foarte despeti, desi nu fac decat niste operatii contabile mecanic fara sa inteleaga prea multe lucruri, si de multe ori fara sa le coreleze cu fiscalitatea, se mai apuca si de carti de munca, state, declaratii, etc.... vor sa le faca pe toate. Cred ca stiu multe dar nu stiu nimic.
3. Ar trebui sa invatam ca fiecare ar trebui sa se axeze pe o bucatica si pe aia sa se specializeze.
4. De aceea procentul de promovabilitate a fost asa "mare" la examen. Pentru ca s-au inghesuit toti contabilii de buticuri sa se faca consultanti fiscali, deoarece au auzit ca de la 01.01.08 trebuiesc certificate declaratiile anuale, si au zis ca asa mai scot si ei un ban.

Ei bine nu asa ar trebui sa stea lucrurile.
Cine e destept pricepe ce am vrut sa spun. Cine nu o sa ma jigneasca in continuare.


PS: pentru Jojoro eu nu gasesc un raspuns potrivit, deoarece nu vreau sa ma cobor la un astfel de nivel.


Pt. ca aveti cunostinte in domeniul fiscalitatii as dori si eu un ajutor din partea Dvs. : exista mai multe contracte de imprumut intre asociat (persoana nerezidenta) si firma, contracte care au fost incheiate initial pe 1 an , apoi prelungite cu inca 1 an. S-a trecut si de aceasta ultima scadenta. Firma inca este datoare cu o suma + dobanzi aferente calculate. Daca practic termenele contractelor sunt de mult expirate ( asociatul doreste in continuare sa i se calculeze dobanda ) , la sfarsitul exercitiului mai pot aceste dobanzi sa fie deductibile ? Dobanzile sunt calculate si evidentiate dar nu s-a achitat nimic din ele pana acum .
Multumesc si astept orice parere.



#160 sylvyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 January 2008 - 12:49 PM

Pt. ca aveti cunostinte in domeniul fiscalitatii as dori si eu un ajutor din partea Dvs. : exista mai multe contracte de imprumut intre asociat (persoana nerezidenta) si firma, contracte care au fost incheiate initial pe 1 an , apoi prelungite cu inca 1 an. S-a trecut si de aceasta ultima scadenta. Firma inca este datoare cu o suma + dobanzi aferente calculate. Daca practic termenele contractelor sunt de mult expirate ( asociatul doreste in continuare sa i se calculeze dobanda ) , la sfarsitul exercitiului mai pot aceste dobanzi sa fie deductibile ? Dobanzile sunt calculate si evidentiate dar nu s-a achitat nimic din ele pana acum .
Multumesc si astept orice parere.
[/quote]

Am sa incerc sa schitez cateva aspecte principale:

1. Cheltuieli cu dobânzile și diferențe de curs valutar
Art. 23. - (1) Cheltuielile cu dobânzile sunt integral deductibile în cazul în care gradul de îndatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei. Gradul de îndatorare a capitalului se determină ca raport între capitalul împrumutat cu termen de rambursare peste un an și capitalul propriu, ca medie a valorilor existente la începutul anului și sfârșitul perioadei pentru care se determină impozitul pe profit. Prin capital împrumutat se înțelege totalul creditelor și împrumuturilor cu termen de rambursare peste un an, potrivit clauzelor contractuale.
(2) În condițiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei, cheltuielile cu dobânzile și cu pierderea netă din diferențele de curs valutar sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condițiile alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.
(3) În cazul în care cheltuielile din diferențele de curs valutar ale contribuabilului depășesc veniturile din diferențele de curs valutar, diferența va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda, potrivit alin. (1), deductibilitatea acestei diferențe fiind supusă limitei prevăzute la alin. (1). Cheltuielile din diferențele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat, sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare a capitalului.
(4) Dobânzile și pierderile din diferențe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obținute direct sau indirect de la bănci internaționale de dezvoltare și organizații similare, menționate în norme, și cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obținute de la instituțiile de credit române sau străine, instituțiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum și cele obținute în baza obligațiunilor admise la tranzacționare pe o piață reglementată nu intră sub incidența prevederilor prezentului articol.
(5) În cazul împrumuturilor obținute de la alte entități, cu excepția celor prevăzute la alin. (4), dobânzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobânzii de referință a Băncii Naționale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; și
b) nivelul ratei dobânzii anuale de 9%, pentru împrumuturile în valută. Acest nivel al ratei dobânzii se aplică la determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2004. Nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută se actualizează prin hotărâre a Guvernului.
(6) Limita prevăzută la alin. (5) se aplică separat pentru fiecare împrumut, înainte de aplicarea prevederilor alin. (1) și (2).
(7) Prevederile alin. (1)-(3) nu se aplică societăților comerciale bancare, persoane juridice române, sucursalelor băncilor străine care își desfășoară activitatea în România, societăților de leasing pentru operațiunile de leasing, societăților de credit ipotecar, instituțiilor de credit, precum și instituțiilor financiare nebancare.
(8) În cazul unei persoane juridice străine care își desfășoară activitatea printr-un sediu permanent în România, prevederile prezentului articol se aplică prin luarea în considerare a capitalului propriu.
__________
Alineatul (1) a fost modificat prin art. I pct. 141 din O.G. nr. 83/2004, astfel cum a fost completat de Legea de aprobare nr. 494/2004.
- Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 15 din O.G. nr. 83/2004, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 494/2004.
- Alineatul (3) a fost modificat prin art. I pct. 16 din O.G. nr. 83/2004.
- Alineatul (5) a fost modificat prin art. I pct. 18 din O.G. nr. 83/2004.
- Alineatele (4) și (7) au fost modificate prin art. I pct. 17 din Legea nr. 343/2006.

In primul rand atentie la gradul de indatorare, daca este mai mare decat 3 nu este deductibila cheltuiala cu dobanda, iar daca este mai mic decat 3, aceasta este deductibila in limitele alin 5.

2. Asociatul este persoana fizica nerezidenta, in momentul platii catre acesta a datoriei precum si a dobanzilor, acesta va obtine venituri din dobanzi care trebuiesc impozitate conform titlului V Cod Fiscal

3. In legatura cu Oficiul National pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor, conform legii 656/2002, art 3, alin 6 si 7:
(6) Persoanele prevazute la art. 8 ori persoanele desemnate conform art. 14 alin. (1) vor
raporta Oficiului, în cel mult 24 de ore, efectuarea operatiunilor cu sume în numerar, în lei
sau în valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul în lei a 10.000 euro, indiferent
daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate între ele.
(7) Prevederile alin. (6) se aplica si transferurilor externe în si din conturi pentru sume a
caror limita minima este echivalentul în lei a 10.000 euro.

Sper ca am putut sa iti fiu de ajutor.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL