Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA, norma de venit, neplatitor TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA, norma de venit, neplatitor TVA


35 replies to this topic

#1 raknel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 December 2007 - 12:18 PM

Salut,

Sunt angajat cu carte de munca la o firma soft, in acelasi timp sunt si PFA cu norma fixa de venit, neplatitor de TVA, avand contract de PFA de prestari servicii cu firma respectiva (am devenit si PFA cand m-am angajat)...Ca si PFA emit factura in fiecare luna pt firma. Trimestrial platesc la finante o suma fixa, suma care dupa aceea imi este platita inapoi de catre firma.
Precizez ca am Cod CAEN 7222: Consultanta si furnizare de alte produse software


As avea cateva intrebari legate de aceasta, chestii care nu sunt prea clare:

1) pot sa emit factura si pt alta firma neavand contract cu ei?

2)ce se intampla daca emit factura pt altceva decat prestari servicii software (de obicei asta scriu pe factura emisa)? se verifica asta undeva? (exemplu concret: o prietena m-a intrebat daca pot sa-i dau o factura, a facut o traducere pt o firma, si ca sa-i dea banii, firma are nevoie de factura...pot eu sa-i fac factura, verifica cineva?)...

3)tot legat de emitere de facturi, dar mai aproape de activitatea prestata: daca fac ceva pt altcineva pot sa emit facturi fara contract, doar ocazional pt diferite prestari, de ex. instalare sistem de operare, instalare programe, devirusari etc...e posibil asa ceva?

4) fiind cu norma fixa de venit, neplatitor TVA, pot sa am eu cheltuieli deductibile (parca asa se numeste)...de ex cumpar ceva (sa zicem un calculator), pot cumva sa recuperez TVA-ul sau ceva de genul acesta?

Multumesc



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 01:44 PM

1) pentru a emite factura pentru alta societate inchei un contract de prestari servicii cu societatea respectiva. In fond esti pfa, deci desfasori o activitate cu orice alt agent economic/persoana fizica.
2) nu ai voie sa emiti factura pentru alte servicii decat cele conforme caen-ului pt care esti autorizat. daca se intampla acest lucru banuiesc ca fiscul iti poate confisca venitul respectiv. Verificarea o face fiscul - sunt situatii diverse in care poti fi chemat la verificari si parerea mea este sa te feresti de situatii incerte de genul acesta.
3) orice serviciu facturat trebuie sa aiba in spate un contract - cel putin asa reglementeaza codul fiscal...
4) daca nu esti platitor de tva nu poti recupera tva aferent cumparaturilor, dar suma se recupereaza trecand-o pe costuri - plati.

Madalina



#3 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 01:44 PM

1. Trebuie sa ai un contract scris. Poti sa prestezi serviciile tale catre oricate firme, dar numai pe baza de contract. Pe tine n-are de ce sa te purice fiscul, dar beneficiarii s-ar putea sa aiba probleme daca platesc facturi de prestari servicii fara a avea la baza un contract.
2 si 3. Emiti factura / faci contract doar pentru activitatea pentru care esti autorizat. Vezi si comentariul meu de la pct. 1.
4. Daca esti neplatitor de TVA nu ai ce TVA sa recuperezi. Daca esti inregistrat cu norma de venit nu mai intereseaza pe nimeni ce cheltuieli ai, nu se deduce nici un leu din suma fixa impusa de norma.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 10:58 PM

Dan



#4 raknel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 December 2007 - 02:59 PM

Madalina, Dan mersi de raspunsurile voastre...


Daca am inteles bine:

1) Daca facturez pt o activitate pt care sunt autorizat, dar neavand contract cu clientul, clientul ar putea avea probleme cu fiscul, eu nu.

2) Am vazut in mai multe locuri ca fiind PFA cu norma de venit, neplatitor de TVA fiscul nu prea te baga in seama...Insa daca facturez ceva pt care nu sunt autorizat, prin clientul/firma la care am facturat fiscul poate ajunge la mine, si pot sa am probleme si eu.

3) Madalina ce ai inteles prin:
"daca nu esti platitor de tva nu poti recupera tva aferent cumparaturilor, dar suma se recupereaza trecand-o pe costuri - plati."...de exemplu cu calculatorul cumparat...(mentionez ca nu am registru jurnal de incasari si plati, nici registru unic de control - nu am nevoie de asa ceva)



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 05:17 PM

scuze, am vazut ulterior ca este vorba de norma de venit.
Madalina



#6 fulger2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 December 2007 - 06:48 PM

Buna,
Si eu sunt PFA cu norma de venit,neplatitor de TVA.
Sunt incepator,nu sunt familiarizat cu aceste probleme.
Am inteles ceea ce s-a intrebat si s-a raspuns dar am o neclaritate si anume:
Care este suma totala care pot sa o facturez intr-un an?
Venitul net determinat pe baza normei de venit este de 7400 ron/an.
Ce se intampla daca eu depasesc aceasta suma si cine o sa-mi verifice aceste venituri ?

multumesc



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 December 2007 - 10:05 PM

Poti sa facturezi cat vrei. Cu cat mai mult cu atat mai bine. Daca depasesti norma e castigul tau, daca esti sub norma iesi in pierdere.
Nu te verifica nimeni, din cate stiu eu.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 10:59 PM
citare mesaj anterior

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 fulger2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 December 2007 - 04:33 PM

Inteleg ca in cazul normei nu se mai face regularizare la sfarsit de an,este adevarat?
Dar sa presupunem ca eu o sa facturez intr-un an de 5 ori mai mult decat acea norma.
Cel care este persoana fizica dar fara norma de venit in cazul acesta este dezavantajat,toti ar face sa fie cu norma de venit.
Cineva ma gandesc ca trebuie sa controleze acesta treaba fiindca sincer mie imi convine asa,acea norma sigur o sa o depasesc dar la stat o sa dau exact cat au zis ei.

multumesc



#9 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 30 December 2007 - 01:27 PM

pt norma de venit nu se face nici o regularizare.

cu toate ca e printre cele mai bune forme de desfasurare a activitatii, mai sunt si alte persoane care considera ca pfa platitor de tva (in sist real sau la norma) ii avantajeaza mai mult. iti spun un motiv destul de important pt care altii ar vrea sa opteze pt sistem real - accesul la credite. Majoritatea bancilor iti acorda credite pt pfa pe baza deciziei de impunere si nu pe baza facturilor emise.

Succes la facturat!



#10 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 December 2007 - 06:55 PM

Am si eu o intrebare: daca nu esti platitor de TVA, pe factura ce treci? adica facturile deobicei contin si o coloana cu TVA. Daca nu ai treaba cu TVA-ul pur si simplu nu treci acea factura? Imi poate da cineva un model de factura completata?



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 December 2007 - 09:29 PM

Neplatitorii de TVA trebuie sa aiba facturi in care nu exista coloana cu TVA. Faceti un model in Word sau in Excel dupa modelul uneia, dar fara coloana de TVA. Si nu puneti nici procentul de TVA (nici macar zero). In anumite situatii trebuie trecut un text de genul "Firma este scutita de TVA conform Art.xxx alin.(y) din Codul fiscal." Trebuie vazut in Codul fiscal daca trebuie trecut obligatoriu acest text pe factura.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 30 December 2007 - 09:30 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 December 2007 - 10:08 PM

Multumesc din nou :lostit (13):



#13 adrian_morarasu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:legislatie contabila

Postat 02 January 2008 - 03:18 PM

Buna ziua,

In primul rind La Multi Ani, sa fim sanatosi, ca fiscul vrea sa innebunim :lostit (13): si numai realizari pe noul an.
In continuarea celor spuse in acest topic as avea si eu o intrebare.
Am acelasi cod caen de prestari servicii informatice 7210 parca. Cu majoritatea firmelor cu care lucrez am facut contract lunar si pe baza caruia emit factura. Eu produc si software contabil, iar cind fac factura de instalare a programului, nu fac contractul, nu scriu nimic pe factura, decat "Instalare program contabilitate" si apoi numele programului. Atat. Daca as scrie pe factura, - cum am mai vazut in alte parti - ca aceasta factura tine loc de contract ar fi ok pt. clientii mei?
Multumesc pt. raspunsuri si inca o data toate cele bune in noul an.

Cu stima,
Adrian Morarasu



#14 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 07 January 2008 - 02:21 PM

Vezi postareaCarmen - Sibiu, la Dec 30 2007, 06:55 PM, a spus:

Am si eu o intrebare: daca nu esti platitor de TVA, pe factura ce treci? adica facturile deobicei contin si o coloana cu TVA. Daca nu ai treaba cu TVA-ul pur si simplu nu treci acea factura? Imi poate da cineva un model de factura completata?

eu am facturi luate in 2006 - tipizate care contin si coloana de TVA. Cand le voi termina, imi voi face template fara casute de TVA.

La % TVA trec 0(zero), iar in coloana de TVA trag o linie orizontata, atat in dreptul liniei de servicii cat si in casuta cu TOTAL TVA.



#15 fulger2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 January 2008 - 02:39 PM

Mai am si eu niste nelamuriri,var og niste sfatuturi.
-ca PFA pot sa facturez doar servicii?Pot sa facturez si anumite materiale care le folosesc?
-daca pot sa facturez aceste materiale ele se considera ca serviciu sau trebuie sa inregistrez acele facturi cu care cumpar materialele?

multumesc



#16 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 30 January 2008 - 03:25 PM

Sigur ca poti, in masura in care ai acest ob.de activitate.
Daca ai in ob.de activitate declarat ''COMERT'' poti factura si materialele, separat de servicii.
Daca esti impozabil in sistem real ai tot interesul sa inregistrezi fact. de achizitie, sa le poti deduce ca si cheltuieli in RJIP.
Daca esti cu norma de venit tot ar fi bine sa la facturezi sa nu mai incarci registrul inventar cu tot felul de chestii pe care oricum le consumi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 11:01 PM
citare mesaj anterior

cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#17 fulger2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 31 January 2008 - 09:02 AM

M-am uitat si nu am trecut la obiectul de activitate comert ci doar servicii.
Adaugarea acestui obiect de activitate ce presupune?
Unde trebuie sa ma adresez?

multumesc



#18 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 31 January 2008 - 01:01 PM

In linii mari e aceeasi procedura ca si la autorizarea initiala; la primarie au formularele, tu doar trebuie sa platesti ceva taxe suplimentare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 11:01 PM
citare mesaj anterior

cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#19 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 04 February 2008 - 11:36 PM

Pot fi PFA cu norma de venit, neplatitor de TVA, daca voi avea incasari de peste 35.000 EURO pe an?

Revin cu intrebarea si voi fi mai specific.

Daca ma inregistrez ca PFA (cod CAEN 7222 - Furnizare de alte servicii si produse Software) si optez pentru impozitare cu norma de venit si neplatitor de TVA, in momentul in care depasesc limita de 35.000 EURO trebuie sa merg la Finante si sa declar ca am depasit limita, astfel ca voi fi trecut in categoria platitor de TVA.

Am citit codul fiscal si la articolul 157 unde e specificata depasirea sumei de 35.000 EURO, nu se zice nimic cum ca ar trebui sa trec la alt tip de impozitare, chiar daca devin platitor de TVA.

Ce se intampla cu impozitarea pe norma de venit? Pot ramane pe acest tip de impozitare sau trebuie sa trec la sistemul real? (16% impozit pe profit)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 11:01 PM




#20 AlinD83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 February 2008 - 12:18 PM

Salut,

Care este valoarea normei fixe de venit pentru Cod CAEN 7222: Consultanta si furnizare de alte produse software ?

Multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL