Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura in format electronic (intrebare urgenta) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura in format electronic (intrebare urgenta)

18 replies to this topic

#1 Someone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 January 2008 - 12:54 PM

Buna ziua,

Trebuie sa spun de la inceput ca nu sunt roman (si nici contabil), dar o sa incerc sa scriu corect in limba Romana.

Am o intrebare despre codul fiscal si despre modul de facturare:

Situatia:

Firma mea "X" din Romania (SRL) vrea sa trimite o factura (model al firmei) la o alta "firma Y" in Romania (SRL). Factura bineinteles este in confirmatate cu art 155 alineatul (5). Firma mea "X" factureaza pentru "prestari servicii"

Eu stiu deja ca conform Codul Fiscal art 155 alineatul (6) o stampila si o semnatura nu mai sunt obligatoriu pe o factura (deja din 01.01.2007).


Intrebarea mea este:

1) De ce nu pot sa trimis o factura din partea firma mea ("Firma X") in formatul word su pdf PRIN EMAIL la destinator ("Firma Y")

Am primit un raspuns de la "firma Y" (destinator) care m-a spus ca nu acepte factura primite prin e-mail in formatul word sau pdf cin cauza:

"la art. 155 alin.(8) lit c) din Codul Fiscal (Legea 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare) spune clar ca "....(8) Prin norme se stabilesc condițiile în care:......

c) se pot transmite facturi prin mijloace electronice...", iar Normele Metodologice (2007-2008) spun ca

"....73. (1) În sensul art. 155 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal, se pot transmite facturi prin mijloace electronice în următoarele condiții:

a) pentru operațiuni efectuate în România, inclusiv pentru livrări intracomunitare:

1. părțile să încheie un acord prin care să se prevadă această
procedură de facturare;

2. furnizorul/prestatorul și/sau cumpărătorul, dacă sunt
înregistrați conform art. 153 din Codul fiscal, să notifice, prin
scrisoare recomandată, organul fiscal competent că vor aplica o astfel
de procedură de facturare, cu cel puțin o lună calendaristică înainte de
a o iniția, și să anexeze la notificare acordul prevăzut la lit. a);

3. să se garanteze autenticitatea sursei și integritatea
conținutului facturii prin: semnătură electronică, conform prevederilor
Legii nr. 455/2001 privind semnătura electronică, prin schimbul
electronic de date EDI definit la art. 2 din Recomandările Comisiei
1994/820/EC din 19 octombrie 1994 referitor la aspectele legale ale
schimbului electronic de date, sau orice alte mijloace electronice
agreate de Direcția de tehnologia informației din cadrul Ministerului
Finanțelor Publice;

4. să existe un document centralizator pe suport de hârtie, cu
evidența tuturor facturilor transmise prin schimbul electronic de date
EDI, într-o lună calendaristică de o persoană impozabilă înregistrată
conform art. 153 din Codul fiscal, sau a tuturor facturilor astfel
primite într-o lună calendaristică de orice persoană obligată la plata
taxei, în cazul în care furnizorul/prestatorul nu este înregistrat
conform art. 153 din Codul fiscal"

Opinia mea este ca datorita faptului ca o factura nu mai are nevoie de o stampila sau semnatura o factura printata la mine la birou si trimis prin un courier ESTE EXACT LA FEL fel ca o factura trimis prin e-mail si printat direct acolo la firma "Y.

Mai existe si CEE Directive 77/388 care spune ca o factura in format electronic sau trimis eletronic, nu poate vi refusat in nici un caz.

Si eu cred ca factura mea trimis prin email nu poate fi refusat si in Romania

Dar .... am dreptate , sau "firma Y" are dreptate ? (este o chestiune de principii si de "simti practic")

Astept parerea/sfaturile dvs!

Stefan



#2 Someone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 January 2008 - 01:24 PM

Vreau sa mai spun ca afara de art. 155 alin.(8) lit c) se pot transmite facturi prin mijloace electronice..." mai existe un articul care este introdus prin Ordonanta de urgenta nr. 106/2007 si care a intrat in vigoare pe 01.01.2008

La articolul 155, dupa alineatul (9) se introduc trei noi alineate, alineatele (10)-(12),
cu urmatorul cuprins:

(10) Orice document sau mesaj care modifica si care se refera in mod specific si fara
ambiguitati la factura initiala va fi tratat ca o factura.

-> (11) Romania va accepta documentele sau mesajele pe suport hartie ori in
-> forma electronica drept facturi, daca acestea indeplinesc conditiile
-> prevazute de prezentul articol.


(12) In situatia in care pachete care contin mai multe facturi sunt transmise sau puse la
dispozitie aceluiasi destinatar prin mijloace electronice, informatiile care sunt comune
facturilor individuale pot fi mentionate o singura data, cu conditia ca acestea sa fie
accesibile pentru fiecare factura."


Art 155 alin (8) c) este altceva decat art 155 alin (11) ?

Intrebarea mea ramana: o firma din Romania pot refuza factura mea trimis in formatul word/pdf trimis prin e-mail ???




#3 gabrielasteluta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 January 2008 - 02:21 PM

Vezi postareaSomeone, la Jan 7 2008, 12:54 PM, a spus:

Buna ziua,
Trebuie sa spun de la inceput ca nu sunt roman (si nici contabil), dar o sa incerc sa scriu corect in limba Romana.
Am o intrebare despre codul fiscal si despre modul de facturare:
Situatia:
[...]Intrebarea mea este:

1) De ce nu pot sa trimis o factura din partea firma mea ("Firma X") in formatul word su pdf PRIN EMAIL la destinator ("Firma Y")

[...]Stefan
daca sunt indeplinite conditiile de intocmire si respecta legislatia in vigoare, o factura se poate scrie si cu creionul pe o bucata de hartie. nu inteleg de ce au respins procedeul tau.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 January 2009 - 11:40 AM




#4 Someone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 January 2008 - 02:25 PM

au respins factura mea din cauza ce scrie in "norme methodice al codului fiscal"

Altcineva poate sa spune daca ei (firma Y) sau eu am dreptate ?



#5 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 07 January 2008 - 02:30 PM

Pe linga art 155 cf ( am vazut si eu modif prin OUG 106/04.10.2007 pct 65 (11) , mai este si Legea 260/19.07.2007 , m of 506/27.07.2007 , care ingradeste emiterea facturilor in forma electronica , vezi art 26 " Sistemele informatice destinate operatiunilor de emitere a facturilor in forma electronica pot fi utilizate numai daca sint omologate in prealabil de catre Autoritatea nationala pentru reglementare in comunicatii si tehnologia informatiei"
Pe alta parte , Codul Fiscal prevaleaza orice alta lege in materie fiscala ... , iar Cf permite aceste facturi in forma electronica fara a se preciza nimic despre acea omologare ... Dupa mine , situatia este ambigua si cred ca numai o adresa la Ministerul Finantelor ar putea fi solutia



#6 Someone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 January 2008 - 03:56 PM

Acciza,

Ati scris: "Cf permite aceste facturi in forma electronica fara a se preciza nimic despre acea omologare"

Dar , firma Y (in situatie mea) s-a referit la "Normele Metodologice 2007 + actualizat per 01.01.2008) care scrie:

"73. (1) În sensul art. 155 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal, se pot transmite facturi prin mijloace electronice în următoarele condiții:

1- ........... *
2- ........... *
3- ........... *
4- ........... *

(* verdeti pe primul mesaj)

Dar ce inseamna "format electronic" ?!?!

Daca eu ma duc cu factura printata in original la firma Y sau ei printez factura mea (dupa au primit-o prin e-mail de la mine) , care este diferenta ?



#7 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 07 January 2008 - 05:00 PM

faptul ca se trimite prin mail sau se printeaza la fata locului, nu se numeste "format electronic" in sensul prezentei legi



formatul electronic este o codificare unica specifica utilizatorului (celui ce factureaza, sa spunem) si ceea ce e cel mai important, se emneaza prin semnatura electronica (si aceasta unica ca si CNP-ul) care este gestionata pe un server si nu poate fi falsificata....poate doar sparta :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 07 January 2008 - 05:01 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#8 Someone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 January 2008 - 05:40 PM

norme methodologice scrie:
"se pot transmite facturi prin mijloace electronice în următoarele condiții:"

Unde stiu eu sigur ca un e-mail (cu un atasament) trimis nu este considerat "trimis prin mijloace eletronice" ...

Aceasta postare a fost editata de Someone: 07 January 2008 - 05:44 PM




#9 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 07 January 2008 - 06:05 PM

Vezi postareaSomeone, la Jan 7 2008, 05:40 PM, a spus:

norme methodologice scrie:
"se pot transmite facturi prin mijloace electronice în următoarele condiții:"

Unde stiu eu sigur ca un e-mail (cu un atasament) trimis nu este considerat "trimis prin mijloace eletronice" ...

dar e-mail, ce inseamna?

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 07 January 2008 - 06:05 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#10 Someone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 January 2008 - 11:07 PM

Eu pot sa spun ca "firma Y" (in primul mesaj) este o firma multinationala ... si nu acepta o factura in PDF sau WORD prin E-mail din cauza ca este considerat o factura prin "mijloace eletronice" care are nevoie de o aprobara de la Administratia Finantelor (si un acord in scris intre firma mea si firma Y)

NB: o alta firma multinationala (care este in acelasi domeniul) acepa fara nicio problema factura mea prin email!)

In opinia mea , e o prostie ... pentru ca (INCA O DATA) o factura printat la mine si trimis prin posta/courier la destinatorul este EXACT la fel ca o factura trimis prin e-mail si printat la sediul destinatorului ... (in special ca nu mai avem nevoie de o stampila sau semnatura pe nicio factura in Romania!)

Adresa mea de e-mail este deja mentionat in contractul de colaborarea cu firma Y , si ne comunicam acum de 1,5 ani deja prin "mijloace electronice"

Dar UNDE scrie in legea/norme ca firma mea nu nu poate sa trimite un email CU atasament (care contine o factura in PDF/Word) la o alta firma ???

Sau unde scrie ca NU POT sa fac asta ?!?

E ciudat ca am nevoie de o aprobare de la Administratia Finantelor pentru sa emis o factura prin e-mail (suntem in UE) ... si in codul fiscal avem 2 articule:

la art. 155 alin.(8) lit c) scrie "se pot transmite facturi prin mijloace electronice"
( + Normele Metodologice cu conditiile mentionat mai devreme)

DAR avem si:

Art 155 alin (11) : "Romania va accepta documentele sau mesajele pe suport hartie ori in
forma electronica drept facturi, daca acestea indeplinesc conditiile prevazute de prezentul articol.
( fara Normele Metodologice!)"



Afara de Codul Fiscal si Normele Metodologice , avem inca CEE Directive 77/388 care spune ca o factura in format electronic sau trimis eletronic, nu poate vi refusat (in EU) ...

Ce articul/legea/norme este aspupra ceilalti ???

Aceasta postare a fost editata de Someone: 07 January 2008 - 11:09 PM




#11 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 07 January 2008 - 11:23 PM

da, Romania accepta facturile in format electronic fara norme metodologice cand le primeste de afara, nu facturile interne (intre 2 societati din Romania). la cat stiu romanii sa falsifice prefer sa am facturile semnate si stampilate, ca si pana acum.



#12 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 08 January 2008 - 12:31 PM

" Factura in forma electronica - documentul in forma electronica ce caracterizeaza in mod unic si neechivoc schimbul sau vinzarea de bunuri sau servicii , semnat cu semnatura electronica si purtind marca temporala , care contine datele cuprinse in formularul facturii si care este inregistrat pe medii compatibile cu prelucrarea automata a datelor "- art 4 lit d) - legea 260/19.07.2007 .
Pe linga codul fiscal mai este si HG 831 - care defineste inca o data factura .
Si eu cred ca expresia " Romania va accepta ..." se refera la ce poate fi primit din afara Romaniei ca facturi .
Cind am sugerat " adresa la Ministrul Finantelor" - m-am referit la o adresa de lamurire a situatiei, nu o aprobare , cum poate s-a inteles



#13 covaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 08 January 2008 - 02:08 PM

A fost publicata in MO nr.506 din 27/07/2007 Legea nr. 260/2007 privind inregistrarea operatiunilor comerciale prin mijloace electronice. Aeasta lege este in vigoare de la 01.01.2008.

Conform art.1 alin(3) Prezenta lege se aplica persoanelor stabilite in Romania, in intelesul prevederilor titlului VI din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, si care desfasoara activitati economice pe teritoriul Romaniei.Tot in aceasta lege se precizeaza conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o factura in format electronic pentru a deveni document justificativ. La "art. 6. - Facturile si chitantele in forma electronica emise fara indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege nu au calitatea de document justificativ, in intelesul prevederilor Legii nr. 82/1991, republicata".

La sectiunea 1 se specifica urmatoarele conditii pentru emiterea facturilor:
"Art. 8. - Emitentul facturii in forma electronica raspunde pentru legalitatea, autenticitatea, originea si integritatea continutului.
Art. 9. - (1) Factura in forma electronica respecta formatul si continutul stabilite de actele normative speciale si va contine marca temporala care certifica momentul emiterii si semnatura electronica a emitentului facturii.
(2) Certificatul aferent semnaturii electronice a emitentului facturii in forma electronica va contine informatii privind identificatorul fiscal si numarul notificarii inregistrate la Ministerul Economiei si Finantelor.
Art. 10. - Emitentul este obligat sa tina evidenta facturilor electronice emise intr-un registru electronic de evidenta a facturilor in forma electronica si sa mentioneze existenta unui exemplar pe suport de hartie, daca este cazul. Operarea in acest registru se realizeaza conform regulilor de operare a registrelor similare pe suport de hartie, completate cu normele metodologice emise de Ministerul Economiei si Finantelor in termen de 60 de zile de la data publicarii prezentei legi."

In concluzie pentru a emite facturi in format electronic trebuie sa fie indeplinite o serie de conditii specificate in aceasta lege.



#14 mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2008 - 05:00 PM

Buna tuturor,

ce inseamna "semnatura electronica" si ce inseamna ca facturile sa fie autorizare de nu -stiu- ce- asociatie ???????

Multumesc frumos !
Cu bine,
mica
mmm



#15 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 08 January 2008 - 06:14 PM

Someone,

Sincer desi imi dau seama ca nu e cazul, pe mine m-a distrat putin mesajul tau (nu o lua in nume de rau). De ce spun asta? Simplu iti explic desi e oarecum in afara temei de discutie: m-am lovit in Romania de astfel de probleme. E vorba de neincrederea oamenilor (si aici includ si o parte din contabili) in hartii, acte etc nesemnate si nestampilate negru pe alb.

Am obtinut in urma cu 3 ani o diploma pentru un curs de specialitate facut in strainatate, o diploma care afara este f. bine vazuta si recunoscuta, dar in tara nu e destul de valoroasa pentru simplul motiv ca nu are stampila ci numai o simpla semnatura :lostit (13): Iti dai seama cam ce inseamna in cazul tau al unor acte in care sunt implicati baniii?

Am mai patit sa am probleme sa decontez niste cheltuieli la firma pentru simplul fapt ca facand plata prin banca nu am avut chitanta sa ii dau contabilei ci numai factura... A fost destul de greu sa ii explic ca foaia primita de la banca prin care se dovedea ca am facut plata tine loc de chitanta. Greu cu mentalitatea...



#16 cnirolf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 January 2009 - 08:53 PM

Foarte multa lume face o mare confuzie privind 'formatul electronic' al unui document.

Este destul de greu de explicat pe intelesul cuiva care nu are cunostiinte informatice, dar am sa incerc:

Folosind Word si Excel nu rezulta o FACTURA, rezulta CEVA care ia forma unui fisier cu extensie .doc sau .xls. Omul este cel care inerpreteaza CEVA-ul drept o factura, calculatorul nu stie ca ce ati creeat d-voastra acolo reprezinta o factura. Aici este diferenta! Pentru ca o factura sa poata fi considerata in format electronic, ea trebuie sa fie "recunoscuta de calculator". Pt asta se folosesc programe speciale care trebuie sa respecte niste standarde si care trebuie sa fie omologate, asa cum se specifica si in Decizie nr. 888/2008 din 01/10/2008 a Autoritatea Națională de Reglementare în Comunicații.

O factura in format electronic (formatul la care se face referire in codul fiscal (ian 2009) la art 155 si in normele metodologice - pentru care trebuie acord intre parti, trebuie instiintat statul, etc) este cu totul altceva decat un fisier .doc, .xls sau .pdf. Intr-un mod simplist: Este un sir de date care reprezinta doar continutul unui formular factura. Trimiterea unei [facturi in format electronic] este echivalenta cu trimiterea acestor date, si nu prin e-mail, ci in baza unei comunicari directe intre doua calculatorare, prin intermediul unor programe de tipul celor de mai sus, care folosesc niste protocoale de comunicare, si care stiu sa interpreteze acest sir de date, direct drept o factura.

Presupunand ca aveti o factura (o foaie de hartie cu text si cifre, care pt d-vostra reprezinta o factura) si vrei sa o trimiteti unui partener, aveti doua variante:
1. o impachetati intr-un plic si o trimiteti prin posta
2. o trimiteti prin fax

Faxul este ca si e-mailul un mijloc de transmitere electronic, dar asta nu inseamna ca prin fax se transmite o [factura in format electronic]. La fel de bine aceasta factura poate fi trimisa si prin e-mail, scanand-o in prealabil si tiparind-o pe o imprimanta la sfarsit. Acum, scanand o factura (ceea ce face si faxul), nu insemna ca ati creat o [factura in format electronic], ci ati creat un fisier electronic cu niste date (date ce numai pt om reprezinta o factura. Pt fax sau PC datele nu sunt decat o insiruire de puncte ce formeaza o imagine) cu extensia .jpg, .tif, .bmp etc. Un astfel de fisier (cu extensia .doc, .xls, .pdf, etc) obtineti si daca in loc de a scana, d-voastra folositi WORD, EXCEL, etc pt a concepe o factura.

Din punctul meu de vedere facturile sub forma de fisiere .doc, .xls, .pdf, .jpg, etc pot fi trimise prin e-mail fara probleme, ele intrand sub regimul facturilor pe suport de hartie, nu in format electronic.



#17 cnirolf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 January 2009 - 10:50 PM

COMPLETEZ:

CONFUZIA FACUTA DE MAJORITATE: se face cand se spune ca fisierul doc, pdf, etc al carui continut reproduce continutul unui contract

fizic de ex, este contractul in format electronic. FISIERUL nu este un CONTRACT, este un fisier. CONTINUTUL fisierului reprezinta un

CONTRACT. (atentie, spun "reprezinta" si nu "este", pt ca doar pt noi ca oameni este un contract, pentru PC nu este un contract, este un

sir de litere)

Expresia: "Am factura in format electronic!", doar pt ca nu o am in mana, ci in PC sau pe CD intr-un document .doc, pdf, etc, este total

eronata!
De fapt aveti un fisier .doc (nu o factura), al carui continut il reprezinta o factura. Abia dupa ce deschideti fisierul d-voastra

interpretati ca de fapt fisierul contine date despre o facututra si nu despre un contract. Corect ar suna: "Am factura sub forma de

FISIER DOC". O astfel de factura sub forma de FISIER nu intra sub incidenta legilor privind factura in format electronic. Pentru a intra

sub incidenta legilor privind factura in format electronic, expresia ar suna: "Am factura sub forma de FACTURA". Pentru a creea o

FACTURA, asa cum Wordul creaza un FISIER DOC, trebuie folosit un program omologat, despre care am scris la inceput!

Cand trimiteti e-mailul, cu factura sub forma unui fisier doc, trimiteti un FISIER nu o FACTURA. Cand partenerul tipareste factura,

tipareste continutul fisierului, nu tipareste o FACTURA, deci nu avem de-a face cu facturi in format electronic (FACTURI). Factura este

doar interpretarea umana a datelor printate din fisierul doc. In cazul unei FACTURI, si calculatorul intelege ca lucreaza cu date ce

reprezinta o factura (simplist vorbind: poate identifica singur seria, numarul, suma de plata, produsele, etc), si nu cu un fisier .doc

ale carui date nu reprezinta altceva decat un sir de litere si numere fara nici un inteles pentru PC.


ca sa rezum: o factura in format electronic este diferita de o factura rezultat al interpretarii de catre om al continutului unui

fisier doc, pdf, etc. Daca aveti un fisier aaa.doc care ar contine o factura, D-voastra nu aveti in PC factura in format electronic, ci

aveti un FISIER pt ca abia dupa ce il deschideti realizati ca tot ce contine reprezinta o factura. PC-ul nu stie sa va spuna daca este

intr-adevar o factura sau nu. Ex: fisierul "aaa.doc" inainte de al deschide nu stiti ca este o factura, poate fi un contract, o cere,

etc. Cand in lege se specifica factura in format electronic, se face referire la un astfel de grup de date care poate fi identificat

drept factura inainte de al "deschide". Grupul acesta de date se creeaza cu programe speciale, omologate, asa cum fiserul .doc se

creeaza cu WORD-ul.


Deci nu are rost sa vorbim de fisiere doc, pdf, xls ca fiind facturi si sa consideram ca ele intra sub incidenta legiilor privind

factura in format electronic, doar pt ca fisierul este el in sine in format electronic si continutul il reprezinta pt noi o factura.



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 January 2009 - 11:28 AM

:thumbup:
mai concludent de atat nu se poate
felicitari



#19 CVasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 January 2009 - 04:35 PM

Legat de acest subiect as dori sa fac si eu niste precizari.

O sa incerc sa prezint problema dar un pic diferit: reprezinta factura electronica orice document in forma electronica (word, excell, pdf, txt etc) care are ca si continut datele dintr-o factura si care este emis de un sistem electronic omologat in conformitate cu cerintele Legii privind inregistrarea operatiunilor comerciale prin mijloace electronice.

Mult mai simplu acel fisier daca este semnat electronic si marcat temporal, indiferent de forma sa este o factura electronica.

Omologarea sistemelor de catre ANC si MEF (asa cum este ceruta de lege) se impune tocmai din ideea de a preveni posibilele fraude (stiti foarte multi dintre voi ca in mediul electronic, posibilitatea de fraudare este mult mai mare). Astfel sistemul omologat sa zicem ca produce documente de tip pdf care reprezinta ca si continut facturi. Aceste documente daca sunt semnate si marcate temporal reprezinta facturi in format electronic.

Legea nu face nici un fel de referire si nu impune un format standard de emitere a acestor facturi (doar standardele referitoare la semnatura electronica si marcarea temporala). Nu este necesar ca doua calculatoare sa inteleaga formatul documentelor trimise de sistemul meu. Bineinteles insa ca acest lucru este de dorit.

Ca exemple:
  • un operator de telefonie mobila factureaza foarte multi clienti persoane fizice. Normal, ar vrea ca facturile pe care el le emite sa poata fi intelese pe majoritatea statiilor de lucru,fara un soft suplimentar sau alte minuni. In cele mai multe cazuri el va alege formatul PDF (este recunoscut, general valabil) si aproape toata lumea are Adobe pe calculator
  • un distribuitor vrea sa emita facturi care sa fie transmise partenerilor sai si care sa poata fi preluate cu usurinta de sistemele de contabilitate (ERP) ale acestora. In acest caz el va alege un format mai standardizat care sa permita preluarea rapida si pe cat posibil automata a datelor (XML)

Legat de situatia legislativa de la noi: in acest moment exista legea si normele de aplicare de la ANC. Pentru ca un totul sa fie complet mai sunt necesare normele de la MEF care ar trebui sa apara in curand.

In speranta ca am reusit sa clarific cate ceva, va urez o zi buna :).

Aceasta postare a fost editata de CVasile: 27 January 2009 - 04:45 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL