Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarii 2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salarii 2005


2 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 13 December 2007 - 05:56 PM

Buna seara! Am urmatoarea situatie: la 1 martie 2005 fiind 2 asociati in firma, unul dintre ei si-a facut contract de munca. la 1 Nov 2005 a devenit unic asociat, drept pt care a incetat contractul de munca. Firma de conta care se ocupa atunci, nu a inregistrat decat STAT de salarii pe MARTIE 2005 si la ITM, si in contabilitate, etc. Am fost la inspectoarea care s-a ocupat de firma si mi-a zis ca vrea toate statele de salarii pe perioada: martie - oct 2005, ca sa poata sa faca inscrierile in cartea de munca (am uitat sa va spun ca nu s-a facut DESCHIDEREA in cartea de munca, logic, nici inchiderea). actualmente omul avand contract cu alta firma, tb sa i se faca inscrierile in carnetul de munca in ordine cronologica.
Bun: fac state, declaratii, etc.....dar cum inregistrez in contabilitate???? PLS HELP!!!!
:smile:



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 December 2007 - 10:04 AM

Ce situatie! Inteleg ca iti lipsesc statele de plata ptr perioada aprilie-noiembrie, inregistrarile aferente in contabilitatea si...nu este operat nimic in cartea de munca???? Poate o sa mai primesti si alte raspunsuri, eu incerc sa te ajut cu cat pot...


1. Nu a fost operata inceperea contractului...asta ce inseamna, ca nu a fost inregistrat contractul la ITM? Ca...daca era inregistrat, ar fi trebuie sa existe operata in cartea de munca macar inceperea activitatii....

2. Faci statele de plata

3. Declaratiile: cas, somaj, sanatate, itm, initiale sau rectificative daca au mai fost alti agajati in perioada respectiva....

4. Apoi vine partea cea mai frumoasa: inregistrarile. Faci inregistrarile pentru salarii, toate conturile de cheltuieli care intervin in inregistrari vor fi inchise NU prin 121, ci prin 117 - rezultat reportat - cu specificarea acestui lucru in anexele de la bilant, apoi, rectificative pentru declaratia 100 - odata pentru contributii si apoi, trimestrial, pentru impozitul pe profit, si tot rectificativa pentru declaratia anuala privind imp pe profit - 101

5. Decizia de incetare a activitatii, probabil prin acordul partilor, sau pentru ca atunci asociatul unic nu putea avea contract de munca - desfacerea chiar de drept - desi nu-mi amintesc sa fie alineat special pentru asta in Codul muncii, si inregistrarea ei la ITM

S-ar putea sa-mi fi scapat ceva...dar in cazul acesta poate mai vine cineva cu completari....




#3 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 15 December 2007 - 03:02 PM

Incearca aceasta solutie: omul face o cerere de concediu fara plata pentru toata perioada in care nu s-au depus si inregistrat state in conta.
Faci state de plata cu zero,in concluzie nici contributii de declarat,nici declaratia 100 de rectificat,poate doar de depus declaratiile pe la casele de pensii,sanatate,somaj,cu zero,ca sa fie depuse la zi.Depui statele cu zero la ITM,faci declaratiile pt.ITM cu zero si atunci i se poate inchide cartea de munca.Si nu te doare capul nici in conta. Incearca o colaborare cu inspectoarea de la ITM,pentru ca iti spun absolut sigur,ca se poate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL