Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
foaie parcurs - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


foaie parcurs

7 replies to this topic

#1 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 18 December 2007 - 05:53 PM

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Avem un contract de comodat pt un auto al unei persoane fizice caruia i se plateste 0.2 euro pe km. Masina parcurge aprox 1 km pentru a ajunge la birou si inapoi zilnic. Pe langa asta mai e folosita la delegatii, dar destul de rar. Cum se face foaia de parcurs? Zilnic...pt 1 km? sau se poate face si lunar?


Multumesc!



#2 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 19 December 2007 - 12:13 AM

Vezi postareaIngridA, la Dec 18 2007, 05:53 PM, a spus:

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Avem un contract de comodat pt un auto al unei persoane fizice caruia i se plateste 0.2 euro pe km. Masina parcurge aprox 1 km pentru a ajunge la birou si inapoi zilnic. Pe langa asta mai e folosita la delegatii, dar destul de rar. Cum se face foaia de parcurs? Zilnic...pt 1 km? sau se poate face si lunar?


Multumesc!

In primul rand comodat inseamna ca autoturismul se cedeaza cu titlu gratuit. Ceea ce ai tu nu se numeste comodat, ci probabil inchiriere. Cat despre foaia de parcurs nu te sfatuiesc sa treci km respectiv ca fiind facut de acasa. De obicei km se brodesc astfel incat sa iasa la calcul cantitatea de combustibil consumat. Si ai mare grija sa treci deplasarile numai in interes de serviciu, si nu in interes personal. Incepi cu plecare de la sediu, foaia se face zilnic, insirand toate deplasarile "de la x la y" apoi mergi "de la y la z" , specificand in dreptul fiecarei deplasari nr. de km parcursi . Apoi la sfarsitul zilei se face totalul km parcursi. Noirmal ar trebui sa faci si fisa activitatii zilnice. Aceasta e un centralizator al foilor de parcurs, dar si a combustibilului consumat. Si aici iti dai seama daca ai facut nr. de km. corect. Sa ai mare grija , eu la o firma am luat amenda de la Garda pentru ca nu aveam totalul la nr. de km pe foaia de parcurs. Nu au gasit altceva si s-au legat de asta.




#3 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 19 December 2007 - 07:34 PM

Vezi postareasima_laura, la Dec 19 2007, 12:13 AM, a spus:

Vezi postareaIngridA, la Dec 18 2007, 05:53 PM, a spus:

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Avem un contract de comodat pt un auto al unei persoane fizice caruia i se plateste 0.2 euro pe km. Masina parcurge aprox 1 km pentru a ajunge la birou si inapoi zilnic. Pe langa asta mai e folosita la delegatii, dar destul de rar. Cum se face foaia de parcurs? Zilnic...pt 1 km? sau se poate face si lunar?


Multumesc!

In primul rand comodat inseamna ca autoturismul se cedeaza cu titlu gratuit. Ceea ce ai tu nu se numeste comodat, ci probabil inchiriere. Cat despre foaia de parcurs nu te sfatuiesc sa treci km respectiv ca fiind facut de acasa. De obicei km se brodesc astfel incat sa iasa la calcul cantitatea de combustibil consumat. Si ai mare grija sa treci deplasarile numai in interes de serviciu, si nu in interes personal. Incepi cu plecare de la sediu, foaia se face zilnic, insirand toate deplasarile "de la x la y" apoi mergi "de la y la z" , specificand in dreptul fiecarei deplasari nr. de km parcursi . Apoi la sfarsitul zilei se face totalul km parcursi. Noirmal ar trebui sa faci si fisa activitatii zilnice. Aceasta e un centralizator al foilor de parcurs, dar si a combustibilului consumat. Si aici iti dai seama daca ai facut nr. de km. corect. Sa ai mare grija , eu la o firma am luat amenda de la Garda pentru ca nu aveam totalul la nr. de km pe foaia de parcurs. Nu au gasit altceva si s-au legat de asta.

Da asa e insa eu chiar am in fata un contract de comodat unde la obligatiile comodatarului se specifica plata a 0,2 euro la km(pt ch cu utilizarea), atat fara alte cheltuieli cum ar fi benzina si reparatiile separat. E gresit contractul? Iti multumesc pt atentionare.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 10:27 PM

Plata unei sume la KM efectuati seamana mai mult cu inchiriere decat cu cedare , deoarece contractul de comodat inseamna cedarea bunului in anumite conditii dar fara pretenti materiale.



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 December 2007 - 01:37 PM

Si eu cred ca nu e un contract tipic de comodat, chiar daca a fost numit asa. Probabil nu a fost facut la notar, care nu ar fi acceptat o suma trecuta in contract. Comodat inseamna dat gratis o perioada, cel care primeste putand fi obligat doar la reparatii, asigurare, cheltuieli cu combustibilii.
Daca sofer este proprietarul, seamana cu un contract de prestari servicii, iar daca sofer nu e proprietarul ci un angajat al firmei atunci seamana cu un contract de inchiriere. Probabil in acest caz ar trebui ca suma data unei persoane sa fie cel putin impozitata.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 09 January 2008 - 12:40 PM

Vezi postareanopris, la Dec 20 2007, 01:37 PM, a spus:

Si eu cred ca nu e un contract tipic de comodat, chiar daca a fost numit asa. Probabil nu a fost facut la notar, care nu ar fi acceptat o suma trecuta in contract. Comodat inseamna dat gratis o perioada, cel care primeste putand fi obligat doar la reparatii, asigurare, cheltuieli cu combustibilii.
Daca sofer este proprietarul, seamana cu un contract de prestari servicii, iar daca sofer nu e proprietarul ci un angajat al firmei atunci seamana cu un contract de inchiriere. Probabil in acest caz ar trebui ca suma data unei persoane sa fie cel putin impozitata.

hmmm...nu a fost facut la notar. Este trecuta pe ch cu deplasari,detasari.Firma plateste impozit pe ea.Sa schimbam clauzele din contract?



#7 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 09 January 2008 - 08:40 PM

In caz fie ca e contract de comodat, fie de inchiriere el trebuie sa fie inregistrat la Adm. Financiara de care apartii. Fara inregistrare la Fisc, nu pot fi considerate deductbile cheltuielile efectuate de firma, cu respectivul bun. Asa ca, oricine vie in control iti recalculeaza impozitul pe profit si va trebui sa mai platesti si dobanzi si majorari de intarziere de la data la care au fost considerate deductibile cheltuielile respective si pana la data la care le constata Controlul ca fiind nedeductibile. Asa ca mare atentie la ce acte inregistrati in contabilitate!!!
Daca e contract de comodat, e gratuit, fara nici un fel de pretentie financiara sau de orice alta natura, din partea proprietarului.
Daca are inclusa o valoare in contract, ar trebui sa fie contract de prestare servicii sau de inchiriere.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 09 January 2008 - 08:43 PM




#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 January 2008 - 09:02 PM

Nu cred ca trebuie inregistrat contractul de comodat sau de inchiriere la Administratia fiscala. La foarte multe firme se face contract de comodat a locuintei pentru sediul firmei si a autoturismului patronului care se trece pe firma, sau a calculatorului etc. Nimeni nu merge la fisc sau la notar. Daca legea nu cere expres nu poate nici sa pretinda. Dar in cazul acesta e vorba de o inchiriere, de un castig al proprietarului masinii, care conform CF trebuie impozitata cel putin 10% de catre firma.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL