Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA, norma de venit, neplatitor TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PFA, norma de venit, neplatitor TVA


35 replies to this topic

#21 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 09 November 2008 - 04:27 PM

Vezi postareazonkkk, la Feb 5 2008, 09:26 PM, a spus:

[...]Ce se intampla cu impozitarea pe norma de venit? Pot ramane pe acest tip de impozitare sau trebuie sa trec la sistemul real? (16% impozit pe profit)

si eu eram curios de un raspuns la aceasta intrebare :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 11:02 PM




#22 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2008 - 11:17 PM

Vezi postareaAlinD83, la Feb 19 2008, 01:18 PM, a spus:

Salut,

Care este valoarea normei fixe de venit pentru Cod CAEN 7222: Consultanta si furnizare de alte produse software ?

Multumesc anticipat!


valoarea normei e in functie de localitate, intrebati la administratia financiara




#23 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 16 January 2010 - 04:04 PM

Doresc sa-mi fac un PFA - IT cu impozitare la norma de venit si am posibilitatea sa trec urmatoarele CAEN-uri:
5821 - Activități de editare a jocurilor de calculator
5829 - Activități de editare a altor produse software
6201 - Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
6203 - Activități de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul
6209 - Alte activități de servicii privind tehnologia informației
6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
6312 - Activități ale portalurilor web

M-ar interesa ce activitati intra in sfera lui 5829, 6203, 6209 si 6311.
Cel mai mult imi place cum suna 6203 - Activități de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul. Poate cineva sa ma lamureasca ce inseamna, de fapt, aceasta activitate?

Daca eu ma deplasez la sediul clientului si prestez servicii de introducere de date de pe documente primare din contabilitate intr-un program informatic facut de mine, unde pot incadra aceasta activitate in codurile de mai sus? Din pacate, la noi servicile si activitatile de consultanta nu mai sunt incluse in norma pe venit... Programul il pot factura pe CAEN 6201, dar dupa aceea?



#24 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 14 March 2010 - 12:28 AM

Salutari!
Am si eu o nelamurire(de fapt mai multe, dar asta e foarte importanta, zic eu).Mi-am deschis un coafor, pfa,sunt neplatitoare de tva,si sunt la NORMA DE VENIT
Art. 49,alin 8 din Codul fiscal :" (8) Contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit nu au obligația să organizeze și să conducă contabilitate în partidă simplă pentru activitatea respectivă."
As vrea sa va intreb daca sunt obligata sa tin Registrul inventar si Registrul de incasari si plati. De asemenea, daca sunt obligata sa intocmesc NRCD si Bon de consum pentru materialele aprovizionate, respectiv consumate.
Multumesc si astept raspunsurile voastre !



#25 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 14 March 2010 - 09:23 PM

Daca sunteti la norma de venit nu sunteti obligata la tinerea evidentei contabile in partida simpla , "ati scapat "si de NIR si bon consum...etc



#26 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 15 March 2010 - 02:08 AM

Waw , ce veste minunata!
Asta cu NRCD-urile si bonurile de consum, ma face sa ma simt mult mai relaxata.Nu de alta, dar dupa o zi de stat in picioare nu-mi mai arde de acte...
Ms mult de tot, Corpus!



#27 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 20 March 2010 - 06:29 AM

Dupa inscrierea la camera de comert, pfa-urile trebuie sa mai primeasca avize de la DSP, pompieri, mediu,etc?
Deja m-au calcat cei de la DSP si nu am nici o luna, noroc ca nu au avut intentii rele, cei drept si eu sunt foarte atenta si le pun la punct atat cat stiu....



#28 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 26 March 2010 - 10:40 PM

Daca pe privat e vreo problema atunci, eu va anunt ca nu sunt nici o carly si nici o lovelyScuze moderatorului pentru off topic.....ma iarta ca sunt si eu incepatoare si am circumstante atenuante...



#29 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 27 March 2010 - 12:18 AM

Vezi postareaA_taretare, la Mar 26 2010, 10:40 PM, a spus:

Daca pe privat e vreo problema atunci, eu va anunt ca nu sunt nici o carly si nici o lovelyScuze moderatorului pentru off topic.....ma iarta ca sunt si eu incepatoare si am circumstante atenuante...

@A_taretare: scuze pentru posibila confuzie, explicatii pe privat. Scuze moderatorului, tolerati va rog si coincidentele nepotrivite...! :frusty:

Aceasta postare a fost editata de corpus: 27 March 2010 - 12:19 AM




#30 natalia111

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 March 2010 - 10:09 AM

Buna!
Eu sunt in somaj , mai am 3 luni de somaj, si as dori sa imi fac un PFA cu norma fixa , as dori sa stiu daca o sa mai primesc somaj, sau din moment ce imi pun actele la Registru Comertului , nu mai iau somaj.

Am auzit ca trebuie in 3 zile , sa anunt la Agentia Nationala pentru Ocuparea fortei de Munca, ca o sa imi fac PFA, asa este ? Sau dupa ce mi-au venit actele de PFA, MERG SA ANUNT ?

multumesc anticipat.



#31 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 March 2010 - 11:05 AM

eu stiam ca dupa ce obtii venituri, si daca acele venituri sunt mai mari decat o anumita suma..



#32 ovidiu.d

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 26 May 2010 - 10:25 PM

am si eu o rugaminte, imi poate spune cineva ce documente trebuie intocmite de pfa (coafura), cu norma de venit, pentru a fi in regula in cazul unui control din partea finantelor. multumesc



#33 popandrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 June 2010 - 04:13 PM

Am si eu o intrebare...Pentru intocmirea unui PFA pe codul CAEN " 8299-Alte acitvitati si servicii suport pentru intreprinderi" trebuie sa ai ceva calificare?Eu am terminat facultatea si sunt economist-contabil.Pe ce as putea sa imi fac PFA tinand cont ca nu sunt contabil autorizat sau expert contabil pentru a putea presta servicii de contabilitate?

Multumesc



#34 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2010 - 04:52 PM

pentru a putea presta servicii de contabilitate trebuie sa fii autorizat CECCAR (og 65/94 cu modificari)
dar poti sa prestezi alte activitati si servicii suport pentru intreprinderi, nu conta (operare calculator, multiplicare documente etc)



#35 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 15 July 2010 - 11:42 AM

as vrea sa inchiriez o garsoniera pentru servicii de cosmetica si sa imi fac PFA.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac in acest sens.



#36 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 15 July 2010 - 04:16 PM

Daca esti din judetul meu, te pot ajuta in orice ti-ai dori, de la controale pana la locatie, in limita posibilitatilor, etc.Vorbim pe pm daca esti interesata.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL