Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributii in cazul PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contributii in cazul PFA

14 replies to this topic

#1 sydneyaus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 December 2007 - 12:14 AM

Buna,
daca sunt angajat cu norma intreaga la o firma care imi plateste toate contributiile (sanatate, somaj etc) pentru PFA mai platesc ceva? (sanatate ??).
Merci



#2 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 13 December 2007 - 10:02 AM

Sanatatea sigur trebuie platita.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2008 - 02:01 PM
citare mesaj anterior




#3 sydneyaus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 December 2007 - 04:12 PM

Mi se pare chestia asta o porcarie, sa platesc de 2 ori acelasi lucru.
Sau acum o sa beneficiez de servicii de lux?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2008 - 02:01 PM
citare mesaje anterioare




#4 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 13 December 2007 - 05:26 PM

din pacate asa este, daca lucrezi in 3 locuri..trebuie sa platesti din 3 directii.
singura exceptie de care stiu este:
daca esti angajat cu carte de munca si cu drepturi de autor, nu trebuie sa platesti pt banii primiti pe drepturi de autor.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2008 - 02:01 PM
citare mesaje anterioare




#5 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 02 January 2008 - 09:59 AM

Conform Legii 300 / 2004, PFA are calitate de angajat propriu.
Inseamna, oare, ca se vor suporta ambele categorii de contributii (angajat si angajator) de catre persoana fizica autorizata? Si toate contributiile sunt obligatorii?

Pe un site in care se prezinta stagiile de cotizare la fondul de pensii, am gasit:
- cota de contribuție pentru asigurații prevăzuți în Legea nr. 19/2000 la art. 5 alin. (1) pct. IV și V și la alin. (2) este de 29%.
Adica PFA va plati 29% la fondul de pensii!
Am citit si multe alte legi si ordine legate de contributii si unele nici macar nu amintesc despre persoane care desfasoara activitati independente. Se refera doar la angajati si angajatori.

Deci intrebarea e: unde se incadreaza PFA, ca sa stim ce contributii platim?



#6 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 02 January 2008 - 10:42 AM

Ordin 221


SECȚIUNEA a 2-a
Asigurații care exercită profesii libere sau sunt autorizați
potrivit legii să desfășoare activități independente


Art. 6. - (1) Veniturile din activități independente asupra cărora se calculează contribuția sunt: veniturile comerciale, veniturile din profesii libere și veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activități adiacente.
(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comerț ale asiguraților, din prestări de servicii, altele decât cele prevăzute la alin. (3), precum și din practicarea unei meserii.
(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obținute din exercitarea profesiilor medicale, farmaceutice, de avocat, notar, executor judecătoresc, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament în valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate asemănătoare, desfășurate în mod independent, în condițiile legii.
(4) Veniturile din valorificarea sub orice formă a drepturilor de proprietate intelectuală provin din brevete de invenție, desene și modele, mostre, mărci de fabrică și de comerț, procedee tehnice, know-how, din drepturi de autor și drepturi conexe dreptului de autor și altele asemenea.
Art. 7. - (1) Persoanele care exercită profesii libere sau sunt autorizate potrivit legii să desfășoare activități independente au obligația de a vira trimestrial contribuția sub forma unei cote de 6,5% aplicate asupra:
a) venitului net din activități independente determinat ca diferență între venitul brut și cheltuielile aferente realizării venitului, deductibile, cu excepția prevederilor art. 49 și 50 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, pentru persoanele ale căror venituri sunt determinate pe baza venitului net anual determinat pe baza contabilității în partidă simplă;
b) normelor de venit, stabilite de Ministerul Finanțelor Publice prin nomenclatorul activităților pentru care venitul se stabilește pe bază de norme de venit, în cazul persoanelor ale căror venituri sunt determinate pe bază de norme de venit.
(2) În cazul persoanelor care obțin venituri din activități independente ale căror venituri sunt determinate pe bază de normă de venit și care beneficiază de o reducere a normelor de venit, cota de 6,5% se va aplica la norma redusă, determinată potrivit reglementărilor în vigoare pentru impunerea veniturilor respective.
(3) Pentru veniturile din drepturile de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere, contribuția în cotă de 6,5% se calculează la aceste venituri și se plătește de către persoana care le realizează.
Art. 8. - (1) Contribuabilii care realizează venituri din activități independente virează trimestrial contribuția calculată la venitul estimat, până la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru.
(2) Diferențele rămase de achitat, calculate în raport de decizia de impunere anuală, se plătesc în termen de cel mult 60 de zile de la data comunicării deciziei de impunere, perioadă pentru care nu se calculează și nu se datorează dobânzi.
(3) În situația în care contribuabilii care realizează venituri din activități independente, la finele anului, înregistrează pierderi sau realizează venituri la nivelul fiecărei luni sub nivelul salariului de bază minim brut pe țară, contribuția se calculează prin aplicarea cotei de 6,5% la nivelul unui salariu de bază minim brut pe țară pentru fiecare lună.
(4) Contribuabilii care se încadrează la alin. (3) vor achita diferențele de contribuție rezultate din plata trimestrială a unei contribuții mai mici decât cea rezultată din aplicarea lunară a cotei de 6,5% la nivelul unui salariu de bază minim brut pe țară, în termen de cel mult 60 de zile de la finele anului pentru care s-au efectuat plățile trimestriale anticipate.
(5) La expirarea termenului prevăzut la alin. (2) și (4), pentru sumele datorate și rămase neachitate se vor percepe dobânzi și penalități de întârziere conform procedurii instituite prin Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare.


este sigur ca treb sa platesti 6.5%sanatate, restul.... mai caut



#7 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 02 January 2008 - 11:25 AM

Referitor la cas am gasit un raspuns dat de casa de pensii cluj, sper sa va lamuriti:

PFA
Autor: ofelia golumba (timisoara) la 11.12.2007
Mesaj:
buna seara va rog sa imi spuneti ce obligatii de plata de natura asigurarilor sociale are o persoana fizica autorizata si la ce venit se calculeaza. Precizez ca este vorba de un cabinet stomatologic. Va rog de asemenea sa-mi spuneti daca PFA datoreaza contributiile la asigurari sociale in conditiile in care are un contract de munca la o societate comerciala. Va multumesc

Raspuns:
Daca aveti contract de munca nu aveti obligatia sa depuneti declaratia de asigurare sociala la Casa de pensii. In cazul declaratiei de asigurare sociala, contributia de asigurari sociale de 29% si se achita la venitul asigurat prevazut in declaratia de asigurare sociala. Pentru anul 2007 venitul minim asigurat este de 318 lei.



#8 zinaelena

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 January 2008 - 01:32 PM

buna ,sunt din bacau: ca obligatii fiscale inafara de plata contractului de asigurare pentru pensii aveti si obligatii platii la casa de sanatate 6.5% din veniturile realizate.



#9 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 02 January 2008 - 03:36 PM

Multumesc pentru raspunsuri.
29% contributie la fondul de pensii inseamna 9,5% angajat+19,5% angajator. Rezulta ca cei de la CAS considera ca PFA este angajat si angajator.
La sanatate stiu ca e 6,5% din toate veniturile. Ceea ce nu stiam, dar am aflat recent, trebuie cotribuit si cu 0,85% la fondul pt.concedii si indemnizatii. Am descoperit asta in OUG 158/ 17 nov. 2005 Am intrebat la CASS si asa e. E obligatoriu.
Cica si la somaj e obligatoriu incepand de anul asta, zicea cineva pe forum si facea referire la OUG 91/26.09.2007.
Despre contributia FAAMBP nu am inteles clar daca trebuie platita separat sau se opreste din CASS. Cine ma lamureste?
Multumesc.



#10 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 04 January 2008 - 11:21 AM

Vezi postareazinaelena, la Jan 2 2008, 02:32 PM, a spus:

buna ,sunt din bacau: ca obligatii fiscale inafara de plata contractului de asigurare pentru pensii aveti si obligatii platii la casa de sanatate 6.5% din veniturile realizate.

in afara de plata impozitelor la administratia financiara nu sunt altele.



#11 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 04 January 2008 - 07:48 PM

Daca sunt si angajata si sunt si persoana fizica autorizata trebuie ca pfa sa platesc 0,85% la fondul pt.concedii si indemnizatii? Concediul imi este oricum asigurat de la serviciul meu principal...



#12 Dana C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 November 2008 - 05:35 PM

Intervin si eu cu o intrebare - va rog raspuns de la cine stie:
cu ce ma ajuta contributia la fondul de concedii si indemnizatii ca PFA daca am deja contract de munca la o societate de unde beneficiez de plata pt concedii? In caz concret mai pot ridica de undeva (de unde?) bani suplimentari in caz de concediu (de odihna, medical, de ingrijire copil)?

multumesc mult,
Dana C.



#13 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 November 2008 - 07:13 PM

poti beneficia de la fiecare societate proportional cu salariul tau
- daca primesti de la societate a de baza unde ai cartea de munca, primesti si de la celalta in functie de orele lucrate
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#14 Dana C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 November 2008 - 02:32 PM

Societatea de la care iau ca PFA comision pt intermedieri semnari contracte pt ei, nu acorda alte venituri (ex pt concedii) decat strict pe ceea ce i se aduce ca si contract incheiat. Nu vad deci cum sa ma folosesc la nevoie de ceea ce platesc... Exista o alta cale de a beneficia de acest drept?
multumesc,
Dana

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2008 - 02:02 PM
citare mesaj anterior




#15 camitatu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 December 2008 - 02:16 AM

Nu stiu exact din ce fond se plateste indemnizatia de ingrijire copil, CASS (sanatate) sau CAS (pensii)? Caci daca se modifica la 85% din venituri, si se plateste din CASS; daca platesc si contributia asta ca PFA, poate face sens sa o platesc dublu, ca salariat si PFA, astfel incat sa-mi dea 85% din venituri, inclusiv activitatea PFA care este impozitata in sistem real.

Daca-mi puteti da un raspuns chiar mi-ar fi util. Mersi






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL