Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
a aparut oficial ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


a aparut oficial ?

30 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 05:08 PM

dragilor, :smile:

a aparut in monitorul oficial noul salariu minim pe ec. valabil de la 01.01.2008 ?? stie cineva ??



#2 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2007 - 05:23 PM

nu este raspunsul dorit pentru ca eu am vazut la TV si nu in MO ca salariul minim va fi unic - nu de doua feluri ca pana acum - si anume 500 in primul semestru si 540 in al doilea.

Am gasit stirea:
Valoarea salariului minim pe economie va fi de 500 de lei, incepand cu 1 ianuarie 2008, urmand ca aceasta sa se majoreze la 540 de lei in a doua jumatate a anului, a anuntat ministrul Muncii, Paul Pacuraru, relateaza Hotnews.ro.

Reprezentantii Guvernului, ai sindicatelor si ai patronatelor au semnat, luni seara, un protocol prin care au stabilit un salariu minim unic pentru anul 2008. Astfel, anul viitor, nu vor mai exista un salariu minim garantat in plata stabilit de guvern si unul negociat intre sindicate si patronate.Ministrul Muncii a precizat ca majorarea din iulie se va face in functie de evolutia indicatorilor economici, respectiv a PIB-ului, a inflatiei si a evolutiei productivitatii muncii. In cazul in care proiectia bugetara nu va fi respectata, salariul minim va ramane la valoarea de 500 de lei si in a doua jumatate a anului.

Sindicatele ameninta in continuare cu protestele anuntate pentru ca salariul minim era doar una dintre revendicarile lor.

Presedintele CNSLR Fratia, Marius Petcu, a precizat ca sindicatele vor picheta in 12 decembrie toate prefecturile din tara pentru a convinge Parlamentul sa dezbata Legea bugetului pana la sfarsitul anului, Petcu a spus ca bugetul ar putea fi dezbatut in plen in 21 decembrie, sedinta la care vor fi prezenti si aproximativ 200 de sindicalisti.
In cazul in care bugetul va fi votat fara a se tine cont de cerintele lor, sindicalistii ameninta cu greva de avertisment in ianuarie.

Ministrul Muncii a precizat totodata ca sindicalistii nu mai au nicio motivatie pentru declansarea protestelor.

Romania Libera 10.12




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 05:31 PM

multumesc mult, contasoft :smile:

daca ramane asa, iar ne inghesuim pe itm-uri cu decizii / acte aditionale - de data asta de 2 ori/an fiindca o data nu era deajuns, nu ? :thumbup:



#4 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2007 - 05:44 PM

ITM sosim cu hartii ... dar macar AJOFM va da tot salariul.


In cazul in care proiectia bugetara nu va fi respectata, salariul minim va ramane la valoarea de 500 de lei si in a doua jumatate a anului, dar oare se astepata cineva sa se respecte??? mie mi-a ramas in cap numai procentul de 80% absorbire fonduri europene, dar or mai fi si altele.



#5 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 21 December 2007 - 10:13 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 12 2007, 05:08 PM, a spus:

dragilor, :lostit (13):

a aparut in monitorul oficial noul salariu minim pe ec. valabil de la 01.01.2008 ?? stie cineva ??

Da, au aparut...chiar doua salarii :)

in MO 877 din 20.12.2007
500 lei incepand cu 1 ianuarie 2008

si

540 incepand cu 1 iulie in conditiile realizarii principalilor indicatori economici pe care este construit bugetul de stat pe 2008, respectiv cresterea produsului intern brut, tinta de inflatie precum si de nivelul productivitatii muncii.

Aceasta postare a fost editata de danL: 21 December 2007 - 10:14 AM




#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2007 - 10:17 AM

Daca are cineva legea nu ar fi rau sa o puna aici, am inteles ca sunt ceva modificari si pe la procentele contributiilor.
Dragos



#7 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 21 December 2007 - 10:30 AM

Procentele obligatiilor vor aparea in Legea bugetului asigurarilor sociale pe 2008.
Aici este vorba strict de salariul minim pe economie.



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2007 - 11:10 AM

Vezi postareadanL, la Dec 21 2007, 10:30 AM, a spus:

Procentele obligatiilor vor aparea in Legea bugetului asigurarilor sociale pe 2008.
Aici este vorba strict de salariul minim pe economie.

Multumesc, m-ai "lamurit"...
Dragos



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 December 2007 - 11:11 AM

E clar ca cel putin in primul semestru salariul minim brut pe economie e 500 lei. Aceasta nu ne ajuta deloc caci trebuie sa asteptam aparitia Contractului colectiv de munca unic la nivel national pentru a vedea coeficientii de ierarhizare (daca vor mai fi). Salariile la cei cu studii medii sau superioare vor trebui marite cu acesti coeficienti, altfel veti pati ca mine facand rectificative din ianuarie. Deoarece ITM tine cont de acesti coeficienti, te pune sa refaci din urma statele de plata, ceea ce implica rectificative la CAS etc. Deci sa anuntati daca veti vedea aparitia Contractului Unic la nivel national (sau o modificare a lui). Nu mai vorbesc ca si Contractele colective de ramura stabilesc mariri de salariu plecand de la sumele din cel la nivel national, asa cum am vazut acum la cel din ramura Comert (care mareste cu 50 lei salariile stabilite in Contractul national).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2007 - 11:47 AM

din cate am inteles, exact asta s-a si urmarit : un salariu minim unic, nu ca anul trecut cand am avut 2 salarii minime diferite.

eu cred ca asta de 500 lei este valabil si pt. CCMNN pe sem.I 2008.

coeficientii de ierarhizare sunt aceeasi, CCMNN e valabil 2007-2010 sau 2011, doar sal. minim. se mai modifica, parerea mea ...



#11 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 21 December 2007 - 11:59 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 21 2007, 11:47 AM, a spus:

din cate am inteles, exact asta s-a si urmarit : un salariu minim unic, nu ca anul trecut cand am avut 2 salarii minime diferite.

Pana la aceasta ora ai 3 salarii minime:
440 lei in Contractului colectiv de munca unic
500 lei din 1 ianuarie 2008 conform HG 1507
540 lei din 1 iulie 2008, daca muncim cu spor :lostit (13):



#12 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 23 December 2007 - 07:54 PM

iar va fi o nebunie . de ce crezi ca nu au semnat finantele .....



#13 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2007 - 08:46 PM

eu sincer nu inteleg diferenta dintre art 1 si art 2, respectiv, dintre salariul de 500 si 540 .........



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 December 2007 - 11:40 PM

01.01.2008-30.06.2008 - salariu 500
01.07.2008-31.12.2008 - salariu 540



#15 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2007 - 05:57 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Dec 23 2007, 11:40 PM, a spus:

01.01.2008-30.06.2008 - salariu 500
01.07.2008-31.12.2008 - salariu 540
daaaa, nu am fost atenta ........



#16 dna_toni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 28 December 2007 - 07:17 PM

ce stiti de indicii de ierarhizare pe care am fost obligati sa-i aplicam la inceputul anului?la 500 aplicam indicii ?



#17 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 December 2007 - 11:48 PM

Topicul de aici ar putea fi unit cu cel de la adresa http://www.conta.ro/...topic=27378&hl=
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#18 m_geo_m

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 January 2008 - 04:14 PM

Am inteles ca salariul minim pe ec este de 500 lei ...dar pt cei cu studii superioare (care pana acum era 880 lei) si cei cu liceul (care era 528)....la ce valori a ajuns???



#19 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2008 - 04:32 PM

Adauga procentele aferente si vezi.



#20 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 January 2008 - 06:29 PM

Eu nu sunt sigur de acesti coeficienti, de aceea astept aparitia modificarii Contractului Colectiv de Munca Unic la nivel national, care trebuia sa apara pana acum, caci negocierile s-au terminat in decembrie. Stiu ca patronii au negociat salariul minim brut de 500 lei cu conditia renuntarii la acesti coeficienti. Pentru patroni salariul depinde de valoarea profesionala a omului si nu de nivelul studiilor. Dar nu stiu daca au obtinut eliminarea coeficientilor. Nici statul nu doreste coeficienti pentru bugetari caci ar mari cheltuielile cu salariile din buget.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL