Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plati eronate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

plati eronate

2 replies to this topic

#1 rodica 40

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 05 January 2008 - 05:54 PM

Problema mea e ca am platit mai mult decat am aprobat in buget. Poate sa-mi spuna cineva unde am gresit?
O alta intrebare: daca fac o plata gresit si imi vin banii inapoi total plati din extras nu mai corespunde cu total plati din executie! ce fac?



#2 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 05 January 2008 - 09:28 PM

Nu ai spus ce fel de ord de credite esti.
Poti plati mai mult fata de bug aprobat in urmatoarele situatii:
1.Ti-au fost deschise credite mai mari fata de bug,si,in acest caz ord superior iti modif bug fc de creditele deschise
2.Ai incasat venituri mai mari decit cele prev in bug,si,in acest caz soliciti modif bvc- venituri la nivelul incasarilor
3.Ai primit sponsorizari,iar aici nu puteai sa angajezi ch si sa faci plata decit dupa ce comunicai ord sup val sponsorizarii,primei bvc modif cu ac val si cr aferente.
Daca platile le-ai facut din alte surse,te rog spune ca sa vedem ce sol gasim.

Cu privire la plata in plus si virarea banilor in cont ,acest lucru reiese din balanta de verif in rulajul lui 7701 sau in ct de disponibil,functie de sursa(credite sau venituri)
iar in extrsul de cont ac suma apare de 2 ori(pe debit si pe credit)




#3 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 06 January 2008 - 10:57 AM

Teoretic nu-i posibil. DAR daca ai incasat venituri mai mari decat cele prognozate in buget,inseamna ca bugetul nu a fost intocmit corect si atunci cheltuiala e posibil sa fie mai mare.Sau poate ai avut disponibil din anii precedenti. Vorbesc de bugetul total. De gresit se poate spune ca ai gresit la intocmirea ordonantarilor acolo disponibilul nu ar fi trebuit sa te lase sa gresesti. Ce se poate face acum? refacerea bugetului final cu aprobarea ordonatorului de credite,astfel incat executia bugetara sa fie corecta .Sub nici o forma nu poti sa inchizi anul asa,cu plati mai mari decat bugetul.Daca dai mai multe detalii iti pot da o solutii.
De ex: venituri buget=incasari trezorerie? ai avut disponibil din anii precedenti? atunci chelt din buget pot fi mai mari decat veniturile cu fix disponibilul. La ce articol bugetar ai depasirea? Mai ai disponibil la 31 dec 2007 ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL