Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
proces verbal de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

proces verbal de compensare

19 replies to this topic

#1 No Name

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 December 2007 - 02:23 PM

am o problema in legatura cu un proces verbal de compensare si nu gasesc informatii nicaieri.trebuie sa compensez sume intre firma la care lucrez si o alta firma din Romania si ei nu vor sa-mi primeasca procesul vrebal de compensare pe motivul ca este o metoda invechita si ca procedura ar fi complicata.ce acte imi trebuie pe langa procesul verbal de compensare in dublu exemplar?tre sa le inregistrez undeva sau doar sa le semneze ambele parti? si cum se scade suma compensata in contabilitate pe baza procesului verbal?
va multumesc



#2 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 15 December 2007 - 02:35 PM

Daca sumele care trebuie compensate depasesc 10.000 lei9100 milioane lei vechi),atunci procedura este mai complicata,pentru ca trebuie inregistrate la Institutul de Management si Informatica(IMI),nu se pot compensa pe ordine de compensare.
Daca sumele care intra in compensare sunt mai mici de 10.000 lei,atunci se folosesc ordinele de compensare,in doua exemplare,dar fiecare dintre parteneri trebuie sa initieze un ordin de compensare. Ca sa-ti fie mai usor,priveste aceste documente ca pe niste ordine de plata. Tu platesti unui furnizor,faci OP in 2 exemplare,originalul pleaca la furnizor,copia iti ramane tie.Deci tu pe OC vei trece,pe verso,facturile pe care le achiti,(pe care le ai in sold la ct.401) iar partenerul tau,va trece pe verso-ul OC initiat de el,facturile pe care le ti le achita(pe care tu le ai in evidenta la clienti,in cont 4111). Ambele exemplare se trimit partenerului,pentru a le semna,apoi fiecare pastreaza un exemplar din fiecare OC,unul pt.plata,altul pentru incasare.Nu stiu daca m-am exprimat destul de clar,daca mai ai nelamuriri,intreaba

Incerc sa-ti atasez si actele normative care reglementeaza aceste operatiuni

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 February 2009 - 07:25 PM




#3 No Name

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 December 2007 - 06:11 PM

multumesc mult!am inteles despre ce este vorba.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 04:02 PM




#4 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 24 November 2008 - 08:09 PM

eu nu inteleg practic procesul de compensare ca si definitie
este vorba de faptul ca de exemplu eu ca si firma sunt clientul unui furnizor
el imi livreaza marfa pe baza de factura deci eu am datorii la el,dar pot sa i livrez si eu marfa si deci se schimba raportul relational si devin furnizor iar el client si astfel stingem datoriile .
exista si altfel de compensarii?
multumesc



#5 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 25 November 2008 - 08:38 AM

Vezi postareaGAMA, la Dec 15 2007, 04:35 PM, a spus:

Daca sumele care trebuie compensate depasesc 10.000 lei9100 milioane lei vechi),atunci procedura este mai complicata,pentru ca trebuie inregistrate la Institutul de Management si Informatica(IMI),nu se pot compensa pe ordine de compensare.

Si doar daca au trecut 30 de zile de la scadenta. Altfel, se poate face un simplu proces verbal de compensare intre cele doua societati.



#6 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2008 - 03:55 PM

Buna ziua,

am si eu nevoie de ajutor. am tot cautat pe site, dar nu am gasit. sper sa nu postez aiurea.
in ce act normativ este prevazut ca nu se pot compensa facturi cu valoare mai mare de 10 000 RON? am vazut ca unii dintre colegi au facut acesta afirmatie.
vreau sa compensez o factura de valoare foarte mare cu facturi are unui furnizor. precizez ca factura este recenta(nu depaseste cele 30 zile), insa facturile furnizorului meu da.
cum anume trebuie sa procedez daca nu se pot emite OC cu procedura normala?
va multumesc pt un raspuns urgent.

am mai citit si incerc sa-mi raspund singura :frusty:

se pot compensa si facturi mai mari de 100 mil insa trebuiesc raportate(facturile) la IMI conform HG804/1999 si facute(compensarile) doar pe baza ordinelor de compensare cu regim special emise de Imprimeria Nationala.
inteleg ca nu exista obligativitatea intocmirii OC in 2x2 exemplare(cate 2 (rosu-albastru) emise de fiecare parte) deoarece nu este prevazut in nici un act normativ.

e corect? :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 09:18 PM

Cu respect,
Alinutza



#7 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 28 November 2008 - 04:25 PM

Atasez o procedura de compensare.

Fisiere atasate





#8 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2008 - 04:41 PM

multumesc. de unde l-ai luat?
Cu respect,
Alinutza



#9 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 November 2008 - 05:18 PM

Procedura compensari

In cazul compensarilor apar 4 situatii:

1. Cand facturile sunt mai mici de 10.000 RON si nu au termenul scadent depasit, compensarea se face pe baza de ordin de compensare;
2. Cand facturile sunt mai mici de 10.000 RON si au termenul scadent depasit compensarea se face pe baza de ordin de compensare;
3. Cand facturile sunt mai mari de 10.000 RON si nu au termenul de scadenta depasit, sau au termenul de scadenta depasit dar nu mai mult de 30 de zile, compensarea se face pe baza de ordin de compensare;
4. Cand facturile sunt mai mari de 10.000 RON si mai vechi de 30 de zile de la data scadentei, se face compensare pe baza de ordin de compensare doar prin IMI.



#10 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2008 - 07:57 PM

si poti sa imi spui mai exact ce inseamna compensare prin IMI? presupune ceva in plus fata de obligatia de a depune situatia sumelor >10000 ron si cu scadenta depasita peste 30 zile?
multumesc
Cu respect,
Alinutza



#11 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 15 January 2009 - 01:36 PM

Am si eu o intrebare. Un partener de-al nostru a venit cu o afirmatie cum ca nu mai sunt necesare ordinele de compensare emise de IMI. Ca ordinele de compensare nu mai sunt cu regim special, ci se pot cumpara de la magazine care vand formulare contabile. Stiti ceva de vreo astfel de informatie? Ca eu sincer nu am gasit nimic ce sa sustina o astfel de afirrmatie.



#12 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2009 - 09:38 PM

Sa prezinte baza legala si atunci sursa este credibila.
Madalina



#13 violeta carta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2009 - 01:52 PM

Va rog frumos sa-mi spuneti dupa ce reguli se pot compensa plati / incasari cu un client / furnizor extern.

Si de asemenea ce parere aveti despre compensarea in afara de plati / incasari din tranzactii comerciale si a unei linii de credit primita de la aceeasi persoana juridica externa.

Multumesc mult !!!

Haideti , va rog mult sa-mi raspundeti daca stiti !!!

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 February 2009 - 07:24 PM




#14 leopold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:contabilitate

Postat 25 February 2009 - 01:11 PM

Intocmeste proces verbal de compensare, cu acordul tuturor partilor, si cu precizarea documentelor (facturi, invoice etc..., numar data, valoare) care stau la baza operatiunii
Trebuie sa ai ce compensa, ca sa faci operatiunea.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 February 2009 - 07:26 PM
citare mesaj anterior




#15 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 25 February 2009 - 09:02 PM

Ce greu este de folosit"CAUTARE"!!!!!!
Un subiect mult dezbatut pe forum.
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...rt=#entry137829



#16 violeta carta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 February 2009 - 08:41 AM

Bibi , Leopold , multumesc mult ptr raspuns!
Banuiesc ca nu am nimerit termenii de cautare cei mai potriviti.

A facut cineva compensare cu firma externa pe baza de ordine de compensare ? Le-ati trimis prin posta , sau cum ?

Si in legatura cu creditul extern pe termen scurt care se compenseaza de asemenea cu facturi de vanzare , respectiv facturi de cumparare ? Toate , credit si facturi , sunt de la aceeasi societate externa.Ce parere aveti exista vreo implicatie dpv contabil , fiscal ?

Multumesc,
Violeta

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 February 2009 - 07:26 PM
citare mesaj anterior




#17 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 10 April 2009 - 05:56 PM

Buna Violeta, si pe mine ma intereseaza subiectul. Ai reusit sa faci ceva? Eu trebuie sa incasez de la un partener extern 2000, am incasat doar 1000 pt ca avem un contract de imprumut prin care imprumutam partenerul cu 1000. Ai ceva proces verbal de compensare? Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 04:09 AM




#18 lobaba

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 June 2009 - 11:08 AM

va rog sa imi spuneti daca stiti ce acte sunt necesare pentru achizitionarea blocurilor de procese verbale de compensare. va multumesc!



#19 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 17 June 2009 - 11:11 AM

comanda, copie CUI
incearca b t sursa transilvana sa ( depinde de localitate)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:11 AM




#20 lobaba

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 June 2009 - 02:50 PM

multumesc penru informatie

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:11 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL