Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant la 31.12.2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilant la 31.12.2007

339 replies to this topic

#1 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2008 - 12:44 PM

Daca o societate nu a avut act6ivitate in ultimul an, cine ii semneaza bilantul pe 0? Trebuie sa angajeze un expert sau o societate pentru asta ?
Practic nu au fost operatiuni...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 March 2008 - 02:48 PM




#2 Netu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 January 2008 - 11:02 AM

Am si eu o intrebare. O firma mica cu cateva facturi lunare si un contabil care a tinut contabilitatea timp de 5 ani la aceasta firma, dar fara studii superioare mai are dreptul la semnatul bilantului, etc? Era o ideea ca e obligatoriu ca orice firma sa aiba un expert contabil care sa semneze bilantul sau doar firmele cu o anumita cifra de afaceri.
Cam care e treaba?
Multumesc!




#3 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 09 January 2008 - 11:28 AM

Conform Legii 259/2007 societatea comerciala este obligata sa organizeze si sa conduca contabilitatea fie intern,prin departament de contabilitate, fie extern ,in baza unui contract de prestari de servicii contabile.Sintagma "de regula" din continutul art.10 alin.(2) semnifica faptul ca tratamentul de baza in organizarea si conducerea contabilitatii este cel cu angajati proprii(contract de munca,indiferent de regimul de lucru) cu studii economice superioare, iar tratamentul alternativ este cel cu contract de prestari servicii contabile.
Tot prin aceasta lege a fost eliminata posibilitatea ca administratorul unei societati comerciale sa raspunda pentu tinerea contabilitatii acolo unde cifra de afaceri anuala este cel mult echivalentul a 50000 eur, asa cum se preciza in varianta anterioara a legii contabilitatii.



#4 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 09 January 2008 - 08:57 PM

bilant poate semna expertul contabil sau directorul economic/contabil sef angajat cu CM, cre trebuie sa aiba obligatoriu studii superioare



#5 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 January 2008 - 10:42 AM

Sau o firma de contabilitate, prin reprezentantii sai, daca exista un contract de prestari servicii incheiat intre firma de contabilitate si societatea careia i se tine evidenta contabila.



#6 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 10 January 2008 - 01:24 PM

Sau o persoana fizica autorizata daca exista un contract de prestari servicii incheiat intre persona fizica utorizata si societatea careia i se tine evidenta contabila.

Trebuie facuta precizarea importanta ca atit societatea de contabilitate cit si persoana fizica autorizata trebuie sa fie membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.



#7 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 04:18 PM

A aparut bilantul la 31.12.2007 pe www.mfinante.ro



#8 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2008 - 04:29 PM

:lnr (21): :thumbup:

ca idee unde ????? :lostit (13):



#9 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 04:37 PM

www.mfinante.ro-situatii financiare,pe la jumatatea paginii....



#10 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2008 - 04:48 PM

am gasit :lostit (13):

multumesc pentru lamuriri :)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 November 2008 - 11:47 PM




#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 January 2008 - 05:42 PM

sunt curios daca la "alta persoana imputernicita, potrivit legii" intra orice persoana careie administratorul ii face imputernicire



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 January 2008 - 06:56 PM

ORDIN 2.374/12.12.2007 publicat in MO 25 din 14.01.2008 pentru modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene
19. Punctul 266 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
266. - (1) Situatiile financiare anuale se intocmesc si se publica, potrivit legii, in moneda nationala.
(2) Situatiile financiare anuale au inscrise clar numele si prenumele persoanei care le-a intocmit, calitatea acesteia (director economic, contabil sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie, persoana autorizata potrivit legii, membra a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania), precum si numarul de inregistrare in organismul profesional, daca este cazul.



#13 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 07:21 PM

...si " alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie" ce inseamna ?



#14 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 January 2008 - 07:29 PM

ma gandesc la un economist care este angajat al societatii si este expert contabil inscris la CECAR (nu contabil sef si nici director economic)
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#15 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2008 - 09:45 AM

ciar nu mai merge sa il semneze adm care ar studii superioare economice? trebuie neaparat sa facem contract cu un expert chiar daca firma nu a mai avut activitate in 2007?



#16 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 10:48 AM

in norme se spune asa: director economic, contabil sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie , potrivit legii SAU persoane fizice sau juridice , autorizate potrivit legii, membre ale CECCAR !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#17 skippi_2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 January 2008 - 10:53 AM

Vezi postareacristina5859, la Jan 17 2008, 12:48 PM, a spus:

in norme se spune asa: director economic, contabil sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie , potrivit legii SAU persoane fizice sau juridice , autorizate potrivit legii, membre ale CECCAR !!
Prin persoana imputernicita potrivit legii implica obligatoriu studii superioare, dar trebuie sa fie si atestata CECCAR.? :lostit (13):
skippi_2005



#18 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 11:09 AM

Am si eu o mare problema. O firma a facut intrerupere temporara de activitate la Registrul Comertului in cursul anului trecut. Inainte sa faca chestia asta a vandut niste mijl. fixe, deci are venituri pe anul trecut (si cheltuieli, si plati, si incasari, si o gramada de alte operatiuni). Trebuie sa faca bilant la 31 dec 2007? Si daca da, cine il semneaza? Nu are nici un angajat, iar sa faca contract cu o firma de contabilitate, in conditiile in care firma nu functioneaza, mi se pare cam aiurea. Va rog mult, ajutati-ma!



#19 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 17 January 2008 - 11:15 AM

3. Situatiile financiare anuale sunt semnate de persoanele in drept, cuprinzand si numele in clar al acestora.
Randul corespunzator calitatii persoanei care a intocmit situatiile financiare se completeaza astfel:
- directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie, potrivit legii;
- persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania, potrivit legii.

Acest pasaj: "alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie, potrivit legii" lasa loc la muuuulte interpretari. Lasand la o parte celelalte patru categorii, din care doar doua trebuie sa fie membre CECCAR, ar mai ramane o singura categorie si anume: o persoana din firma imputernicita de administrator. N-ar putea fi chiar administratorul?
Mie mi se pare foarte ciudat ca au introdus partea asta. Parca ar fi fost pusa expres sa faca fiecare ce vrea, si sa semneze oricine din firma bilantul. :cool:



#20 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2008 - 11:18 AM

In concluzie poate semna bilantul un economist angajat al societatii, fara a fi director economic sau contabil sef?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL