Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
a aparut oficial ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


a aparut oficial ?

30 replies to this topic

#21 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2008 - 02:07 PM

Da... E la fel ca in fiecare an... o nebunie ...la inceputul lui ianuarie ... Nici nu stiu... ce sa fac??? Vreau sa ma duc maine la ITM, si nu stiu daca treb sa fac doar mariri de la 440 ron la 500 ron, conf HG 1517/2007, sau si de la 528 la 600 (daca aplic 1,2x500 ron), si de la 880 ron la 1000 ron (500 ron x2)...
Eu.. dupa parerea mea .. cred asa... sal minim este 500 ron... iar coef aplicati raman la sal din ccm care este de 440 ron.. si este pt.2007-2010... Credeti, ca va apare un alt contract colectiv pt 2008? Ati auzit ceva?
Cred ca nopris are dreptate: si treb sa mai asteptam... sa nu mai se intample ca anul trecut... cand am facut mariri de la 330 la 370, apoi la 440, apoi la 528... si coef,,,



#22 csillasz69

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 January 2008 - 10:05 AM

Nu stiu MO, dar e vorba de HG 1507/2007.




#23 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2008 - 11:31 AM

Monit Of. nr.877/2007.



#24 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 January 2008 - 12:32 PM

HG 1507/2007-salarium minim brut

Fisiere atasate





#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2008 - 03:32 PM

am mutat mesajele despre sit. la itm bucuresti, in capitolul "ITM" din cadrul "RAPORTURI DE MUNCA", e f. important si asta, insa va rog frumos sa nu amestecam discutiile privind legislatia referitoare la stabilirea sal. minim cu ce se intampla in noua locatie a itm-ului.

spor la lucru. :lostit (13):



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2008 - 03:42 PM

cine are vesti despre situatia si procedurile adoptate la ITM Bucuresti, va rog mult de tot sa le expuna la capitolul "ITM", ajutati-ne !

cu multumiri.



#27 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 07 January 2008 - 08:24 PM

buna,
imi puteti spune va rog pana cand trebuiesc depuse modificarile la itm?
merci



#28 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 January 2008 - 10:11 PM

Legea 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca, republicata in MO 190/20.03.2007 prevede:
Art.(2)
(2) Angajatorii sunt obligati sa depuna la inspectoratele teritoriale de munca la care se pastreaza si se completeaza carnetele de munca ale salariatilor:
a) actele privind executarea, suspendarea, modificarea si incetarea contractelor individuale de munca, in termen de 5 zile de la perfectarea acestora;



#29 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 January 2008 - 04:09 PM

Apropo de salariul minim brut pe economie. Salariul de baza minim e 500 lei, dar nebugetarii sunt obligati sa adauge si sporul de vechime la el, deci salariul de 500 lei pare cam ilegal. Asa zice Contractul de munca unic la nivel national, care e obligatoriu pentru nebugetari. ITM-ul a ignorat sporul de vechime fie din ingaduinta fie nu are habar de ce zic eu.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#30 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2008 - 03:05 PM

Pensionarului cu studii superioare/medii angajat cu 2 ore/zi trebuie majorat salariul de la 01.01.2008 ?(150 RON studii medii / 250 RON studii superioare?). Dar celor angajati cu timp partial, altii decat pensionarii?



#31 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 15 January 2008 - 04:40 PM

Vezi postareadimalexia, la Jan 6 2008, 02:07 PM, a spus:

Da... E la fel ca in fiecare an... o nebunie ...la inceputul lui ianuarie ... Nici nu stiu... ce sa fac??? Vreau sa ma duc maine la ITM, si nu stiu daca treb sa fac doar mariri de la 440 ron la 500 ron, conf HG 1517/2007, sau si de la 528 la 600 (daca aplic 1,2x500 ron), si de la 880 ron la 1000 ron (500 ron x2)...
Eu.. dupa parerea mea .. cred asa... sal minim este 500 ron... iar coef aplicati raman la sal din ccm care este de 440 ron.. si este pt.2007-2010... Credeti, ca va apare un alt contract colectiv pt 2008? Ati auzit ceva?
Cred ca nopris are dreptate: si treb sa mai asteptam... sa nu mai se intample ca anul trecut... cand am facut mariri de la 330 la 370, apoi la 440, apoi la 528... si coef,,,

Azi m-i s-a spus ca in constructii a aparut contractul colectiv la nivel de ramura pe 2008. Salariul brut minim este 570 in constructii si coeficientii sunt si ei mai mari decat cei de anul trecut. Insa de ajuns contractul nu a ajuns inca, numai aceste cateva date pe care le-am scris mai sus. Un lucru e cert. Daca la nivel de o ramura au aparut modificari, e foarte probabil ca vor aparea si in altele. Asa ca inca mai asteptam, ca pana la depunerea statelor mult mai e.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL