Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casare marfuri? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


casare marfuri?

11 replies to this topic

#1 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 14 March 2005 - 09:14 PM

ma confrunt cu urmatoarea situatie: am marfuri-vz en gross (rulmenti saibe.......fierarie) care sunt ffff ruginite si intr-o stare deplorabila care nu mai pot fi vandute decat ca fe vechi.cum pot sa le sot din getiune de la marfuri la deseuri in mod legal, casarea se face la mf si ob de inventar pot sa fac si la marfuri? tva ul pe care l-am dedus ce fac cu el ? il, platesc ? mentionez ca sc este micro.
orice parere e binevenita
multumesc



#2 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 15 March 2005 - 02:07 PM

nimeni nu s-a confruntat cu o problema asemanatoare.




#3 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2005 - 07:34 PM

parerea mea este ca pot fi casate si marfurile. faci un proces verbal de casare unde mentionezi motivul casarii. insa trebuie sa ai in vedere ca tva-ul aferent se va contabiliza 635 = 4427, cu alte cuvinte nu ai dreptul sa deduci tva-ul pt aceste stocuri. daca de exemplu, marfurile ar fi fost distruse partial/ total intr-un incendiu nu se mai facea o asemenea inregistrare pentru tva, in masura in care aduceai acte justificative in acest sens ... :D



#4 Alina Armasu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:Fiscalitate si contabilitate

Postat 23 March 2005 - 04:24 PM

Buna ziua

In CF art. 128 alin 9 pct b "bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate in conditiile stabilite prin norme" nu constituie livrare de bunuri. Deci nu colectezi TVA.



#5 Alina Armasu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:Fiscalitate si contabilitate

Postat 23 March 2005 - 04:49 PM

Revin cu o completare din norme. Nu constituie livrare in conditiile in care se indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
- nu sunt imputabile;
- degradarea calitativa se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente 8) ;
- se face dovada ca s-au distrus bunurile si nu mai intra in circuitul economic.



#6 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 08 June 2005 - 02:32 PM

in societatea mea marfa a fost distrusa intr-un incendiu( nu a fost asigurata), mai calculez tva? Pompierii nu au gasit pe cineva vinovat de incendiu.



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 June 2005 - 01:53 AM

Acelasi art. ca mai sus:
(9) Nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. (1):
a) bunurile distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a altor cauze de forta majora;

Nu colectezi TVA.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 November 2005 - 02:34 PM

am neste marfa (talpi de incaltaminte) care au fost depozitate intr-un loc unde era umezeaza & au crapat :shock:
pana aici totul e ok... se trec pe chelt. se colecteaza TVA dar cum fac cu descarcarea ca erau vandute endetail?
trebuie descarcat si 378 si 4428... cum ? :shock:

merci pt eventualele idei :D



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 November 2005 - 02:49 PM

Nu poti stabili pretul de achizitie?



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 November 2005 - 03:02 PM

nop e de acum enspe ani si nici nu stie exact din ce import e marfa :D
ca astia doar talpi vand :lol: :lol: :lol:

ei au zis ca 3 lei (pe pereche si sunt vreo 3000) e dar.. asa o fi ? :shock:



#11 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 November 2005 - 03:08 PM

Atunci nu-ti ramane decat sa te folosesti de K -ul calculat in luna in care inreg. casarea. :wink:



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 November 2005 - 03:11 PM

aha... bun

sarut mana... pare simplu ca nu au intrari in fiecare luna.. de fapt luna trecuta a fost ultima ca vrea sa inceteze cu tampenia de a vinde talpi :lol: :lol: :lol:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL