Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Depunere trimestriala raportari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Depunere trimestriala raportari

43 replies to this topic

#21 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 03 January 2008 - 10:29 AM

Daca am inteles eu bine: firmele care platesc impozit pe venit vor depune declaratia 100 trimestrial, iar cele care platesc impozit pe profit, indiferent de numarul de salariati sau de cifra de afaceri, depun declaratia 100 lunar. Am inteles corect? :lostit (13):



#22 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 January 2008 - 06:00 PM

DA!




#23 rodhan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 04 January 2008 - 01:29 PM

atentie ca trebuie depusa declaratia 010 de modificare vector fiscal



#24 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 January 2008 - 05:47 PM

Vezi postareaLiliNeagoe, la Jan 3 2008, 11:29 AM, a spus:

Daca am inteles eu bine: firmele care platesc impozit pe venit vor depune declaratia 100 trimestrial, iar cele care platesc impozit pe profit, indiferent de numarul de salariati sau de cifra de afaceri, depun declaratia 100 lunar. Am inteles corect? :lostit (13):
Contribuabilii prevazuti la art. 34 lit. b) CF au obligatia declararii si platii trimestriale a impozitului pe profit si obligatia declararii si platii lunare a impozitelor si contributiilor aferente veniturilor din salarii.
Microintreprinderile, definite conform art. 103 CF au obligatia declararii si platii trimestriale a impozitului pe venitul microintreprinderii si a impozitelor si contributiilor aferente veniturilor din salarii.
Declaratia 100, pentru aceste impozite si contributii, se intocmeste si se depune lunar sau trimestrial tinand cont de aceste reglementari.



#25 m_marinela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:

Postat 05 January 2008 - 06:03 PM

Vezi postareabibilica, la Dec 13 2007, 11:36 AM, a spus:

La inceputul anului am avut sub 9 salariati. Ulterior am facut angajari, ajungand la 9 salariati. Numai ca 2 din salariate au plecat fara sa-si ia ramas bun. A trebuit sa mai angajez 2 persoane care sa le inlocuiasca. Dar, cred ca stiti, la camera de munca trebuie un intreg ritual ca o persoana sa nu mai figureze in stat. Asa ca figurez pe stat cu 11 persoane, dintre care 2 persoane cu 0 salariu( asta pana reusesc la camera de munca )
este vorba de nr mediu de salariati....cel pe care il declari in bilant.



#26 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 January 2008 - 10:32 AM

Vezi postaream_marinela2005, la Jan 5 2008, 06:03 PM, a spus:

este vorba de nr mediu de salariati....cel pe care il declari in bilant.
Poate ca nu ai observat, dar colegul nostru a gasit singur raspunsul mai sus, argumentat pe text de lege:
Numarul de persoane "inscrise lunar in statele de plata si/sau in registrul de evidenta a salariatilor"

Vezi postareabibilica, la Dec 13 2007, 02:33 PM, a spus:

Cred ca sunt 2 lucruri diferite: micro in baza legii 346/2004 si micro in baza codului fiscal. La codul fiscal, in norme, precizeaza:
"1. Numarul de salariati reprezinta numarul de persoane angajate cu contract individual de munca, potrivit dispozitiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de munca, inscrise lunar in statele de plata si/sau in registrul de evidenta a salariatilor.
2. La analiza indeplinirii conditiei privind numarul de salariati nu se iau in considerare cazurile de incetare a raporturilor de munca ca urmare a pensionarii sau desfacerii contractului indvidual de munca in urma savarsirii unor acte care, potrivit legii, sunt sanctionate inclusiv prin acest mod..."
Poate prin prisma punctului 2 sa consider ca va fi micro si in 2008?!
Opinia mea este ca, atat timp cat contractele de munca nu au fost incheiate, NU poate fi considerata micro in 2008.



#27 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 07 January 2008 - 05:22 PM

Mai am o intrebare:Am o firma la care in ianuarie trecut am depus 010 in care stabileam ca declaram si platim taxele la salarii trimestrial si, dupa jumatatea anului, firma nu a mai avut nici un salariat. Atunci am depus inca un 010 in care scoteam salariatii. Intrebarea este: Mai trebuie sa depun 010 pentru plata trimestriala? Ca dupa parerea mea nu este cazul, dar...
Oamenii astia de la Finante nu se hotarasc si ei cum si in ce fel? In fiecare an o sa ne ducem la ei cu 010 ba pentru trimestrial ba pentru anual...



#28 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 10 January 2008 - 11:28 PM

Conform art.111,alin.7 din codul de procedura fiscala valabil de la 01.01.2008 :"Prin derogare de la dispozitiile legale in vigoare privind termenele de plata, impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii, precum si impozitul retinut la sursa potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, se platesc astfel:
a) trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului, de catre contribuabilii persoane juridice platitoare de impozitul pe veniturile microintreprinderilor, asocierile fara personalitate juridica constituite intre persoane fizice, precum si de catre persoanele fizice care desfasoara activitati independente;
b) semestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare semestrului, de catre asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice

In situatia in care firma pe care o aveti a fost in 2007 platitoare de impozit pe microintreprindere si de la jumatatea anului nu a mai avut nici un salariat, atunci firma devine cu ianuarie 2008 platitoare de impozit pe profit si trebuie sa depuneti declaratie 010 unde bifati optinea de platitoare de impozit pe profit cu 01.01.2008.
In situatia in care firma pe care o aveti a fost in 2007 platitoare de impozit pe profit si dumneavoastra de la jumatatea anului nu mai aveti angajati si a-ti depus 010 prin care a-ti declarat ca nu mai sinteti platitoare de obligatii aferente venitului din salarii nu mai trebuie sa depuneti declaratia 010.



#29 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 15 January 2008 - 02:17 PM

Foarte bine.... :thumbup: ....imediat se schimba in fiecare luna ceva....Pot sa stai in fata calculatorului,si sa citesti in continuu legile,ordonantele....si toate modificarile..... :lostit (13): ....imi vine sa ma apuc de plans :lnr (21): .....vreau ceva mai simplu....imediat am numai par alb pe cap...:-((....si din ce in ce e mai complicat treaba de contabil, de la an la an se schimba totul si ne da dureri de cap! De ce?!



#30 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 16 January 2008 - 11:53 AM

392 pana cand se depune si declaratia de cifra de afaceri ????



#31 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 16 January 2008 - 12:22 PM

Declaratia 392 ce mai e? :lostit (13):



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 03:32 PM

Vezi postareaics21, la Jan 15 2008, 02:17 PM, a spus:

Foarte bine.... :fnd (8): ....imediat se schimba in fiecare luna ceva....Pot sa stai in fata calculatorului,si sa citesti in continuu legile,ordonantele....si toate modificarile..... :lnr (21): ....imi vine sa ma apuc de plans :seas (2): .....vreau ceva mai simplu....imediat am numai par alb pe cap...:-((....si din ce in ce e mai complicat treaba de contabil, de la an la an se schimba totul si ne da dureri de cap! De ce?!
si eu am aceeasi problema ca si tine... a devenit aproape imposibil sa fii la zi cu toata legislatia necesara unui contabil care face si fiscalitate... cand sa-ti mai faci lucrarile de conta in conditii cat de cat normale de lucru ?? uitati asa ne marim constant ziua de lucru, noi suntem cei care achitam nota lor de plata - a incompetentei in elaborarea unei legislatii coerente, simple si stabile.

e coplesitor si revoltator ce se intampla in acest domeniu !! :seas (2):

sunt si eu :thumbup:
:lostit (13):



#33 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 16 January 2008 - 09:01 PM

anul trecut se depunea pentru platitorii de TVA cu cifra de afaceri <100 000 EUR si neplatitori cu CA .33817 EUR si ,200000 RON
anul acesta cand se depune????sau nu se depune



#34 anomisas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 January 2008 - 12:04 PM

Am si eu o intrebare.Am tot citit de dimineata dar tot nu inteleg ce sa fac.
Trebuie sa depun declaratiile la 2 firme care nu au activitate.Le depun pe 0.Ele pana acum depuneau trimestrial decl 100-impozit pe profit 0 si TVA trimestrial.Nu au salariati.
Daca de anul asta trebuie pentru platitorii de impozit pe profit sa fie depusa lunar decl 100 eu ce declar in ele??? ca trimestrial declar impozitul pe proft dar lunar ce sa declar??????
va multumesc pentru raspunsuri!



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 12:30 PM

anomisas,
ai judecat f bine situatia, TI-AI PUS F BINE INTREBAREA, IAR RASP. ERA DEJA IN PRAG - DOAR SA-I FI DESCHIS USA SA INTRE ! cred ca numai oboseala nu te-a lasat sa vezi solutia care e deja cuprinsa in intrebare :lostit (13):

evident ca daca n-ai salariati si asta se vede si in vectorul tau fiscal declarat (adica nu ai bifata nici o casuta de la contributii si imp. pe salarii) atunci bineinteles ca nu depui decl. 100 lunar ci numai trimestrial - cu imp. pe profit zero, asa cum zici ca e. dupa ce vei avea angajati, vei depune si tu lunar, cf. noului vector fiscal pe care il vei declara atunci (decl. 010 in termen de 30 zile de angajarea primului salariat).

mult succes, bobocel in ale contabilitatii. :thumbup:



#36 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 17 January 2008 - 12:33 PM

Nu va mai speriati de modificari, trebuie doar citite atent ca sa fie intelese.
Pentru anomisas trebuie sa depuna lunar declaratia 100 persoanele juridice platitoare de impozit pe profit care au angajati pentru impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii, ori in situatia in care nu ai angajati depui declaratia 100 trimestrial cu impozitul pe profit si tva.



#37 anomisas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 January 2008 - 12:38 PM

Vezi postareacovaciu, la Jan 17 2008, 02:33 PM, a spus:

Nu va mai speriati de modificari, trebuie doar citite atent ca sa fie intelese.
Pentru anomisas trebuie sa depuna lunar declaratia 100 persoanele juridice platitoare de impozit pe profit care au angajati pentru impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii, ori in situatia in care nu ai angajati depui declaratia 100 trimestrial cu impozitul pe profit si tva.


Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Eu sunt total pe dinafara, sunt in concediu de maternitate, iar firmele sunt ale unor rude.
Asa ca numai la declaratii nu imi sta gandul.
Sunteti niste draguti.



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 12:48 PM

Vezi postareaanomisas, la Jan 17 2008, 12:38 PM, a spus:

... sunt in concediu de maternitate ...
felicitari si numai bine :thumbup:

Vezi postareaanomisas, la Jan 17 2008, 12:38 PM, a spus:

Sunteti niste draguti.
si ne mai facem :lostit (13): , multumim frumos.



#39 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 17 January 2008 - 01:37 PM

Vezi postareaLiliNeagoe, la Jan 16 2008, 02:22 PM, a spus:

Declaratia 392 ce mai e? :lostit (13):


Conform OMFP nr.86/ 25.01.2007

Anexa nr. 3
INSTRUCTIUNI
pentru completarea formularului (392)
"Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii"


Formularul "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii" se completeaza de catre:
- persoanele impozabile inregistrate ca platitori de TVA la data de 31 decembrie 2006, a caror cifra de afaceri, efectiv realizata la aceasta data, este inferioara sumei de 10.000 euro stabilita la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la finele anului 2006 si anume 33.817 lei;
- persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie 2006, se aflau in regimul special de scutire in conditiile art. 152 din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile ulterioare, in vigoare pana la data de 31 decembrie 2006, a caror cifra de afaceri, realizata la aceasta data, excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este cuprinsa intre 33.817 lei si 200.000 lei.

Formularul "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii" se depune la organul fiscal competent, pana la data de 1 martie 2007, inclusiv.

Aceasta declaratie 392 se refera la anul 2006 , in ceea ce priveste situatia actuala pina la aceasta data nu a aparut nici o modificare astfel incit aceasta declaratie sa fie necesar a fi depusa.In concluzie nu se depune.



#40 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 17 January 2008 - 05:23 PM

:lostit (13): multumesc din suflet , am scapat de o declaratie , nu pot sa cred , apare el formularul in ultimele zile de depunere ,asa ca stam cu ochii pe sait mf :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL