Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

concediere

69 replies to this topic

#21 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 June 2008 - 11:12 AM

Obligatiile angajatorului:
- cercetarea prealabila a faptei (sub sanctiunea nulitatii), conform art.267 din Codul Muncii : convocarea in scris a salariatului, cercetarea propriu zisa prin ascultarea salariatului si verificarea sustinerilor acestuia in aparare (poate fi asistat de sindicat) ;
- dispunerea sanctiunii in raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârșite de salariat, conform art.266, printr-o decizie de sanctionare emisa avand continutul prevazut de art.268, in termenul legal ;
- comunicarea deciziei de sanctionare in termenul legal ;
- daca sanctiunea este desfacerea disciplinara a contractului, angajatorul va emite si decizia de incetare a acestuia, in temeiul art.61 lit.a.

Fisiere atasate





#22 censky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:iasi

Postat 26 June 2008 - 01:21 PM

OK, mai pe romaneste ... eu trebuie sa-i trimit o convocare prin posta cu confirmare de primire, nu?
Ceva de genul:
Sunteti asteptata in termen de trei zile de la primirea prezentei instiintari la sediul SC XXXXX SRL din Str. XXXX, nr. XXXX in vederea clarificarii relatiilor de munca.
Mentionez ca neprezentarea in termen la sediul specificat mai sus atrage desfacerea disciplinara a CIM in baza art. 61 lit.a din Lg.53/2003-Codul Muncii.



E bine asa? Si daca da, avand in vedere ca a plecat de la locul de munca fara preaviz, ce sanctiune pot sa-i aplic? Daca nu e de acord cu sanctiunea, cum se procedeaza?

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 August 2008 - 03:09 PM




#23 Octavia30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 September 2008 - 10:16 PM

Sunt patron si director si doresc sa condeiez soferul deoarece se poarta urat cu ceilalti angajati (a lasat cativa oameni in drum, pe autostrada, sta degeaba samd). Refuza sa-si dea demisia.... Cum procedez?
Multumesc mult



#24 gabym

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 September 2008 - 11:05 PM

Simplu - printr-un act aditional la contractul de munca il treceti pe post de muncitor necalificat si ii dati sa semneze noua fisa a postului ( il puneti sa sape, sa care, sa faca curatenie ). Nu respecta conditiile impuse, nu il platiti.



#25 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 September 2008 - 08:39 AM

puteti sa-l concediati pe motive de indisciplina.


http://www.conta.ro/...showtopic=30980



#26 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 19 September 2008 - 01:33 PM

Pentru acest caz eu cred ca trebuie studiat Codul Muncii -Art.61 lit.a sau Art.63 al.1, trebuie facuta cercetarea disciplinara documentata cu declaratii sau probe. In caz contrar ar putea contesta in instanta si ar putea castiga.



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2008 - 06:52 PM

Octavia,

daca foloseai fct de cautare - asa cum prevede regulamentul, gaseai si asta : http://www.conta.ro/...showtopic=30980

extras regulament :
Cautare.
Puteti gasi usor informatii si topice folosind functia : cautare.
Inainte de a deschide un topic nou, este OBLIGATORIU sa verificati daca acest subiect nu a mai fost discutat.
Daca exista, scrieti in acel topic. Daca nu exista, cautati cel mai potrivit forum pentru mesajele dumneavostra.
Dati un titlu cat mai clar si sugestiv pentru topicul deschis!
Este interzisa deschiderea de noi topicuri/postarea de noi mesaje cu intrebari pe teme deja discutate si care nu ating aspecte noi ale temelor respective. Astfel de topicuri/mesaje vor fi sterse fara preaviz iar autorii lor sanctionati conform regulamentului.

Sanctiuni.
Mesajele care nu respecta prezentul regulament vor fi editate sau sterse.
Orice membru care incalca regulamentul va primi avertizare publica sau privata.
Nerespectarea vadita a avertizarilor primite din partea administratorului sau moderatorilor acestui forum poate duce la suspendarea sau blocarea contului.
Sunt permise exceptii in functie de caz, dar nu sunt acceptate incalcarile sistematice ale regulamentului.

Va trebui sa respecti regulamentul, altfel dai de belele cu moderatorii ...

Iti doresc sa iei cea mai buna decizie in legatura cu problema ta :thumbup:



#28 n_andre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 01 November 2008 - 09:22 AM

Dar daca angajatul nu a mai venit de pe data de 17 la munca ,nu a venit la convocarea din 24 ,bineinteles ca nu a anuntat de ce absenteaza si nu a raspuns la telefon , iar pe data de 30 suna la telefon mama angajatului si cere adeverinta ptr medic (si pentru subventii la gaze) si e foarte mirata si suparata ca nu stiam ca baiatul ei este in C.M.?Eu am cerut sa vina baiatul la birou,iar acesta a venit pe 31 oct sa ceara adeverinta pt medic ca sa-i dea C.M.Insolent si arogant mi-a spus "ca se stia"ca e bolnav ca stie el ca s-a comentat pe aceasta tema la serviciu; ca seful de santier nu i-a raspuns la tel si el nu s-a putut da jos din pat 2 zile de rau ce i-a fost(din cele 15 absente).L-am anuntat ca a fost convocat pe 24 ale lunii dar sustine ca nu a primit nimic.(nici cofirmarea de primire nu am primit-o).Vrand sa-l chem pe seful de santier mi-a spus ca pot sa-i desfac contractul de munca ca el nu-si da nici o demisie(nu i-a cerut-o nimeni),si a iesit pe usa.Mentionez ca in sep.are C.M.pe ultimile 5 zile-C.M. cu cod de urgenta medico-chirurgicala si cod de boala 506(viroza) :thumbup: si in continuare inca 5 zile din oct.(cod ind 01 si cod boala 506). Apoi 9 zile a venit la sevici pana in 16 ale lunii.
Nu stiu daca am procedat corect si ce pot face acum?(minunatul C.M. din luna trecuta l-am platit) :tongue:
Astept pareri si sfaturi.. :tongue:
multumesc



#29 mary2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 November 2008 - 04:23 PM

Buna tuturor. Am nevoie de cateva sfaturi de la voi in ceea ce priveste somajul tehnic si concediere colectiva. Cum pot pune in aplicare pe unul dintre ele? Aveti ceva formulare ce trebuiesc depuse la ITM sau la somaj? C etrebuie sa fac eu ca si angajator? Mercic mult.



#30 CLEO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 November 2008 - 12:25 AM

Eu am depus chiar astazi 5 decizii de acest fel! Ce trebuie sa faci?
Pentru ITM:
Deci, trebuie sa faci mai intai preaviz pt fiecare salariat care va pleca in somaj tehnic; pt ca numarul de inregistrare al preavizului trebuie trecut in decizia de incetare. Dupa aceea faci deciziile (cate 3 ex de fiecare), pe care le depui la ITM. Daca le ceri deja si cartile de munca, ataseaza la cererea de ridicare carte munca si copie dupa ultimul stat depus la Itm+copie dupa decizia de incetare, deoarece, chiar daca ai depus statul si decizia la ghiseu, pana ajung la inspectorul care se ocupa dureaza cateva zile, si asa castigi timp!
Preavizele nu treb inregistrate la ITM, doar intern, la societate!
Pentru la Somaj:
-se face un dosar care cuprinde mai multe , printre care: formular adeverinta care se completeaza de societate, cu somajul retinut in ultimele 12 luni,nr si data viramentelor respective;nr declaratiilor lunare
-copii dupa buletin, certificat nastere, carte de munca + Originalele
-un formular de declaratie pe propia raspundere
- adeverinta de la fisc cum ca nu au alte venituri suplimentare
- dosar
si parca mai este ceva, nu imi amintesc acum ce!

Pentru Revisal:
-alegi > incetare contract > modificare > conf art 65 cu 1, pozitia a doua, unde scrie concediere colectiva (pt ca primul este concediere individuala)

Si....GATA !
O sa iau maine, si atasez, daca doresti lista respectiva, eu am luat-o de la somaj!

PS
Am atasat un formular de decizie de incetare (concediere colectiva), nu se vede foarte bine, poate gasesti la FORMULARE un exemplar mai bun (al meu este cam vechi, chiar a si sesizat dna de la ghiseu, de la ITM), dar lam pus sa ai idee despre ce e vorba; mie mi lea primit si asa! Sper sa fi atasat corect si sa se deschida :thumbup: !!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 November 2008 - 01:30 PM




#31 v_florina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 January 2009 - 07:50 PM

Buna ziua,

Firma la care lucrez mi-a inmanat ieri o notificare pentru desfintarea postului de functionar. Am semnat pt luare la cunostinta.
Contextul este urmatorul:
- in luna decembrie mi s-a sugerat destul de clar sa-mi dau demisia, fapt pe care l-am refuzat
- firma activeaza in domeniul comert
- contractul colectiv de munca pentru ramura comert este incheiat pentru anii 2007-2008. Art. 4 specifica: 1) Prezentul contract se încheie pe o perioadă de un an, cu posibilitatea revizuirii. (2) Dacă niciuna dintre părți nu denunță contractul cu 30 de zile înainte de expirarea perioadei pentru care a fost încheiat, valabilitatea acestuia se prelungește până la încheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.
- nu exista fisa postului, regulament de ordine interioara, condica de prezenta, precum nici medicina muncii
- primul CIM a fost pe durata determinata si semnat de altcineva din firma in numele meu. Al doilea CIM s-a incheiat pe durata nedeterminata, din nou nesemnat de catre mine; nu mi s-a inmanat nici o copie de pe al doilea CIM.

Notificarea prezinta motivele desfintarii postului (conform art. 74 (1) Codul muncii), precum si data la care CIM inceteaza. Textul este in felul urmator:
'Notificare
Catre.... domiciliat ...
Avand in vedere situatia economica a societatii va aducem la cunostinta ca incepand cu data 27.01.2009 postul dvs de functionar in care sunteti angajat va fi desfintat. Va informam prin prezenta ca in temeiul art 65 alin 1 si 2 din Codul Muncii, incepand cu 4.02.2009 va inceta CIM incheiat si inregistrat sub nr...'.

Intrebari:
1. Notificarea poate tine loc de decizie de concediere? Nu este trecuta durata de preaviz (20 zile lucr), insa de la data primirii notificarii pana la data incetarii CIM sunt 20 zile lucr.
2. In situatia in care directorul mi-a fortat mana sa-mi dau demisia, precum si in contextul prevazut mai sus, pot solicita o negociere a salariilor compensatorii?
Daca da, beneficiez de cel putin 2 salarii compensatorii conform Contractului colectiv - comert? CIM nu secifica nimic in acest sens.
3. Cat de oportuna este judecata in instanta in cazul in care notificarea nu tine loc de decizie si ei s-ar afla in culpa (nerespectare preaviz, neplata salarii compensatorii)?
4. Beneficiez pe durata preavizului de dreptul de a lucra numai 4 ore/zi, in cazul in care postul se va desfinta la 27.01 dar CIM inceteaza la 4.02?


Va multumesc anticipat pentru sfat,

Florina



#32 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 13 January 2009 - 06:06 PM

Ar mai fi utile niste detalii.
De ce nu ati semnat dvs contractul individual de munca ?
Ce inseamna ,,situatia economica '' ?
Se fac concedieri colective, restructurari ?
Exista vreun plan de restructurare ?
Care sunt criteriile ?
Inainte de desfacerea contracturului de munca de ce nu vi s-a propus un alt post in cadrul aceleiasi unitati ?
vioreld



#33 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 13 January 2009 - 06:19 PM

Nu va poate forta nimeni sa va semnati demisia.
Demisia este un act unilateral (doar al salariatului) de desfacere a contractului individual de munca.
Daca in contractul individual de munca nu se prevede nimic de salariile compensatorii se aplica prevederile din contractul colectiv de munca.
Contractele colective de munca stabilesc drepturi minime pentru salariati. De aceea, se subantelege, contractul individual de munca poate oferi salariatului doar drepturi mai mari decat cele prevazute in contractul colectiv, rezultate in urma negocierii contractului individual de munca.
Daca , in privinta salariilor compensatorii nu s-a negociat nimic mai mult decat in contractul colectiv, se vor aplica prevederile contractului colectiv.

Si, da. Notificarea tine loc de decizie de desfacre a contractului individual de munca in cazul concedirilor colective. Dar, tot Codul muncii prevede ca:
,, ART. 69
(1) În cazul în care angajatorul intenționează să efectueze concedieri colective, acesta are obligația de a iniția, în timp util și în scopul ajungerii la o înțelegere, în condițiile prevăzute de lege, consultări cu sindicatul sau, după caz, cu reprezentanții salariaților, cu privire cel puțin la:
a) metodele și mijloacele de evitare a concedierilor colective sau de reducere a numărului de salariați care vor fi concediați;
b) atenuarea consecințelor concedierii prin recurgerea la măsuri sociale care vizează, printre altele, sprijin pentru recalificarea sau reconversia profesională a salariaților concediați.
(2) În perioada în care au loc consultări, potrivit alin. (1), pentru a permite sindicatului sau reprezentanților salariaților să formuleze propuneri în timp util, angajatorul are obligația să le furnizeze toate informațiile relevante și să le notifice, în scris, următoarele:
a) numărul total și categoriile de salariați;
b) motivele care determină concedierea preconizată;
c) numărul și categoriile de salariați care vor fi afectați de concediere;
d) criteriile avute în vedere, potrivit legii și/sau contractelor colective de muncă, pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere;
e) măsurile avute în vedere pentru limitarea numărului concedierilor;
f) măsurile pentru atenuarea consecințelor concedierii și compensațiile ce urmează să fie acordate salariaților concediați, conform dispozițiilor legale și/sau contractului colectiv de muncă aplicabil;
g) data de la care sau perioada în care vor avea loc concedierile;
h) termenul înăuntrul căruia sindicatul sau, după caz, reprezentanții salariaților pot face propuneri pentru evitarea ori diminuarea numărului salariaților concediați.
(3) Obligațiile prevăzute la alin. (1) și (2) se mențin indiferent dacă decizia care determină concedierile colective este luată de către angajator sau de o întreprindere care deține controlul asupra angajatorului.
(4) În situația în care decizia care determină concedierile colective este luată de o întreprindere care deține controlul asupra angajatorului, acesta nu se poate prevala, în nerespectarea obligațiilor prevăzute la alin. (1) și (2), de faptul că întreprinderea respectivă nu i-a furnizat informațiile necesare.
Art. 70. [comunicarea notificării intenției de concediere colectivă către autorități]
Angajatorul are obligația să comunice o copie a notificării prevăzute la art. 69 alin. (2) inspectoratului teritorial de muncă și agenției teritoriale de ocupare a forței de muncă la aceeași dată la care a comunicat-o sindicatului sau, după caz, reprezentanților salariaților.
Art. 71. [consultarea salariaților]
(1) Sindicatul sau, după caz, reprezentanții salariaților pot propune angajatorului măsuri în vederea evitării concedierilor ori diminuării numărului salariaților concediați, într-un termen de 10 zile calendaristice de la data primirii notificării.
(2) Angajatorul are obligația de a răspunde în scris și motivat la propunerile formulate potrivit prevederilor alin. (1), în termen de 5 zile calendaristice de la primirea acestora. ''
vioreld



#34 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 13 January 2009 - 06:30 PM

Referitor la preaviz :
,,(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părți în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile și nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariații cu funcții de execuție, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariații care ocupă funcții de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să își producă toate efectele'' (Adica veti lucra numarul de ore prevazut in contractul individual de munca).
Referitor la intrebarea nr.4 daca postul se desfiinteaza anterior datei incetarii contractului de munca (inteleg ca al doilea contract de munca este un contract de munca incheiat pe perioada nedeterminata si va inceta la 04.02.2009 :thumbup: datorita ,,situatiei economice'' a angajatorului despre care nu stim daca are plan de restructurare sau face concedieri colective .... sau/si daca a consultat reprezentantii salariatilor) puteti lucra pana la data de 04.02.2009 daca angajatorul va propune un alt loc de munca in cadrul aceleiasi unitatii.
vioreld



#35 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 25 January 2009 - 02:44 PM

Buna ziua!

As dori sa stiu cum se poate apara un angajat in cazul unei concedieri?
Intreb pentru ca pe acolo pe unde lucrez acum se intampla lucruri suspicioase.

1.Stiu ca daca o firma face restructurare de posturi se poate intampla acest lucru, dar ce inseamna de fapt? de exemplu eu lucrez la o firma de contabilitate; in CIM sunt contabil sef si supraveghez un numar de firme precum si o echipa; in cazul meu ce ar insemna restructurare de post; si chiar daca se intampla acest lucru cu cat timp inainte trebuie sa fii anuntat de firma? legal stiu ca se primeste un salariu compensatoriu, insa se poate primi si mai mult?

2.Pe motive de neindeplinirea sarcinilor care este procedura si cum poate fii demonstrat asa ceva? ma astept pana si la varianta asta care nu ar fii adeverata..

multumesc anticipat



#36 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 27 January 2009 - 09:18 AM

daca desfintez un post mai pot sa am alti angajati pe acelasi post?am trei sal pe postul de instalator tehnico-sanitare si pe unul, din cauze economiei va intra in somaj pe ceilalti ii mai pot tine pe acelasi post sau trebuie sa le schimb incadrarea????
va rog mult da-ti-mi sfaturi....



#37 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2009 - 10:56 AM

eu zic ca din cauza restrangerii activitatii poti sa-i desfintezi postul doar unuia, iar pe ceilalti doi sa-i lasi.



#38 minuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 March 2009 - 05:00 PM

Va rog sa ma ajutati!!!!!!
Am un angajat (ingrijitor) care nu se prezinta la program. In locul lui vine altcineva (sora, fiica, sotul.... etc.). Au aparut situatii conflictuale deoarece sarcinile din fisa postului nu sunt indeplinite. Pe 4 martie i-am trimis o convocare prin care il "rugam" sa se prezinte la program si sa-si indeplineasca obligatiile de angajat. De atunci (4-13martie 2009) a venit zilnic la program. Vreau sa scap de aceasta situatie (sa ii desfac contractul de munca), dar nu stiu cum sa procedez.
Va rog sa imi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez ?
Va multumesc mult!!!



#39 Delia Ionescu Vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 16 March 2009 - 01:19 PM

Vad ca nu se grabeste sa raspunda nimeni, lucru destul de des intalnit pe acest site, de altfel.

Cateva sfaturi:

1. Fie te documentezi foarte bine inainte de a incepe aceasta procedura si citesti Codul Muncii temeinic, fie ceri ajutorul cuiva pt ca in draga noastra tara te poate fura un angajat si pana dovedesti tu asta in instanta penala, cea civila te obliga (daca acest angajat te da in judecata) sa il primesti inapoi motivand ca nu ai respectat nu stiu ce termen. Se poate deci dar atentie sporita.

2. Asa cum ai inceput deja, inconjoara-te de hartii. Consemneaza fiecare abatere, cere declartii scrise de la martori.

3. Convoca-l sa vina la lucru (neparat cu confirmare de primire). Daca mai lipeste si nu are motiv justificat (concediu medical, etc), si mai ales daca ai si regulament intern care prevede asta, poti incepe procedura de concediere. Daca isi indeplineste defectuos sarcinile, fii sigura ca poti justifica asta. Din nou, multe dovezi scrise.

4. Citeste Codul Muncii (art 58- 64 - cel putin) si CCM (art 74-78).
Alcatuieste o comisie de discplina. Convoaca-l la intalnirea acesteia. Atentie mari la termene. Pastreaza orice plic, stamplia a postei.
Daca nu se prezinta si a primit in termen convocarea, poti emite decizia de concediere.
Daca se prezinta, are drepul la apararator, sa isi spuna pdv si comsia hotaraste sanctiunea.

5. Atentie mare la toate termenele din CM si CCM.

6. Ar fi bine pt tine ca angajator si el ca angajat sa folositi acordul partilor. Partile cad de acord asupra unei date cand inceteaza contractul. Este si in interesul lui sa nu fie concediat si al vostru sa nu va dea in judecata. Eu zic sa mergi pe latura asta. Este mai sigura. Sa isi scrie el demisia, iar angajatorul e de acord.

Sper ca ti-am putut fi de folos.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 March 2009 - 01:55 PM
citare mesaj anterior




#40 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 16 March 2009 - 02:01 PM

Draga Minuta, cred ca nu ti s-a raspuns la intrbarea ta, din cauza ca ai fost un pic confuza: ai spus ca angajatul lipsea, nu-si indeplinea atributiile de servicu si in locul lui, se prezenta o ruda!
In primul rand, nu trebuia sa primesti pe nimeni in locul angajautului, neavand incheiat niciun raport de munca cu persoana respectiva! Daca l-ai fi pontat "nemotivat", puteai sa-i desfaci contractul de munca conform art.51 (2) din Codul Muncii:
" ART. 51
(2) Contractul individual de muncă poate fi suspendat în situația absențelor nemotivate ale salariatului, în condițiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, contractul individual de muncă, precum și prin regulamentul intern."
In al doilea rand, ai spus ca incepand cu data de 4 martie angajatul s-a prezentat la serviciu si presupun, si-a indeplinit obigatiile de serviciu! Si atunci, de ce mai vrei sa-i desfaci contractul de munca?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL