Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant la 31.12.2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bilant la 31.12.2007

339 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 12:57 PM

sigur ca da !
in cel mai rau caz, cu imputernicire de la administrator.
si uite asa am definit o categ. de pers. imputernicite.
de ex., lipseste contabilul sef si imputerniceste economistul sa faca si sa semneze bilantul.
e doar un ex., nu aruncati cu rosii :biggrin:



#22 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 January 2008 - 01:22 PM

dar cine ma impiedica sa imi imputernicesc soferul sa faca bilantul?
ca e vorba de intocmirea lui... treaba cu semnatura e prescurtarea de la intocmire
soferul meu stie sa adune conturile din balanta si sa faca bilnat, culmea e ca in program introduci balanta si iese bilantul
daca are si studii superioare economice si mai bine
daca nu are nu e bai ca nu ma trage nimeni la raspundere

ce ziceti de chestia asta? :lostit (13):




#23 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 02:24 PM

OG 47/2007, punctul 8, se mai aplica sau nu?



#24 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 17 January 2008 - 03:05 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 17 2008, 01:22 PM, a spus:

dar cine ma impiedica sa imi imputernicesc soferul sa faca bilantul?
ca e vorba de intocmirea lui... treaba cu semnatura e prescurtarea de la intocmire
soferul meu stie sa adune conturile din balanta si sa faca bilnat, culmea e ca in program introduci balanta si iese bilantul
daca are si studii superioare economice si mai bine
daca nu are nu e bai ca nu ma trage nimeni la raspundere

ce ziceti de chestia asta? :lostit (13):


...poate e bai, pentru ca in legea ctb se specifica ca aceste persoane trebuie sa aiba studii economice, insa, asa este, cine ma impiedica sa-l imputernicesc pe soferul meu care are studii superioare economice, sa intocmeasca bilantul????

Totul e un mare tampenie. In loc de "alta persoana imputernicita" de ce nu au scris clar: "economist angajat cu contract individual de munca"? In alta situatie decat aceasta, cine ar mai putea fi persoana imputernicita? ...decat asa cum spunea si Septimiu mai sus...si cum se intelege foarte clar din lege ca...orice persoana cu studii economice din firma..poate intocmi bilantul daca are o imputernicire, corect????



#25 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 January 2008 - 03:37 PM

nu e bai nici daca nu are studii superioare, ca nu exista contraventie pt incalcarea articolului 10 :lostit (13):



#26 leoda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 January 2008 - 11:27 PM

nu stiu daca a incercat cineva sa completeze datele introductive dar la calitate intocmit daca pui `alta persoana imputernicita iti apare automat numele administratorului la fel ca in anii precedenti cand era prevazuta raspunderea administratorului

A mai incercat cineva?

Pararea mea e ca de fapt nimic nu s-a schimbat si la firmele sub 50000 de euro se admite acest `alta persoana imputrnicita aparand tot numele administratorului.


Pentru firmele cu cifre mai mari de 50000 de euro e obligatorie semnarea de catre directorul economic sau persoane autorizate.



#27 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 18 January 2008 - 01:25 AM

ESTE SPECIFICATA UNDEVA CIFRA DE AFACERI?
adica, daca o societate are CA mai mare de 50.000 euro trebuie persoana autorizata?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#28 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 January 2008 - 08:52 AM

Vezi postarealeoda, la Jan 17 2008, 11:27 PM, a spus:

nu stiu daca a incercat cineva sa completeze datele introductive dar la calitate intocmit daca pui `alta persoana imputernicita iti apare automat numele administratorului la fel ca in anii precedenti cand era prevazuta raspunderea administratorului

A mai incercat cineva?

Pararea mea e ca de fapt nimic nu s-a schimbat si la firmele sub 50000 de euro se admite acest `alta persoana imputrnicita aparand tot numele administratorului.


Pentru firmele cu cifre mai mari de 50000 de euro e obligatorie semnarea de catre directorul economic sau persoane autorizate.



Intradevar, nu este trecuta nicaieri cifra de afaceri, dar daca e asa cum spui referitor la persoana imputernicita....asta mi se pare cu adevarat o mare stupizenie.....putem intelege ca acum administratorul poate semna fara ca macar sa fie conditionat de cifra de afaceri? Sau putem intelege ca poate semna doar daca are studii economice....ce naiba mai putem intelege?????...ca eu nu mai inteleg nimic!!!! Ce idioti!!! E clar ca aceste legi nu sunt facute pentru romani, sunt facute doar pentru anumiti romani!!!! Ar fi chiar culmea....practic nu s-a schimbat nimic????? Trezoreriile si functionarii publici in general vor detine in continuare monopolul!!??...nu ca n-ar fi gasit ei solutii chiar daca nu era programul facut asa cum zici ca este......



#29 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 January 2008 - 10:52 AM

In normele atasate ,in programul de bilant 2007 ,la semnarea sit.fin.anuale de catre peroana care le-a intocmit,se precizeaza ca la calitatea acesteia,se alege :director economic,contabil-sef sau o alta persoana imputernicita sa INDEPLINEASCA ACEASTA FUNCTIE,conform legii!!!...etc. Putin probabil sa se refere la administrator ca administrator,in cazul in care acesta nu indeplineste conditiile...deci nu este imputernicita sa indeplineasca functia de contabil sef sau dir.economic, conform legii...Pareri?



#30 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2008 - 11:56 AM

chiar daca scrii, numele si prenumele altei persoane, cand ai ales calitatea " alta persoana imputernicita" , iti apare automat numele si prenumele administratorului !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#31 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2008 - 02:36 PM

Eu am complectat un bilant.Am ales contabil sef si am trecut numele.Cand am listat imi apare o declaratie in care se specifica,,,ca administratorul (urmeaza numele administratorului)isi asuma raspunderea .Mentionez ,am trecut contabil sef si numele acestuia.Am depus la sectorul 2



#32 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 18 January 2008 - 06:13 PM

Scuze am postat de doua ori.Voiam sa intreb unde ai depus bilantul la finante sau la registrul comertului?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 November 2008 - 11:49 PM
citare dubla mesaj anterior




#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2008 - 06:21 PM

dragule, reg. com. nu-i pe sectoare :biggrin:

numa' adm. fin. is :lostit (13):

fata a zis ca la sect. 2 a depus, deci ... :thumbup:



#34 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 18 January 2008 - 10:29 PM

La noi la tara nu avem sectoare nu avem nici semafoare asa ca va rog sa ma scuzati.Am aflat ca se depune la finante.Ms Otilia.



#35 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2008 - 11:40 PM

Vezi postareaLaura_M, la Jan 17 2008, 02:24 PM, a spus:

OG 47/2007, punctul 8, se mai aplica sau nu?
8. După alineatul (4) al articolului 83 se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu următorul cuprins:
""(5) Declarațiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de către un consultant fiscal, în condițiile legii, cu excepția celor pentru care este obligatorie auditarea." "

Din cate stiu eu nu. Insa nu-mi amintesc articolul legislativ care reglementeaza acest lucru. Pls.si eu doresc o referinta.



#36 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2008 - 11:49 PM

Scuze pentru intarziere...Am depus la sectorul 2,deci la Adm.Financiara



#37 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 19 January 2008 - 08:44 PM

Am si eu o dilema :biggrin: De fapt... doua :)

1. Daca eu am studii superioare economice, am voie sa ma trec Director Economic, sau contabil sef? Si sa semnez?
2. Daca 1 nu e ok, si am un expert contabil si el imi pune semnatura... el e obligat sa imi factureze semnatura aia? Sau sa fac contract cu el? :)

Multumesc :)



#38 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 19 January 2008 - 09:01 PM

Nu cred ca trebuie sa-ti factureze semnatura...imi imaginez ca i-ar fi imposibil, insa da, ar trebui sa existe un contract. Acesta nu trebuie sa fie neaparat incheiat pentru o perioada mare de timp, adica obiectul contractului ar putea face referire strict la inchiderea sau certificarea situatiilor financiare ale anului 2007 sau stiu eu...o formulare din care sa rezulte strict semnarea actelor pentru 2007...nu te obliga nimeni sa ai expert daca esti economist, dar in primul rand, eu cred ca un economist poate foarte bine semna bilantul firmei la care este angajat...



#39 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 19 January 2008 - 09:26 PM

Am uitat sa mentionez: eu sunt doar administrator al firmei, neavand si calitatea de angajat...



#40 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 19 January 2008 - 10:03 PM

Vezi postareaCristian Mazilu, la Jan 19 2008, 11:26 PM, a spus:

Am uitat sa mentionez: eu sunt doar administrator al firmei, neavand si calitatea de angajat...
Unde scrie ca persoana imputernicita sa semneze trebuie sa fie angajata?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL