Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
scanare carti de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

scanare carti de munca


79 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2010 - 07:56 AM

ce liniste-i p-aici ... si numai azi nu-i 30 sept. :lnr (1):



#62 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 29 September 2010 - 10:33 AM

a fost cineva sa depuna la cas cartile de munca?? cum se procedeaza?




#63 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 September 2010 - 11:44 AM

Cartile de munca ale pensionarilor mai trebuie depuse la casa de pensii ?



#64 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2010 - 06:47 PM

Multumiri multe pentru raspunsuri... eu abia maine voi reusi sa ajung la itmb-la inspectoarea mea pe care sper s-o gasesc... asa ca numai maine-cand deja e ultima zi voi afla ce si cum..imi pare rau ca eu n-am cum va ajuta cu nimic.
Inca o data, multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de verrona: 29 September 2010 - 06:47 PM




#65 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2010 - 11:35 AM

termen 30 sept., numai pt cei care platesc comision 0,75% si au ramas cu carnetele de munca la firma, din diferite motive
acestea trebuie predate exclusiv la ITM si de acolo pleaca la casa de pensii - nu mai e treaba voastra
pt. cele nedeschise inca (adica fara inreg. ctr. de munca in carnetul de munca sau a actului aditional de trecere la fct de baza) va sfatuiesc insistent sa le duceti totodata si o copie dupa acel ctr./act aditional, n-are rost sa aveti acolo discutii de genul "dar aveti 1 ex din ctr./act ad. si aici, ca mi-ati oprit unul cand l-am depus initial ..." nu veti avea succes, va veti pierde timpul si nervii degeaba fiindca nu se mai duc inspectoarele la arhiva sa caute, nici in calc. nu-l cauta ca sunt "mii de acte" ... asta e ... :laugh: !
desi a trecut termenul, inca se mai primesc carnete de munca la ITM, la "mica intelegere" ... grabiti-va !!!
sfatul meu : mergeti direct la inspectoarea care se ocupa de firma voastra !
atentie : programul la inspectori e 9-13, luni, marti si joi, atat !! jos, in sala mare, ii puteti gasi pana la ora 16, daca au program de sala !! inca ceva : atentie ca au si o zi/saptamana de arhiva (totusi :lnr (1): ) !

termen 30 nov., numai pt cei ce platesc 0,25 % comision
predarea = direct la casa de pensii, dupa metodologia descrisa la ei pe site si cu programul (software) luat tot de acolo.
sfatul meu : inainte de a face predarea efectiva, cu formulare si 2 dischete, mergeti la casa de pensii si luati-va nr de cutie (calea Vitan, nr. 3, et. 6, cam. 64 pt cei din Bucuresti) fiindca nu veti putea utiliza programul fara acest nr de cutie pe care trebuie sa-l treceti in software, intr-o fereastra speciala. nu aveti nr de cutie, programul nu avanseaza si ramaneti blocati in fereastra respectiva.
program cu publicul : L-V, orele 9-13 !!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 October 2010 - 11:42 AM




#66 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2010 - 11:29 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 6 2010, 09:35 AM, a spus:

sfatul meu : mergeti direct la inspectoarea care se ocupa de firma voastra !
atentie : programul la inspectori e 9-13, luni, marti si joi, atat !! jos, in sala mare, ii puteti gasi pana la ora 16, daca au program de sala !! inca ceva : atentie ca au si o zi/saptamana de arhiva (totusi :lnr (1): ) !
Pentru cei care nu prea au mai tinut legatura cu inspectorul care tine evidenta firmei :cool: : este posibil ca inspectorul dvs. sa aibe doar doua zile program de lucru "cu publicul"
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#67 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 October 2010 - 12:00 PM

Societatile comerciale care platesc 75% comision, au avut in pastrare (cu acordul ITM) cartile de munca la sediul si au depus pana la 30 septembrie cartile de munca direct la Casa de pensii, ce mai trebuie sa faca? Sa le depuna dupa ce intra in posesia lor si la ITM? Pentru ce? sau sa instiinteze doar inspectorul respectiv de scanarea efectuata?



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2010 - 06:05 PM

ai putut depune la casa de pensii, direct ?? mie nu mi le-a primit si sunt cu 0,75% + aveam CM la sediu cu acordul "tacit" al inspectoarei - de cativa ani le am la sediu asa ...

cand am fost la casa de pensii, nici n-au vrut sa auda de ele daca platesc 0,75% (ca si pt asta platesc la ITM, ca e de datoria lor, samd ... ), am spus ca nu ma deranjeaza sa le depun eu, dar nici asa n-a mers.



#69 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 October 2010 - 07:52 PM

In ultimele zile din septembrie Casele de pensii au primit toate Cartile de munca care au fost depuse pentru scanat, au eliberat nr. de cutie, etc. Raspunsul ITM-ului a fost clar, in sensul ca cartile de munca scanate la Casele de pensii nu se mai depun la ei, cartile scanate, inapoiate se pastreaza la sediu, mai ales ca de la 1 ianuarie 2011 nu se mai folosesc, se desfiinteaza.



#70 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2010 - 03:44 PM

Si atunci pentru ce o sa mai platim comision la ITM? Sau nu se va mai plati :lnr (1): ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#71 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2010 - 05:05 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Oct 18 2010, 08:52 PM, a spus:

In ultimele zile din septembrie Casele de pensii au primit toate Cartile de munca care au fost depuse pentru scanat, au eliberat nr. de cutie, etc.
poate la Timisoara :lnr (1): , ca la Bucuresti sigur NU, am fost eu acolo cu vreo 1-2 zile inainte de termenul limita - nu vb din auzite :laugh:

comisionul ITM cred ca se va plati pt restul operatiunilor

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 October 2010 - 01:13 PM




#72 mirela76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2010 - 04:19 PM

Buna ziua sau buna seara nici eu nu mai stiu ce este de cand am dat de necaz ca sa zic asa.... :thumbup: :smile:
Am o problema in ceea ce priveste scanarea cartilor de munca; sunt vinovata recunosc ca nu m-am infornmat suficient in ceea ce priveste stampilele pe care trebuie sa le aiba o cm in urma scanarii si m-am trezit la mijloc in urma razboiului...
Eu platesc 0.75% comision in mod normal nu ar trebui sa ma doara capul; dar inspectoarea de la itmb a intrat in iunie 2010 in maternitate si fata draguta ce a zis tu nu ai dreptul sa tii cartile de munca dar ca sa nu se piarda si pentru ca nici nu stiu cine va fi in locul meu ia-le mataluta la firma......Zis si facut...
Eu stiam clar ca in 2009 personal le-am pus in cutie, am facut proces verbal si au fost duse la scanat :laugh: ca sa aflu acum ca de fapt ele doar au fost duse la prelucrat; m-am desteptatit insa prea tarziu ca era deja 2 decembrie si de atunci simt ca innebunesc am 20 de carti de munca pe care nu mi le mai primeste niste itm-ul si nici casa de pensii. Ba mai pardon casa de pensii mi le primeste dar doar cu amendaaaa :sad: Au fost chiar foarte draguti mi-au zis ca intelegem ca itm-ul nu si-a facut treaba dar nu avem ce face......
Cred ca m-am intins cat Marea Neagra rugamintea mea este vedeti vreo solutie pentru o rezolvare cat mai usoara; caci costurile o sa le cam suport...
M-am gandit la o audienta la vreunul din directorii itm sau la casa de pensii sau poate vreo cunostinta...

Va multumesc din suflet



#73 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 December 2010 - 07:03 PM

Nu am verificat dacă și-n cazul amenzii ce POATE FI APLICAT de Casa de Pensii pentru nescanarea până la termenul legal a cărților de muncă există alternativa : AVERTISMENT stabilit prin PV constatare, după caz și eventual numai cu aprobarea directorului.
Tocmai pentru că SANCȚIONAREA nu este chiar de la sine înțeles.
Adică de fapt dvs. ați sesizat în ce situație vă găsiți, nicidecum Casa de Pensii spre exemplu pentru că cineva s-a vrut pensionat și ...nu aveau date! Cartea de muncă nu a fost încă scanat! Deci..
Pe de o parte.
Pe de altă parte, rîăspunderea ITM-ului parcă mi se pare evidentă!
Dvs. ați predat toate cărțile de muncă lor pentru procesare curentă și în termen util pentru a fi fost și scanate de Casa de Pensii.
Azi vară le-ați preluat, v-au fost restituite , cu mențiunea că și contribuția de 0,75% vi s-a redus la doar 0,25% , nu ?
Și v-au fost restituite "în cutie" fără să vi se specifice în PV de predare-primire că ... fuguța la scanat!
Înainte de a fi amendată!
Atunci ... pe colega de atunci de la ITM , care azi este în CIC , cred eu, ... de ce nu o rugați ca să vină cu dvs. pe la Casa de Pensii, poate și-n audiență, că nici directorii ori șefii de acolo încă nu au mâncat pe nimeni ?
Ci doar i-a ascultat și dacă au putut, au ajutat!
Că acum toți și toate vor să dea amenzi, că poate, poate o vor scoate țara din criză este ...adevărat!
Dar ... poate găsiți totuși înțelegerea scontată!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 07 December 2010 - 07:06 PM




#74 mirela76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2010 - 09:03 AM

Multumesc de raspuns; sa zic ca m-am mai linistit un pic. Comisionul itmb eu l-am platit in continuare 0.75% pentru ca eu nu aveam aprobarea itm-ului sa tin cartile de munca; a fost sa zic o intelegere tacita intre mine si inspectoare. Intre timp am luat legatura si cu ea si stiti ce mi-a zis???
"Stiu se rezolva, dar costa..." Eu ce sa mai zic ca m-a lasat paf; chiar ma gandesc ca mai sunt firme de ale ei in situatia asta si acum profita de situatie.



#75 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 December 2010 - 09:46 AM

Păi, da.
P-așa vremuri sunt generalizate ...obiceiurile... proaste!
Dar ...amenda ... ajunge întrun sac fără fund, ori o redistribuire de venituri între noi, nu e aceeași treabă!
Dar ...prima dată ... să fie scanate cărțile de muncă și pe urmă ... oameni suntem!
Eu nu țin să promovez ... nici întrun caz ... corupția, dar ...m-am convins că ... treburile trebuie rezolvate ... iar piedicile legale ori opritorii gen "trebuie să vă dau amendă", sunt de fapt doar noduri decizionale!
Se poate și așa , și ... așa!
Sunteți la mâna funcționarului care trebuie să vă scaneze cărțile de muncă!
Mă-ntreb dacă chiar are acum altceva de făcut ?!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 08 December 2010 - 09:51 AM




#76 mirela76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2010 - 07:50 PM

Buna seara, revin cu noutati la situatia mea; astazi am petrecut mai mult de 1/2 de zi la itm in radu voda la executari silite ;conform zicalei un necaz nu vine niciodata singur parca nu se mai termina; declaratia de inventar din 2005 a fost dublata de un proces verbal facut de itm si mi se calculasera penalitati pina azi le-am dovedit cele spuse de mine si situatia s-a rezolvat. Se pare ca s-au pus pe treaba cu executarile. Se pare ca de la executari am putut primi un telefon; de la cea careia trebuia sai predau cartile de munca nu.
Tot raul spre bine; tot invartindu-ma pe acolo am gasit o doamna draguta si i-am explicat situatia mea cu cm si mi-au spus ca ma ajuta m-au trimis sa depun cartile de munca in hala cu proces verbal urmand deci sa fie trimise de itmb la casa de pensii. :thumbup: :smile: :laugh: sper ca asa s-a rezolvat si aceasta.
Am inteles ca itmb mai poate trimite pina la 31.12.2010 carti de munca; bineinteles ca nu-i va conveni deloc vechii mele inspectoare care vroia sa profite pe deplin pe carca altora; asa cum doar initial credeam mai sunt firme de la aceeasi inspectoare in aceeasi situatie cu mine ...

Stie cineva altceva??? Oare chiar am scapat sau sunt prea credula???



#77 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2011 - 12:52 PM

Buna ziua

Daca mai e cineva in situatia asta, am nevoie de un sfat.
Am cartile la ITM, ITM-ul le-a trimis la scanat. Cu 31.12.2010 am 2 oameni trimisi in somaj, iar ANOFM vrea cartile de munca, altfel nu le primeste dosarul de somaj. Am vorbit la ITM, Mi-au spus ca pot sa-mi dea numarul cutiei cu care au fost trimise, si sa fac o cerere la casa de pensii sa le imprumut si sa le fac o copie. Dar ANOFM vrea originalul. Ce pot sa fac sa rezolv problema? In afara sa-mi dau demisia... :thumbup:



#78 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2011 - 01:17 PM

Vezi postareates, la Feb 2 2011, 11:52 AM, a spus:

Dar ANOFM vrea originalul.
Pai multe vrem fiecare :biggrin: . Dar mira-m-as sa existe vreo societate acum care sa fie deja in posesia cartilor de munca originale. Inclusiv cei de la ANOFM pentru salariatii lor. Du-le o adresa stampilata, parafata, eventual un raspuns oficial de la ITM ori CAS la adresa ta inregistrata la ei.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#79 andra_plastika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 February 2011 - 02:03 PM

Vezi postareates, la Feb 2 2011, 12:52 PM, a spus:

Buna ziua

Daca mai e cineva in situatia asta, am nevoie de un sfat.
Am cartile la ITM, ITM-ul le-a trimis la scanat. Cu 31.12.2010 am 2 oameni trimisi in somaj, iar ANOFM vrea cartile de munca, altfel nu le primeste dosarul de somaj. Am vorbit la ITM, Mi-au spus ca pot sa-mi dea numarul cutiei cu care au fost trimise, si sa fac o cerere la casa de pensii sa le imprumut si sa le fac o copie. Dar ANOFM vrea originalul. Ce pot sa fac sa rezolv problema? In afara sa-mi dau demisia... :thumbup:

Aceasi situatie o am si eu. Le-am dat respectivilor salariati cu somajul o adresa oficiala cf careia reiese faptul ca Carnetele de Munca sunt la scanat, insa nu a fost suficient, ei solicitand in continuare Carnetele de Munca in original. Insp de res umane face acum demersurile necesare recuperarii cm, in urma carora vor fi eliberate Carnetele de Munca, dar numai pe baza unei declaratii pe proprie raspundere ca le vei innapoia in cel mai scurt timp.
Demersurile au inceput de la 01.02.2011 si inca nu au ajuns la noi carnetele de munca. Diferenta este ca noi tineam carnetele de munca, si deci tot noi le-am predat( nu ITM-ul, ca in cazul tau).



#80 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2013 - 01:08 PM

Vezi postareamirela76, la 07 December 2010 - 04:19 PM, a spus:

... era deja 2 decembrie si de atunci simt ca innebunesc am 20 de carti de munca pe care nu mi le mai primeste niste itm-ul si nici casa de pensii. Ba mai pardon casa de pensii mi le primeste dar doar cu amendaaaa . Au fost chiar foarte draguti mi-au zis ca intelegem ca itm-ul nu si-a facut treaba dar nu avem ce face......
Deci "era deja 2 decembrie 2010" si trebuia platita amenda ca n-au fost duse carnetele la scanat :rolleyes:
Acum la 8 ianuarie 2013 cele 4 (patru) carnete pe care le are la ei firma noastra sunt inca " la scanare". Un coleg s-a dus sa ia originalul, ca pleaca in lume si nu se stie daca nu va avea nevoie vreodata de el :laugh: , i s-a inmanat, cu precizarea ca nu este scanat.

In concluzie, la ce mai trebuia facuta scanarea asta? Daca a fost fixat un termen pentru depunerea lor, nu era normal sa fie un termen si pentru ridicarea lor?
Este musai ca acel carnet sa fie scanat?
Nu de alta, dar un alt coleg iese la pensie in cateva luni si n-ar vrea sa aiba probleme cu dosarul de pensionare.
Stiti ceva detalii?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL