Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai pot fi micro ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mai pot fi micro ?

80 replies to this topic

#1 raluca_gery

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Dans, Cosmetica

Postat 04 January 2008 - 12:11 AM

O firma infiintata in sept 2006 nu a avut activitate pana in decembrie 2007. Firma nu a angajat nici un salariat in termen de 60 zile de la infiintare si a trecut automat la platitoare de imp pe profit.

Declaratiile le-am depus astfel decl. 100 cu "0" la sept,dec 2006, mar, iun, sept 2007; decl. de inactivitate la dec 2006, respectiv iun 2007; decl. 101 la dec 2006 cu "0". (firma e neplatitoare de TVA).

Intrebare: Poate sa mai treaca la imp. pe venitul micro din ian 2008 daca o declar in 010 si daca da, trebuie sa angajeze 1 salariat in termen de... ?


Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 April 2009 - 10:22 AM




#2 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2008 - 09:29 AM

Nu




#3 raluca_gery

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Dans, Cosmetica

Postat 04 January 2008 - 05:34 PM

Vezi postareaRainablue, la Jan 4 2008, 09:29 AM, a spus:

Nu

Nu? Pe ce baza afirmati asta?

:lostit (13):

Conform codului fiscal art.104 : "microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata im pozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fisca urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 103 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor".

Cred ca daca angajeaza 1 salariat (contractul de munca fiind datat pana la 31.12.2007) si face 010 pana la 31.01.2008 va trece la imp. pe venitul micro.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 January 2008 - 06:47 PM

Ai dreptate Raluca. Poti sa devii microintreprindere daca indeplinesti conditiile art.103 si 104. Daca stii legea de ce ai mai intrebat?
(Era mai demult imposibilitatea de a reveni de la impozitul pe profit la cel al microintreprinderilor).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 raluca_gery

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Dans, Cosmetica

Postat 04 January 2008 - 08:09 PM

Vezi postareanopris, la Jan 4 2008, 06:47 PM, a spus:

Ai dreptate Raluca. Poti sa devii microintreprindere daca indeplinesti conditiile art.103 si 104. Daca stii legea de ce ai mai intrebat?
(Era mai demult imposibilitatea de a reveni de la impozitul pe profit la cel al microintreprinderilor).


Am intrebat pt ca la inceput nu eram sigura. Intre timp m-am documentat.

Multumesc



#6 lylyana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 January 2008 - 07:36 PM

Buna!
Am si eu o intrebare in legatura cu o firma fara activitate.
A fost infiintata in oct.2007 si nu a avut activitate,nu are salariati si e platitoare de impozit si TVA.Ce trebuie sa depun pentru acest trim?Ma poate ajuta cineva,va rog?
Multumesc mult!



#7 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 18 January 2008 - 09:59 AM

Eu cred ca nu poti trece de pe profit pe micro, ma intereseaza spune-mi unde scrie si ce temei legal v-a spus cei de la fisc



#8 vali83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 January 2008 - 01:52 PM

Vezi postarealylyana, la Jan 7 2008, 09:36 PM, a spus:

Buna!
Am si eu o intrebare in legatura cu o firma fara activitate.
A fost infiintata in oct.2007 si nu a avut activitate,nu are salariati si e platitoare de impozit si TVA.Ce trebuie sa depun pentru acest trim?Ma poate ajuta cineva,va rog?
Multumesc mult!


stie cineva sa raspunda? am si eu aceeasi intrebare. Cineva mi-a zis ca ar trebui sa depun pana in 25 ianuarie un fel de declaratie scrisa de mana cum ca nu am avut cifra de afaceri(sau cifra de afaceri a fost zero). E adevarat? Daca da, are cineva un model? Pentru noi cei neinitiati e putin mai greu, trebuie sa vedem prima data cum sa arate aceste lucruri ca sa le facem cum trebuie data viitoare. Multumesc



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 January 2008 - 02:16 PM

Vezi postareatudorachee, la Jan 18 2008, 09:59 AM, a spus:

Eu cred ca nu poti trece de pe profit pe micro, ma intereseaza spune-mi unde scrie si ce temei legal v-a spus cei de la fisc
Art.103 si 104 din Codul fiscal definesc conditiile. Art.104 e citat mai sus si pare destul de clar.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 ginxi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 January 2008 - 02:20 PM

Vezi postareavali83, la Jan 24 2008, 01:52 PM, a spus:

Vezi postarealylyana, la Jan 7 2008, 09:36 PM, a spus:

Buna!
Am si eu o intrebare in legatura cu o firma fara activitate.
A fost infiintata in oct.2007 si nu a avut activitate,nu are salariati si e platitoare de impozit si TVA.Ce trebuie sa depun pentru acest trim?Ma poate ajuta cineva,va rog?
Multumesc mult!


stie cineva sa raspunda? am si eu aceeasi intrebare. Cineva mi-a zis ca ar trebui sa depun pana in 25 ianuarie un fel de declaratie scrisa de mana cum ca nu am avut cifra de afaceri(sau cifra de afaceri a fost zero). E adevarat? Daca da, are cineva un model? Pentru noi cei neinitiati e putin mai greu, trebuie sa vedem prima data cum sa arate aceste lucruri ca sa le facem cum trebuie data viitoare. Multumesc


trebuie depusa o declaratie ce contine toate datele firmei inclusiv capitalul social, semnata de administrator, la adm.fin. de care apartine societatea prin care se specifica faptul ca nu s-a desfasurat activ. de la infiintare pana la 31.12.2007



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 January 2008 - 02:22 PM

Pentru "lylyana" si "valy83":

Conform alin. (2) al art. II din LEGEA nr. 259 din 19 iulie 2007, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 506 din 27 iulie 2007, societatile comerciale vor depune un exemplar al situatiilor financiare aferente exercitiilor financiare ale anilor 2007 si 2008 la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor, in termen de 150 de zile de la incheierea exercitiilor financiare respective. Societatile comerciale care de la constituire nu au desfasurat activitate, precum si cele aflate in lichidare, potrivit legii, vor depune o declaratie in acest sens, in termen de 60 de zile de la incheierea exercitiului financiar.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 31 January 2008 - 10:39 AM

Am o societate platitoare de imp pe profit, care de sase - opt luni nu a mai avut activitate. Puteti sa imi spuneti daca pot face ceva sa nu mai depun declaratiile trimestrial cu 0? Se poate depune o declaratie de inactivitate, ceva? Multumesc frumos



#13 Aura_B.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 March 2008 - 04:42 PM

Buna ziua!
Am o mare nelamurire si v-as ruga sa ma ajutati...
Am o societate comerciala care a fost microintreprindere cu un angajat, neplatitoare de TVA si cu impozit pe venit.Prin declaratie 010 am devenit platitoare de TVA, 0 angajati si impozit pe profit. Intrebarea este ce sunt acum:microintreprindere sau IMM? Daca sunt IMM mai pot deveni vreodata microintreprindere??
Multumesc! :pullhair:



#14 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 March 2008 - 05:05 PM

daca ramaneai cu 1 angajat erai microintreprindere cu impozit profit, dar daca nu ai nici un angajat nu mai esti micro si nu mai poti reveni, cel putin asa stiu eu.



#15 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 21 March 2008 - 05:19 PM

Vezi postarealiliana77, la Mar 21 2008, 06:05 PM, a spus:

daca ramaneai cu 1 angajat erai microintreprindere cu impozit profit, dar daca nu ai nici un angajat nu mai esti micro si nu mai poti reveni, cel putin asa stiu eu.
Liliana, :pullhair: daca ramanea cu 1 angajat raminea micro cu impozit venit,dar daca nu mai are nici un angajat nu mai este micro si nu mai poate reveni.

Aceasta postare a fost editata de lucis: 21 March 2008 - 05:20 PM




#16 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 March 2008 - 05:27 PM

asa e Lucis, mi-a ramas profit in cap si profit am scris :) ms de corectie



#17 furgim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 12 November 2008 - 01:09 PM

Buna ziua
Am facut un SRL nou, am primit CUI-ul dar nu l-am inregistrat la finante(nu am certificatul fiscal) pentru ca nu am avut nici o activitate. Trebuie sa il inregistrez tinind cont ca nu va avea nici o activitate prea curind? Trebuie sa depun bilantul dupa 1 ianuarie?



#18 mella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 13 November 2008 - 12:20 PM

nu vei depune bilant decat daca vei avea activitate, si tu ai spus ca nu vei avea, deci vei depune doar o declaratie pe propria raspundere.



#19 luci8

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 18 November 2008 - 08:22 PM

Ajutat-ma va rog si pe mine: pentru o firma noua infiintata pe 01 iulie 2008 micro (eu am preluat-o azi) care nu a angajat in termen de 60 de zile nici o persoana si nu a schimbat nici declaratia 010 este obligatoriu sa treaca cu 01 ianuarie la impozit pe profit, declaratia 100 si 102 cu 0 in dreptul sumelor o voi depune maine cu avertisment sper in loc de amenda ...



#20 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 19 November 2008 - 09:52 AM

Nu trebuie sa modificati nimic in D010.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL