Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie casa de expeditii/intermedieri transport - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Monografie casa de expeditii/intermedieri transport

2 replies to this topic

#1 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 December 2007 - 01:19 PM

Va rog mult cine ma poate ajuta ...am nev urgent de o monografie pt firma transport/casa de expeditii, gen TNT, DHL etc...
Situatia sta in felul urm: se fac servicii de transport si interne, prin curieri (firma are parc auto mareee), dar se fac si expedieri/importuri internationale, atat in spatiul comunitar cat si in afara. Pt asta se apeleaza la companiil;e aeriene gen KLM, Tarom etc...
Ele imi factureaza mie cval serv de transport si eu le refacturez clientului meu, adaugand bineinteles un comision.
Care sunt inreg aferente?? Cum e cu TVA-ul?
PLEASEEE HELP !!!
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#2 loredana76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 December 2007 - 06:45 PM

La prestari servicii efectuate pentru firme intracomunitare si non comunitare se procedeaza astfel:
1. Daca firma (beneficiarul) firma din UE inregistrata in statul UE ca platitor de TVA comunica codul de inregistrare TVA se factureaza fara tva inregistrare contabila 4111=704
2. Daca firma (beneficiarul) firma UE nu este inregistrata in scop TVA in stat UE sau nu comunica un cod TVA valid se factureaza cu TVA; inregistrare contabila 4111=704 si 4111=4427
3. Daca firma (beneficiarul) firma romana si comunica cod TVA din romania se factureaza cu TVA; inregistrare contabila 4111=704 si 4111=4427
4. Daca firma in afara UE se factureaza cu TVA; inregistrare contabila 4111=704 si 4111=4427
Sper ca am reusit sa clarific o parte din probleme.




#3 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 18 December 2007 - 01:33 PM

Multumesc pt raspuns, insa mai am nel;amuriri... o sa-ti spun situatii de fapt, poate ma ajuti: de regula, 90% din clienti sunt din Romania. Problema se punde de unde vine coletul si / sau unde se duce - in comunitate sau in afara ei.
Am inteles ca dpdv al TVA aici intervin spetele, in functie de locul de expeditie/destinatie.
Asadar, pana acum de ex s-a mers asa: pt tot ce vine/pleaca in UE, se factureaza cu TVA, iar pt ce vine/pleaca in afara UE se factureaza fara TVA. E corect asa?
Si inca o problema: am prin exceptie de facturat un client din Anglia. Acest client nu mi-a dat nici un cod de TVA. Trebuie sa-i facturez un transport venit din comunitate pe care eu l-am preluat si l-am dus la clientul sau din Romania. Cum ii facturez, cu sau fara TVA?
La toate acestea se adauga mentiunea ca de cele mai multe ori eu sunt imtermediar, adica apelez la alte companii, ele imi factureaza mie, iar eu mai pun un comision si facturez mai departe clientului.

Merci mult de ajutor si astept noi comentarii.
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL