Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Obligativitatea contributiei la fondul pentru concedii si indemnizatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Obligativitatea contributiei la fondul pentru concedii si indemnizatii

10 replies to this topic

#1 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 27 December 2007 - 10:36 AM

Tocmai am descoperit inca o contributie OBLIGATORIE pentru PFA: contributia la fondul pentru concedii si indemnizatii, conform OUG 158/2005.
E curios ca cei de la Casa de sanatate nu iti spun acest lucru in momentul cand te duci sa faci contract pentru plata a 6,5% din venit la fondul de sanatate.
Eu aveam impresia ca, platind 6,5%, voi beneficia, in caz de nevoie, de concediu medical sau maternal. OUG 158 spune ca aceste concedii se platesc daca ai cotizat cu 0,75% din venit la fondul de concedii si indemnizatii. Oare am inteles bine?



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2007 - 09:35 AM

0.85%. Da, ai inteles bine.

Dragos



#3 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 21 January 2008 - 03:49 PM

Exista un plafon maxim pt. contributia la sanatate (ex. 5 salarii medi pe economie) ?
Sau pur sui simlu se aplica 6,5% la venituri indifferent cat sunt acestea ?
Multumesc



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2008 - 05:54 PM

Vezi postarearentz2000, la Jan 21 2008, 03:49 PM, a spus:

Exista un plafon maxim pt. contributia la sanatate (ex. 5 salarii medi pe economie) ?
Sau pur sui simlu se aplica 6,5% la venituri indifferent cat sunt acestea ?
Multumesc

Nu exista plafon la CASS, s-a scos plafonarea si de la CAS. singura plafonare care mai exista este cea de la 0.85% FNUASS (500*12)
Dragos



#5 liviac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 January 2008 - 02:55 PM

As dori si eu o informatie daca se poate.
O PFA care este angajata la o firma si plateste toate contributiile ca salariat la acea firma ce contributii trebuie sa plateasca pe veniturile prin contracte de prestari servicii cu alte firme decat cea la care este angajata?


Cu multumiri



#6 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2008 - 04:10 PM

TVA daca e platitor.

6,5% aplicat la venitul net declarat - CAS (cheltuiala deductibila)

16% aplicat la venitul net declarat - impozit pe venit. Evident cheltuiala nedeductibila.

Pentru CAS si impozit se face regularizare, ca diferenta intre "estimat" si "realizat" - pana prin aprilie (anul urmator).
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#7 liviac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2008 - 09:02 AM

Vezi postareaunPFA, la Jan 22 2008, 04:10 PM, a spus:

TVA daca e platitor.

6,5% aplicat la venitul net declarat - CAS (cheltuiala deductibila)

16% aplicat la venitul net declarat - impozit pe venit. Evident cheltuiala nedeductibila.

Pentru CAS si impozit se face regularizare, ca diferenta intre "estimat" si "realizat" - pana prin aprilie (anul urmator).


Multumesc.

Eu am primit un raspuns de la cineva de la sanatate ca daca esti anjagat in alta parte nu mai platesti CAS pe veniturile din prestari serivii cu alte firme si m-au cam bagat in ceata.



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 03:58 PM

Vezi postarealiviac, la Jan 23 2008, 09:02 AM, a spus:

Vezi postareaunPFA, la Jan 22 2008, 04:10 PM, a spus:

TVA daca e platitor.

6,5% aplicat la venitul net declarat - CAS (cheltuiala deductibila)

16% aplicat la venitul net declarat - impozit pe venit. Evident cheltuiala nedeductibila.

Pentru CAS si impozit se face regularizare, ca diferenta intre "estimat" si "realizat" - pana prin aprilie (anul urmator).


Multumesc.

Eu am primit un raspuns de la cineva de la sanatate ca daca esti anjagat in alta parte nu mai platesti CAS pe veniturile din prestari serivii cu alte firme si m-au cam bagat in ceata.

Eu unul sunt de parere ca se plateste si la pensii incepand cu 01.01.2008.
Dragos



#9 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 25 January 2008 - 04:51 PM

Vezi postareardpfa, la Dec 27 2007, 10:36 AM, a spus:

Tocmai am descoperit inca o contributie OBLIGATORIE pentru PFA: contributia la fondul pentru concedii si indemnizatii, conform OUG 158/2005.
E curios ca cei de la Casa de sanatate nu iti spun acest lucru in momentul cand te duci sa faci contract pentru plata a 6,5% din venit la fondul de sanatate.
Eu aveam impresia ca, platind 6,5%, voi beneficia, in caz de nevoie, de concediu medical sau maternal. OUG 158 spune ca aceste concedii se platesc daca ai cotizat cu 0,75% din venit la fondul de concedii si indemnizatii. Oare am inteles bine?

OBLIGATORIE ? IN NICI UN CAZ ! :nono:

ORDIN Nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006
pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate
ART. 7
''(1) Persoanele fizice asigurate pe bază de declarație de asigurare pot solicita retragerea declarației de asigurare pentru concedii și indemnizații. În acest sens vor depune la casele de asigurări de sănătate formularul-tip al solicitării de retragere a declarației de asigurare pentru concedii și indemnizații, conform modelului prezentat în anexa nr. 6.''
Deci, sa recapitulam:
1.E obligatorie pentru ANGAJATORI, fie societati, fie p.f.a. (notari, medici, avocati, etc.)
2.E facultativa pentru p.f.a. care nu au angajati (daca se intimpla sa te imbolnavesti si ai contribuit, primesti bani pt. concediu medical).
3.Oricind ai posibilitatea sa renunti la ea (vezi formular anexat).

CASA NAȚIONALĂ DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
CASA DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|

SOLICITARE DE RETRAGERE
A DECLARAȚIEI DE ASIGURARE PENTRU CONCEDII ȘI INDEMNIZAȚII
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Nr. |_|_|_|_|_|_|_| Din ziua |_|_|, Luna |_|_|, Anul |_|_|_|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Subsemnatul: |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
CNP: |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Act de identitate: Seria |_|_|_| nr. |_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Domiciliat în localitatea: |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Strada: |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Nr. |_|_|_|_| Bloc |_|_|_|_| Scara |_|_|_| Etaj |_|_| Apart. |_|_|_|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Județ/Sector: |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Telefon: |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
Asigurat cu declarația de asigurare nr:
_ _ _ _ _ _ _ _
Din ziua |_|_|, Luna |_|_|, Anul |_|_|_|_|
Solicit retragerea declarației de asigurare pentru concedii și indemnizații
începând cu data de:
_ _ _ _ _ _ _ _
ZI |_|_| LUNĂ |_|_| AN |_|_|_|_|.
Data _______________ Semnătură asigurat ___________________

ALLES KLARE ?
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#10 mony26

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 January 2008 - 09:01 PM

Vezi postarealiviac, la Jan 22 2008, 02:55 PM, a spus:

As dori si eu o informatie daca se poate.
O PFA care este angajata la o firma si plateste toate contributiile ca salariat la acea firma ce contributii trebuie sa plateasca pe veniturile prin contracte de prestari servicii cu alte firme decat cea la care este angajata?


Cu multumiri

Stiu sigur, sigur ca daca esti salariat si platesti contributiile aferente la fd de sanatate ca PFA, pt. contractele incheiate cu alte firme nu mai platesti contributii la sanatate, doar impozit, cota de 16% aplicata la venitul net.



#11 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 30 January 2008 - 03:40 PM

Vezi postareamony26, la Jan 25 2008, 09:01 PM, a spus:

Vezi postarealiviac, la Jan 22 2008, 02:55 PM, a spus:

As dori si eu o informatie daca se poate.
O PFA care este angajata la o firma si plateste toate contributiile ca salariat la acea firma ce contributii trebuie sa plateasca pe veniturile prin contracte de prestari servicii cu alte firme decat cea la care este angajata?


Cu multumiri

Stiu sigur, sigur ca daca esti salariat si platesti contributiile aferente la fd de sanatate ca PFA, pt. contractele incheiate cu alte firme nu mai platesti contributii la sanatate, doar impozit, cota de 16% aplicata la venitul net.

Nu ai dreptate: platesti 6.5% sanatate la TOATE veniturile obtinute, in calitate de salariat si in calitate de PFA.
Vezi si topicul: Mic indrumar privind declaratiile PFA, - declaratii obligatorii si termene -
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL